Που να κοιμάται;


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Γειά σας και πάλι.
Ελπίζω να μη σας κουράζω με τα συνεχή ερωτήματα μου.Αλλα όσο πιο πολύ ασχολούμαι, τόσο πιο πολλές απορίες δημιουργούνται.Αν θέλετε λοιπόν απαντάτε σ'αλλο ένα θέμα που αφορά στην ποιότητα ζωής του Μαξ.
Μένει στον κήπο όσο είναι μόνος του ,συνήθως απο το πρωι μέχρι νωρίς το απόγευμα.Μετά, είμαστε παρέα στην βόλτα και στο σπίτι μέχρι το βράδυ.Εκτός σπανίων εξαιρέσεων κοιμάται πάντα στο σπίτι του στον κήπο. Θα θέλαμε να κοιμάται μέσα στο σπίτι αλλά τι γίνεται όταν φεύγουμε για ΣΚ η για περισσότερο;Τότε αναλαμβάνει ο πεθερός (αλληλολατρεύονται) και την βόλτα και το φαγητό και τα πάντα.Με τον ύπνο όμως τι γίνεται;Είναι μήπως πιο σωστό να μένει συνεχεια στον κήπο η μόνο όταν λείπουμε;Το ζήτημα τέθηκε γιατί τώρα τελευταία κατεβαίνει στον κήπο για ύπνο με ...μισή καρδιά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
isalasi said:
Γειά σας και πάλι.
Ελπίζω να μη σας κουράζω με τα συνεχή ερωτήματα μου.Αλλα όσο πιο πολύ ασχολούμαι, τόσο πιο πολλές απορίες δημιουργούνται.Αν θέλετε λοιπόν απαντάτε σ'αλλο ένα θέμα που αφορά στην ποιότητα ζωής του Μαξ.
Μένει στον κήπο όσο είναι μόνος του ,συνήθως απο το πρωι μέχρι νωρίς το απόγευμα.Μετά, είμαστε παρέα στην βόλτα και στο σπίτι μέχρι το βράδυ.Εκτός σπανίων εξαιρέσεων κοιμάται πάντα στο σπίτι του στον κήπο. Θα θέλαμε να κοιμάται μέσα στο σπίτι αλλά τι γίνεται όταν φεύγουμε για ΣΚ η για περισσότερο;Τότε αναλαμβάνει ο πεθερός (αλληλολατρεύονται) και την βόλτα και το φαγητό και τα πάντα.Με τον ύπνο όμως τι γίνεται;Είναι μήπως πιο σωστό να μένει συνεχεια στον κήπο η μόνο όταν λείπουμε;Το ζήτημα τέθηκε γιατί τώρα τελευταία κατεβαίνει στον κήπο για ύπνο με ...μισή καρδιά.
Eίναι λογικό όσο πιο πολύ συνηθίζει να είσαστε μαζί και το βραδυ, τόσο πιο με κάτω την μουσούδα θα πηγαίνει έξω για ύπνο
Η γνώμη μου είναι αν θέλεις να κοιμάται πάντα έξω, να ορίζεις κάθε μέρα την ίδια ώρα να το βγάζεις για ύπνο.
Τα σκυλιά έχουν βιολογικό ρολοι,ξέρουν αν είσαι συνεπής ποτε θα φάνε,ποτε θα βγούνε για βόλτα,και ανάλογα οτιδήποτε συνηθίζεις να κανεις κάποια συγκεκριμένη ώρα!ας πούμε εγώ κάθε σούρουπο του βάζω spray το ξέρει από μόλις τον φωνάξω χωρίς να το δει..και κατεβάζει τα αυτάκια (σαν να λέει όχου τώρα,άντε τελειωνε..)

Αλλα είναι και εσύ τι πραγματικά θέλεις..
Να είναι μαζί σου μέσα?,να τον έχεις κάθε βραδυ έξω..?καλο θα είναι να αποφασίσεις και να μην τον μπερδεύεις μια έξω ,μια μέσα..

Αν με ρώταγες.. εγώ θα σε ρωτήσω ,γιατί να μην είναι μέσα?και όταν
θα λείπεις τι το τοσο κακο θα μπορουσε να κάνει στο σπίτι?αυτός απλά θα βρίσκετε στην φωλια του και θα νιώθει και πιο καλά γιατί μια η άλλη θα του λείπετε και θα είναι ανάμεσα έντονα στην μυρωδιά σας..αλλα εσύ αποφασίζεις..απλά ,ότι και να κανεις να είσαι ξεκάθαρη..! :wink: :p
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Θα συμφωνήσω με τον kango1 τα σκυλιά είναι ζώα της συνήθειας. Αποφάσισε τι θέλεις και κάνε το αλλά μην τον μπερδεύεις...
 




isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Επειδή ενα απο τα καλά του διαλόγου είναι η δημιουργία νέων ερωτημάτων ,μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί στην απόλυτη τήρηση του προγράμματος στον τρόπο ζωής τους;Και μ'αυτό δεν εννοώ να τα αιφνιδιάζουμε με συνεχείς αλλαγές.Μήπως βολευόμαστε και μείς με το να τοποθετούμε σε συγκεκριμένες ώρες τις ανάγκες των φίλων μας;Μήπως τελικά δεν υπάρχει λόγος για τόοοοση πειθαρχία;
Αναρωτιέμαι..... :?: :?: :?:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κατά την γνώμη μου, οι σκύλοι είναι πολύ ευτυχισμένοι να "ξέρουν" τι πρόκειται να συμβεί παρακάτω... Ακολουθώντας μια σειρά, ο σκύλος ξέρει τι επακολουθεί, το έχει ξανακάνει και δεν κινδύνευσε, ανταμοίφθηκε, και η ζωή σας παραμένει καλή.
Αντιθέτως όταν δεν ακολουθεί κάποιο πρόγραμμα, του προσθέτει ανασφάλεια η αδυναμία του να προβλέψει τι πρόκειται να γίνει.

Η δικιά μου για παράδειγμα, ακολουθεί το ίδιο ακριβώς δρομολόγιο, κατουράει στα ίδια σημεία, χέζει στο ίδιο σημείο κάθε φορά, και στο σημείο που συνήθως στρίβουμε για πίσω, στρίβει από μόνη της, πριν διαπιστώσει αν έχω όρεξη για περισσότερο περπάτημα!!! Όταν αλλάζω δρόμο, δεν στενοχωριέται, αλλά την επόμενη βόλτα, ξανακάνει την γνωστή και προβλέψιμη βόλτα, δεν περιμένει να δει τι σκοπεύω εγώ να κάνω.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
isalasi η αληθεια ειναι οτι τα σκυλια ειναι αυτα που "κολλανε" αμα εχουν συγκεκριμενο προγραμμα.
γιαυτο και εγω γενικα δε συστηνω να ακολουθει καποιος συγκεκριμενο ωραριο επακριβως στη βολτα, στο γευμα, κλπ.
ο σκυλος ειναι σα να εχει ρολοι πραγματικα.

γιαυτο και αν καποια μερα τυχει κατι και δε μπορεις να τηρησεις το προγραμμα, αγχωνεται. νιωθει οτι κατι δεν παει καλα. ενω αν δεν τηρεις επακριβες προγραμμα καθε μερα, ειναι πιο χαλαρος.

τωρα για να μπω στο θεμα το αρχικο...

εγω λεω να κοιμαται μεσα!!!!!!!!! δε θα μπορουσα με τιποτα να πω κατι αλλο..
και πιστεψε με, και αυτος αυτο θελει! :lol:
αλλα σκεψου το ΚΑΛΑ, μην το μετανιωσεις μετα. γιατι να συνηθισει απο εξω, το μεσα, ειναι πανευκολο. αλλα το να ξαναβγει εξω................. :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3