Προβλημα μετα την Εξεταση ΗD


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Μετα απο αρκετο φασαριας και προς πισω..
Εγινε ενα θεμα που θεωρω πως ειναι αρκετο σοβαρο.

Εδωσα στο εξωτερικο αρχη της χρονιας εναν ενηλικο αρσενικο Rottweiler
ο οποιος ειχε βγαλει ακτινες HD σε κτηνιατρο στην Αθηνα μεσω του ΚΟΕ.
Και φυσικα ηταν σφραγιμενο το Pedigree του με ΗD A απο ΚΟΕ.
Ακτινες αγκωνα ειχε κανει στο Εξωτερικο.

Οταν τελικα πηρε το export Pedigree του ο ανθρωπος, ο ομιλος της χωρας (Σουηδιας) του ,Αναγνωρισε της ακτινες του ED γιατι ειχε ειπανε εγγραφει σωστοτατα στην FCI ενω το HD A δεν το αναγνωρισουν για ΔΕΝ ειναι εγγραμμενο στην FCI αλλα και μονο (μαλλον) στην Ελλαδα.

Πηρα τον ΚΟΕ για διευκρινησεις και τι πρεπει να κανουμε γιατι το θεμα ειναι πολυ σοβαρο κτλ αλλα δεν πηρα ποτε μια σαφης απαντησει.

Για να κανω την ιστορια μικρη ο σκυλος 4 χρονων αναγκαστικε να ξανα βγαλει ακτινα HD ( και ευτιχως ηταν Α) .

Αυτο με ανησυχισε ειναι οτι δεν αναγνωρισαν το HD Απο τον ομιλο Ελλαδος..αλλα το ΕD Απο κτηνιατρο.

Το λεω τωρα χωρις να ξερω παραπανω πραγματα απλα για να βοηθεισω καποιον μηπως και εχει προβλημα στο μελλον.
 








solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Απο οσο ξερω κι απο ενα φιλο μου που εχει κανει τεστ στη σκυλα του, ο ΚΟΕ δεν του εστειλε πιστοποιητικο της FCI παρα μονο σφραγισε το πεντιγκρι της σκυλας του. Και αναρωτιεται τωρα, αν για καποιο λογο καταστραφει το πεντιγκρι, εχουν αρχειο στον ΚΟΕ για να του σφραγισουν το νεο πεντιγκρι αφου ουσιαστικα εκεινος δεν εχει καμια πιστοποιηση στα χερια του? Πολυ μπερδεμενα πραγματα...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Απο οσο ξερω κι απο ενα φιλο μου που εχει κανει τεστ στη σκυλα του, ο ΚΟΕ δεν του εστειλε πιστοποιητικο της FCI παρα μονο σφραγισε το πεντιγκρι της σκυλας του. Και αναρωτιεται τωρα, αν για καποιο λογο καταστραφει το πεντιγκρι, εχουν αρχειο στον ΚΟΕ για να του σφραγισουν το νεο πεντιγκρι αφου ουσιαστικα εκεινος δεν εχει καμια πιστοποιηση στα χερια του? Πολυ μπερδεμενα πραγματα...
αυτή ειναι μια πολύ καλή απορία :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση άραγε???????
 






Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Τί ακριβώς λέει ο ΚΟΕ ?
Ειχα ζητησει καποιο χαρτη να αναφερει τι βαθμο πηρε κτλ..και μου ειπανε οτι δεν μπορουνε να μου δωσουν κατι τετοιο..
Ρωτησα τι γινετε τωρα...και με βαλανε σε αναμονη!
Μετα απο λιγο ειπανε οτι ο ομιλος της Σουηδιας να στειλει μια επιστολη στον ΚΟΕ με τα ζητηματα τους..και μετα θα κανανε δοικιτικο συμβουλιο το τι μπορουνε να κανουν.

Παντως η σφραγιδα επανω στο Pedigree δεν αναφερει FCI η κατι τετοιο..
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Εμενα παντως μια γνωστη μου απο τη Ρωσια μου εστειλε με email τα πιστοποιητικα του σκυλου της απο την FCI και τον κυνολογικο τους ομιλο εκει για να τα δω και τα εχει η ιδια στα χερια της
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΙΣΩΣ ... το ξέρει κανένας σίγουρα ? :confused:

Οπότε μην αποπροσανατολιζόμαστε ...

Το σίγουρο είναι :

Ναι. Γερμανία , από την στιγμή που δεν παρεμβαίνει όμιλος = FCI ...

Ο ΚΟΕ δεν απαντάει χωρίς ΔΣ ...

Πολύ περίεργα πράγματα ...

αδιέξοδο ...

είναι σοβαρό όμως ... :rolleyes:
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Και εχει ξανασυμβει... Ειδικα το πιστοποιητικο-γνωματευση απο την γερμανια που αρνειται να δωσει ο ΚΟΕ θεωροβντας το δικο του εγγραφο, ειναι απαραιτητο για σκυλο που πχ θελει να παει για ΖΤΡ εξω...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
...Aν και δεν υπαρχει προβλημα με ΖΤΡ εδω απο οτι φαινεται μεχρι τωρα.
Εξω ομως ζητανε την γνωματευση στα δικαιολογητικα συμμετοχης.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Την οποία σίγουρα δεν μπορεί να πάρει κάποιος ?
-Αν τη ζητήσει εγγράφως από τον ΚΟΕ ?
-Αν τη ζητήσει εγγράφως από την Γερμανία ?

Αν είναι έτσι - πολύ σοβαρό φαουλ ...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Oχι μεχρι στιγμης, o KOE αρνειται-την θεωρει ιδιοκτησια του.
Αλλα μπορει να αλλαξουν τα πραγματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU