Πρησμένοι αδένες


lchalkia

Member
29 Απριλίου 2009
6
0
Πρησμένοι αδένες σε κουτάβι 2 μηνών με βήχα μαζί τι μπορει να είναι?
 




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
καλως ηρθες κατ αρχήν-

κατα δεύτερον πολλα μπορεί να είναι ,

καλυτερα να επισκεφτεις κτηνίατρο
 


lchalkia

Member
29 Απριλίου 2009
6
0
Τον πήγα στο γιατρό όταν τον πήρα πριν μια εβδομάδα. Τότε μου είπε ότι παρατηρεί ένα μικρό πρήξιμο στους αδένες του. Του εδωσε σιρόπι Augmentin για οκτώ ημέρες θεωρώντας ότι είναι κάποια μικρή λοίμωξη. Χτες το βράδυ ήταν στη 5η μέρα της αντιβίωσης. Ξεκίνησε το βράδυ να βήχει έντονα και το στήθος του "έβραζε". Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό για αύριο το απόγευμα γιατί σήμερα είναι εκτός ιατρείου. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό? Μήπως πρέπει εσπευσμένα να τον πάω σε κάποιον άλλο γιατρό σήμερα? Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
προσωπικά επειδή είμαι αγχωτικός και αν έβλεπα ότι το σκυλί υποφέρει
δεν θα περίμενα μέχρι αυριο.
 


lchalkia

Member
29 Απριλίου 2009
6
0
Ναι, γνωρίζοντας τους κινδύνους. Αλλά δεν είχα επιλογή ούτε και υπομονή. Είναι Bolognese μία ράτσα που φέρνουν σπάνια στην Ελλάδα. Εκτροφείς δεν υπάρχουν εδώ....
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχει σημασία αυτή τη στιγμή?
Αν το σκυλάκι δεν έχει όρεξη για παιχνίδι και φαγητό, ναι πήγαινέ τον σε άλλο γιατρό σήμερα (στη θέση σου δηλαδή αυτό θα έκανα).

edit: Τώρα είδα την απάντησή σου. Είσαι άξια της μοίρας σου. :mad:
Το σκυλάκι όμως ΟΧΙ :mad::mad::mad:
 


lchalkia

Member
29 Απριλίου 2009
6
0
¨Ορεξη έχει, παίζει κανονικά όταν δεν κοιμάται (κοιμάται πολλές ώρες την ημέρα), εμετούς , διάρροιες δεν έχει.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Chloe τι εννοεις?

Ακομα και κτηνιατροι να ειμασταν δεν εχει και μεγαλη σημασια τι πιστευουμε, αφου διαγνωση μεσω φορουμ δε γινεται οπως ξερεις!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τότε μου είπε ότι παρατηρεί ένα μικρό πρήξιμο στους αδένες του. Του εδωσε σιρόπι Augmentin για οκτώ ημέρες θεωρώντας ότι είναι κάποια μικρή λοίμωξη.

Δεν το είδα αυτό...

ΠΟΤΕ δεν δίνουμε αυθαίρετα φάρμακα..., ούτε στα σκυλιά μας, ούτε στα παιδιά μας...
Στους ιδιους θεωρείτε αυτοκτονία, στους άλλους έγκλημα..:mad::mad:
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
ΠΟΤΕ δεν δίνουμε αυθαίρετα φάρμακα..., ούτε στα σκυλιά μας, ούτε στα παιδιά μας...
Στους ιδιους θεωρείτε αυτοκτονία, στους άλλους έγκλημα..:mad::mad:
Ο κτηνίατρος τα έδωσε αυτά...εντάξει. :)

Τον πήγα στο γιατρό όταν τον πήρα πριν μια εβδομάδα. Τότε μου είπε ότι παρατηρεί ένα μικρό πρήξιμο στους αδένες του. Του εδωσε σιρόπι Augmentin για οκτώ ημέρες θεωρώντας ότι είναι κάποια μικρή λοίμωξη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ααααααα sorry δεν το ειδα..

Mα τι παθατε σημερα ανοιξα το pc και ειδα 70 unread post..:eek::eek:

ζαλιστηκα!!!:D:D:maria:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ξεκίνησε το βράδυ να βήχει έντονα και το στήθος του "έβραζε"
Μηπως εχει αλλεργια στο Augmentin???

Παρε και αλλη γνωμη και κανε και μια εξεταση αιματος..;):):)
 


lchalkia

Member
29 Απριλίου 2009
6
0
Καλησπέρα. Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Του έκανε ακτινογραφία. Λοιμώδης τραχειοβρογχίτιδα μου είπε. Με άλλα λόγια νόσο του κυνοτροφείου μαζί με λοίμωξη. Μου συνέστησε να του συνεχίσω το Augmentin ανά 8ωρο αυτή τη φορά και να του δώσω και κορτιζόνη. Την ερχόμενη Τρίτη μας περιμένει ξανά στο ιατρείο όπου αν όλα πάνε καλά ο μικρός μου θα είναι εντάξει. Θέλει μου είπε ιδιαίτερη προσοχή καθώς είναι πολύ μικρός και η κορτιζόνη είναι πολύ ισχυρή ενώ παράλληλα σίγουρα κινδυνεύει αν δεν τον προσέξω από πνευμονία. Επίσης κατά την εξέταση μου είπε ότι ο μικρούλης έχει μεγαλύτερη καρδιά από το κανονικό. Σε 2 μήνες θα ξανακάνουμε ακτινογρφία να δει αν συνεχίζει η καρδούλα του να είναι μεγαλύτερη από το φυσιολογικό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί δεν θα αντέξω τίποτα άλλο . Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
 


lchalkia

Member
29 Απριλίου 2009
6
0
Ξέχασα το πιό σημαντικό. Τον πήγα σε νέο γιατρό ο οποίος μου φάνηκε εκπληκτικος!!!!! Εξέτασε το Τζάκο μου πολύ προσέκτικα, απίστευτα στοργικός μαζί του, υπομονετικός σε όλες μου τις ερωτήσεις. Μακάρι όλοι οι γιατροί να ήταν έτσι.