Πρόβλημα διάρροιας








magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Για να πω την αλήθεια, τώρα η δικιά μου δεν καταλαβαίνει αν είναι ψυγείου ή δωματίου, το κρέας το εξαφανίζει και δεν έχει τίποτα,
αλλά η δικιά σου Γεωργία είναι ακόμα κουτάβι, σταδιακά να συνηθίζει το στομάχι της για τέτοια εκλεκτά :) .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Και ο δικός μου είναι ικανός να τα καταπιεί και παγωμένα από τη βουλιμία του, αλλά δεν είναι καλό να τα δίνουμε κρύα στα μωρά μας... :) Τα αφήνεις εκτός ψυγείου κανα δίωρο πριν ή έστω και μία ώρα και είναι μια χαρά! Στην ανάγκη, αν έχεις ξεχάσει να το βγάλεις από το ψυγείο - αλλά μόνο αν δεν έχει κόκκαλα το κρέας - μπορείς να το βάλεις και λίγο (30") στο φούρνο μικροκυμάτων για να "κόψει" το κρύο και να γίνει χλιαρό.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Προσοχή στο μόνο αν δεν έχει κόκκαλα που είπε η Vrmode, γιατί αλλιώς μπορεί να ψιλομαγειρευτεί το κόκκαλο και να γίνει επικίνδυνο!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Eίχα φτιάξει κιμά γαλοπούλας με καρότο και κολοκυθάκι και σκόρδο και ολόκληρα κομμάτια φιλέτο γαλοπούλας και μόλις το έβγαλα από το ψυγείο και το είδε άρχισε το ψαλτήρι :cry: :cry: :cry: Ε,υπέκυψα και της το έδωσα.....Μετα την έπιασε κόψιμο.....Νομίζω πως οφείλεται στο ότι ήταν παγωμένο γιατί είχε ξαναφάει από το ίδιο 3-4 φορές χωρίς πρόβλημα.Επίσης της δώσαμε πλατάρια με μεγααααααααλο φόβο πως θα πνιγεί,τελικά τα λιάνισε με τα "δοντάκια" της,το κακό είναι πως νόμιζε πως θα της το πάρουμε και το πήρε από το πιάτο της και το πήγαινε για το κλουβί της,προλαβαίνω της κλείνω και γω την πόρτα και πήγε σε μια γωνιά στο σαλόνι και το έφαγε πάνω στο χαλί :evil: αλλά δεν έκανα κίνηση να της το πάρω μη το καταπιεί ολόκληρο από την λαχτάρα της :D Σήμερα το πρωί στο μαγαζί πάλι το πηρε από το πιάτο της και το πήγε στο κρεβάτι της και το έφαγε(πλατάρι).Τι μανία και αυτή?Να το κρύψει μη της το πάρουμε....λες και της έχουμε πάρει ποτέ φαγητό...Ένστικτο μάλλον.Ελπίζω να την δεχτεί την διατροφή αυτη ο οργανισμός της και να μπορέσουμε να την συνεχίσουμε :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
keyman said:
...και πήγε σε μια γωνιά στο σαλόνι και το έφαγε πάνω στο χαλί :evil:
Εγώ για τα κόκκαλα έχω κάτι παλιά σεντόνια - κάθε φορά το απλώνω πάνω στο χαλί. Όταν βλέπει το σεντόνι αρχίζουν να του τρέχουν τα σάλια. Του δίνω το κόκκαλο και παλεύει με αυτό πάνω στο σεντόνι - οπότε χαλιά κλπ. δεν παθαίνουν τίποτα (φαντάζεσαι τα μυαλά από το αρνοκέφαλο να γίνουν νιανιά πάνω στη φλοκάτη? :-& )
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
2 φορές διάρροια από το πρωί :( αφού έφαγε το πλατάρι.Τα κόπρανα(το νερό δηλαδή) είναι στο χρώμα της μουστάρδας και έχουν πολλές βλέννες.Μήπως την πείραξε η πέτσα που είχαν επάνω τα πλατάρια?Είναι πολύ λιπαρή?Δεν ξέρω :roll: Τώρα τι της δίνουμε?
 


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
ξερω οτι οταν ενα σκυλι εχει εμμετους και διαρροια αρχικα κοβουμε το φαγητο και μετα δινουμε κοτοπουλο με ρυζι...

Περαστικα της!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
keyman said:
2 φορές διάρροια από το πρωί :( αφού έφαγε το πλατάρι.Τα κόπρανα(το νερό δηλαδή) είναι στο χρώμα της μουστάρδας και έχουν πολλές βλέννες.Μήπως την πείραξε η πέτσα που είχαν επάνω τα πλατάρια?Είναι πολύ λιπαρή?Δεν ξέρω :roll: Τώρα τι της δίνουμε?
Εάν συνεχιστούν οι διάρροιες με βλέννα και δεις και αίμα, οπωσδήποτε κτηνίατρο, κοπρονολογικες, flagyl.
Περαστικά της.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μην της ξαναδοσεις σε πρωτη φαση πλαταρια!
Και βεβαιο ουτε και κρυο κοτοπουλο.
Μηπος γενικος την πειραζει το πουλερικο???

Αστην να ηρεμισει.

Και ναι- η πετσα ειναι αρκετα λιπαρη και μπορει να πειραζει τα αμαθα σκυλια στην αρχη.

Αν θες, δοστης λιγο Cottage Cheese με μια κουταλια του γλυκου αργυλο (καταστηματα υγεινης διατροφης- για εσωτερικη χρηση).
Τριμμενα καροττα και τριμμενο μηλο ειναι επισις καλα κατα την δοιαρροια.

Και σε επομενη φαση δωσε κανα μοσχαρι η αρνι!

Και για να μην λερωσει ολο τον τοπο, μαθε της να φαει σε συνκεκριμενα σημεια. Η δικια μου εχει ειδικα πατακια- κουρελουδες για φαι.
Στην αρχη ηθελε και η Εσμεραλντα να τα παρει μαζι της στο Σαλονι- της επαιρνα τα κοκκαλα και τα κρεατα και τα ξαναβαζα πισω- μια, δυο, τρεις- ειχε μαθει και δεν τα ξανακουβαλησε.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
το μεσημέρι της έδωσα γαλοπούλα-καρότο-κολοκύθι και τα κόπρανά της ήταν σφιχτά.Αρα την πειράζει ή η πέτσα ή το κοτόπουλο ή τα κόκκαλα.Να της δώσω μπούτι κοτόπουλο χωρίς την πέτσα?Για να δω τι την ενοχλεί.Πάντως ό,τι κι αν την χάλασε την χάλασε άσχημα.Τέσσερις φορές χέστηκε η καημενούλα....Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κορίτσια :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Κάθε αρχή και δύσκολη, ειδικά όταν αναγκάζεσαι να πας δια της εις άτοπον…
Μην ξεχνάς, Τα αγαθά κόποις κτώνται! :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
αχ,αχ,αχ.οι διάρροιες συνεχίζονται :( Η καημένη τα έχει παίξει,δεν τον αποφεύγουμε το γιατρό...Βγάζει σκέτο νερό,χωρίς βλέννες και αίμα,είναι στο χρώμα της μουστάρδας η διάρροια :( Δεν της ξαναδίνω τίποτα προς το παρόν....φοβάμαι.Είναι δυνατόν να είναι κάποιο μικρόβιο από το κρέας?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
:(
Συνήθως (τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση) ήταν Giardia lamblia
http://en.wikipedia.org/wiki/Giardiasis

Εύχομαι περαστικά! Καλό θα είναι, εάν δεν υποχωρήσει η διάρροια, να πάτε για κοπρανολογικες την Δευτέρα.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
και τι να πάω για εξέταση?το νερό που βγάζει?πώς να το μαζέψω?
Εξάλλου αναρωτιέμαι αν τα εξετάζουν :evil: Πάντα flagyl σου λένε,έτσι δεν είναι?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
keyman said:
και τι να πάω για εξέταση?το νερό που βγάζει?πώς να το μαζέψω?
Ουροσυλλέκτη, ξύλινη σπατουλίτσα και voila! Μια χαρά τα μαζεύεις!

Εξάλλου αναρωτιέμαι αν τα εξετάζουν :evil: Πάντα flagyl σου λένε,έτσι δεν είναι?
Η εξέταση γίνεται, τις περισσότερες φορές, επί τόπου στο μικροσκόπιο. Tην πρώτη φορά, κατά τη διάρκεια της εξετάσης, με φώναξε ο κτηνίατρος και μου επετρεψε να δω το δείγμα στο μικροσκόπιο, εξηγώντας μου το προβλημα.
Ο δικός μου μόνο flagyl έχει πάρει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@Rottie
Giadia μπορει να κολλησει ο σκυλος ΠΑΝΤΟΥ, μυριζοντας και μονο κοπρανα αλλων σκυλων.
Μεταδωση με κρεας? Δυσκολο μου φαινεται.

@ Keywoman
Το Flagyl δεν σκοτωνει την Giardia, την μειονει /φρεναρει μονο την αναπτυξη τους, διαβασα τωρα σε μια γερμανικη σελιδα.
Ολοι για Panacur λενε!
Αλλα και αυτο απαιτει μακροχρονια χορηγηση-επειδη οι giardien εχουν την δυντοτητα να οπισθοχορουν στην χολη του σκυλου, οπου δεν τα πιανει καπιο φαρμακο που δρα στο εντερο- και να "περμενουν εκει" μεχρι να ειναι το περιβαλλον παλι καλο για αυτα.


Και παλι : αργυλος "δενει" τα βακτηριδια και ακομα και τοξινες στο εντερο και τα μεταφερει εξω.
Και δεν βλαπτει σε καμια περιπτοση το ζωο!!

Επειδη η Giardia ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικη στα κοινα καθαριστικα και απολυμαντικα και συντηρειται π.χ στο εδαφος μεχρι 3 μηνες, καλο ειναι, αν αποδειχτει οτι ειναι Giardia, να περασεις ολα τα πραγματα και τους χορους, που ερχεται σε επαφη η μαγια με ατμοκαθαριστη.
Σε θερμοκρασιες πανω των 70 βαθμων σκοτονονται!!

Και κατι ακομα για το μαζεμα :
Επειδη στην εξεταση εντοπιζονται οι κυστες και τα σκυλια δεν τις αποβαλλουν με καθε αφοδευση, καλο ειναι να μαζευεις απο διαφορες 5-6)αφοδευσεις δειγματα (μαζι- σε ενα δοχειο).
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
FrenchieFan said:
@Rottie
Giadia μπορει να κολλησει ο σκυλος ΠΑΝΤΟΥ, μυριζοντας και μονο κοπρανα αλλων σκυλων.
Μεταδωση με κρεας? Δυσκολο μου φαινεται.
Στην δική μου περίπτωση αυτό γινόταν (τουλάχιστον στις περισσότερες φορές ) Frenchie…
Να ήταν όλες οι φορές σύμπτωση? Δεν ξέρω... Δεν αποκλείω όμως τίποτα…
Η γνώμη μου είναι, αν επιμένουν οι διάρροιες μέχρι τη Δευτέρα, να γίνει κοπρανολογική.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π