Προβλημα με ημιαιμο ποιμενικο


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
καλησπέρα. έχω υιοθετήσει ένα ημιαιμο τσοπανοσκυλο θηλυκό περίπου 50 κιλά θηριο!δυστυχώς το βρήκα όταν ήταν ηδη 6-8 μηνών κ ήταν πολύ φοβικη .γενικα ενω είναι πολύ ήσυχη ,υπακουη κ καλή στο σπιτι μεταμορφώνεται όταν συναντήσουμε αλλά σκυλια στη βόλτα.γινεται επιθετική στα περισσότερα (κατι που δε συνεβαινε οταν ηταν μικροτερη -αντιθετως ηταν πολυ φιλικη)κ πρόσφατα δάγκωσε κ ένα μεγαλόσωμο θηλυκό στο αυτί αρκετά σοβαρά. όπως καταλαβαίνετε είμαστε σε αναζήτηση σοβαρού εκπαιδευτης ίσως γνωστή για τόσο μεγαλόσωμος φυλές.οπως ξέρει κάτι θα ήθελα τα φώτα του .ευχαριστώ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ε...εντάξει, τα τσοπάνια λίγο πολύ, κάπως έτσι είναι.
Αναμενόμενο σχεδόν δηλαδή.
Και ιδίως με ιδίου φύλου, και παρομοίου μεγέθους.
Μήπως είναι και σε οίστρο;
Ολα αυτά τα προσθέτεις στην εξίσωση για να βγάλεις συμπεράσματα.
Σε τι ηλικία είναι τώρα;
Πάνω κάτω, περίπου στην ηλικία των 2 ετών, οριστικοποιείται η συμπεριφορά τους.
Το πως είναι ως κουτάβια, δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.
Αν όμως δεν το κατέχεις, πρέπει να πάρεις γραμμές πλεύσης από πολύ νωρίς, μπας και καταφέρεις να κουμαντάρεις κάποια μελλοντικά πράγματα.
Και στο μεταξύ, εννοείται, δεν "μυρίζεστε" με άλλα σκυλάκια, για να "γίνετε φίλοι και να παίξετε" και δεν κυκλοφορεί πουθενά λυτή. Από μακριά κι αγαπημένοι.

Σε ποιά πόλη είστε, μπας και ξέρει κάποιος να συστήσει κάποιον σοβαρό εκπαιδευτή.
Μπορείτε όμως να κάνετε και μόνοι σας μια έρευνα. Η οποία δεν θα πρέπει να καταλήξει σε κανέναν επαγγελματία, αν δεν δείτε από κοντά, την δουλειά του.
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
Ε...εντάξει, τα τσοπάνια λίγο πολύ, κάπως έτσι είναι.
Αναμενόμενο σχεδόν δηλαδή.
Και ιδίως με ιδίου φύλου, και παρομοίου μεγέθους.
Μήπως είναι και σε οίστρο;
Ολα αυτά τα προσθέτεις στην εξίσωση για να βγάλεις συμπεράσματα.
Σε τι ηλικία είναι τώρα;
Πάνω κάτω, περίπου στην ηλικία των 2 ετών, οριστικοποιείται η συμπεριφορά τους.
Το πως είναι ως κουτάβια, δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.
Αν όμως δεν το κατέχεις, πρέπει να πάρεις γραμμές πλεύσης από πολύ νωρίς, μπας και καταφέρεις να κουμαντάρεις κάποια μελλοντικά πράγματα.
Και στο μεταξύ, εννοείται, δεν "μυρίζεστε" με άλλα σκυλάκια, για να "γίνετε φίλοι και να παίξετε" και δεν κυκλοφορεί πουθενά λυτή. Από μακριά κι αγαπημένοι.

Σε ποιά πόλη είστε, μπας και ξέρει κάποιος να συστήσει κάποιον σοβαρό εκπαιδευτή.
Μπορείτε όμως να κάνετε και μόνοι σας μια έρευνα. Η οποία δεν θα πρέπει να καταλήξει σε κανέναν επαγγελματία, αν δεν δείτε από κοντά, την δουλειά του.
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.αθηνα μένουμε. Χαλάνδρι. Η μικρή είναι τώρα 3 ετών.εχουμε κάνει κάποια μαθήματα στο παρελθόν κ πρόσφατα παλι αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα πάνω στο κομμάτι τησ επιθετικοτητας .θέλω οπωσδήποτε να επιμείνω με εκπαιδευτή ίσως γνωστή της φυλής?δε ξέρω. αν γνωρίζετε κάποιον κάποια θα με βοηθούσατε πολύ γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθω
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
πάρτε κ μια φώτο από το θηριο μου
Με πρόλαβες!
Κούκλα είναι!
Μην την λες επιθετική μωρέ.
Η φύση της είναι. Τι να κάνει; Γονίδια είναι αυτά, δεν μπορεί να τα πετάξει από πάνω της. Δεν πρέπει κιόλας δηλαδή. Γιατί δεν συνεχίσατε τα μαθήματα; Το dna δεν αλλάζει μέσα σε 5-10 μαθήματα. Βασικά δεν αλλάζει ριζικά ποτέ, αλλά με σταθερότητα, επιμονή και επανάληψη, θα καταφέρετε να προσαρμοστείτε εσείς σ' αυτό :LOL: Αν βρείτε εκπαιδευτή, που θα διαγνώσει επιθετικότητα (προσωπικά το θεωρώ εντελώς απίθανο) και θα σας τάξει, ότι θα το λύσει οριστικά το πρόβλημα, σε χρόνο dt, τρέξτε μακριά. Δεν νομίζω όμως, ότι με όποιον κι αν μιλήσετε, θα ακούσετε κάτι τύπου...ανακάλυψα τον τροχό. Μην περιμένετε κάτι τέτοιο. Απλές και λιτές οδηγίες χρήσης, του πλάσματος που έχετε στα χέρια σας. Που θα σας βοηθήσουν βασικά, να καταλάβετε, να ερμηνεύσετε όσο γίνεται την συμπεριφορά της, και τελικά να την αποδεχτείτε και να συμπορευτείτε.

Αν δεν έχει τύχει να έχετε ήδη μιλήσει, οι μόνοι δύο που εμπιστεύομαι να συστήσω, είναι ο Στέφανος ο Μυλωνάς του Puppies Park (6942519086) που είναι και κοντά σας, και η Ελενα Τσαλικίδου (6979886321).

Θα μας άρεσε να έχουμε feedback του θέματος. Να μαθαίνουμε κι εμείς, κάτι παραπάνω :)
 
  • Like
Reactions: Estranged and AIRA


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν ξέρω να συστήσω κάποιον, αλλά όποιον επιλέξετε να έχει εμπειρία από τσοπανοειδή. Δηλαδή μην σας πει κάποιος "είναι καταπληκτικός, έχει εκπαιδεύσει 1000 μαλτεζο-γουέστι-λαμπραντόρ κλπ."
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and AIRA


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
Με πρόλαβες!
Κούκλα είναι!
Μην την λες επιθετική μωρέ.
Η φύση της είναι. Τι να κάνει; Γονίδια είναι αυτά, δεν μπορεί να τα πετάξει από πάνω της. Δεν πρέπει κιόλας δηλαδή. Γιατί δεν συνεχίσατε τα μαθήματα; Το dna δεν αλλάζει μέσα σε 5-10 μαθήματα. Βασικά δεν αλλάζει ριζικά ποτέ, αλλά με σταθερότητα, επιμονή και επανάληψη, θα καταφέρετε να προσαρμοστείτε εσείς σ' αυτό :LOL: Αν βρείτε εκπαιδευτή, που θα διαγνώσει επιθετικότητα (προσωπικά το θεωρώ εντελώς απίθανο) και θα σας τάξει, ότι θα το λύσει οριστικά το πρόβλημα, σε χρόνο dt, τρέξτε μακριά. Δεν νομίζω όμως, ότι με όποιον κι αν μιλήσετε, θα ακούσετε κάτι τύπου...ανακάλυψα τον τροχό. Μην περιμένετε κάτι τέτοιο. Απλές και λιτές οδηγίες χρήσης, του πλάσματος που έχετε στα χέρια σας. Που θα σας βοηθήσουν βασικά, να καταλάβετε, να ερμηνεύσετε όσο γίνεται την συμπεριφορά της, και τελικά να την αποδεχτείτε και να συμπορευτείτε.

Αν δεν έχει τύχει να έχετε ήδη μιλήσει, οι μόνοι δύο που εμπιστεύομαι να συστήσω, είναι ο Στέφανος ο Μυλωνάς του Puppies Park (6942519086) που είναι και κοντά σας, και η Ελενα Τσαλικίδου (6979886321).

Θα μας άρεσε να έχουμε feedback του θέματος. Να μαθαίνουμε κι εμείς, κάτι παραπάνω :)

ναι η αλήθεια είναι ότι δεν θεωρώ ότι είναι επιθετική.θελω να καταλάβω κ να βρω την αιτία που την κάνει να αντιδράει έτσι.ειναι η φύση τησ όπως είπες?είναι κάτι άλλο?με τους προηγούμενους σταμάτησα γτ μετά από ένα σημείο κ πέρα δν ένιωθα ότι παίρνουμε κάτι. Δλδ πέρα από λιχουδιές για απόσπαση προσοχής κ επιβράβευση κ τις βασικές εντολές που δουλεύαμε δεν πήγαμε παραπέρα στο κομμάτι που μας εκαιγε.τις βασικές εντολές τις εκτελεί μεν ΑΛΛΑ.ΟΤΑΝ δει άλλο σκυλο ...δεν υπάρχει περίπτωση να τησ πω μείνε κ μείνει.ισως αυτό πρέπει να δουλέψουμε
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
τον ξέρω τον Στέφανο. έχουμε πάει κιόλας στο puppy's park κ η αλήθεια είναι ότι η δικιά μου όχι μόνο δεν ήταν επιθετική στο συγκεκριμενο χωρο αλλά φοβισμένη θα έλεγα ..ο Στέφανος έχει εμπειρία κ με τσοπανοειδη ?ξέρουμε?
 
  • Like
Reactions: mareco




AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
Σ ευχαριστώ κ πάλι.αν παρόλα αυτά γνωρίζει κάποιος εκπαιδευτη που να χει εμπειρία με τσοπάνους, ασ μου στείλει πλιζ.ευχαριστω!
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Γεια κι από εμένα! Εγω θα πρότεινα την Αρετή Δενδια, με την οποία δουλεψαμε εμείς. Δύσκολος ο σκύλος μας,ημιαιμος μεγάλος,territorial, δε δισταζει να χρησιμοποιησει τα δοντια του κλπ και με νηπιο στο σπίτι να αλωνίζει,δύσκολη εξίσωση.. Η Αρετή σίγουρα ξέρει από σκύλους,δεν χωρα αμφιβολία...
Εχει δουλέψει τσοπανηδες, αλλά νομίζω το πρώτο σου μέλημα είναι να είναι ταλαντούχος ο εκπαιδευτής γενικά κι όχι ειδικά αν έχει εμπειρία στην συγκεκριμένη φυλή. Κανεις δεν μπορεί να αλλάξει τα γονίδια όπως είπε σοφά η mareco,αλλά ο σωστός εκπαιδευτής θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις την συμπεριφορά του σκύλου και να μάθεις να τον χειρίζεσαι,ώστε να ελαχιστοποιηθουν τα οποία θέματα.
Μιλα με όλους τους προτεινόμενους εδώ και βλέπεις. Καλη επιτυχία!
 






AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
ωχ,ναι :giggle:? πλάκα θα χει να βγούμε κ γνωστές. το δικό σου πόσα κιλά είναι?
 




fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
73
50
45
μήπως θα ήταν καλο να εισάγετε το φίμωτρο στην βολτα για την ασφάλεια της
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
μήπως θα ήταν καλο να εισάγετε το φίμωτρο στην βολτα για την ασφάλεια της
ναι το έχω σκεφτεί κι αυτό.κ για την ασφάλεια των άλλων!με κάποιους εκπαιδευτές που έχω μιλήσει στο παρελθόν μου έχουν πει όχι κάποιοι ναι ..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3