Προβληματισμος για αποκτηση Αμσταφ


Malawi

Member
4 Απριλίου 2014
6
0
Καλησπερα φιλοι μου και τα συγχαρητηρια μου για το φορουμ.

μπαινω στο θεμα που χρειαζομαι τις γνωμες σας ως βοηθεια γιατι εχουμε πελαγωσει. Ο σκοπος ειναι να παρουμε τη σωστη αποφαση και να μην παρουμε αψηφιστα ενα κουταβι καθως αγαπαμε πολυ τα ζωα και θελουμε να ειμαστε υπευθυνοι απεναντι τους.

Θελουμε με τη γυναικα μου λοιπον (εγω 36 , εκεινη 29) να παρουμε ενα σκυλο. Μετα απο μια τυχαια συναντηση με ενα απιστευτο αμσταφ, αποφασισαμε πως αυτη θα ειναι η ρατσα που θα θελαμε να μας συντροφευσει... Στο σπιτι υπαρχει και ενας νανος κουνελος ηλικιας 6 ετων που τον εχουμε απο μωρο στο δικο του χωρο.

οι ερωτησεις που μας "κολλανε" και θελουμε τις γνωμες σας ειναι οι εξης:

1. Λειπουμε απ το σπιτι κ οι 2 λογω δουλειας 8 το πρωι με 5 το απογευμα (θα πηγαινουμε μια βολτα με το σταφακι μας πριν τις 7 το πρωι και μια μεγαλη το βραδυ). Ειναι οκ να μενει μονο τις ωρες που δουλευουμε;;;

2. Σκεφτομαστε για θηλυκο ωστε να ειναι πιο ηρεμο καθως η γυναικα μου αγχωνεται για το αν θα μπορει να κουμανταρει τη δυναμη του. Εχει νοημα;

3. Αν καποια στιγμη μας προκυψει διαδοχος στην οικογενεια θα το καλοδεχτει το μωρο ή θα εχουμε προβληματα;

4. Ειμαστε αποφασισμενοι να το παμε κ για εκπαιδευση. Εκτος απ τη βασικη υπακοη χρειαζεται παραπανω;;

5. Στο σπιτι πως να διαμορφωσουμε το χωρο για να μην εχουμε ζημιες οσο λειπουμε; Μας συμβουλεψαν οσο λειπουμε για δουλεια να ειναι περιορισμενο κ πως δεν εχει προβλημα. Ειναι σωστο;

6. Γαβγιζει πολυ; Μενουμε σε πολυκατοικια. Γενικα ενα διαμερισμα ειναι για ενα αμσταφ;;;

7. Αθηνα και ευρυτερα υπαρχει καποιος εκτροφεας για να μιλησουμε-δουμε;


γενικα να ξερετε πως το θεμα με τα ζωα το παιρνουμε σοβαρα , γι αυτο και οι τοσες ερωτησεις. Σας παρακαλω θερμα ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Γιατί να πελαγώσεις? κάνει εκθέσεις ο Κ.Ο.Ε. πάς και τα βλέπεις από κοντά και ρωτάς τους εκτροφείς ότι θές KOE anakinoseis
αλλιώς πέρνεις τηλέφωνο και σου δίνουν λίστα.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
ολοι μας τρεχουμε δυστηχως,αυτο σημαινει οτι τα ζωα μας αναγκαστηκα θα μεινουν και μονα καποιες ωρες,δυστηχως ολοι τρεχουμε για τουλαχιστον ενα 8 ωρο,αυτο για αντιμετωπιζεται...
οντως τα θυληκα γενικα ειναι πιο ηπια γενικα...
τωρα για το αν θα τα βγαζει περα η γυναικα σου τι να σου πω,αναλογως το πως ειναι η γυναικα σου,εχει πυγμη,ειναι επιβλητικη ή ειναι σαν κατι κοριτσακια που κανουν σαν barbie και μολις την τραβηξει λιγο το αμολυσε,εγω ας πουμε βγαζω μαστινο ναπολιτανο εξω χωρις κανενα απολυτως προβλημα,εχω βγαλει και μαστινο με αγγλικο μαστιφ εξω παλι χωρις θεμα και ειμαι κοπελα...
αν προκυψει "διαδοχος" θα του γνωρισετε το μελος της οικογενειας σας οπου αυτο θα ειναι ο σκυλος σας που ηταν εκει πριν απο εκεινον...συνηθως τα προβληματα εμεις τα δημιουργουμε χωρις να υπαρχουν,το αν θα το καλοδεχτει η οχι ειναι καθαραααα..μα καθαρα δικο σας σωστο η λαθος αντιστοιχα...
πολυ σωστα σκεφτηκατε την εκπαιδευση και μπραβο...οπως ολοι ξερουμε στην εκπαιδευση εκπαιδευεται περισσοτερο ο ανθρωπος ωστε να μαθει να συμπεριφερεται σωστα στο σκυλο του....

