Προβληματισμός με το παιχνίδι


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Καλησπέρα,ο ρικι 5 μηνών είναι τ κουτάβι που απόκτησα εδώ κι ένα μήνα .γενικα είχαμε τα κλασσικά θεματάκι αλλά τα ξεπεράσαμε,είναι πολύ καλος και προσπαθεί πολύ.εχω έναν προβληματισμό...που ειλικρινά με βασανίζει.Δεν παίζει ! Δεν παίζει γενικά μαζί μου,δηλαδή θα του πάρω το κόκκαλο του που μασουλάει και δεν θα με κυνηγήσει ρε παιδιά μου να παίξουμε λίγο .περα από αυτό δεν παίζει και με τα υπόλοιπα σκύλια!100% φοβάται (ουρα στα σκέλια ) αλλά έχω βρει μια παρέα που πηγαίνουμε κάθε μέρα στο ίδιο μέρος έχει γνωρίσει και μυρίσει όλα τα σκυλάκια τα οποία είναι καμία 10 άρια αλλά δεν κάνει το βήμα.ολα είναι πάνω κάτω Τρέχουν παίζουν καβαλιούνται και ο δικός μου τίποτα .... Όλα αυτά για ένα κουτάβι μήπως είναι νορμαλ κι εγώ απλά τσάμπα σκάω ;
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Το πρώτο μέρος αφορά τα signals που σου δίνει το σκυλί σου. Κάθε σκυλί χρησιμοποιεί τι σώμα του για να σου δείξει φόβο, επίθεση, σοκ, παιχνίδι, χαλάρωση, και άλλα. Οι περισσότεροι μένουν στο ουρά στα σκέλια μα είναι αλλά τόσα που το σκυλί χρησιμοποιεί για να σου μιλήσει...κι εσύ ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις να το διαβαζεις, καθώς αυτό εμπιστεύεται εσένα για να δώσεις την λύση. Όσα σκυλιά έχουν προσπαθήσει και δε βρίσκουν ανταπόκριση από τον κηδεμόνα, μετά από 2,3,4 φορές, απλά κάνουν lock down. Δηλαδή δε θα ξαναπροσπαιθησουν αν σε ειδοποιήσουν και απλά εσύ θα βλέπεις συμπεριφορές που το σκυλί ΕΠΙΛΕΓΕΙ αφού μπαίνει σε survival mode. (όσο ψάχνω βίντεο για να σου στείλω) περνάω και στο δια ταυτα. ΔΕΝ είναι ανάγκη να γίνουμε φίλοι με όλα τα σκυλιά του κόσμου. Να τα γνωρίσουμε, ναι! Να συνηθίσουμε την παρουσία τους; ΝΑΙ! Ακόμα και στο δικό μας κόσμο, υπάρχουν οι άνθρωποι έξω καρδιά, οι λίγο πιο κλειστοί, οι επιφυλακτικοί, οι ευγενικοί, οι φωνακλάδες κτλ. ΜΗ μπαίνεις στο τριπάκι dog park ίσων ο παράδεισος των ζώων. Και τέλος το παιχνίδι. Και ΑΥΤΟ έχει να κενό με τη γλώσσα του σώματος. "παιζεις" με τους όρους του; ΠΟΙΑ είναι η στάση σου όταν παίζεις; του πετάς το κόκκαλο ΚΑΙ πρέπει να το φέρει ρομποτικα; η δική σου στάση σώματος; Επισης παιχνίδια enrichment. Δούλεψε του τον εγκέφαλο! Αισθήσεις! Αφή, μυρωδιά, ήχο... Κάνε εναλλαγές. Ακόμα και do it yourself παιχνίδια. Και εφτά σε rotation. ΟΧΙ ένα κόκαλο για πάντα και κάθε μέρα. Επιστρέφω με tips του ενός και μοναδικού!
 


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
ξερεις τι κάνω μεγάλη προσπάθεια να καταλάβω τι θέλει..δεν έχουμε φτάσει καν στο σημείο να πετάω κόκκαλο και να τ φέρνει.η απορία μου είναι αν όντως τα κουτάβια είναι επιφυλακτικά και θέλουν χρόνο.γιατι νομίζω πως 4/5 μηνών σκύλο δεν έχουμε διαμορφώσει και χαρακτήρα για να πούμε έτσι είναι έτσι του αρέσει
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Όλα μα ΟΛΑ στα δείχνει. Κάτσε να διαβάσεις το body language, τα calming signals, σου λέει αν φοβάται η αν δεν τον ενδιαφέρει. Φυσικά και όλα τα μαθαίνει τώρα, αλλά υοαρχει και το μετρό. Αυτό που το μικρό δε θέλει να περάσει η να αντιμετωπίσει γιατί έχει λάβει mix συναισθήματα απ το άλλο σκυλί, στο δείχνει ξεκάθαρα. Δε θες να βρεθείς αντιμέτωπος με μια επίθεση η οποία θα είναι τόσο τραυματική στο μυαλιυδακι του, ΠΙΥ θα σε ξαναγυρίσει στο 0 της κοινωνικοποίησης. Εμένα η Σίλα είναι 3 χρονών, της επιτέθηκε Σκύλι μικρόσωμο (δυατθχως δεν ήμουν παρούσα να το προλάβω) και ένα μήνα τώρα μου έχει βγει η ψυχή να την επαναφέρω. Δεν συνέβη δα και κάτι Σοκαριστικη, αλλά βλέπω την επιφύλαξή και πόσο τσίτα είναι έτοιμη να όρμησε ακόμα και στα φύλλα. Ε...αυτο θέλει ΔΙΟΡΘΩΣΗ και κόπο....

