Προβλημα για γερα νευρα!


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
καλησπερα παιδια τις τελευταιες μερες εχω μεγαλο προβλημα!εχω δυο σκυλακια κυνηγοσκυλα και φροντιζω και αλλο ενα που ανηκει στην φιλοζωικη αδεσποτο αλλα το περιποιουμαι κ με το παραπανω!Ενας γειτονας λοιπον που μενει 3 στενα παρακατω εχει ενα μαντρι οπως στα χωρια πανω σε πλαγια του βουνου να πω οτι μενω σε στενο που εχει αδιεξοδο κ το αδιεξοδο εχει μια ανηφορα που οδηγει σε βουνο...Αυτος λοιπον αφηνει ελευθερα προβατα κ κατσικες μονα τους στο βουνο χωρις επιτηρηση εγω ωστοσο βγαζω τα σκυλια μου βολτα στο βουνο οπως κ οι αλλοι γειτονες ολα λοιπον ξεκινησαν οταν αυτος με ειδε απο μακρια κ μου φωναξε να παρω τα σκυλια μου τα οποια τα ειχα κ με λουρια δεμενα στη βολτα γιατι λεει τρομαζουν τα ζωα του φυσικα κ αρνηθηκα αλλα δεν εδωσα συνεχεια απλα πηγα απο την αλλη μερια...το αδεσποτο που φροντιζω μας ακολουθει στη βολτα ελευθερο ομως...μετα απο ενα χρονο λοιπον αυτος με βρηκε μια μερα να μου πει οτι το αδεσποτο του εφαγε μια κατσικα και οτι θελει λεφτα να του την πληρωσω φυσικα το σκυλι ηταν στην αυλη μου εκεινη την ωρα που ισχυριζεται οτι εγινε το συμβαν κ επισης οτι το σκυλι δεν πειραζει ουτε γατα οχι να φαει ζωντανη μια κατσικα και του λεω αν την ετρωγε θα ειχε αιματα η καποου θα ηταν λερωμενο το σκυλι πραγμα το οποιο δεν υπηρχε γτ το σκυλι ηταν πεντακαθαρο αυτος επεμενε για λεφτα του ειπα μιλα με τη φιλοζωικη και δεν ξανασχοληθηκα γτ ειναι σαν να μιλας με ντουβαρι...σημερα εβγαλα παλι τα σκυλια μου βολτα κ ηρθε με το αμαξι του να μου πουλησει τσαμπουκα οτι του στυλ δεν τα ειπαμε?και οταν του ειπα οτι δεν ειναι δικος του ο χωρος κ θα βγαινω οποτε θελω κ εγω κ τα σκυλια με απειλησε για το αδεσποτο οτι δεν θα το ξαναδω και εγω φυσικα του ειπα οτι ετσι κ κανει κανα αστειο θα ψαχνει ολο το μαντρι....το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μπορω να κανω ξερω απο γειτονες οτι εχει του κοσμου τις μηνυσεις κ εχει κ σκυλια κλεισμενα σε κλουβια τα οποια τα βλεπω και γεννανε καθε μηνα και παλι δεν του χει κανει κανεις τιποτα κ με τη φιλοζωικη εποικινωνησα κ εκεινη μου ειπαν οτι ειναι περιπτωσαρα και δεν βγαζουν ακρη...εγω πως μπορω να προστατεψω το σκυλακι?τα βραδια το κλεινω μεσα αλλα τη μερα που δουλευω 8ωρες δεν θελει να κατσει κλαιει κ εχει μαθει ελευθερο....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευθύνη λογίζεσαι όταν ο σκύλος φέρει microchip .
Απειλή λογίζεται όταν κάποιος ανοίγει τον οχετό του και βγάζει λεξούλες που είναι ποινικά μεμπτές.

Ο αδέσποτος σκύλος που φροντίζεις, και που κανείς δεν μπορεί να σου καταλογίσει τίποτα επειδή το φροντίζεις και επειδή σε ακολουθεί, για να τον προστατέψεις ή τον υιοθετείς εσύ κανονικά και με τον νόμο ή κινείς διαδικασίες υιοθεσίας ώστε να φύγει από 'κει και να υιοθετηθεί σε κάποιο σπίτι.