βασικη υπακοη ειναι μια χαρα και οχι δεν χρειαζεται κατι παραπανω...

το σπιτι θα το διαμορφωσετε σαν να ειχατε μωρο που μπουσουλαει και βαζει στο στομα οτι βρει...ναι καλο ειναι να ειναι περιορισμενο,δε παθαινει τπτ(οχι και 12 ωρες ετσι,γι αυτο λεμε περιορισμενο και οχι εγκλειστο),
αλλα γενικα τα κουταβια τα περισσοτερα ειναι διαολια και δεν μπορεις να φανταστεις τι τρεξιμο εχουν...ειναι φανταστικο να εχεις ενα κουταβακι αλλα αν σου φαει το κιν. μην αρχιζεις να ουρλιαζεις η εσυ ή η γυναικα σου επειδη το πηρατε 700 ευρω κτλ..ο σκυλος δεν ξερει οτι με το κινητο ολοι μας κανουμε την δουλεια σας,με την ιδια λογικη που θα αντιμετωπισει μια πετσετα και θα την σκισει ετσι θα αντιμετωπισει κινητα,κοντρολ,καλωδια,βιβλια,κουβερτες,γλαστρες κτλπ κτλπ... γενικα διαμορφωνουμε το χωρο(ειδικα οταν λειπουμε)ετσι ωστε να μην εχουν τπτ να καταστρεψουν που θα μας τσουξει και μπορει να τους κανει κακο...ειναι ομορφο συναισθημα να μεγαλωνεις ενα ζωο αλλα θελει και τεραστια υπομονη παραλληλα.....σκυλος ειναι και θα γαυσισει και θα κλαει σαν κουταβακι και ολα...εσυ πρεπει να το μαθεις που θα πρεπει να γαυγιζει και που οχι...ηχους οπως ανσανσερ και λοιπους θορυβους πολυκατοικιας θα μαθει οτι δεν ειναι απειλη καθε φορα που εσυ θα το καθησυχαζεις...υπαρχουν εκτροφεις μεσω του κοε οπως σε ενημερωσε ο αποπανω μου :p
μην πελαγωνετε και σκεφτειτε αν πραγματικα θελετα ενα σκυλο γιατι ειναι μια ευθυνη με διαρκεια συνηθως γυρω στα 15 χρονια...διαβαστε για την ρατσα(γιατι προκειται για μια πολυ ενεργητικη φυλη) να δειτε αν ειστε οι καταλληλοι για να αναλλαβετε τετοιο ζωο,καντε μια ερευνα βαση του τι στυλ ειστε σαν ανθρωποι και επειτα θα βρειτε τον καταλληλο συντροφο.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Για το θέμα της παραμονής του μόνο του, όσο εργάζεστε, μπορείτε στην αρχή να χρησιμοποιήσετε ένα crate. Με μία βασική προϋπόθεση. Θα το μάθετε να το αποδεχθεί ως καταφύγιο, να ησυχάζει και να νοιώθει ασφάλεια. Αν το πάρει σαν φυλακή, δεν κάνατε τίποτα. Το να το έχετε ελεύθερο τόσες ώρες μόνο του, κουτάβι λίγων μηνών, σίγουρα θα μετρήσετε ζημιές.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Σαν κάτοχος άσταφ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ:
1.Αν εκτονώνεται αρκετά όταν γυρνάτε μια χαρά θα είναι.Σχεδόν όλοι τόσο λείπουμε!
2.Σωστή η σκέψη μιας και τα θηλυκά είναι λίγο πιο ελεγχόμενα(σαν δύναμη) απο τα αρσενικά.(Είμαι 1,55 και 50 κιλά και την κουμαντάρω άρα δεν υπάρχει θέμα)
3.Λατρεύουν τα παιδιά,το μόνο που θέλει προσοχή είναι οτι είναι άτσαλα και δε καταλαβαίνουν τη δύναμη τους οπότε θα θέλουν προσαρμογή και προσοχή με μικρά παιδιά.
4.Καλή κοινωνικοποίηση με άλλα ζώα και βασική υπακοή(σε εμπειρο με τη φυλή εκπαιδευτή) και θα είστε μια χαρά.
5. Μέχρι την ηλικία των 2 περίπου χρόνων όπου περνάνε εφηβεία καλό είναι να περιορίζεται σε crate(κλουβί) όσο λείπετε γιατί ειναι επιρρεπή σε ζημιές απο βαρεμάρα και άγχος αποχωρισμού.Μετά όσο ωριμάζει θα δείτε οτι και εκτός κλουβιού δε θα έχετε θέμα.
6.Δε γαυγίζουν σχεδόν ποτέ.Και ειδικά χωρίς λόγο.
7.Υπάρχουν εκτροφείς και Αθήνα.(Και γνωριζω και κάποιον που ζευγάρωσε πρόσφατα απλά ακόμα δεν έχει επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη)

