Πρωτάρης, παρακαλώ βοηθειστε :)

Westie ή Boston terrier

  • Westie

    Votes: 2 100,0%
  • Boston terrier

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    2

Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ κ μια εβδομάδα διαβάζω συζητήσεις στο φόρουμ μιας δεκαετίας πριν αλλά κ πιο πρόσφατες. Από το μηδέν ανέβηκα 1-2 σκάλες σε γνώσεις για τους 4ποδους φίλους, όμως θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογή. Είμαστε ένα ζευγάρι με σκοπό να κάνουμε κ παιδάκι (θεού θέλοντος) τον επόμενο χρόνο. Θελουμε ένα σκυλάκι για να μένει μαζί μας σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικά με μπαλκόνι. Ο ένας μας είναι μαθημένος με τις υποχρεώσεις προς σκύλους ενώ εγώ καθόλου. Όπως διάβασα κ από αλλους εδώ μέσα, πιστεύω πως και εγώ θα έχω πρόβλημα με τις τρίχες μέσα στο σπίτι η αν υπάρχει έντονη μυρωδιά. Κατανοώ ότι είναι φυσιολογικό κ ότι πρόκειται για ένα άλλο είδος, κ όπως πολύ σωστά είπε κάποιος μέσα στο φόρουμ «κι εσυ μπορεί να του μυρίζεις ανθρώπιλα», όμως επειδή ο σκοπός μου είναι να πάρουμε ένα σκύλο και να τον κρατήσουμε για όλη του τη ζωή κ όχι του χρονου να ψάχνω να τον δώσουμε σε άλλο σπίτι, προσπαθώ να κάνω την πιο σωστή επιλογή! Διαβάζοντας λοιπόν είδα ότι οι πιο κατάλληλοι είναι τα γιορκι και μαλτεζ που δεν μαδανε καθόλου , όμως η αλήθεια είναι πως θα ήθελα κάτι να είναι πιο σκυλος όχι τόσο μαξιλαράκι καναπέ! Δεν ξέρω αν ειναη κατανοητό οπως το λέω! Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα τα westie και τα Boston terrier. Διάβασα για πιθανά προβλήματα αναπνευστικού στα δευτερα και για ανάγκη για τρέξιμο στα πρώτα καθώς κ ότι εάν κουρεύονται στην ώρα τους δεν μαδανε-που το θεωρώ πολύ πολύ σημαντικό ! Θα ήθελα τη γνώμη σας, θα μπορέσουμε να είμαστε καλή οικογένεια για ένα Westie ? Έαν ναι, τι κάνουμε ; Παίρνουμε τηλ σε αυτόν τον ΚΟΕ κ ρωτάμε που μπορούμε να βρούμε ;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εαν πιστευετε πως το να μαδαει η να "βρωμαει" ενα σκυλι θα ηταν ποτε αρκετα καλος λογος για να ψαξετε να το δωσετε σε αλλο σπιτι... Τοτε ισως να μην ειναι ωρα να παρετε ακομα καποια σκυλακι. Γιατι οσο λιγο και να μαδαει η ρατσα που θα διαλεγατε, εχετε σκεφτει ολα τα αλλα? Ενα σκυλακι μπορει να κανει εμετο, ο οποιος και λερωνει και μυριζει. Σαν κουταβι θα κανει τσισα και κακα στην πανα (και επισης και στα πατωματα σας, ατυχηματα συμβαινουν πολλα) κλπ κλπ.

Φυσικα ο καθενας μπορει να διατηρει ενα καθαροτατο σπιτι ΚΑΙ ενα σκυλακι, αλλα η εντονη μικροβιοφοβια (που δεν λεω οτι εχετε, απλως το αναφερω) και η εντονη απεχθεια σε τριχες, μυρωδιες κλπ, και ενα σκυλι, δεν πανε συνηθως μαζι.

Περαν αυτων, και τα γουεστι και τα μποστον ειναι ρατσες που δεν μαδανε ΠΟΛΥ. μαδανε ομως εστω και λιγο. Οσο για το που μπορειτε να βρειτε εκτροφεα, ναι, μεσω του ΚΟΕ.
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Για τις υπόλοιπες υποχρεώσεις , όπως έγραψα πιο πάνω , εμετούς τσίσα κτλ , είναι μαθημένος ο άντρας μου που είχε παλια μέσα στο σπίτι ροντβαιλερ κ το συμφωνήσαμε ότι εκείνος θα αναλάβει αυτά κ εγώ το χτένισμα μπάνιο κ τη βόλτα για να μου έρθει πιο λαιτ. Εκείνος δεν έχει πρόβλημα με τρίχα γιατί έχει συνηθίσει. Εγώ ξέρω πως θα έχω όμως. Όποτε καλύτερα Κάτι ήπιο. Σας ευχαριστώ
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Οσο για το που μπορειτε να βρειτε εκτροφεα, ναι, μεσω του ΚΟΕ.
Μια διόρθωση εδώ, ο ΚΟΕ δεν δίνει στοιχεία εκτροφέων, λόγω ...προσωπικών δεδομένων.
Ωστόσο, στην σελίδα των Ελλήνων Εκτροφεών στο φβ, υπάρχει μια λίστα με όσους έχουν δηλώσει τα στοιχεία τους.
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Μια διόρθωση εδώ, ο ΚΟΕ δεν δίνει στοιχεία εκτροφέων, λόγω ...προσωπικών δεδομένων.
Ωστόσο, στην σελίδα των Ελλήνων Εκτροφεών στο φβ, υπάρχει μια λίστα με όσους έχουν δηλώσει τα στοιχεία τους.
«Έλληνες εκτροφείς σκύλων / Greek dog breeders “ αυτή τη σελίδα εννοείτε ???
 
  • Like
Reactions: p__nat


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
«Έλληνες εκτροφείς σκύλων / Greek dog breeders “ αυτή τη σελίδα εννοείτε ???
Ναι. Στα "Αρχεία" υπάρχει η λίστα, η οποία ανανεώνεται τακτικά και στην οποία καταγράφονται οι εκτροφείς ανά φυλή.
Εγώ βέβαια, θα έβαζα στο τραπέζι και τα bichon frise... (@Εriana έχω πάθει ψύχωση με τη φυλή σου!!:love:)
 
  • Like
Reactions: zerom0


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Α ωραία! Βρήκα το pdf ! Αυτά τα μπιζον φριζ μου κάνουν πιο παιχνίδι παρά σκύλο !!!! :) θα φοβάμαι να το βγάλω βόλτα μη λερωθεί ! Νομίζω ο Westie μοιάζει πιο πολύ με σκύλο !
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Τίποτα δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ ή συγκεκριμένα λάιτ στις καθημερινές υποχρεώσεις για έναν σκύλο.
Το πλύσιμο ας πούμε, θέλει προσοχή κι εμπειρία, ειδικά για τις ωτίτιδες.
Η βόλτα θέλει να έχουμε το νου μας για το τι μπορεί να φάει από κάτω (φόλες) αλλά και για άλλα σκυλιά που δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά θα έχουν απέναντι στο δικό μας.
Φυλές που δε μαδάνε είναι και τα κανίς που έχουν και μεγαλύτερα μεγέθη από τα "μαξιλαράκια καναπέ".
Το χτένισμα είναι όχι πάντα εύκολη διαδικασία, αν δεν έχει μάθει να το δέχεται ή αν έχει πολύ μαλλί και θέλει επιμονή για να γίνει σωστά. Συνήθως οι φιλές που δε μαδάνε ιδιαίτερα, είναι αυτές που θέλουν κι αρκετή περιποίηση.
Κάπου εδώ να πω ότι, η θεωρητική ενημέρωση είναι πολύ χρήσιμη αλλά τείνει να τρομάζει ή να χαώνει. Καθορίζονται πολύ διαφορετικά τα πράγματα από την επαφή με το ίδιο το πλάσμα και το δεσμό που πρόκειται να δημιουργηθεί.
Οι έχοντες σκύλο που μαδάει ή φέρει πιο βαριά μυρωδιά, όλοι όσοι έχουμε μαζέψει κατουροχεσίματα κι εμετούς, δεν είμαστε φίλοι με τη βρώμα γενικότερα. Η ίδια η σχέση με το σκυλί καθορίζει τι θυσιάζουμε στο βωμό της εν δυναμει υπέροχης αυτής συνύπαρξης.

Ο,τι άσπρο λερώνεται εύκολα. :)
Κοιτάξτε και για Χαβανέζ, δεν είναι τόσο μικρόσωμα όσο τα άλλα και έχουν διάφορα χρώματα. Σα φυλή απ' όσο θυμάμαι, δεν έχει ιδιαίτερες παθογένειες και υπάρχει και μέλος εκτροφέας εδώ σαν επιπλέον επιλογή ή πληροφόρηση.(@haviharakennel )
Θα μπορούσα να προσθέσω και τα Σνάουτσερ αλλά η τρίχα από μόνη της δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής, χρειάζεται και γνώση ταμπεραμέντου κλπ
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Να διευκρινήσω πως το bichon frise το πρότεινα, βάσει των χαρακτηριστικών που έγραψες ότι θα ήθελες να έχει ο σκύλος. Μεγαλύτερο από μαλτέζ, μικρή τριχόπτωση. Από πλευράς χαρακτήρα, δεν νομίζω πως συναντώνται κάπου με τα westie, εσείς ξέρετε πόσο ταπεραμέντο αντέχετε!!
Από πλευράς μεγέθους πάντως και ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά στα πρότυπα τους, τα βλέπω στα ίδια... Επίσης, ως λευκά, θα λερώνονται ακόμα και στο μπαλκόνι... Μιλώ εκ πείρας!!!:LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: zerom0


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Κοιτάξτε, αν τελικά αποκτήσετε άσπρο σκύλο, οιασδήποτε ράτσας ουσιαστικά θα έχετε δύο σκύλους στην τιμή του ενός.Έναν άσπρο και ένα καφέ, ή μπεζ, ή μαύρο ανάλογα με το χρώμα του χώματος και της λάσπης της περιοχής σας... Εμένα ο δικός μου είναι άσπρος και πολύ συχνά μεταμορφώνεται σεδίχρωμος άσπρος με μαύρα πόδια, ανάλογα σε ποιές λάσπες πατήσε με δόξα και τιμή.

Τα bichon frise είναι σε μέγεθος σαν τα westie, τα οποία και αυτά είναι άσπρα, είναι πιο ήρεμα από τα westie, είναι χαρούμενα με δύο βόλτες των 45' την ημέρα αλλά και στο βουνό που πάμε περπατάει άνετα το τρίωρο τετράωρο στα κατσάβραχα, τρέχοντας και πηδώντας σαν κατσίκι. Είναι παιχνιδιάρικα και ήπιοι χαρακτήρες.

Δεν χάνουν τρίχωμα υπό την έννοια ότι το τρίχωμα που πέφτει μένει πάνω του. Αν αποκτήσετε bichon frise, το χτενιζετε δύο φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά αλλά θα πρέπει τον πηγαίνετε μια φορά στις 4-8 εβδομάδες σε groomer. Επίσης είναι πολύ καλοί συναγερμοί. Αν ακούσουν παράξενο θόρυβο, αρχίζουν να γρυλίζουν και να γαβγίζουν.

Επίσης και τα bichon havanese είναι στην ίδια οικογένεια και δεν είναι άσπρα.

Γενικότερα όμως να γνωρίζετε ότι οι μικρόσωμο σκύλοι, σαν αυτούς που συζητάμε θέλουν πολλή περιποίηση. Ό,τι γλιτώνετε από σκούπισμα και τρίχες τα πληρώνετε σε χτενισματα και μπάνιο. Πολλοί δυστυχώς όταν το αντιλαμβάνονται πάνε και τα κουρεύουν σχεδόν γουλί για να μην ασχολούνται και κουράζονται και καταστρέφουν το τρίχωμα και προκαλούν δερματικά προβλήματα στα ζωά. Δεδομένου ότι σκέφτεστε για παιδί να το διπλοσκεφτείτε.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Τίποτα δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ ή συγκεκριμένα λάιτ στις καθημερινές υποχρεώσεις για έναν σκύλο.
Το πλύσιμο ας πούμε, θέλει προσοχή κι εμπειρία, ειδικά για τις ωτίτιδες.
Η βόλτα θέλει να έχουμε το νου μας για το τι μπορεί να φάει από κάτω (φόλες) αλλά και για άλλα σκυλιά που δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά θα έχουν απέναντι στο δικό μας.
Φυλές που δε μαδάνε είναι και τα κανίς που έχουν και μεγαλύτερα μεγέθη από τα "μαξιλαράκια καναπέ".
Το χτένισμα είναι όχι πάντα εύκολη διαδικασία, αν δεν έχει μάθει να το δέχεται ή αν έχει πολύ μαλλί και θέλει επιμονή για να γίνει σωστά. Συνήθως οι φιλές που δε μαδάνε ιδιαίτερα, είναι αυτές που θέλουν κι αρκετή περιποίηση.
Κάπου εδώ να πω ότι, η θεωρητική ενημέρωση είναι πολύ χρήσιμη αλλά τείνει να τρομάζει ή να χαώνει. Καθορίζονται πολύ διαφορετικά τα πράγματα από την επαφή με το ίδιο το πλάσμα και το δεσμό που πρόκειται να δημιουργηθεί.
Οι έχοντες σκύλο που μαδάει ή φέρει πιο βαριά μυρωδιά, όλοι όσοι έχουμε μαζέψει κατουροχεσίματα κι εμετούς, δεν είμαστε φίλοι με τη βρώμα γενικότερα. Η ίδια η σχέση με το σκυλί καθορίζει τι θυσιάζουμε στο βωμό της εν δυναμει υπέροχης αυτής συνύπαρξης.

Ο,τι άσπρο λερώνεται εύκολα. :)
Κοιτάξτε και για Χαβανέζ, δεν είναι τόσο μικρόσωμα όσο τα άλλα και έχουν διάφορα χρώματα. Σα φυλή απ' όσο θυμάμαι, δεν έχει ιδιαίτερες παθογένειες και υπάρχει και μέλος εκτροφέας εδώ σαν επιπλέον επιλογή ή πληροφόρηση.(@haviharakennel )
Θα μπορούσα να προσθέσω και τα Σνάουτσερ αλλά η τρίχα από μόνη της δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής, χρειάζεται και γνώση ταμπεραμέντου κλπ
Τα Σνάουτσνερ κ τα χαβανέζ υπάγονται στα σκυλιά που δεν μαδανε πολύ ;
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Φφφφφ κάθε φορά που πάω να καταλήξω κάπου όλο κ κάτι θα ακούσω να μου λέει όχι :( Δύσκολη η απόφαση αλλά το θέλω πολύ ! Μήπως τότε να πάω στην άλλη επιλογή στα Boston αν κ απ ότι βλέπω πολύ ακριβά για την τσέπη μου....
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Να διευκρινήσω πως το bichon frise το πρότεινα, βάσει των χαρακτηριστικών που έγραψες ότι θα ήθελες να έχει ο σκύλος. Μεγαλύτερο από μαλτέζ, μικρή τριχόπτωση. Από πλευράς χαρακτήρα, δεν νομίζω πως συναντώνται κάπου με τα westie, εσείς ξέρετε πόσο ταπεραμέντο αντέχετε!!
Από πλευράς μεγέθους πάντως και ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά στα πρότυπα τους, τα βλέπω στα ίδια... Επίσης, ως λευκά, θα λερώνονται ακόμα και στο μπαλκόνι... Μιλώ εκ πείρας!!!:LOL:
Ίσως με τραβάει περισσότερο που έχει όρθια αυτάκια το Westei !!!! <3
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Για τα Havanese απάντησε και το μέλος @Eriana. Τα σνάουτσερ στα οποία προτιμάται ειδική περιποίηση, όπως και στα westie (Stripping) επίσης δε μαδάνε ιδιαίτερα.
Επιμένω....το τρίχωμα δεν είναι το μόνο κριτήριο.
Μη βιαστείτε γενικά και οι τιμές από σωστό εκτροφείο επίσης δεν είναι κάτι αστείο, πάνε πακέτο με το ρατσάτο. :)

ανάλογα σε ποιές λάσπες πατήσε με δόξα και τιμή.
λαμπρή, λαμπρή δόξα και τιμή! :LOL:
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Για τα Havanese απάντησε και το μέλος @Eriana. Τα σνάουτσερ στα οποία προτιμάται ειδική περιποίηση, όπως και στα westie (Stripping) επίσης δε μαδάνε ιδιαίτερα.
Επιμένω....το τρίχωμα δεν είναι το μόνο κριτήριο.
Μη βιαστείτε γενικά και οι τιμές από σωστό εκτροφείο επίσης δεν είναι κάτι αστείο, πάνε πακέτο με το ρατσάτο. :)

ναι είδα τα κουταβάκια έχουν το λιγότερο 600. Κρίμα για τα αδεσποτακια αλλά έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες εδώ μέσα που δεν ήξερα για puppy mills για αρρώστιες κτλ κτλ και ο σκοπός μου είναι να μείνει μαζί μας πολλά χρόνια, όποτε στα δέκα χρόνια η αξία αγοράς δν είναι μεγάλη, υπάρχει γρήγορη απόσβεση! Αυτά τα Σνάουτσνερ δεν τα ήξερα πολύ ωραία! Θα έρθω σε επαφή με τον εκτροφέα. Επίσης τα λευκά αν είναι καθαρό το μπαλκόνι πως θα λερωθούν; Αν δε το πάω στις λάσπες; Τις ημέρες που βρέχει μπορεί να κάνει την ανάγκη του στην πάνα (όπως εχω διαβάσει). Αν συμβεί μετά δεν καθαρίζει με μωρόμαντήλα ;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
εξακολουθω να πιστευω, απο τα γραφομενα σας, οτι ισως δεν εισαστε ετοιμη για ενα σκυλακι ακομα. ενα σκυλι δεν το παιρνουμε για να το θαυμαζουμε τι ομορφο που ειναι και τι καθαρη και απαστραπτουσα πολυ ειναι συνεχεια η τριχα του. εννοειται πως πρεπει και στα παρκα του να παει, και στα χωματα και τα χορταρια (καποιες φορες και στις λασπες) να παιξει, και γενικα να ειναι σκυλος, οχι ενα αποστειρωμενο στολιδακι. τις προαλλες ειδα στον δρομο εναν κυριο που ειχε ενα μαλτεζοσκυλο του οποιου τα ποδια και ολη η κατω πλευρα ηταν κοκκινα. γιατι? γιατι η γυναικα του ειχε τεραστιο θεμα με την βρωμια και το επλενε 4 (!) φορες την μερα (!!!) με σαπουνι. Και φυσικα το δερμα και η τριχα του σκυλου ειναι σε κακα χαλια. γι αυτο λεω, πως οταν υπαρχει τρομερη απεχθεια εστω και για την παραμικρη βρωμια, καλυτερα να μην υπαρξει σκυλι μεσα στο σπιτι. γιατι θελετε δεν θελετε, μια μερα θα τα κανει οταν λειπει ο συζηγος. τι θα κανατε τοτε? θα τα αφηνατε ωρες μεχρι να ερθει σπιτι? στην βολτα τα κακα πως θα τα μαζευετε? δε θα σας αναγουλιασουν? οπως ειπα και η/ο zerom0: Οι έχοντες σκύλο που μαδάει ή φέρει πιο βαριά μυρωδιά, όλοι όσοι έχουμε μαζέψει κατουροχεσίματα κι εμετούς, δεν είμαστε φίλοι με τη βρώμα γενικότερα. ομως δεν μας ενοχλει σε σημειο να θελουμε να δωσουμε το σκυλι μας σε αλλο σπιτι. ειναι ευθυνη μας να τα καθαριζουμε και αυτα, και το σπιτι μας. προτεινω πραγματικα να το σκεφτητε παρα μα παρα μα παρα πολυ καλα το ολο ζητημα, ξερω οτι ενα σκυλι στην ιδεα ειναι σουπερ, αλλα απαιτει παρα πολλα.
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
ωχ μη με δίνετε έτσι !!!!!! Διαβάζει κ ο άντρας μου κ μου λέει εγώ στα λέω ότι δεν είσαι έτοιμη στα λένε και άλλοι !!!!
η αλήθεια είναι ότι είμασταν έτοιμοι να πάρουμε ένα αδεσποτακι που θα γινόταν 20 κιλά. Μετά από συζήτηση με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που νοικιάζουμε, ο οποίος έχει ένα γιορκι κ μας είπε ότι αν θες να μη βγάζει τρίχες πάρε τέτοιο, κ διαφορά αλλά, αποφάσισα να μην πάρουμε το αδεσποτακι κ τότε ήταν που άρχισα να διαβάζω ιστορίες από το φορουμ εδώ.Δεν είμαι μικρόβιοφοβική, ξέρω άτομα που είναι και δεν είμαι έτσι. Είμαι σε κανονικά επίπεδα. Δηλαδή αυτό που δεν θέλω είναι πχ να πηγαίνω στη δουλειά κ να είναι η μπλούζα μου γεμάτη τρίχες η να έρθει κάποιος σπίτι κ να σιχαίνεται να κάτσει στον καναπέ. Ελπίζω να μην ακούγομαι κακιά η σνομπ η ξιπασμένη , δεν είμαι αλήθεια!!!!! Προσπαθώ να προετοιμάσω τον εαυτό μου για τα αρνητικά που θα έρθουν , γιατί για τα θετικά έχω προετοιμαστεί ήδη !!!! Και ευχαριστώ για τη βοήθεια !
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εχω και ειχα σκυλια που μαδανε, ημιαιμα. Το σπιτι δεν μυρισε ποτε σκυλιλα, οι καναπεδες δεν ειχανε ποτε τριχα, και τα ρουχα μου επισης. γιατι? γιατι κανω λιγο παραπανω καθαρησμα με σουιφερ και αυτο το ειδικο για καναπεδες και ρουχα που κολλαει :p Και τα αδεσποτα μια χαρα ειναι. Γενικα οποιο σκυλι και να παρει κανεις (εκτος απο αυτα απο παπυμιλς εννοειται) μια χαρα ειναι. Ολα την ιδια αγαπη θα προσφερουν. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σας "δωσω" η να σας κανω να νιωσετε "ανικανη"! ισα ισα προσπαθω να βοηθησω. δεν ειναι κακο καποιος να παραδεχθει οτι δεν ειναι ακομα ετοιμος!
 


Skout

Member
13 Δεκεμβρίου 2020
10
1
Ναι οκ συμφωνώ , απλά σκέφτομαι κ ποιος είναι έτοιμος όταν παίρνει για πρώτη φορά ; Κάνεις! Εγώ θα τα βρω με τις δυσκολίες όπως τα βρήκα κ με όλες τις υπόλοιπες δυσκολίες που κατά καιρούς μπορεί να έτυχαν, απλά ήθελα να έχω κ τον ίδιο το σκύλο σύμμαχο! Αν μαδάει λιγότερο θα είναι κ για μένα πιο εύκολο να το αντιμετωπίσω !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3