Όλα τα υπόλοιπα ανήκουν στο ρητό «ξύσ'τα 'ρχίδια σ΄ με κασμά».
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Μπορει να γινω αδιακριτος, θα ειχε νοημα να μας πεις που συμβαινουν ολα αυτα. Αν δεν κανω τραγικο λαθος, απαγορευεται τα προβατα να βοσκουν ελευθερα χωρις ανθρωπινη παρουσια.

Οποτε αν ισχυει αυτο (ή και να μην ισχυει) πες του οτι θα τον καταγγειλεις στον ΟΠΕΚΕΠΕ και θα του κοψουν τις επιδοτησεις για 3 χρονια.

Πιστευω θα τον τσουξει.

Απο εκει κ περα, εφοσον σε απειλησε, το σκυλακο σου δλδ, πανε στο αστυνομικο τμημα κ ζητα ννα γραφτει στα συμβαντα, πες του το, και να του ξεκαθαρισεις οτι αν παθει κατι ο σκυλος πρωτα θα ψαξουν αυτον.

Τελος, αντιλαμβανομαι οτι το ειπες απο αντιδραση αλλα δεν μπορω να μην το σχολιασω, οπως δεν φταιει σε τιποτα το σκυλι ετσι δε φταινε σε τιποτα και τα προβατα

Edit
1.Αληθεια....ποσα λεφτα σου ζητησε για την κατσικα;;;;
2. Για τι ηλικια μιλαμε; 60φευγα;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Υπαρχει πετιτωση το αδεσποτο που φροντιζεις να εχει κυνηγησει τα προβατα;
Αν ναι, τοτε εχεις κι εσυ ευθυνη απο τη στιγμη που το εχεις υπο την προστασια σου κατα καποιο τροπο...
Να εφαγε κατσικα το θεωρω παρα πολυ δυσκολο, αλλα ενα αδεσποτο σκυλι ή ανεξελεγκτο δεσποζομενο μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα στα ζωα ακομα και αν απλα τα κυνηγα για να παιξει...
Καποτε ο σκυλος(ροττ) ενος ανευθυνου γειτονα του εφυγε και κυνηγησε τα προβατα μας. Πανω στον πανικο μια προβατινα επεσε και εσπασε τον λαιμο της...Εκανε βεβαια το σωστο και εδωσε ενα ποσο αλλα η ζημια ειχε γινει...Τα επιλεκτα ζωα αναπαραγωγης δεν αναπληρωνωνται με χρηματικα ποσα.
Αλλη φορα αδεσποτα κυνηγησαν τα προβατα και οταν τελικα τα μαζεψαμε ενα αρνι ειχει στρεσαριστει τοσο πολυ(χωρις να το εχουν δαγκωσει) που δεν μπορουσε ουτε καν να σηκωθει, το μεταφεραμε πισω στα χερια και εκανε καποιες μερες να συνελθει πληρως. Τα προβατα ειναι πολυ ευαισθητα και δεν διαχειριζονται καλα τετοιες καταστασεις.
Αν εχεις ολοκληρο βουνο για να πας βολτα τα σκυλια σου για ποιο λογο τα πηγαινεις εκει που βοσκουν τα ζωα; Ναι απο το νομο μπορει να εχεις το δικαιωμα, αλλα απο ηθικης πλευρας το θεωρω λαθος.
Το αδεσποτο πρεπει να βρεις τροπο να το περιορισεις γιατι οπως ειναι τωρα χυμα ή θα την πληρωσει για τις πραξεις καποιου αλλου σκυλου(ή σκυλων) ή θα παει απο κανενα αυτοκινητο...
Γραφω με φιλικη διαθεση, οχι για να σου την πω.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@Hammer
Συμφωνω σε ολα οσα ειπες, αλλα αν θεωρησουμε οσα γραφτηκαν αληθη, τοτε να ξερεις οτι εσυ ενδιαφερεσαι πιο πολυ για τα ζωα του τυπου απο οτι ο ιδιος
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλημερα. Αν δεν κανω λάθος τα μαντρια θα πρεπει να ειναι σε μια συγκεκριμενη χιλιομετρικη αποσταση και πάνω απο κατοικοιμενες περιοχές. Δεν μπορει ο καθε ένας να εχει προβατα μεσα στην πολη...
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλημερα. Αν δεν κανω λάθος τα μαντρια θα πρεπει να ειναι σε μια συγκεκριμενη χιλιομετρικη αποσταση και πάνω απο κατοικοιμενες περιοχές. Δεν μπορει ο καθε ένας να εχει προβατα μεσα στην πολη...
Φυσικά και μπορεί.
Μέχρι δυο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer
Συμφωνω σε ολα οσα ειπες, αλλα αν θεωρησουμε οσα γραφτηκαν αληθη, τοτε να ξερεις οτι εσυ ενδιαφερεσαι πιο πολυ για τα ζωα του τυπου απο οτι ο ιδιος
Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι...
Το πιο πιθανο ειναι οτι την ιστορια με την φαγωμενη κατσικα την επινοησε για να την αναγκασει να μην περναει με τα σκυλια απο εκει που εχει τα ζωα του.
Απλα νομιζω οτι αρκετοι ανθρωποι σημερα βλεπουν τα πραγματα απο την δικη τους οπτικη γωνια και μονο, για παραδειγμα ενας φιλος μου κυνηγος που του αρεσε να κυνηγα σε μια συγκεκριμενη περιοχη και απαιτουσε απο τον τσοπανο που ειχε εκει προβατα να δενει τα τσοπανοσκυλα καθε φορα που περνουσε γιατι την επεφταν στα δικα του σκυλια...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@Hammer αυτός δεν είναι τσοπάνος αγαπητέ!

Ποιμενικός σκύλος ή σκύλος φύλαξης ποιμνίου ή τσοπανόσκυλο σωστό δεν κάνει τέτοια πράγματα...
Αυτά τα σκυλιά είναι ότι να 'ναι γιαλατζί κοπρόσκυλα χωρίς ντιπ εκπαίδευση...

Ο τσοπάνος θα πρέπει να είναι η επιτομή του φιλτραρίσματος των ερεθισμάτων που λαμβάνει στο πεδίο...
Αν την πέφτει σε κάθε μύγα που περνάει ή συναντά στο δρόμο του όσο το κοπάδι σουλατσάρει στο βουνό τότε δεν θα είχαμε απαιτήσεις από τέτοιες φυλές, δεν θα είχαν το ελεύθερο από το νόμο να φέρνουν εις πέρας την εργασία τους τελείως ελεύθερα στο πεδίο και δεν θα ήταν στο καθεστώς των άλλων σκύλων που πρέπει να εξέρχονται και να κάνουν τον περίπατο με λουρί-οδηγό...

Υ.Γ.: Πριν κανα 2μηνο έκανα πεζοπορεία στις Δρακολίμνες στον Σμόλικα! Συνάντησα τσοπάνι σε κοπάδι να γαβγίζει σε άγρια ελεύθερα άλογα...!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer αυτός δεν είναι τσοπάνος αγαπητέ!

Ποιμενικός σκύλος ή σκύλος φύλαξης ποιμνίου ή τσοπανόσκυλο σωστό δεν κάνει τέτοια πράγματα...
Αυτά τα σκυλιά είναι ότι να 'ναι γιαλατζί κοπρόσκυλα χωρίς ντιπ εκπαίδευση...

Ο τσοπάνος θα πρέπει να είναι η επιτομή του φιλτραρίσματος των ερεθισμάτων που λαμβάνει στο πεδίο...
Αν την πέφτει σε κάθε μύγα που περνάει ή συναντά στο δρόμο του όσο το κοπάδι σουλατσάρει στο βουνό τότε δεν θα είχαμε απαιτήσεις από τέτοιες φυλές, δεν θα είχαν το ελεύθερο από το νόμο να φέρνουν εις πέρας την εργασία τους τελείως ελεύθερα στο πεδίο και δεν θα ήταν στο καθεστώς των άλλων σκύλων που πρέπει να εξέρχονται και να κάνουν τον περίπατο με λουρί-οδηγό...