Διαβάστε αν θέλετε και αυτό το θέμα θα σας φανεί χρήσιμο:http://www.dogforum.gr/v3/ομάδα.3.f.c.i-23/τα.πάντα.για.τα.american.staffordshire.terrier-14030/
 


Malawi

Member
4 Απριλίου 2014
6
0
Οι απαντησεις σας πραγματικα ολες πολυτιμες... Ευχαριστω παρα πολυ...
φιλε *Rantaplan Αυτο με το crate μου ειχε προτεινει καποιος επαγγελματιας απλα μου ειχε φανει λιγο ζορικο για τοσες ωρες απουσιας...

*Mucca το θεμα το εχω ρουφηξει, απλα ηθελα γνωμες σχετικα με τις δικες μας ιδιαιτεροτητες...

κανενα link απο crate κανεις να παρω καμια ιδεα;;;;

εκτροφεις στην Αθηνα πραγματικα δε βρηκα. Αν ειναι ευκολο εστω κ με προσωπικο μηνυμα να μου λεγατε θα με βοηθουσε πολυ. Θελω να παω να μιλησω απο κοντα.

*Deliaki το ψαχνω πολυ ακριβως γι αυτο .... Ειχαμε σκυλο και δε θελω να επαναλαβουμε τα ιδια λαθη.. Ελπιζω να μη σας κουρασω...
 






Malawi

Member
4 Απριλίου 2014
6
0
Ηδη εχω αποριες...

διαβαζω για τα crates οπου οντως μου φαινονται πολυ σωστα σαν ιδεα... ΑΛΛΑ πως θα αφησω για 8 ωρες εκει το σταφακι μου οταν σαν κουταβι θα θελει να κανει συχνα την αναγκη του;;;

τεχνικο ζητημα δηλαδη!!!

μετα;;; Οταν μεγαλωσει ο ογκος του;;; Θα πρεπει να παρω μεγαλυτερο crate;; Θα καθεται τοσες ωρες;;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Crate μπορεί να πάρεις υπολογίζοντας το μέγεθος που θα γίνει ο σκύλος.Στην αρχή για να μη του μένει πολύ χώρος μπορείς να βάλεις είτε το χώρισμα(που υπάρχει οταν αγοράζεις crate) είτε να βάλεις μέσα το κρεβάτι του απλά να μη μένει χώρος ελεύθερος ώστε να μη πάει να κάνει την ανάγκη του.Τον πρώτο καιρό δε μπορεί να κρατηθεί τόσο,αν δε μπορεί να μείνει κάποιος μαζί τότε μια λύση είναι να βάλετε έξω απο το crate πάρκο και πάνα.Μεγαλώνοντας θα μπορεί να κρατιέται και σταδιακά θα αυξάνονται οι ώρες που θα μπορεί να μείνει μέσα.
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Οι ώρες ειναι πολλες για crate.
Εγώ δεν χρησιμοποίω Crate γιατί βρίσκω τις 8+ 'ωρες πολλές. Ο μικρός έχει πλεόν συνηθίσει και δεν κάνει ζημίες, στην αρχή είχαμε από μασουλημένα παπούτσια, ντουλάπα και κάτι καλώδια του ίντερνετ (και κάτι άλλα) αλλά πλεόν δεν κάνει ζημία μας περιμένει καρτερικά το αγόρι μου. .

Να πω ότι δεν λείπουμε πάντα 8+ ώρες αλλά τυχαίνει.
 