Οποτε, τώρα που φτιάχνει συμπεριφορά ς ρο πούμε, καλό είναι να μάθεις να το διαβάζεις για να μάθει και αυτό να σε επιστεύεται 100% , ακολουθώντας τις οδηγίες σου .

Αυτά είναι ότι βρήκα πρόχειρο, ένα άρθρο για το play now / οως δείχνουν τα σκυλιά έτοιμα για παιχνίδι


Και αυτι γενικά για τα signals.

Κάνε ένα search video και νετ, και θα μάθεις πολλά!
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Καλησπέρα,ο ρικι 5 μηνών είναι τ κουτάβι που απόκτησα εδώ κι ένα μήνα .γενικα είχαμε τα κλασσικά θεματάκι αλλά τα ξεπεράσαμε,είναι πολύ καλος και προσπαθεί πολύ.εχω έναν προβληματισμό...που ειλικρινά με βασανίζει.Δεν παίζει ! Δεν παίζει γενικά μαζί μου,δηλαδή θα του πάρω το κόκκαλο του που μασουλάει και δεν θα με κυνηγήσει ρε παιδιά μου να παίξουμε λίγο .περα από αυτό δεν παίζει και με τα υπόλοιπα σκύλια!100% φοβάται (ουρα στα σκέλια ) αλλά έχω βρει μια παρέα που πηγαίνουμε κάθε μέρα στο ίδιο μέρος έχει γνωρίσει και μυρίσει όλα τα σκυλάκια τα οποία είναι καμία 10 άρια αλλά δεν κάνει το βήμα.ολα είναι πάνω κάτω Τρέχουν παίζουν καβαλιούνται και ο δικός μου τίποτα .... Όλα αυτά για ένα κουτάβι μήπως είναι νορμαλ κι εγώ απλά τσάμπα σκάω ;
Εμενα ο δικος μου αρχισε να παιζει απο 6 μηνων. Μεχρι τοτε ηταν ανησυχητικα ησυχουλης, επιφυλακτικός... μετα ξυπνησε και τρέχαμε και δεν φτάναμε. Επισης με τα αλλα σκυλια τα ιδια και χειροτερα, τα έβλεπε απο μακρια και μέχρι εκει. Τωρα εχει γινει ο βλαχοδημαρχος της γειτονιας. Οποιο σκυλι δει, θελει να το χαιρετησει και να παίξει. Ψάχνοντας να τον κινητοποιήσω, έκανα διάφορα και ανακάλυψα τυχαία ότι τον ενθουσιάζε το tug και ξεκίνησαμε έτσι. Μέτα άρχισα να του πετάω μπαλάκια και άρχισε να μου τα φέρνει, στο τέλος δεν είχε σταματημό. Στον ύπνο μου έβλεπα εφιάλτες με μπαλάκια. Τώρα που είναι υπό εκπαίδευση, μαθαίνουμε να παίζει καλύτερα, μαθαίνω και εγώ πώς να ξεκινάμε παιχνίδια, πώς να τα συνεχίζουμε και πώς να τα σταματάμε.

Υπαρχουν πολλα παιχνιδια που μπορεις να δοκιμασεις με το σκυλακι σου, το να του παιρνεις το κοκαλο, αμφιβαλω αν το εκλαμβανει σαν παιχνιδι...

Eπίσης του δικού μου δεν του αρέσει να παίζει με πολλά σκυλιά. Είναι μικρόσωμος και αν δει πολλά σκυλιά να παίζουν, δεν συμμετέχει. Κάθεται δίπλα μου από μόνος του και παρακολουθεί. Έχουμε βρει δύο σκυλάκια, με τα οποία παίζουν καλά και περνάνε υπέροχα. Πάντως το δικό σου είναι ακόμη κουτάβι και θέλει το χρόνο του και την δική σου ενασχόληση. Πχ, για ένα κουτάβι το θέαμα δέκα σκυλιών να τρεχουν και να παίζουν, μπορεί να του φαίνεται τρομακτικό. Να θέλει να το εισάγεις πιο ήπια και ήρεμα στο κόσμο των σκύλων. Το κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετικό χειρισμό.
 