Υ.Γ.: Πριν κανα 2μηνο έκανα πεζοπορεία στις Δρακολίμνες στον Σμόλικα! Συνάντησα τσοπάνι σε κοπάδι να γαβγίζει σε άγρια ελεύθερα άλογα...!
Συμφωνω οτι το σωστο τσοπανοσκυλο πρεπει να εινα υπερισορροπημενο και να μπορει να φιλτραρει τα ερεθισματα. Αυτο γινεται με την σωστη εκτροφη και με την εκπαιδευση που θα λαβει απο τα μεγαλυτερα σκυλια και τον ιδιοκτητη του. Σπανια ομως τα πραγματα ειναι ιδανικα...
Για πολλες επιθεσεις, ειδικα σε προβατα, ευθυνονται ανεξελεγκτοι σκυλοι(αδεσποτα ή μη), οποτε το τσοπανοσκυλο ειδικα αν το μαντρι βρισκεται κοντα σε κατοικημενη περιοχη πολλες φορες θα πρεπει να απωθει ή και να συγκρουεται αρκετα συχνα με ξενους σκυλους.
Αυτο δεν σημαινει οτι επιτιθεται στα τυφλα σε οτι κινειται με σκοπο να σκοτωσει.
Ο σωστος ποιμενικος(οπως το βλεπω εγω) αρχικα θα προσπαθησει να προειδοποιησει/εκφοβισει τον εισβολεα με σκοπο να τον απωθησει, αν δεν τα καταφερει τοτε πρεπει να εμπλακει...δεν υπαρχει αλλος τροπος.
Οταν ενας αρσενικος γκεκας μπαινει φουριοζος στην περιοχη του ποιμενικου(ή κοντα στα ζωα), με την ουρα σουζα και τρεχει περα δωδε σαν παλαβος ψαχνοντας για λαγο, αυτη η συμπεριφορα μπορει ανετα να εκληφθει απο τον ποιμενικο ως επιθετικη...
Ο σκοπος τους ειναι να διωχνουν τον οποιοδηποτε ξενο μακρια απο το κοπαδι τους, ετσι εξηγειται και το περιστατικο που αναφερεις με τα αλογα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Το είπε και κάποιο άλλο μέλος αλλά ας πω και εγώ τα ιδια.
Καταρχην αποφασιζεις αν θα τον κρατησεις ή όχι.
Αν η απάντηση είναι όχι προσπάθησε να του βρεις ένα σπίτι.

Επίσης αύριο πήγαινε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και ζητά να γραφτούν οι απειλές στο βιβλίο συμβάντων και να καλέσουν τον εν λόγω κύριο και να τον ενημερωσουν.
Επισης μπορείς να κάνεις και αυτό που είπε ο @zenio .

Τέλος αν έχεις όρεξη και ξέρεις ότι τα σκυλιά σίγουρα κακοποιούνται μπορείς να κάνεις καταγγελία για κακοποίηση (αυταπαγγελτο) και επίσης ζητά τα στοιχεία του αστυνομικού (δίνει άλλη ώθηση).
Αυτά απο μένα.

ΥΓ προφανώς μη δώσεις λεφτα.
Αν και μπορείς να το αναφέρεις στη καταγγελία ως εκβιασμό
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλημερα. Αν δεν κανω λάθος τα μαντρια θα πρεπει να ειναι σε μια συγκεκριμενη χιλιομετρικη αποσταση και πάνω απο κατοικοιμενες περιοχές. Δεν μπορει ο καθε ένας να εχει προβατα μεσα στην πολη...
Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό αλλά εδώ στην Κρήτη ούτε καν. Ζώα και μαντριά μπορεί να είναι οπουδήποτε.
Φαντάσου ότι οι βοσκοί πολλές φορές περνάνε το κοπάδι κάθετα στην εθνική οδό κόβοντας την κυκλοφορία.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό αλλά εδώ στην Κρήτη ούτε καν. Ζώα και μαντριά μπορεί να είναι οπουδήποτε.
Φαντάσου ότι οι βοσκοί πολλές φορές περνάνε το κοπάδι κάθετα στην εθνική οδό κόβοντας την κυκλοφορία.
Αν πιάσουμε τους νόμους για τα οικόσιτα και κτηνοτροφικά ζώα θα γράφουμε μέχρι αύριο. Υπάρχουν αυστηροί κανόνες, όπως στον Νόμο για τα ζώα συντροφιάς, αλλά ποιός τους εφαρμόζει. Το ίδιο ισχύει για περιοχές βοσκής όπως Δασικές, υποτίθεται ότι η Δασική υπηρεσία δίνει στους κτηνοτροφικούς συνεταιρισμούς άδεια για συγκεκριμένες περιοχές κλπ κλπ.

