Προβλημα με κνησμο


sindy

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
52
0
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα την γνωμη σας απο εμπειρια για ενα προβλημα που εχω με τη σκυλίτσα μου.ειναι περιπου 11 ετων 5 κιλα με προβλημα με την καρδούλα της και παιρνει αγωγή.γενικα το σκυλι ξυνοταν αλλα επειδη το ειχε συγγενικό μου προσωπο δεν ειχε μεριμνήσει.ακολουθώντας οδηγίες του κτηνιατρου,τρωει υποαλλεεγικες τροφές και έπαιρνε και κατα διαστήματα τα apoquelle.βελτιώθηκε αλλα γενικα ξυνοταν.προχθες που την ειδα να ξυνεται εντονα,βρηκα επανω της ψύλλους.ο γιατρός μου ειπε και της εδωσα χθες bravecto και ενω το πρωι ειδα φαινόταν να περνάει,τωρα εχει αρχισει παλι να ξυνεται!δικαιολογείται μετα απο αυτο τοχαπι να συνεχιζεται ο κνησμός;εντωμεταξύ ενω εβρησκα δυο μερες αρκετούς ψύλλους επανω της,απο χθες το βραδυ δεν εχω δει.
Γνωρίζετε αν υπαρχει και κνξσμος λογω ψυχολογικών αιτίων;
Σας ευχαριστω πολυ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι ψύλλοι σκοτώνονται άμεσα με ειδικά σπρευ (efipro πχ) για εξωτερική χρήση.

Το bravecto όπως και άλλα αντίστοιχα χαπια (οπως και οι αμπούλες) δρουν εσωτερικά και θέλουν κάποιο χρόνο μέχρι να δράσουν. Είναι περισσότερο δλδ προληπτικά μέσα, παρά άμεσης καταστολής.

Επίσης καλό είναι να απολυμανετε και τα μέρη που συχνάζει το σκυλάκι, γιατί κι εκεί μπορεί να έχει ψύλλους.

Όσον αφορά τα ψυχολογικά αίτια, ναι, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί.
 
  • Like
Reactions: sindy and Orjo


sindy

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
52
0
Οι ψύλλοι σκοτώνονται άμεσα με ειδικά σπρευ (efipro πχ) για εξωτερική χρήση.

Το bravecto όπως και άλλα αντίστοιχα χαπια (οπως και οι αμπούλες) δρουν εσωτερικά και θέλουν κάποιο χρόνο μέχρι να δράσουν. Είναι περισσότερο δλδ προληπτικά μέσα, παρά άμεσης καταστολής.

Επίσης καλό είναι να απολυμανετε και τα μέρη που συχνάζει το σκυλάκι, γιατί κι εκεί μπορεί να έχει ψύλλους.

Όσον αφορά τα ψυχολογικά αίτια, ναι, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί.
Σας ευχαριστω για την απαντηση.αν δεν σας κουράζω να ρωτησω κατι ακομα.πριν δυο μέρες εδωσα το bravecto αλλα σημερα ειδα δυο τρεις πολυ μικρους ψύλλους.εχουμε.καθαρίσει το σπιτι,πετάξαμε απο τον κήπο που πλεον δεν την αφήνουμε.να βγει κάποια χαλακια που ειχαν ψύλλους.ο γιατρός της λειπει.θα μπορουσα να κανω κατι αλλο;υπαρχει περιπτωση το bravecto να θελεις περισσοτερο απο δυο μερες να δράσει;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν ξέρω αν στην παρούσα φάση το bravecto είναι λύση. Εγώ θα πήγαινα σε πιο επιθετική λύση, όπως σπρει που ψεκάζεις απευθείας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3