Last edited:


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Εμενα ο δικος μου αρχισε να παιζει απο 6 μηνων. Μεχρι τοτε ηταν ανησυχητικα ησυχουλης, επιφυλακτικός... μετα ξυπνησε και τρέχαμε και δεν φτάναμε. Επισης με τα αλλα σκυλια τα ιδια και χειροτερα, τα έβλεπε απο μακρια και μέχρι εκει. Τωρα εχει γινει ο βλαχοδημαρχος της γειτονιας. Οποιο σκυλι δει, θελει να το χαιρετησει και να παίξει. Ψάχνοντας να τον κινητοποιήσω, έκανα διάφορα και ανακάλυψα τυχαία ότι τον ενθουσιάζε το tug και ξεκίνησαμε έτσι. Μέτα άρχισα να του πετάω μπαλάκια και άρχισε να μου τα φέρνει, στο τέλος δεν είχε σταματημό. Στον ύπνο μου έβλεπα εφιάλτες με μπαλάκια. Τώρα που είναι υπό εκπαίδευση, μαθαίνουμε να παίζει καλύτερα, μαθαίνω και εγώ πώς να ξεκινάμε παιχνίδια, πώς να τα συνεχίζουμε και πώς να τα σταματάμε.

Υπαρχουν πολλα παιχνιδια που μπορεις να δοκιμασεις με το σκυλακι σου, το να του παιρνεις το κοκαλο, αμφιβαλω αν το εκλαμβανει σαν παιχνιδι...
βλαχοδημαρχο τον είπε χαχαχα.μου δίνεις ψυχολογία μ αυτά που λες ...ίσως πρέπει να ψυχολογήσω περισσότερο το σκύλο μου και να δω τι του τραβάει το ενδιαφέρον και μα εστιάσω εκεί ...απλά δεν ξέρω αν πρπεει να τον ´πιέσω ´ η να τον αφήσω απ μόνο του να πάρει τα πάνω του
 
  • Like
Reactions: Loretzos


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ηρεμα και χωρις αγχος. Μπαλακι δε νομιζω να φερνουν ολα τα σκυλια ντε και καλα.
Σιγα σιγα δοκιμαζε πραγματακια και θα ανακαλυψεις τι του αρεσει.

Τις επαφες μη τις ζοριζεις, μπορει να νιωσει καλυτερα πχ με ενα φιλικο ηρεμο σκυλακι μονο βολτιτσα διπλα διπλα παρα με 10 να χοροπηδανε ατσαλα.

Δες καποιες ιδέες εδω.....
Κουτάβι-που-δεν-του-αρέσουν-τα-παιχνίδια
Παιχνιδια-που-δε-τρωγονται
Προτάσεις-για-παιχνίδια
Παιχνιδια

Eπίσης μπορείς να δοκιμάσεις αν ειναι λιχουδάκος παιχνιδακια που κρυβουν λιχουδιες πχ κονγκ, μπαλες που και περνουν μεσα λιχουδιες κ.τ.λ

90229744_226347198559326_906233851733344256_n.jpg
ή παιχνιδάκια δραστηριοτητων, ψαχτα ετσι

μικρος.jpg

Μια ωραια ιδεα επίσης να ερθετε κοντα και να απασχοληθει είναι να βρεις βιντεακια με τρικς, ξεκινας απο κατι ευκολο πχ κολα το, χερακι κ.τ.λ και να δοκιμασεις ομορφα, υπομονετικα με μπολικες λιχουδιες και μπραβο.
 


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Ηρεμα και χωρις αγχος. Μπαλακι δε νομιζω να φερνουν ολα τα σκυλια ντε και καλα.
Σιγα σιγα δοκιμαζε πραγματακια και θα ανακαλυψεις τι του αρεσει.

Τις επαφες μη τις ζοριζεις, μπορει να νιωσει καλυτερα πχ με ενα φιλικο ηρεμο σκυλακι μονο βολτιτσα διπλα διπλα παρα με 10 να χοροπηδανε ατσαλα.

Δες καποιες ιδέες εδω.....
Κουτάβι-που-δεν-του-αρέσουν-τα-παιχνίδια
Παιχνιδια-που-δε-τρωγονται
Προτάσεις-για-παιχνίδια
Παιχνιδια

Eπίσης μπορείς να δοκιμάσεις αν ειναι λιχουδάκος παιχνιδακια που κρυβουν λιχουδιες πχ κονγκ, μπαλες που και περνουν μεσα λιχουδιες κ.τ.λ

View attachment 72730
ή παιχνιδάκια δραστηριοτητων, ψαχτα ετσι

View attachment 72731

Μια ωραια ιδεα επίσης να ερθετε κοντα και να απασχοληθει είναι να βρεις βιντεακια με τρικς, ξεκινας απο κατι ευκολο πχ κολα το, χερακι κ.τ.λ και να δοκιμασεις ομορφα, υπομονετικα με μπολικες λιχουδιες και μπραβο.
Καααααατι ψιλο κάναμε ....εκεί που δεν υπάρχει κανιά εξέλιξη είναι τα αλλά σκυλιά .... σήμερα ήταν 2 κουτάβια 3 μηνών δεν μπορεί να φανταστείτε παιχνίδι ..... να κυλιούνται κάτω ασταμάτητα να χαίρεσαι να τα κοιτάς .... ο δικός μου μασούσε κάτι χορτα .... χαχα