Προβλήματα εφηβείας


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το σκυλί μου, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ένα αρσενικό rott 14 μηνών.
Τον τελευταίο καιρό η συμπεριφορά του αρχίζει και αλλάζει άρδην. Γνωρίζω πως η εφηβεία προκαλεί ορμονικές μεταβολές στον οργανισμό των σκύλων και είναι υπεύθυνες για παροδικές αλλαγές στην συμπεριφοράς τους.
Παρόλα αυτά η υπομονή μου αρχίζει και εξαντλείται... :evil:

Το σκυλί αρχίζει και αγνοεί τις εντολές μου.
Τα αποτελέσματα της θετικής μεζεδομεθόδου ήταν να εκτελεί απρόθυμα τις εντολές όταν δεν υπήρχε μεζές. Τώρα πολλές φορές τις αγνοεί.

Αρχίζει και γίνεται απίστευτα ξεροκέφαλος. Σε περίπτωση που δεν κάνει το δικό του, κάνει τα πάντα για να κερδίσει την προσοχή μου. Όσο τον αγνοώ, τόσο περισσότερα προβλήματα δημιουργεί. Καταστροφές, γαύγισμα κτλ. τα οποία ποτέ δεν έκανε.

Αρχίζει και εκδηλώνει έντονη επιθετική συμπεριφορά απέναντι σε άλλα αρσενικά, παρόλο που έχω δώσει ιδιαίτερο βάρος στην κοινωνικοποίηση του.

Όσο πιο έντονα τον επιπλήττω, τόσο περισσότερο αντιδράει. Αν πάω με τα «νερά» του ηρεμεί, αλλά αυτό συνεπάγεται πλήρη ανυπακοή και αναρχία.

Για πείτε καμιά ιδέα, μπας και καταφέρω να βρω τη μέση λύση….
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Ο δικός μου μπήκε στην εφηβεία 7-8 μηνών αν θυμάμαι καλά. Το σχόλιο μου είναι ΧΟΧΟΧΟ! Σοβαρά τώρα, αυτό που θα κάνεις είναι να συνεχίσεις την εκπαίδευση του με υπομονή, πρόγραμμα και συνέπεια. Χωρίς αυτά τα τρία δεν υπάρχει πρόοδος (ότι μέθοδο και να εφαρμόσεις).
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
ROTTIE μου καλωσήρθες στον κόσμο των Rott :lol: . Το σκυλάκι σου είναι απόλυτα φυσιολογικό, αρχίζει να φτάνει στην ηλικία που επαναπροσδιορίζει την θέση του στην αγέλη. Πως θα το κάνει αυτό; μα φυσικά μετρώντας τις αντοχές σου και τις αντιδράσεις σου. Καλή η "θετική" μέθοδος δεν λέω, την χρησιμοποιώ και εγώ αλλά μόνο για να δείξω στον σκύλο τι θέλω από αυτόν. Η συνέχεια είναι διαφορετική! Δυστυχώς αν δεν επιβάλλεις αυτό που θέλεις εσύ θα σου επιβάλλει εκείνος αυτό που θέλει και πίστεψέ με δεν θέλεις να τα βάλεις με ένα Rottweiller ή με οποιοδήποτε άλλο σκύλο εδώ που τα λέμε.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να αρχίσεις να χρησιμοποιείς διορθώσεις όχι φυσικά μόνη σου αλλά με την καθοδήγηση ενός εκπαιδευτή που εμπιστεύεσαι. Η διόρθωση σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με το σπάσιμο του "τσαμπουκά" του σκύλου και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι βία.

Βρίσκεσαι σε μια πολύ ευαίσθητη καμπή στην ανατροφή του μικρού σου και είναι σημαντικό να μπορέσεις να κρατήσεις τον έλεγχο!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Υπάρχουν φορές που γίνομαι έξαλλη! Ιδιαίτερα όταν εκδηλώνει επιθετικότητα σε άλλα αρσενικά κατά τη διάρκεια της βόλτας. Δεν μαζεύεται με τίποτα! Με έχει ακούσει όλο το Μοσχάτο, η Καλλιθέα και τα γύρω περίχωρα! :evil:

Έχω κάνει αρκετά λάθη στην εκπαίδευση του σκύλου μου και για να το πω απλά δεν "με παίρνει" για άλλα σφάλματα…
Από την άλλη, έχω χτίσει μια μοναδική σχέση με αυτό το πλάσμα και δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να κλονιστεί λόγω των συνεχόμενων συγκρούσεων… :(
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
ROTTIE said:
Υπάρχουν φορές που γίνομαι έξαλλη! Ιδιαίτερα όταν εκδηλώνει επιθετικότητα σε άλλα αρσενικά κατά τη διάρκεια της βόλτας. Δεν μαζεύεται με τίποτα! Με έχει ακούσει όλο το Μοσχάτο, η Καλλιθέα και τα γύρω περίχωρα! :evil:
Μην ανησυχείς για τα περίχωρα. Εγώ δεν σε έχω ακούσει.... :?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για πείτε καμιά ιδέα, μπας και καταφέρω να βρω τη μέση λύση….
Από την θεωρία στην πράξη λοιπόν ...
Τί να σου πώ, την θεωρία την ξέρεις, ποτέ λοιπόν δεν θα έχεις τον σκύλο που ονειρευόσουν ίσως, ούτε την Αυρα το λευκό θηλυκό μπόξερ, ούτε το πανέμορφο και άκακο σκυλί του φίλου μας από το Μαρούσι, με το ραβδί στη βόλτα.

Θα έχεις ένα σκύλο που:

Good natured, placid in basic disposition and fond of children, very devoted, obedient, biddable and eager to work. His appearance is natural and rustic, his behaviour self assured, steady and fearless. He reacts to his surroundings with great alertness.

από το πρότυπο της FCI ...

Εναν σκύλο αστείο στο σπίτι και σοβαρό στη βόλτα ... που θα παίζει μόνο με ότι είναι ΠΟΛΛΑ κιλά λιγότερα από αυτόν - όλους τους υπόλοιπους θα τους οιτάει με μισό μάτι, που δεν θα δαγκώνει ποτέ θηλυκά, που αν σε κυκλώσουν όλα τα αδεσποτάκια της επικράτειας μαζί αυτός δεν θα κάνει ούτε βήμα πίσω, αυτός που μερικοί κάνουν παιδιά και δεν μπορούν να πλησιάσουν το κρεβατάκι την πρώτη εβδομάδα, ο σκύλος που μερικοί τον έχουν βρεί νεκρό στον κήπο από χτυπήματα ληστών και το σπίτι άθικτο, που λατρεύει τον ύπνο, το φαγητό και το κολύμπι, αλλά δεν γνωρίζει φόβο, ούτε υποταγή σε ζώο.

Μπορείς και πρέπει να το εκμεταλλευτείς. Η εκπαίδευση του σκύλου στην δουλειά που είναι φτιαγμένος να κάνει, από υπεύθυνο άνθρωπο, θα του δώσει κατεύθυνση, θα τον εκτονώσει και θα τον κάνει πολύ εξαρτημένο από εσένα και υπάκουο.

Αν ο σκύλος γίνει πολύ επιθετικός και κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα η δικιά σου, των γύρω σου ή άλλων ζώων, ή ακόμα κρίνεις ότι δεν θα μπορείς να τον κρατήσεις (φαντάσου μια δύναμη περίπου διπλάσια όταν ενηλικιωθεί και τριπλάσια όταν τα ''πάρει'' πραγματικά) παντού και πάντα, πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου με τρόπους που ίσως είναι σκληροί αλλά επιβάλλονται στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Αν χρειάζεσαι βοήθεια σε πρακτικά ζητήματα - εκπαιδευτής δεν είμαι - μην διστάσεις να την ζητήσεις, δεν χρειάζεται πχ να πάς σε εκπαιδευτή για να σου δείξει πώς δουλεύει ο πνίχτης, αν και νομιζω ότι πρέπει να πάς γενικά ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
denis said:
Αν χρειάζεσαι βοήθεια σε πρακτικά ζητήματα - εκπαιδευτής δεν είμαι - μην διστάσεις να την ζητήσεις, δεν χρειάζεται πχ να πάς σε εκπαιδευτή για να σου δείξει πώς δουλεύει ο πνίχτης, αν και νομιζω ότι πρέπει να πάς γενικά ...
Το ξέρω. Όπως ήδη έγραψα, ΔΕΝ με «παίρνει» για άλλα λάθη στην εκπαίδευση του Iggy. Η υπερθετική μεζεδομέθοδος παραλίγο να του κοστίσει τη ζωή του.
Έχω κανονίσει ήδη να συναντηθώ με εκπαιδευτή για μια εκτίμηση της κατάστασης και για συμπληρωματική εκπαίδευση εάν χρειαστεί.

Gwgw, εσύ τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με τον Ορφέα?
 


gwgw

Well-Known Member
ROTTIE said:
Gwgw, εσύ τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με τον Ορφέα?
ο δικος μου με το που βλεπει ενα σκυλο, οποιουδηποτε μεγεθους και ειδους, αρχιζει και τρεχει πανω του λες και του ορμαει..φυσικα εαν ο αλλος ο σκυλος κατσει στη θεση του..θα διαπιστωσει οτι για αλλο λογο τον πλησιασε , ή για να τον μυρισει ή για να παιξει...

αλλα αυτο που ειπα και σε αλλο ποστ..εχω την αισθηση οτι τον πιανει αμοκ...δηλ βλεπει κατι στην προκειμενη περιπτωση ενα σκυλο..και δεν ακουει τπτ μετα..ουτε εμενα, ουτε τπτ.. οταν πχ παει εκει και τον μυρισει ενταξει θα επιστρεψει κατευθειαν σε μενα...αλλα καθε φορα εχω αγχος για το πως θα αντιδρασει ο αλλος ο σκυλος..πχ αν αρχισει το αλλο να τρεχει, ο δικος μου θα τον κυνηγησει...(και πως ειναι δυνατον να μη τρεξει ο αλλος ο σκυλος οταν βλεπει ενα τερας 35 κιλων να του "επιτιθετε")

επισης εχει περιεργες συμπεριφορες και με τους ανθρωπους...γενικα εχω να να κανω με ενα απιστευτα περιεργο σκυλο που ολα μα ΟΛΑ πρεπει πρωτα να παιρνουν απο αυτον.. Μακαρι ολα αυτα να ειναι της εφηβειας και να του περασουν καποια στιγμη...
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
denis said:
Εναν σκύλο αστείο στο σπίτι και σοβαρό στη βόλτα ... που θα παίζει μόνο με ότι είναι ΠΟΛΛΑ κιλά λιγότερα από αυτόν - όλους τους υπόλοιπους θα τους οιτάει με μισό μάτι, που δεν θα δαγκώνει ποτέ θηλυκά, που αν σε κυκλώσουν όλα τα αδεσποτάκια της επικράτειας μαζί αυτός δεν θα κάνει ούτε βήμα πίσω, αυτός που μερικοί κάνουν παιδιά και δεν μπορούν να πλησιάσουν το κρεβατάκι την πρώτη εβδομάδα, ο σκύλος που μερικοί τον έχουν βρεί νεκρό στον κήπο από χτυπήματα ληστών και το σπίτι άθικτο, που λατρεύει τον ύπνο, το φαγητό και το κολύμπι, αλλά δεν γνωρίζει φόβο, ούτε υποταγή σε ζώο.
Από τις καλύτερες περιγραφές που έχω διαβάσει για ένα rott...

Να προσθέσω, πριν λίγες μέρες με είχε πιάσει η μέση μου οπότε ήρθε στο σπίτι η μητέρα μου για να με βοηθήσει για λίγες μέρες. Ο Άρης την λατρεύει. Όταν κοιμόμουν στο δωμάτιο μου δεν την άφηνε να περάσει την πόρτα!!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
gwgw said:
ROTTIE said:
Gwgw, εσύ τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με τον Ορφέα?
ο δικος μου με το που βλεπει ενα σκυλο, οποιουδηποτε μεγεθους και ειδους, αρχιζει και τρεχει πανω του λες και του ορμαει..φυσικα εαν ο αλλος ο σκυλος κατσει στη θεση του..θα διαπιστωσει οτι για αλλο λογο τον πλησιασε , ή για να τον μυρισει ή για να παιξει...
gwgw.. καλησπέρα... για να καταλάβω... βγάζεις τον σκύλο βόλτα ελεύθερο :?: αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 11 μηνών.
δεν πρέπει να βγάζουμε ελεύθερα τα σκυλιά μας βόλτα
όσο σίγουροι και να είμαστε για το δικό μας σκυλί, όσο εκπαιδευμένο και να είναι το ΔΙΚΟ ΜΑΣ σκυλί ποτέ δεν ξέρουμε πως θα ανιδράσουν τα άλλα.
και αν κτύπα ξύλο μια φορά αρπαχτούν σε καβγά.... ξέχνα την κοινωνικοποίηση που με τόσο κόπο και τόσο χρόνο κατάφερες να του κάνεις... :?:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
lone wolf said:
Να προσθέσω, πριν λίγες μέρες με είχε πιάσει η μέση μου οπότε ήρθε στο σπίτι η μητέρα μου για να με βοηθήσει για λίγες μέρες. Ο Άρης την λατρεύει. Όταν κοιμόμουν στο δωμάτιο μου δεν την άφηνε να περάσει την πόρτα!!!!
:p :p το ίδιο έκανε και το malteze που είχαμε για την μητέρα μου...
αν πήγαινε κανείς να την αγκαλιάσει...... :lol: :lol:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
gwgw said:
επισης εχει περιεργες συμπεριφορες και με τους ανθρωπους...γενικα εχω να να κανω με ενα απιστευτα περιεργο σκυλο που ολα μα ΟΛΑ πρεπει πρωτα να παιρνουν απο αυτον.. Μακαρι ολα αυτα να ειναι της εφηβειας και να του περασουν καποια στιγμη...
έχεις να κάνεις με έναν πολύ όμορφο σκύλο... με φανταστικές δυνατότητες(τουλάχιστον από τις φωτο που έχω δεί και τις περιγραφές σου) που χρειάζεται όμως επειγόντως εκπαίδευση :!:
και για να μην παρεξηγηθώ.. εκπαιδευτής δεν είμαι... :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ROTTIE said:
Το σκυλί μου, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ένα αρσενικό rott 14 μηνών.
..........................................................
Για πείτε καμιά ιδέα, μπας και καταφέρω να βρω τη μέση λύση….
rottie πιστεύω ότι χρειάζεσαι την βοήθεια επαγγελματία εκπαιδευτή άμεσα.....
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έχω νεότερα και ευχάριστα νέα! Απευθύνθηκα σε επαγγελματία εκπαιδευτή και μόλις στο πρώτο μάθημα συνειδητοποίησα πως:

1. Πέταξα 800 ευρώ για να εκπαιδεύσω το σκύλο μου με τη μέθοδο της θετικής εκπαίδευσης, διότι παρόλο που τον πήγαινα επί ένα τετράμηνο στην άλλη πλευρά της Αττικής, σε εβδομαδιαία βάση για το καθιερωμένο ωριαίο μάθημα, το σκυλί έμεινε ανεκπαίδευτο.
2. Διόρθωση με clicker και μεζεδάκια δεν υφίσταται.
3. Τα εργαλεία εκπαίδευσης στα χέρια ενός επαγγελματία εκπαιδευτή σκύλων, κάνουν θαύματα.
 






Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Rottie,

Το να πάνε χαμένα τα λεφτά που θα δώσει κάποιος για εκπαίδευση, όπως συνέβη σε σένα, είναι ένα σενάριο ούτε αδύνατο, ούτε απίθανο.

Η γενίκευση όμως που κάνεις, ότι με τη θετική μέθοδο (δηλαδή χωρίς τιμωρία), δε μπορεί να εκπαιδευτεί σκύλος, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Αρκεί μια περιήγηση σε διεθνή φόρα για να ανακαλύψει κανείς πολλές μαρτυρίες ιδιοκτητών όπως εσύ, που εκπαίδευσαν επιτυχώς τα σκυλιά τους με αποκλειστικά θετικές μεθόδους και δηλώνουν απόλυτα ευχαριστημένοι.

Είναι επίσης γεγονός ότι πρωταθλητές αγωνιστικής υπακοής έχουν εκπαιδευτεί αποκλειστικά με θετικές μεθόδους.

Οι παράμετροι (πέρα απ' την ικανότητα του εκπαιδευτή και τη συνεργασιμότητα του πελάτη), που επηρεάζουν την επιτυχία που θα έχει η εφαρμογή αποκλειστικά θετικών μεθόδων έχουν συζητηθεί σε αρκετά νήματα, με κυριότερο το: Θετική vs κλασσική εκπαίδευση

Θεώρησα απαραίτητο να γράψω τα παραπάνω γιατί έχουμε νέα μέλη που ίσως δεν έχουν διαβάσει παλαιότερες συζητήσεις.

Φυσικά όποιος θέλει να σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη, για οποιοδήποτε θέμα, ερευνά. Όποιος δεν ερευνά, είναι άξιος της τύχης του.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Clicker-ακια,μεζεδάκια,μπαλάκια,πανάκια,οδηγοί και κολάρα είναι απλά αξεσουάρ.
Τα σημαντικότερα "αξεσουάρ" όμως της εκπαίδευσης είναι (κατά σειρά σημαντικότητας για εμένα): ο ιδιοκτήτης,ο εκπαιδευτής και ο σκύλος.

Μέσα στα όρια γνώσεων,όρεξης και ιδιοσυγκρασίας των τριών μπορούν να πετύχουν από κατακτήσεις πρωταθλημάτων υπακοής και εργασίας εώς και "μία τρύπα στο νερό"... :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3