Προτεινόμενη τροφή για golden retriever pappy ???




Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Yπαρχουν πολλες μαρκες!
Λοιπον,το καλυτερο,αλλα και το πιο ακριβο,ειναι να βρεις καποια τροφη που να μην εχει μεσα διαφορα συτηρα!
Να εχει ως πρωτη υλη το κρεας,και μετα λαχανικα!Οι "καταλληλες αναλογιες ειναι 70% κρεας,και 30% φρουτα,λαχανικα,βοτανα!
Μια τετοια τροφη ειναι η Orijen η οποια λεγεται οτι ειναι και η top!Μεταπολυ κλη ειναι και η Acana!Αυες οι 2 δεν εχουν μεσα σιτυρα!
Οι τιμες ειναι γυρω στα 70 ευρω για την Orijen και γυρω στα 50+ για την Acana!Mετα,υπαρχουν και αλλες τροφες που ομως εχουν και σιτυρα μεσα,αρα να μην τις προτιμησεις οπως Pro-Plan Royal-Canin κλπ!
Βεβαια,μπορει καποια τροφη να μην ταιριαζει στο σκυλο σου,και να πρεπει να παρεις καποια τρφη με σιτυρα!
Ας πουμε στην Orije πολλοι λενε οτι τα σκυλια τους εχουν μαλακα κακα!Οποτε αναγκαστικα αλλαζεις τροφη.
Η καλυτερη διατροφη γιαενα σκυλο βεβαια ειναι η μεθοδος B.A.R.F η οποια αποτελιτε κατα κυριο λογο απο ωμο κρεας(ποικιλια),και λαχανικα και φρουτα!
Ειναι βεβαια και η πιο ακριβη αν θες να ενα 100% ολοκληρωμενη!Οποτε οι περισσοτεροι προτιμουν την ξηρα!
Κανε και μια ερυνα εδω στην αναζητηση,θα βρεις πολλα θεματα!
 




Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Ααα,η τροφη που να παρεις να δεις να ειναι puppy και για μεγαλοσωμη ρατσα!(large breed νομιζω λεγετε),οδηγιες για ο ποσο πρεπει να το ταϊζεις εχει πανω η υσκευασια!Οσο λεει,θατο μοιραζεις σε 3 μεριδες!
 




William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Εγω εχω κανει εγγραφη 11/11/10:D
Αλλα που κολλαει;:p(εννοω γιατι το γραψατε;)

Γιατι εισαι το κατι αλλο!Σου αξιζουν συγχαρητηρια!

Μακαρι να εχεις παντα την ιδια ορεξη να μαθαινεις και να συνεχιζεις να γραφεις! :)
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εγώ στο δικό μου labrador δίνω Pro plan γιατί πολύ απλά έμεινα ευχαριστημένος με αυτή την τροφή,είχα περάσει και απο την Hill's την οποία και δεν έτρωγε κάν,συν του οτι έκανε κακά περίεργα,είχε μια περίεργη μυρωδιά το στόμα της κτλ.
Γενικότερα στην αρχη να πάρεις μικρές συσκευασίες του κιλου ή του 3κιλου το πολύ καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην ταιριάξει η τροφή στο κουτάβι σου,και αν έχεις πάρει και κανένα 15 κιλο,τι θα το κανεις μετα;
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ πάντως με την Pro Plan είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Τρώει με όρεξη (τις άλλες δεν τις πλησίαζε), το τρίχωμα έχει γίνει λαμπερό,
τα κακά μια χαρά και πάνω απ'όλα δεν αερίζεται!!
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
@Angelos,
Με την Pro-Plan εισαι ευχαριστημενος;Ο σκυλος ως προς το τριψωμα,ανασα,διαθεση κτλ πως ειναι;
Ναι είμαι ευχαριστημένος αρκετά,τρώει με όρεξη,τα κακά καλό σχηματισμένα,αναπνοη μια χαρά,για το τρίχωμα μου λένε όλοι οτι είναι πολύ μαλακό σαν κουβέρτα φλις :p Πρόσφατα πήρα και 14 κιλο τσουβάλι :)

Υ.Γ καλά απο διάθεση άλλο τίποτα,εγώ κουράζομαι μόνο να το βλέπω να πηγαίνει πέρα δώθε!!
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εκτός από τη BARF...που είναι ότι καλύτερο, πιστεύω ότι υπάρχουν καλές τροφές στο εμπόριο.
Εγω στα Golden μου δίνω Hollistic Fitness Trainers,αλλά εξαρτάται σε ποια περιοχή μένεις γιατί δεν την βρίσκεις εύκολα.
Βέβαια και η Orijen θεωρείται και είναι καταπληκτική τροφή.
Να κοιτάς πρώτα τα συστατικά μίας τροφής .....
Μία καλή τροφή πρέπει να περιέχει έχει τα εξής
Ζωική πρωτεινη - σαν κύριο συστατικό (κοτόπουλο, μοσχάρι,ψάρι, αρνι)
Ολόκληρα λαχανικά, φρούτα και όχι υπόλοιπα.
Να είναι grain - free , ΠΟΛΥ σημαντικό.
Όσο πιο ελάχιστα η καθόλου συντηρητικά,ιδίως BHT, BHA η Ethoxyquin, τα οποία ναι μεν τα βάζουν σε ξηρές τροφές αλλά θεωρούνται καρκινογόνα. Να μην έχει ζωικά by products. Υπόλοιπα από ζώα που δεν είναι κατάλληλα για ανθρώπινη τροφή.
Να μην έχει καλαμπόκι γιατί είναι δύσκολο να χωνευτεί.
Αν ψάξεις στο google το petfoodanalysis,έχει όλα τα reviews από τις ξηρές τροφές.
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Ναι είμαι ευχαριστημένος αρκετά,τρώει με όρεξη,τα κακά καλό σχηματισμένα,αναπνοη μια χαρά,για το τρίχωμα μου λένε όλοι οτι είναι πολύ μαλακό σαν κουβέρτα φλις :p Πρόσφατα πήρα και 14 κιλο τσουβάλι :)

Υ.Γ καλά απο διάθεση άλλο τίποτα,εγώ κουράζομαι μόνο να το βλέπω να πηγαίνει πέρα δώθε!!
Χαιρομαι!!!:D:D
Να το χαιρεσε το Λαμπραντορακι σου!!
(Εγω ποτε θα γινω πατερας;;;;;:(:()
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Για μενα η γνωμη μου ειναι πρωτα δοκιμαζουμε τροφη χωρις σιτηρα και επειτα αν δεν του κανει παμε σε καποια αλλη
εχω του εδινα royall αλλα οταν ψαχτηκα το γυρισα και τωρα παιρνει acana grasslands
το σκυλι ειναι super σε ολα , συν οτι σου βγαινει πολυ πιο οικονομικα αφου με την royall χρειαζομουν 335 gr ενω τωρα περιπου στα 190-200gr
και βεβαια οπως σου ειπα δεν εχουν καμια μα καμια σχεση τα συστατικα της μιας τροφης με της αλλης