Φυσικά και μπορεί.
Μέχρι δυο.
Δεν είναι ακριβώς έτσι, το πόσα οικόσιτα ( κότες, κατσίκια, πρόβατα, γελάδες κλπ ) μπορεί να έχει κάποιος πάει ανάλογα με τον πληθυσμό ( χωριό, πόλη κλπ ).
Η κάθε περιφέρεια εκδίδει διευκρινίσεις πχ Δυτικής Ελλάδος
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό αλλά εδώ στην Κρήτη ούτε καν. Ζώα και μαντριά μπορεί να είναι οπουδήποτε.
Φαντάσου ότι οι βοσκοί πολλές φορές περνάνε το κοπάδι κάθετα στην εθνική οδό κόβοντας την κυκλοφορία.
Και οχι μονο στην Κρητη, εδω στην Αθηνα (καλα οχι μεσα στην Αθηνα, λιγο παρα εξω που ζω εγω) πριν απο μερικα χρονια ειχαν τα μαντρια μεσα στην πολη και περναγαν τα ζωα μέσα απο κεντρικους δρομους!! Και επειδη ειχαν δημιουργηθει προβληματα και καταγγελιες, αναγκαστηκαν να τα βγαλουν λιγο παρα εξω. Ετσι ειχα ακουσει για τον νομο για την αποσταση απο κατοικοιμενη περιοχή.
 


Takis Giannako

New Member
5 Δεκεμβρίου 2018
3
0
42
καλησπερα παιδια τις τελευταιες μερες εχω μεγαλο προβλημα!εχω δυο σκυλακια κυνηγοσκυλα και φροντιζω και αλλο ενα που ανηκει στην φιλοζωικη αδεσποτο αλλα το περιποιουμαι κ με το παραπανω!Ενας γειτονας λοιπον που μενει 3 στενα παρακατω εχει ενα μαντρι οπως στα χωρια πανω σε πλαγια του βουνου να πω οτι μενω σε στενο που εχει αδιεξοδο κ το αδιεξοδο εχει μια ανηφορα που οδηγει σε βουνο...Αυτος λοιπον αφηνει ελευθερα προβατα κ κατσικες μονα τους στο βουνο χωρις επιτηρηση εγω ωστοσο βγαζω τα σκυλια μου βολτα στο βουνο οπως κ οι αλλοι γειτονες ολα λοιπον ξεκινησαν οταν αυτος με ειδε απο μακρια κ μου φωναξε να παρω τα σκυλια μου τα οποια τα ειχα κ με λουρια δεμενα στη βολτα γιατι λεει τρομαζουν τα ζωα του φυσικα κ αρνηθηκα αλλα δεν εδωσα συνεχεια απλα πηγα απο την αλλη μερια...το αδεσποτο που φροντιζω μας ακολουθει στη βολτα ελευθερο ομως...μετα απο ενα χρονο λοιπον αυτος με βρηκε μια μερα να μου πει οτι το αδεσποτο του εφαγε μια κατσικα και οτι θελει λεφτα να του την πληρωσω φυσικα το σκυλι ηταν στην αυλη μου εκεινη την ωρα που ισχυριζεται οτι εγινε το συμβαν κ επισης οτι το σκυλι δεν πειραζει ουτε γατα οχι να φαει ζωντανη μια κατσικα και του λεω αν την ετρωγε θα ειχε αιματα η καποου θα ηταν λερωμενο το σκυλι πραγμα το οποιο δεν υπηρχε γτ το σκυλι ηταν πεντακαθαρο αυτος επεμενε για λεφτα του ειπα μιλα με τη φιλοζωικη και δεν ξανασχοληθηκα γτ ειναι σαν να μιλας με ντουβαρι...σημερα εβγαλα παλι τα σκυλια μου βολτα κ ηρθε με το αμαξι του να μου πουλησει τσαμπουκα οτι του στυλ δεν τα ειπαμε?και οταν του ειπα οτι δεν ειναι δικος του ο χωρος κ θα βγαινω οποτε θελω κ εγω κ τα σκυλια με απειλησε για το αδεσποτο οτι δεν θα το ξαναδω και εγω φυσικα του ειπα οτι ετσι κ κανει κανα αστειο θα ψαχνει ολο το μαντρι....το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μπορω να κανω ξερω απο γειτονες οτι εχει του κοσμου τις μηνυσεις κ εχει κ σκυλια κλεισμενα σε κλουβια τα οποια τα βλεπω και γεννανε καθε μηνα και παλι δεν του χει κανει κανεις τιποτα κ με τη φιλοζωικη εποικινωνησα κ εκεινη μου ειπαν οτι ειναι περιπτωσαρα και δεν βγαζουν ακρη...εγω πως μπορω να προστατεψω το σκυλακι?τα βραδια το κλεινω μεσα αλλα τη μερα που δουλευω 8ωρες δεν θελει να κατσει κλαιει κ εχει μαθει ελευθερο....
Η Φιλοζωικη ποια ειναι, ειναι απαραδεχτη για εμενα, τι θα πει '' περιπτωσαρα ειναι '' ....ετσι το αφηνουν δηλαδη ...επρεπε ηδη να του εχουν βαλει διοικητικα προστιμα για παρανομες γεννες και για το μονιμο δεσιμο ζωων που αποτελει παθητικη κακοποιηση ζωων...εχω κανει καμποσες, ολοι τιμωρηθηκαν με προστιμα

καλησπερα παιδια τις τελευταιες μερες εχω μεγαλο προβλημα!εχω δυο σκυλακια κυνηγοσκυλα και φροντιζω και αλλο ενα που ανηκει στην φιλοζωικη αδεσποτο αλλα το περιποιουμαι κ με το παραπανω!Ενας γειτονας λοιπον που μενει 3 στενα παρακατω εχει ενα μαντρι οπως στα χωρια πανω σε πλαγια του βουνου να πω οτι μενω σε στενο που εχει αδιεξοδο κ το αδιεξοδο εχει μια ανηφορα που οδηγει σε βουνο...Αυτος λοιπον αφηνει ελευθερα προβατα κ κατσικες μονα τους στο βουνο χωρις επιτηρηση εγω ωστοσο βγαζω τα σκυλια μου βολτα στο βουνο οπως κ οι αλλοι γειτονες ολα λοιπον ξεκινησαν οταν αυτος με ειδε απο μακρια κ μου φωναξε να παρω τα σκυλια μου τα οποια τα ειχα κ με λουρια δεμενα στη βολτα γιατι λεει τρομαζουν τα ζωα του φυσικα κ αρνηθηκα αλλα δεν εδωσα συνεχεια απλα πηγα απο την αλλη μερια...το αδεσποτο που φροντιζω μας ακολουθει στη βολτα ελευθερο ομως...μετα απο ενα χρονο λοιπον αυτος με βρηκε μια μερα να μου πει οτι το αδεσποτο του εφαγε μια κατσικα και οτι θελει λεφτα να του την πληρωσω φυσικα το σκυλι ηταν στην αυλη μου εκεινη την ωρα που ισχυριζεται οτι εγινε το συμβαν κ επισης οτι το σκυλι δεν πειραζει ουτε γατα οχι να φαει ζωντανη μια κατσικα και του λεω αν την ετρωγε θα ειχε αιματα η καποου θα ηταν λερωμενο το σκυλι πραγμα το οποιο δεν υπηρχε γτ το σκυλι ηταν πεντακαθαρο αυτος επεμενε για λεφτα του ειπα μιλα με τη φιλοζωικη και δεν ξανασχοληθηκα γτ ειναι σαν να μιλας με ντουβαρι...σημερα εβγαλα παλι τα σκυλια μου βολτα κ ηρθε με το αμαξι του να μου πουλησει τσαμπουκα οτι του στυλ δεν τα ειπαμε?και οταν του ειπα οτι δεν ειναι δικος του ο χωρος κ θα βγαινω οποτε θελω κ εγω κ τα σκυλια με απειλησε για το αδεσποτο οτι δεν θα το ξαναδω και εγω φυσικα του ειπα οτι ετσι κ κανει κανα αστειο θα ψαχνει ολο το μαντρι....το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μπορω να κανω ξερω απο γειτονες οτι εχει του κοσμου τις μηνυσεις κ εχει κ σκυλια κλεισμενα σε κλουβια τα οποια τα βλεπω και γεννανε καθε μηνα και παλι δεν του χει κανει κανεις τιποτα κ με τη φιλοζωικη εποικινωνησα κ εκεινη μου ειπαν οτι ειναι περιπτωσαρα και δεν βγαζουν ακρη...εγω πως μπορω να προστατεψω το σκυλακι?τα βραδια το κλεινω μεσα αλλα τη μερα που δουλευω 8ωρες δεν θελει να κατσει κλαιει κ εχει μαθει ελευθερο....
Η Φιλοζωικη ποια ειναι, ειναι απαραδεχτη για εμενα, τι θα πει '' περιπτωσαρα ειναι '' ....ετσι το αφηνουν δηλαδη ...επρεπε ηδη να του εχουν βαλει διοικητικα προστιμα για παρανομες γεννες και για το μονιμο δεσιμο ζωων που αποτελει παθητικη κακοποιηση ζωων...εχω κανει καμποσες καταγγελιες, ολοι τιμωρηθηκαν με προστιμα, αυτο πρεπει να κανει και η Φιλοζωικη και φυσικα εσυ να μην μασας
 
Last edited by a moderator:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βάλτε προτεραιότητες λίγο στην περίπτωση και μην πετάγεστε από το ένα θέμα στο άλλο.

Ένα-ένα την φορά να λύνετε τα ζητήματα...
 




Takis Giannako

New Member
5 Δεκεμβρίου 2018
3
0
42
Αν απευθύνεσαι σε εμένα προτεραιότητα έχει να απονεμηθεί δικαιοσύνη για κάθε ζώο, το να '' γυρνάς την πλάτη σου '' κάνοντας την παλαβή αυτό είναι πράξη δειλίας και όχι μόνο ...
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τωρα συγγνωμη γιαυτο που θα πω, απλα εχει γινει κ αλλες φορες και το συγκεκριμενο θεμα ειναι αφορμη

Ειναι ασχημο να μπαινει καποιος να γραφει το προβλημα του, να το σχολιαζουμε, να ασχολουμαστε να μην ξαναγραφει ποτε κ να μενουμε με τις αποριες

Αν η θεματοθετρια διαβαζει ας μας δωσει ενα feedback
 


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
Καταρχην συγνωμη για την καθυστέρηση αλλα ειχε προβλημα.με το ιντερνετ μου...Ευχαριστώ ολους για τις συμβουλες σας...Καταρχην να λυσω καποιες αποριες που εχετε μενω νομο αττικης βορεια προαστια, ο αδεσποτος σκυλος που φροντιζω φερει τσιπ νς στοιχεια του δημου ως αδεσποτος αλλα με εμβολια κ στειρωμενος δεν ειναι καθολου επιθετικος κ δεν εχδι επιτεθει ποτε σε ζωο ουτε σκυλι ουτε γατα ουτε προβατο κ αυτο ρο γνωρίζω γτ εχει ερθει απειρες φορες σε επαφη με τα ζωα κ ουτε καν τους γαβγιζει...επισης δεν παω βολτα τα σκυλια μου στο βουνο για να του την σπασω αλλα συγνωμη ειναι διακοσια μετρα απο το σπιτι.μου κ το πιο κοντινο παρκο ειναι 5χλμ αρα θεωρω οτι πιο ευκολο με τον καιρο ειναι να τα πηγαινω στο βουνο το οτι θελει ολο το βουνο διοο του ηταν το θεμα μας κ οτι τα ζωα του πηγαιναν χωρις συνοδεια κ απλα τους σφυραει οποτε τα δει να απομακρυνονται.παλαιοτερα ειχε τσοπανοσκυλα τα οποια του κατασχεθηκαν λογω κακης σιτισης ζευγαρωματων κ αλλα πολλα....για να μην σας κουράζω θεωρω οτι το θεμα εληξε με τη βοηθεια μιας κυριας απο τη φιλοζωική που έκαναν τα απαραιτητα με τη βοήθεια της ααστυνομίας...ο κυριος λοιπον ζητησε συγνωμη απο μενα κ εχει ανοιξει φακελος για το συγκεκριμένο περιστατικό κ για αναμενεται επισκεψη επιτροπης στο χωρο που εχει ζωα για ελεγχο κ τυχόν προστιμα κτλπ ο οποιος αναλογα ης παραβασεις θα παει σε εισαγγελέα...κ επειδη καποιος ειπε ποσα μου ζητησε μου ζητησε 400ευρω για μια κατσικα...
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco