Πρέπει να παχύνουμε.


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω τα φώτα σας. Ο σκουμπακος μου έχει καταλήξει να είναι χτικιαρης,ο γιατρός σήκωσε τα χέρια ψιλά :ROFLMAO: .
Λοιπόν,τρώμε brit junior lamb and rice (πολύ ισσοροπημενη τροφουλα)-3 γεύματα 250 γραμμάρια σύνολο- θα το ανεβάσουμε 280 έως 300.
Πέρα από την τροφή ανά δυο-τρεις μέρες του δίνω kong με αρκετό φυστικοβουτυρο-κροκετα-μπανανα-καροτο. Στο ενδιάμεσο επίσης μασουλαει καρότα,προφανώς με ρεγουλο το καρότο :ROFLMAO:
Έχουμε και τα dental sticks μας,έχουμε και το τυρί yak που μασουλαμε. Γενικά περνάμε την μέρα μασουλωντας.

Αλλά παράλληλα,το σκυλι τρέχει κάθε μέρα σχεδόν σε παρκάκι και κάνει και μεγάλες βόλτες. Δηλαδή υπάρχει έντονη "καύση".

Οπότε αυτό που σκέφτηκα που μου πρότειναν είναι μια κονσέρβα που να έχει καλή περιεκτικότητα λίπους και πρωτεϊνης. Αλλά ποια;
Επίσης,πείτε μου τις ιδέες σας.
Ζυγιστηκαμε και είμαστε 15 κιλά,ενώ θα έπρεπε πιστεύω να είμαστε 17-18 αυτή τη στιγμή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Στο ιδανικό βάρος, τα πλευρά του θα πρέπει να πιάνονται αλλά να μην φαίνονται.
Πως φαίνονται;
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Δεν είναι ότι είναι κάτι τρελό αλλά καλό είναι να βάλουμε κάνα κιλό και για πιο ομαλή ανάπτυξη
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Μια χαρα μου φαινεται, πιθανα να ειναι ο σωματοτυπος του ετσι. Και το γκρεμλιν ετσι ηταν ακριβως και 6 χρονια μετα δεν εχει αλλάξει. Ακομα και παραπανω να φαει βλεπεις 3-4 πλευρα.
Ανεβασε λιγακι γραμμαρια στην τροφουλα πχ 280 για κανα μηνα (εφοσον κιολας δε ξερεις το τελικο μεγεθος) και βλεπεις.

Στον δρόμο βλεπω συνεχως υπερβαρα σκυλακια, θα σου λενε ολοι καλα δε τρωει, δε το ταιζετε και διαφορα .... μην επηρεαζεσαι. :LOL:
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Μια χαρα μου φαινεται, πιθανα να ειναι ο σωματοτυπος του ετσι. Και το γκρεμλιν ετσι ηταν ακριβως και 6 χρονια μετα δεν εχει αλλάξει. Ακομα και παραπανω να φαει βλεπεις 3-4 πλευρα.
Ανεβασε λιγακι γραμμαρια στην τροφουλα πχ 280 για κανα μηνα (εφοσον κιολας δε ξερεις το τελικο μεγεθος) και βλεπεις.

Στον δρόμο βλεπω συνεχως υπερβαρα σκυλακια, θα σου λενε ολοι καλα δε τρωει, δε το ταιζετε και διαφορα .... μην επηρεαζεσαι. :LOL:
Κοίτα γενικά το σκυλί το αφήνω να τρέχει,έχουμε αρκετή εκτόνωση αν όχι κάθε μέρα,5 φορές την εβδομάδα.
Σίγουρα δε θέλω να τον κάνω υπέρβαρο. Αλλά ο κτηνίατρος κάθε φορά που πάμε μας λέει να του ανεβάσω κιλά λίγο,και αυτή τη φορά το είπε πιο επίμονα.
Οπότε ψάχνω από χθες καμία κονσέρβα υψηλή σε λίπος και πρωτεϊνη,ώστε να του βάζω μαζί με την τροφή 2 κουταλιές από την κονσέρβα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Κοίτα γενικά το σκυλί το αφήνω να τρέχει,έχουμε αρκετή εκτόνωση αν όχι κάθε μέρα,5 φορές την εβδομάδα.
Σίγουρα δε θέλω να τον κάνω υπέρβαρο. Αλλά ο κτηνίατρος κάθε φορά που πάμε μας λέει να του ανεβάσω κιλά λίγο,και αυτή τη φορά το είπε πιο επίμονα.
Οπότε ψάχνω από χθες καμία κονσέρβα υψηλή σε λίπος και πρωτεϊνη,ώστε να του βάζω μαζί με την τροφή 2 κουταλιές από την κονσέρβα.
Σκεψου το ενδεχομενο να φτιαχνεις κανα κρεατακι με ρυζακι και λαχανικα να συμπληρωνεις. Καλυτερα και πιο οικονομικα. Θα φτιαχνεις μια κατσαρολα μια φορα την εβδομναδα, μεριδιαζεις σε μικρα ταπερακια και βγαζεις μες την εβδομαδα του δίνεις ή γεμιζεις και κονγκ και του δινεις εξτρα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Σκεψου το ενδεχομενο να φτιαχνεις κανα κρεατακι με ρυζακι και λαχανικα να συμπληρωνεις. Καλυτερα και πιο οικονομικα. Θα φτιαχνεις μια κατσαρολα μια φορα την εβδομναδα, μεριδιαζεις σε μικρα ταπερακια και βγαζεις μες την εβδομαδα του δίνεις ή γεμιζεις και κονγκ και του δινεις εξτρα.
Και αυτό γίνεται,ενδιάμεσα γεύματα με λίγο μαγειρευτό
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
125
33
Το σκαρί του θα είναι έτσι. Εμένα επερνε 3-4κιλα τον μηνα στην αρχή και από Δεκέμβρη έχει βάλει 3,5. Και έλεγα μήπως έχει κάτι αλλά έτσι είναι. Δεν του φαίνεται και είναι μόλις 23 κιλακια μωράκι.και μένα φαίνεται αδύνατος στα πλευρα. Αλλά έτσι είναιIMG_20230217_111615.jpg
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Σε σχέση με τον δικό σου ο δικός μου είναι αρκετά πιο λεπτός.
Σίγουρα έχει ελαφρύ σουλουπι,αλλά νομίζω πάνω στο σουλουπι πρέπει να βάλει λογουλααααακι
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
125
33
Σε σχέση με τον δικό σου ο δικός μου είναι αρκετά πιο λεπτός.
Σίγουρα έχει ελαφρύ σουλουπι,αλλά νομίζω πάνω στο σουλουπι πρέπει να βάλει λογουλααααακι
Κοίτα σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι έχω εμπειρία στα σκυλιά αλλά θα έλεγα ότι αν θέλει να φάει θα φάει στην τελική. Το θέμα είναι όταν δεν τρώει καθόλου.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Κοίτα σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι έχω εμπειρία στα σκυλιά αλλά θα έλεγα ότι αν θέλει να φάει θα φάει στην τελική. Το θέμα είναι όταν δεν τρώει καθόλου.
Α δεν ειναι λαίμαργος ε;
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
125
33
Α δεν ειναι λαίμαργος ε;
Κοίτα πάντα θα θέλει να φάει ότι τρώμε αλλά απλά δεν του δίνουμε. Και ας γκρινιάζει. Τωρα πχ το μεσημέρι του έβαλα να φάει και δεν έφαγε. Του το πήρα και θα του ξαναδώσω το βράδυ. Αν δεν φάει ή βαρέθηκε την τροφή ή κάτι έχει.εγω τον ταιζω μεσημέρι και βράδυ μόνο για να αποφεύγω να θέλει να τα κάνει όσο λείπουμε το πρωί στην δουλειά.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Κοίτα γενικά το σκυλί το αφήνω να τρέχει,έχουμε αρκετή εκτόνωση αν όχι κάθε μέρα,5 φορές την εβδομάδα.
Σίγουρα δε θέλω να τον κάνω υπέρβαρο. Αλλά ο κτηνίατρος κάθε φορά που πάμε μας λέει να του ανεβάσω κιλά λίγο,και αυτή τη φορά το είπε πιο επίμονα.
Οπότε ψάχνω από χθες καμία κονσέρβα υψηλή σε λίπος και πρωτεϊνη,ώστε να του βάζω μαζί με την τροφή 2 κουταλιές από την κονσέρβα.
Μια καλή κονσέρβα που είναι διπλάσια σε πρωτεΐνη και λιπαρά από τις άλλες, είναι η platinum και με πολλές επιλογές...πολύ καλή αφομοίωση έχει και η naturea.
Εμπειρικά την brit δεν θα την πρότεινα για σκυλιά που είναι σε ανάπτυξη και παίρνουν δύσκολα βάρος.
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να πας στην dr clauder's και μετά σε naturea, alleva, belcando, n&d κ.ά....μπορέις να δοκιμάσεις και barf(η καλύτερη αφομοίωση σε τροφή).
Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες τροφές και συνδυασμούς, όμως πάντα με αργή μετάβαση.
Σίγουρα πρέπει να 'χεις στο μυαλό σου ότι αυτός είναι ίσως και ο σωματότυπος του σκύλου σου.
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
125
33
Είπατε ότι δεν θα προτείνατε brit για σκυλιά στην ανάπτυξη που παίρνουν δύσκολα βάρος. Αλλά αυτό δεν προυποθετει να ξέρουμε την ράτσα, αίματα ώστε να έχουμε άποψη? Αλλιώς όπως είπατε είναι το σκαρί του ετσι
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Μια καλή κονσέρβα που είναι διπλάσια σε πρωτεΐνη και λιπαρά από τις άλλες, είναι η platinum και με πολλές επιλογές...πολύ καλή αφομοίωση έχει και η naturea.
Εμπειρικά την brit δεν θα την πρότεινα για σκυλιά που είναι σε ανάπτυξη και παίρνουν δύσκολα βάρος.
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να πας στην dr clauder's και μετά σε naturea, alleva, belcando, n&d κ.ά....μπορέις να δοκιμάσεις και barf(η καλύτερη αφομοίωση σε τροφή).
Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες τροφές και συνδυασμούς, όμως πάντα με αργή μετάβαση.
Σίγουρα πρέπει να 'χεις στο μυαλό σου ότι αυτός είναι ίσως και ο σωματότυπος του σκύλου σου.
Λόγο του ότι είναι αρκετά ισορροπημένη σα τροφή;
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Είπατε ότι δεν θα προτείνατε brit για σκυλιά στην ανάπτυξη που παίρνουν δύσκολα βάρος. Αλλά αυτό δεν προυποθετει να ξέρουμε την ράτσα, αίματα ώστε να έχουμε άποψη? Αλλιώς όπως είπατε είναι το σκαρί του ετσι
Σε μεσαίες και μεγαλόσωμες φυλές καθαρά εμπειρικά από εμένα, αλλά και από άλλους κυνογονείς, έχω παρατηρήσει αυτό με την brit και για αυτό πρότεινα κάποιες εναλλακτικές δοκιμασμένες από εμένα και από άλλους...γενικά η brit είναι καλή τροφή και σίγουρα ο κάθε σκύλος διαφέρει.
Για το σωματότυπο εννοώ ότι όσο και να το ταΐζει μπορεί να μην πάρει άλλο...και εμένα ο Roger δύσκολα θα πάρει βάρος(δεν είναι στειρωμένος).
 
  • Like
Reactions: Try2CU


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Λόγο του ότι είναι αρκετά ισορροπημένη σα τροφή;
Δεν έχει να κάνει η ισορροπία-ποιότητα όσο η αφομοίωση.
Μπορεί να δώσεις royal(τροφή κάτω του μετρίου, χωρίς ισορροπία) και να πάρει γρήγορα βάρος-ανάπτυξη...με την brit αυτό δεν το είδα, δηλαδή την ανάπτυξη, με άλλες τροφές-συνδιασμούς το είδα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Δεν έχει να κάνει η ισορροπία-ποιότητα όσο η αφομοίωση.
Μπορεί να δώσεις royal(τροφή κάτω του μετρίου, χωρίς ισορροπία) και να πάρει γρήγορα βάρος-ανάπτυξη...με την brit αυτό δεν το είδα, δηλαδή την ανάπτυξη, με άλλες τροφές-συνδιασμούς το είδα.
Η αλήθεια είναι ότι παίζουν πολλά,και μόλις αλλάξαμε στην brit,είμαστε στην αρχή του 12 κιλού,ενώ έχουμε φάει ένα 3κιλο.
Δεν έχει τύχει να κάτσουμε σε κάποια τροφή για αρκετό καιρό ακόμα,είχαμε ακανα,μετά Χιλς,βιρμπακ ήταν η πιο μακροπρόθεσμη που τρώγαμε,και τώρα μπριτ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν τρώει μια ποιοτική τροφή στην σωστή ποσότητα (αυτό, θα στο καθορίσουν τα κακά του) και δεν έχει σκουλήκια ή άλλο πρόβλημα υγείας, θα πάρει τελικά, όσο βάρος πρέπει να πάρει, όταν είναι ο καιρός να το πάρει.
Οι κτηνίατροι μερικές φορές, τα ζητάνε τα κουτάβια πιο στρουμπουλά. Ισως έχουν τους λόγους τους. Αν όμως εσύ, κάνεις όσα πρέπει, μην ανησυχείς. Μια χαρά θα είναι!