  • Like
Reactions: Staffordshire


nikarag75

Banned
Banned
31 Ιουλίου 2013
1
0
Αθήνα
www.facebook.com
Κατ'αρχήν θεωρώ την ράτσα πολύ καλή για σπίτι!!!Εμένα ο Βίκτωρ τώρα κλείνει τους 10 μήνες και μπορώ να πω ότι μέσα στο σπίτι είναι πάρα πολύ ήσυχος!!!
1. Η αλήθεια είναι ότι τους πρώτους 2-3 μήνες μέχρι το σκυλί να φτάσει 5-6 μηνών θα χρειαστείτε crate και πάρκο,όσο λείπετε και βέβαια πάνες,μετά μπορείτε να τις καταργήσετε αφού το σκυλί όσο περνάει ο καιρός θα κρατιέται περισσότερο!!!
2.Θηλυκό ή αρσενικό, κατά την γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία,αφού μιλάμε για πολύ δυνατή ράτσα,σίγουρα θέλει βασική υπακοή για να έχετε αρμονική σχέση!!!Ο αρσενικός είναι πιο κυριαρχικός, ενώ εμένα μετά τον 8ο μήνα είχε εκκρίσεις από το γεννητικό του όργανο!!!Επίσης όμως είναι πολύ παιχνιδιάρης αλλά και πολύ λαίμαργος!!!Το θηλυκό έχει το κακό της περιόδου αλλά και των έντονων αλλαγών ψυχολογίας λόγω των ορμονών,κάτι σαν γυναίκα δηλαδή!!!
3.Εμένα δεν έχει δείξει επιθετικότητα στα παιδιά, ίσα ίσα που του αρέσουν πολύ,όμως δεν τον αφήνω μαζί τους γιατί δεν μπορεί να υπολογίσει τη δύναμή του με αποτέλεσμα πιθανόν να τα τραυματίσει πάνω στο παιχνίδι,ευελπιστώ ότι μεγαλώνοντας θα σταματήσει να παίζει έτσι άγαρμπα!!!
4.Βασική υπακοή θέλει οπωσδήποτε γιατί θα τραβάει πολύ στις βόλτες αν δει κάποιον άλλο σκύλο ή γάτα ή τέλος πάντων κάτι που του έχει κινήσει την προσοχή!!!Επίσης καλό είναι να ξεκινήσει όσο πιο νωρίς γίνεται ώστε να μην προλάβει να αποκτήσει κακές συνήθειες εν αγνοία μας ή ενσυνειδήτως!!!Μαζί θα χρειάζεται και καλή κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλάκια σε ανοικτά πάρκα ή σε κλειστά σαν το Puppies Park ώστε να μάθει πως να αλληλεπιδρά μαζί τους!!!Τώρα αργότερα αν θέλετε μπορείτε να του ή τις κάνετε και σωματοφυλακή για να μάθει να σας προστατεύει από ενδεχόμενο κίνδυνο!!!
5.Στο σπίτι εγώ είχα μέχρι 6 μηνών crate και πάρκο,μετά κατάργησα το πάρκο και βλέποντας ότι ο Βίκτωρ δεν κάνει ζημιές τώρα κατάργησα και το crate και κοιμάται σε απλή φωλιά!!!Από την αρχή όμως όταν ήταν ελεύθερος μέσα στο σπίτι και ήμουν παρών, τον μάλωνα όταν πήγαινε να κάνει ζημιά και έτσι μετά από 8 μήνες συνεχούς συμβίωσης δεν μου έχει κάνει καμία ζημιά!!!Ούτε εγώ δεν το πιστεύω!!!
6.Δεν γαβγίζει ποτέ, δεν κλαίει και δεν φοβάται μέσα στο σπίτι!!!Μόνο δεμένο τον έχω δει να γαβγίζει ή παίζοντας με σκυλιά κι αυτές οι φορές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού!!!Αυτός ο σκύλος για να γαβγίσει πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος!!!
7.Για εκτροφέα δείτε στην ΚΟΕ!!!Ξέρω ότι στην Πάτρα υπάρχει ένα κορυφαίο στην Ελλάδα εκτροφείο,το Staff-Diamonds!!!Μπορείτε να το βρείτε στο Ίντερνετ!!!
Σας εύχομαι να βρείτε το σταφάκι σας και να είναι πάντα υγιέστατο!!!
Δείτε και το δικό μου: