Προς τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες Pitbull


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
Δεν περίμενα ποτέ να δημοσιεύσω ένα τέτοιο θέμα αλλά με αφορμή ένα περιστατικό που έγινε εχθές ένιωσα την ανάγκη να το κάνω. Αρχικά ας ξεκινήσω από το γεγονός ότι δεν δυσφημώ σε καμία περίπτωση την συγκεκριμένη ράτσα και αντιθέτως θα την υποστηρίξω καθώς όλο το φταίξιμο πάει αποκλειστικά και μόνο στον ιδιοκτήτη. Ο λόγος που ονόμασα το συγκεκριμένο θέμα επικεντρώνοντας την προσοχή μου αποκλειστικά στα Pitbull δεν είναι επειδή λόγω του χθεσινού τα θεωρώ ξαφνικά επικίνδυνα, αλλά έχοντας κάνει αρκετή έρευνα μήνες και χρόνια πριν συμβεί κάτι τέτοιο, ξέρω μερικά πράγματα για την γενικότερη συμπεριφορά τους και ειδικότερα την ειδικευμένη εκπαίδευση που χρειάζονται. Δεν είναι σκυλιά για ανθρώπους με μηδενική εμπειρία σε αυτά, δεν είναι σκυλιά τα οποία δεν χρειάζονται εκπαίδευση, και δεν πρέπει να ανήκουν σε κανέναν που δεν πρόκειται να διαθέσει τον χρόνο του σε αυτά. Ας ξεκινήσω λοιπόν με το περιστατικό το οποίο μου συνέβη εχθές το απόγευμα ενώ είχα πάει βόλτα τον σκύλο μου. Γυρνούσα σπίτι ήρεμα και ωραία από ένα στενό το οποίο πάντα επιλέγω καθώς κόβω εύκολα δρόμο και εκεί συνάντησα 2 ανθρώπους να συζητάνε και ο ένας είχε ένα Pitbull το οποίο καθόταν δίπλα του εκείνη την στιγμή. Μόλις είδε την δικιά μου δίχως να δώσει καμία προειδοποίηση όρμησε κατευθείαν να της επιτεθεί στην οποία αντίδραση ο ιδιοκτήτης φάνηκε συνηθισμένος καθώς ταράχτηκε και έπιασε τον σκύλο από το στέρνο και το στόμα και το κρατούσε με μανία αλλά του γλίστρησε από τα χέρια και έπεσε πάνω στο δικό μου. Ευτυχώς προλάβαμε και τα χωρίσαμε πριν δημιουργηθεί μάχη καθώς η δική μου είναι αρκετά μικρή και καθώς είναι κυνηγόσκυλο με το που τραβήχτηκε ο σκύλος από πανω της έτρεξε σε δευτερόλεπτα προς το σπίτι στο οποίο μένω. Όλα έγιναν τόσο γρήγορα που είναι αδύνατον να είχα προλάβει να αντιδράσω, θυμάμαι μόνο να φωνάζω "Όχι" μόλις συνειδητοποίησα ότι του είχε φύγει το σκυλί από τα χέρια και κατευθυνόταν στο δικό μου. Και αμέσως μετά εμένα να τρέχω τόσο γρήγορα που δεν έχω ξανά τρέξει για να την προλάβω να μην βγει στον δρόμο. Ναι, της είχα λουρί απλώς με την δύναμη την οποία με τράβηξε μόλις έπεσε πάνω της ο σκύλος μου έφυγε από τα χέρια (πρώτη φορά συμβαίνει) και ευτυχως ήταν καλά. Στον άνθρωπο ούτε καν γύρισα να δω τι είχε συμβεί, εκείνη την στιγμή με ένοιαζε μόνο το δικό μου το σκυλί και μου φάνηκε όλη αυτή η κατάσταση υπερβολικά τρομακτική για να μπορέσω να επικεντρωθώ σε κάτι παραπάνω . Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι θα μπορούσα να έχω μεγαλύτερο έλεγχο πάνω στο Pitbull ή ότι θα το είχα εκπαιδεύσει καλύτερα αλλά εγώ έχω αυτογνωσία και ποτέ δεν θα έπαιρνα ένα. Όταν παίρνετε τέτοια σκυλιά να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα διαχειριστείτε και ξέρω ότι θα μπορούσε να έχει γίνει με οποιοδήποτε σκυλί η κατάσταση αυτή και δεν χρειάζεται να το ακούσω αλλά η συγκεκριμένη ράτσα έχει μεγάλο ιστορικό από επιθέσεις και δεν είναι τυχαίο. Εγώ θα μπορούσα να κρατάω παιδί εκείνη την στιγμή. Μην παίρνετε τέτοιες ράτσες ποτέ άμα δεν έχετε εμπειρία πάνω σε αυτές, δεν έχει σημασία αν μαζί σας είναι το πιο χαριτωμένο, άκακο, γλυκό σκυλί, αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι χρειάζεται εκπαίδευση. Είναι σημαντικό να ξέρεις τον χαρακτήρα του σκύλου σου και την αντίδραση του σε ορισμένα ερεθίσματα για την αποφυγή δημιουργίας τέτοιου είδους περιστατικών. Σε όλους μας συμβαίνουν στραβές και δεν μπορούμε πάντα να είμαστε τέλειοι ιδιοκτήτες αλλά προσέξτε τι ράτσες επιλέγετε, είναι όλες για όλους. Και τα Pitbull είναι από την φύση τους αντιδραστικά σκυλιά και τις περισσότερες φορές ΔΕΝ τα πάνε εύκολα καλά με άλλα σκυλιά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: betty coltrane


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
ενα πραγμα μονο θα σου πω. στη γειτονια μου υπηρχε παλια ενα λαμπραντορ. καθαροαιμο δε ξερω αν ητανε. αλλα ας το πουμε λαμπραντορ. τελος παντων, αυτο το σκυλι ηταν ο διαολος ο ιδιος. γαυγιζε συνεχεια, την κοπελα που το ειχε την εσερνε μαζι του στη βολτα, μεχρι που μια μερα..... αρπαξε και σκοτωσε ενα μικροσωμο σκυλι στο δρομο. ποιο, το λαμπραντορ, που ολος ο κοσμος το αγαπαει και το θεωρει μια απο τις καλυτερες ρατσες. να σου πω και κατι αλλο. εχω συναντησει απειρα μικροσωμα σκυλια τα οποια δαγκωνουν οτι βρουνε μπροστα τους. παιδακι? παιδακι. αλλο σκυλι? αλλο σκυλι. εκει ομως δε βλεπεις κανενας να γραφει σε φορουμ "προς τους ανευθυνους ιδιοκτητες τσιουαουα/γιορκι/σιχ τσου κλπ.", ουτε ακους "επιθεση απο τσιουαουα σε μωρο" στις ειδησεις. θα μου πεις, περισσοτερη ζημια μπορει να κανει ενα πιτμπουλ, παρα το μυγοχεσμα το τσιουαουα. σωστα. αλλα και τα δυο επιθεση κανουν. αυτο που προσπαθω να πω, ειναι οτι δεν ειναι μονο τα πιτμπουλ που χρειζουν εκπαιδευσης. ΟΛΑ τα σκυλια απο 1 μεχρι 101 κιλα θελουν εκπαιδευση. ναι, τα πιτμπουλ εχουνε εναν πεισματαρικο χαρακτηρα και ειναι δυναμικα ζωα, αλλα μη ξεχναμε πως παλια ηταν τα λεγομενα nanny dogs, που τα αφηναν με τα μωρα τους να τα προσεχουν. θα συμφωνισω απολυτα στο οτι στην ελλαδα και σε πολλες αλλες χωρες, υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι καγκουρες που παιρνουν ενα πιτμπουλ, η ενα ροτβαιλερ, η ενα ντογκο κλπ κλπ, ως προεκταση του πεους τους, και ως μοστρα. η ακομα και για μαχες. ειναι τεραστιο προβλημα. αλλα οπως και εσυ αναγνωρισες στο ποστ σου, φταιει ο ανθρωπος, οχι το ζωο. δε ξερεις τι ανθρωπος ηταν αυτος που ειχε το πιτμπουλ. δε ξερεις αν το σκυλι τρωει το ξυλο της αρκουδας στο σπιτι, με αποτελεσμα να εχει γινει ετσι ο χαρακτηρας του. δε ξερεις αν ειχε κοινωνικοποιηση, η αν το ειχαν κλεισμενο σε μια ντουλαπα. βλεπω οτι στο ποστ σου προσπαθεις να μην στιγματησεις την ρατσα, και φαινεται οτι και εσυ ξερεις καλυτερα απο το να το κανεις αυτο, αλλα καπου τα χαλας, μαλλον γιατι εχεις ακομα αυτη την ταραχη με το τι εγινε. θελω να δω ομως αν θα εκανες ενα τετοιο νημα εαν ειχε γινει το ιδιο με ενα ημιαιμο. πως ακουγεται ο τιτλος "προς τους ανευθυνους ιδιοκτητες ημιαιμων"? νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω. οπως και να εχει, παλι καλα δεν εγινε τιποτα σοβαρο.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
ενα πραγμα μονο θα σου πω. στη γειτονια μου υπηρχε παλια ενα λαμπραντορ. καθαροαιμο δε ξερω αν ητανε. αλλα ας το πουμε λαμπραντορ. τελος παντων, αυτο το σκυλι ηταν ο διαολος ο ιδιος. γαυγιζε συνεχεια, την κοπελα που το ειχε την εσερνε μαζι του στη βολτα, μεχρι που μια μερα..... αρπαξε και σκοτωσε ενα μικροσωμο σκυλι στο δρομο. ποιο, το λαμπραντορ, που ολος ο κοσμος το αγαπαει και το θεωρει μια απο τις καλυτερες ρατσες. να σου πω και κατι αλλο. εχω συναντησει απειρα μικροσωμα σκυλια τα οποια δαγκωνουν οτι βρουνε μπροστα τους. παιδακι? παιδακι. αλλο σκυλι? αλλο σκυλι. εκει ομως δε βλεπεις κανενας να γραφει σε φορουμ "προς τους ανευθυνους ιδιοκτητες τσιουαουα/γιορκι/σιχ τσου κλπ.", ουτε ακους "επιθεση απο τσιουαουα σε μωρο" στις ειδησεις. θα μου πεις, περισσοτερη ζημια μπορει να κανει ενα πιτμπουλ, παρα το μυγοχεσμα το τσιουαουα. σωστα. αλλα και τα δυο επιθεση κανουν. αυτο που προσπαθω να πω, ειναι οτι δεν ειναι μονο τα πιτμπουλ που χρειζουν εκπαιδευσης. ΟΛΑ τα σκυλια απο 1 μεχρι 101 κιλα θελουν εκπαιδευση. ναι, τα πιτμπουλ εχουνε εναν πεισματαρικο χαρακτηρα και ειναι δυναμικα ζωα, αλλα μη ξεχναμε πως παλια ηταν τα λεγομενα nanny dogs, που τα αφηναν με τα μωρα τους να τα προσεχουν. θα συμφωνισω απολυτα στο οτι στην ελλαδα και σε πολλες αλλες χωρες, υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι καγκουρες που παιρνουν ενα πιτμπουλ, η ενα ροτβαιλερ, η ενα ντογκο κλπ κλπ, ως προεκταση του πεους τους, και ως μοστρα. η ακομα και για μαχες. ειναι τεραστιο προβλημα. αλλα οπως και εσυ αναγνωρισες στο ποστ σου, φταιει ο ανθρωπος, οχι το ζωο. δε ξερεις τι ανθρωπος ηταν αυτος που ειχε το πιτμπουλ. δε ξερεις αν το σκυλι τρωει το ξυλο της αρκουδας στο σπιτι, με αποτελεσμα να εχει γινει ετσι ο χαρακτηρας του. δε ξερεις αν ειχε κοινωνικοποιηση, η αν το ειχαν κλεισμενο σε μια ντουλαπα. βλεπω οτι στο ποστ σου προσπαθεις να μην στιγματησεις την ρατσα, και φαινεται οτι και εσυ ξερεις καλυτερα απο το να το κανεις αυτο, αλλα καπου τα χαλας, μαλλον γιατι εχεις ακομα αυτη την ταραχη με το τι εγινε. θελω να δω ομως αν θα εκανες ενα τετοιο νημα εαν ειχε γινει το ιδιο με ενα ημιαιμο. πως ακουγεται ο τιτλος "προς τους ανευθυνους ιδιοκτητες ημιαιμων"? νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω. οπως και να εχει, παλι καλα δεν εγινε τιποτα σοβαρο.
Ήμουν σίγουρη ότι θα λάβω μια τέτοια απάντηση αλλά νομίζω έπιασες το νόημα για το οποίο ονόμασα έτσι το συγκεκριμένο post. Και να μην είχε συμβεί το συγκεκριμένο περιστατικό, πάλι το ίδιο θα πίστευα, απλώς το περιστατικό αυτό ήταν ένας παραπάνω λόγος να απευθυνθώ σε αυτό. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στο ότι κανένα σκυλί δεν πρέπει να εκπαιδεύεται και μόνο τα Pitbull. Όλα τα σκυλιά πρέπει να εκπαιδεύονται. Απλώς όταν διαθέτεις ένα σκυλί που στην κυριολεξία έχει ανάγκη την εκπαίδευση γιατί έχει τριπλάσια πιθανότητες να αναπτύξει υπερβολική επιθετικότητα και εννοείται να κάνει μεγαλύτερη ζημιά από ένα τσιουάουα όπως ανέφερες, δεν μπορείς να το παραλείψεις.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Απλώς όταν διαθέτεις ένα σκυλί που στην κυριολεξία έχει ανάγκη την εκπαίδευση γιατί έχει τριπλάσια πιθανότητες να αναπτύξει υπερβολική επιθετικότητα
αν μπορεις στειλε μου σε παρακαλω τις πηγες που διαβασες που αναφερουν αυτο το πραγμα. προσωπικα νομιζω οτι ειναι μπαρουφα κανονικοτατη, αλλα αν υπαρχουνε αξιοπιστες πηγες απο ειδικους, θελω πολυ να τις διαβασω για να μαθω καλυτερα. ευχαριστω
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
αν μπορεις στειλε μου σε παρακαλω τις πηγες που διαβασες που αναφερουν αυτο το πραγμα. προσωπικα νομιζω οτι ειναι μπαρουφα κανονικοτατη, αλλα αν υπαρχουνε αξιοπιστες πηγες απο ειδικους, θελω πολυ να τις διαβασω για να μαθω καλυτερα. ευχαριστω
Καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις ζητώντας πηγές που ενδεχομένως έχω διαβάσει και έχω πάρει λανθασμένα δεδομένα αλλά επίσης νομίζω πως θεωρείς πως ειμαι εναντίον στα ίδια τα Pitbull ενώ προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω πως στην κυριολεξία φταίνε οι ιδιοκτήτες. Δεν νομίζω να συμφωνείς στο γεγονός ότι ένας άνθρωπος με μηδενική εμπειρία στα σκυλιά και συγκεκριμένα σε ράτσες που έχουν τρομερή ανάγκη την κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση, να αξίζει αυτή την ράτσα. Και λέω αξίζει γιατί δυστυχώς στην τελική αυτά την πληρώνουν. Και έχουν απαγορευτεί και από ορισμένες περιοχές και αυτό θα μπορούσε να σου πει κάτι από μόνο του, και πάλι, όχι επειδή δεν έχουν την δυνατότητα να είναι well behaved σκυλιά, αντίθετα γιατί έπεσαν σε λάθος χέρια και τώρα έχουν κακή φήμη εξαιτίας αυτού. Αλλά από την άλλη αυτό που ανέφερες για άλλα σκυλιά, και πως όλα μπορούν να γίνουν επιθετικά, συμφωνώ απόλυτα, αλλά βλέπεις πως η συγκεκριμένη είναι προσιτή και τα πάει καλά με έμπειρους που έχουν ιδέα από αυτήν. Και ξέρω η ίδια ένα άτομο που έχει ένα Pitbull και είναι πολύ καλά εκπαιδευμένο με απίστευτη συμπεριφορά αλλά και ο ίδιος πριν αποφασίσει να το πάρει έκανε μεγάλη έρευνα πάνω σε αυτό. Δεν είναι εύκολα σκυλιά και σίγουρα όχι για πρωτάριδες, αυτό προσπαθώ να πω με το συγκεκριμένο ποστ.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις ζητώντας πηγές που ενδεχομένως έχω διαβάσει και έχω πάρει λανθασμένα δεδομένα αλλά επίσης νομίζω πως θεωρείς πως ειμαι εναντίον στα ίδια τα Pitbull ενώ προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω πως στην κυριολεξία φταίνε οι ιδιοκτήτες.
οχι, απλως μου κανει εντυπωση το οτι ειπες πως "εχουν τριπλασια πιθανοτητα να αναπτηξουν υπερβολικη επιθετικοτητα". αυτο θελω να δω απο που το διαβασες. ειπα πως η γνωμη μου ειναι πως ειναι μπαρουφα, αλλα δε λεω πως αυτο ισχυει οντως. μπορει εγω να κανω λαθος, και να εχουν πει οι ειδικοι οτι οντως ισχυει. δεν ειναι κακο να μοιραζεσαι πηγες με τα πραγματα που διαβαζεις. εκτος και αν, οπως ειπα, το εβγαλες απτο μυαλο σου λογω της ταραχης σου. και αυτο κατανοητο απο τη μια, αλλα απο την αλλη, στην πραγματικοτητα δειχνει πως οντως πιστευεις αναληθη πραγματα για τη συγκεκριμενη φυλη. πραγμα το οποιο φαινεται οπως ειπα και απο τον τιτλο που διαλεξες. γιατι απλα να μην γραψεις "σκυλων" στο τελος? γιατι ντε και καλα πιτμπουλ? και ο γειτονας που εχει κοπρακι απτο δρομο μπορει να ειναι ανευθυνος. και ο παραδιπλα που εχει πεκινουα μπορει αν ειναι ανευθυνος. βλεπεις λοιπον οτι σε πολλους ανθρωπους, οσο και να λενε οτι "α εγω δεν ειμαι κατα αυτης της φυλης", κατα βαθος υπαρχει ριζομενη αυτη η προπαγανδα οτι οντως ειναι σκυλια αιμοβορικα απτη φυση τους? ενω στην πραγματικοτητα, τι παρεις εναν μεγαλο δανο που ειναι τερας ψυχραιμιας, τι παρεις ενα πιτμπουλ, αν τα βαλεις να ζησουν σε αισχρες συνθηκες με ξυλο, εγκλεισμο, καθολου κοινωνικοποιηση, κλπ, τοτε θα εχεις ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. ενα σκυλι νευρικο, φοβικο, επιθετικο και επικινδυνο.

παραθετω ενα πολυ ωραιο σαιτ με αρκετες πληροφοριες για τα πιτμπουλ, αν σε ενδιαφερει να ριξεις μια ματια οταν εχεις χρονο Pit Bulls - Facts, Information, and Statistics About Pitbull-Type Dogs
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
οχι, απλως μου κανει εντυπωση το οτι ειπες πως "εχουν τριπλασια πιθανοτητα να αναπτηξουν υπερβολικη επιθετικοτητα". αυτο θελω να δω απο που το διαβασες. ειπα πως η γνωμη μου ειναι πως ειναι μπαρουφα, αλλα δε λεω πως αυτο ισχυει οντως. μπορει εγω να κανω λαθος, και να εχουν πει οι ειδικοι οτι οντως ισχυει. δεν ειναι κακο να μοιραζεσαι πηγες με τα πραγματα που διαβαζεις. εκτος και αν, οπως ειπα, το εβγαλες απτο μυαλο σου λογω της ταραχης σου. και αυτο κατανοητο απο τη μια, αλλα απο την αλλη, στην πραγματικοτητα δειχνει πως οντως πιστευεις αναληθη πραγματα για τη συγκεκριμενη φυλη. πραγμα το οποιο φαινεται οπως ειπα και απο τον τιτλο που διαλεξες. γιατι απλα να μην γραψεις "σκυλων" στο τελος? γιατι ντε και καλα πιτμπουλ? και ο γειτονας που εχει κοπρακι απτο δρομο μπορει να ειναι ανευθυνος. και ο παραδιπλα που εχει πεκινουα μπορει αν ειναι ανευθυνος. βλεπεις λοιπον οτι σε πολλους ανθρωπους, οσο και να λενε οτι "α εγω δεν ειμαι κατα αυτης της φυλης", κατα βαθος υπαρχει ριζομενη αυτη η προπαγανδα οτι οντως ειναι σκυλια αιμοβορικα απτη φυση τους? ενω στην πραγματικοτητα, τι παρεις εναν μεγαλο δανο που ειναι τερας ψυχραιμιας, τι παρεις ενα πιτμπουλ, αν τα βαλεις να ζησουν σε αισχρες συνθηκες με ξυλο, εγκλεισμο, καθολου κοινωνικοποιηση, κλπ, τοτε θα εχεις ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. ενα σκυλι νευρικο, φοβικο, επιθετικο και επικινδυνο.

παραθετω ενα πολυ ωραιο σαιτ με αρκετες πληροφοριες για τα πιτμπουλ, αν σε ενδιαφερει να ριξεις μια ματια οταν εχεις χρονο Pit Bulls - Facts, Information, and Statistics About Pitbull-Type Dogs
Θα πάω να το κοιτάξω τώρα, σε ευχαριστώ πολύ. Και καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Συμφωνώ. Χάρηκα που είχαμε μια ήρεμη συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις ζητώντας πηγές που ενδεχομένως έχω διαβάσει και έχω πάρει λανθασμένα δεδομένα αλλά επίσης νομίζω πως θεωρείς πως ειμαι εναντίον στα ίδια τα Pitbull ενώ προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω πως στην κυριολεξία φταίνε οι ιδιοκτήτες. Δεν νομίζω να συμφωνείς στο γεγονός ότι ένας άνθρωπος με μηδενική εμπειρία στα σκυλιά και συγκεκριμένα σε ράτσες που έχουν τρομερή ανάγκη την κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση, να αξίζει αυτή την ράτσα. Και λέω αξίζει γιατί δυστυχώς στην τελική αυτά την πληρώνουν. Και έχουν απαγορευτεί και από ορισμένες περιοχές και αυτό θα μπορούσε να σου πει κάτι από μόνο του, και πάλι, όχι επειδή δεν έχουν την δυνατότητα να είναι well behaved σκυλιά, αντίθετα γιατί έπεσαν σε λάθος χέρια και τώρα έχουν κακή φήμη εξαιτίας αυτού. Αλλά από την άλλη αυτό που ανέφερες για άλλα σκυλιά, και πως όλα μπορούν να γίνουν επιθετικά, συμφωνώ απόλυτα, αλλά βλέπεις πως η συγκεκριμένη είναι προσιτή και τα πάει καλά με έμπειρους που έχουν ιδέα από αυτήν. Και ξέρω η ίδια ένα άτομο που έχει ένα Pitbull και είναι πολύ καλά εκπαιδευμένο με απίστευτη συμπεριφορά αλλά και ο ίδιος πριν αποφασίσει να το πάρει έκανε μεγάλη έρευνα πάνω σε αυτό. Δεν είναι εύκολα σκυλιά και σίγουρα όχι για πρωτάριδες, αυτό προσπαθώ να πω με το συγκεκριμένο ποστ.
Είμαι από αυτούς που με μηδενική εμπειρία όχι μόνο στα πιτμπουλ αλλά γενικά στα σκυλιά πήρε σαν πρώτο του σκυλί πιτμπουλ.
Η ιστορία μου γνωστή στο φόρουμ. Τα απίστευτα που μου συνέβησαν στο δρόμο ήταν από "υπεύθυνους" ιδιοκτήτες άλλων φυλών/ημίαιμων.
Έχω βαρεθεί να ακούω: 'Εχεις πιτμπουλ, έχεις δολοφόνο, θα φάει κανένα παιδί και θα βρεις το μπελά σου.." και ένα σωρό τέτοια τα οποία μου αναλύουν ότι βασίζονται σε στατιστικές και επιστημονικές έρευνες.
Καταλαβαίνω τον πόνο σου. Γράψε για τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες που έχουν τα σκυλιά τους ελεύθερα, γράψε για την κακοποίηση των σκύλων, μπλα μπλα μπλα... Όταν όμως αναφέρεις συγκεκριμένη ράτσα, να είσαι έτοιμη/ος να λάβεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις.
Ευχαριστώ.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τα διαβάζεις αυτά σε ΜΜΕ και λοιπά "ενημερωτικά" μέσα, λες "να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι..." Τα διαβάζεις σε πολιτικές αναλύσεις, λες "να ψηφιστούν θέλουν οι άνθρωποι..."
Τα διαβάζεις σε ένα ιστολόγιο με θέμα τον ΣΚΥΛΟ και λες "καμία ελπίδα..."
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
@sis επειδή όμως και οι αλήθειες πρέπει να λέγονται, το δικό σου αιμοβόρο pitbull, αν το βάλεις στο ξάπλα, στην κορυφή κατηφόρας και το ζμπρώξεις λίιιιιγο να τσουλήσει, μπορεί να σκοτώσει πολύ κόσμο!
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
Είμαι από αυτούς που με μηδενική εμπειρία όχι μόνο στα πιτμπουλ αλλά γενικά στα σκυλιά πήρε σαν πρώτο του σκυλί πιτμπουλ.
Η ιστορία μου γνωστή στο φόρουμ. Τα απίστευτα που μου συνέβησαν στο δρόμο ήταν από "υπεύθυνους" ιδιοκτήτες άλλων φυλών/ημίαιμων.
Έχω βαρεθεί να ακούω: 'Εχεις πιτμπουλ, έχεις δολοφόνο, θα φάει κανένα παιδί και θα βρεις το μπελά σου.." και ένα σωρό τέτοια τα οποία μου αναλύουν ότι βασίζονται σε στατιστικές και επιστημονικές έρευνες.
Καταλαβαίνω τον πόνο σου. Γράψε για τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες που έχουν τα σκυλιά τους ελεύθερα, γράψε για την κακοποίηση των σκύλων, μπλα μπλα μπλα... Όταν όμως αναφέρεις συγκεκριμένη ράτσα, να είσαι έτοιμη/ος να λάβεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις.
Ευχαριστώ.
Εντάξει αλλά ποτέ δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Φαίνεται να έχεις κάνει μεγαλύτερη έρευνα απ'όσο εγώ οπότε δεν θα πω κάτι παραπάνω.
 




toniakaz

Member
19 Ιανουαρίου 2021
5
10
Το σκυλί μου (κυνηγόσκυλο 8μηνών τώρα) είχε παίξει με αρκετά πιτ μπουλ. Ή δεν του έδιναν σημασία ή το έπαιζαν με προσοχή, καθότι ήταν μικρή. Μέχρι που πέσαμε πάνω Στο Πιτ Μπουλ. Παραλίγο να την κάνει κιμά. Τα χαρακτηριστικά της υπόθεσης που κρατάω:
α. Η αφεντικίνα (μεσήλικη όπως εγώ) Δεν Ειχε Κανέναν Ελεγχο Πάνω του.
β. Το ζώο επιτίθεται όπως λεει ο θεματοθέτης: Χωρίς να δώσει σήμαδια (ή τέλος πάντων σημάδια που μπορω εγώ που δεν είχα ποτέ μου πιτ μπουλ να διακρίνω).

Για να μην τα πολυλογούμε όταν βλέπω πιτ μπουλ γίνομαι καπνός. Μαζί με τα χλωρά καιγονται και τα ξερά, δυστυχώς...
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
Το σκυλί μου (κυνηγόσκυλο 8μηνών τώρα) είχε παίξει με αρκετά πιτ μπουλ. Ή δεν του έδιναν σημασία ή το έπαιζαν με προσοχή, καθότι ήταν μικρή. Μέχρι που πέσαμε πάνω Στο Πιτ Μπουλ. Παραλίγο να την κάνει κιμά. Τα χαρακτηριστικά της υπόθεσης που κρατάω:
α. Η αφεντικίνα (μεσήλικη όπως εγώ) Δεν Ειχε Κανέναν Ελεγχο Πάνω του.
β. Το ζώο επιτίθεται όπως λεει ο θεματοθέτης: Χωρίς να δώσει σήμαδια (ή τέλος πάντων σημάδια που μπορω εγώ που δεν είχα ποτέ μου πιτ μπουλ να διακρίνω).

Για να μην τα πολυλογούμε όταν βλέπω πιτ μπουλ γίνομαι καπνός. Μαζί με τα χλωρά καιγονται και τα ξερά, δυστυχώς...
Όπως ανέφερα, ποτέ δεν κατηγόρησα τα Pitbull. Το κάθε σκυλί μπορεί να γίνει διάολος στα λάθος χέρια, όλοι το ξέρουμε αυτό. Αλλά λέω ότι η συγκεκριμένη ράτσα θέλει παραπάνω προσοχή και να υπάρχει υπευθυνότητα. Γιατί δεν μπορείς να μου συγκρίνεις το μαλτέζ με το Πιτ μπουλ. Το ιστορικό επιθέσεων του θα έπρεπε να λέει κάτι.
 
  • Like
Reactions: toniakaz


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Οκ, να μη κακολογήσουμε τα πιτμπουλ.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει ο καθένας μας να ξέρει τι έχει στα χέρια του.
Είμαι 'ρατσίστρια' αν πω ότι και γω αποφεύγω κάποιες συγκεκριμένες ράτσες;
 


toniakaz

Member
19 Ιανουαρίου 2021
5
10
Όπως ανέφερα, ποτέ δεν κατηγόρησα τα Pitbull. Το κάθε σκυλί μπορεί να γίνει διάολος στα λάθος χέρια, όλοι το ξέρουμε αυτό. Αλλά λέω ότι η συγκεκριμένη ράτσα θέλει παραπάνω προσοχή και να υπάρχει υπευθυνότητα. Γιατί δεν μπορείς να μου συγκρίνεις το μαλτέζ με το Πιτ μπουλ. Το ιστορικό επιθέσεων του θα έπρεπε να λέει κάτι.
δε νομίζω πως διαφωνώ σε κάτι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μια μικρή επισήμανση : αλλο είναι τα πιτμπουλοειδη και άλλο είναι τα πιτμπουλ.
Ελάχιστοι σκύλοι (τουλάχιστον στην Ελλάδα) που μοιάζουν με Πιτ, είναι καθαρόαιμα Πιτ.
Πιτμπουλοειδη υπάρχουν άπειρα, που δεν ξέρεις ούτε από που κρατάει η σκουφια τους, ούτε τι χαρακτήρα έχουν και το σημαντικότερο... ουτε τι άνθρωποι τα έχουν.
Από εκεί ξεκινάνε όλα.
Για άλλη μια φορά.
Από τον άνθρωπο και το μυαλό που κουβαλάει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Οκ, να μη κακολογήσουμε τα πιτμπουλ.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει ο καθένας μας να ξέρει τι έχει στα χέρια του.
Είμαι 'ρατσίστρια' αν πω ότι και γω αποφεύγω κάποιες συγκεκριμένες ράτσες;
κατα τη γνωμη μου, οποιος το κανει αυτο, ναι, ειναι "ρατσιστης". αν δεις εναν με ενα πιτμουλ και αλλαξεις δρομο πριν καλα καλα κανεις συστασεις και ρωτησεις τον ιδιοκτητη αν ειναι φιλικο, πριν διαβασεις τη γλωσσα σωματος του και πριν γενικα του δωσεις μια ευκαιρια να αποδειξει οτι δεν ειναι δολοφονος, τοτε ναι, εχεις προβλημα με τη ρατσα λογω προκαταληψης. τα πιτμπουλ, καθως και ολοι οι σκυλοι, μια χαρα δινουν σημαδια πριν επιτεθουν. τα ζωα δεν κανουν οτι τους καπνησει. εμεις δε ξερουμε να τα διαβαζουμε. εγω παιδια οσες φορες εχω παει να χασω τον ντελον στα δοντια σκυλου, παντα ηταν ημιαιμο. και ποτε ημιαιμο πιτμπουλοειδες. και πιστεψτε με, εδω που μενω υπαρχουν μιλιουνια πιτμπουλοειδη. και εχω και μια σταλια σκυλι. δε φοβαμαι εγω, και θα φοβηθει καποιος αλλος? δε μου βγαζει νοημα. αν ειναι ετσι, πρεπει να φοβομαστε ολα τα σκυλια που βλεπουμε. γιατι οπως ειπα, εμενα μονο ημιαιμα και καποια σκυλια αλλων ρατσων μου την εχουν κανει την κομπινα. ποτε πιτ. πιο πολυ αγχωνομαι οταν βλεπω τον μεσηλικα με τα 2 ημιαιμα αλογοσκυλα λυτα, παρα οταν δω εναν με ενα γυμνασμενο και μυωδες τυπου-πιτ. και οπως ειπα, ναι, καγκουρες υπαρχουν. αλλα ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις ποιοι ειναι ετσι, και ποιοι ειναι σοβαροι ανθρωποι με μυαλο στο κεφαλι. ας σταματησει πια αυτο το "τα πιτμπουλ ειναι πιο επιρρεπη στην επιθετικοτητα, θελει να εχεις 321 χρονια εμπειριας και να εισαι εκπαιδευτης σπουδαγμενος στην αμερικη για να εχεις ενα". καπου ελεος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.809
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf