Πρόβλημα με Ακιτα


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Καλησπέρα,υιοθέτησα πρόσφατα πριν από 3 εβδομάδες περίπου ένα ακίτα Ινου από μια φιλοζωική η οποία το έσωσε από κάποιους τσιγγάνους που το είχαν δεμένο κ σε κακή κατασταση στην περιοχή της αμαλιαδας. Εγώ το είδα στο Facebook κ αποφάσισα να το υιοθετήσω . Ο Lee είναι μεταξύ 1,5-3 χρόνων αρσενικό κ μη στειρωμένο . Με τους ανθρώπους προς το παρόν ψάχνετε για αγκαλιές και παιχνίδια δεν έχει δείξει καχυποψία ούτε φόβο αλλά είναι παιχνιδιαρης . Του έχω κόψει το δάγκωμα στα πλαίσια του παιχνιδιού το έχει ελλατωσει εν πάσι περιπτώσει .Δεν κατουράει στο σπίτι κ δεν κάνει ιδιαίτερες ζημιές .
το πρόβλημα είναι άλλου: δεν αντέχει τα σκυλιά έχει ήδη δαγκώσει δυο , την πρώτη δεν το πρόλαβα κ άρπαξε ένα λευκό μαλτεζακι κ την δεύτερη έσπασε το κλιπ απ τον οδηγό κ όρμησε σε ένα λευκό πομερενιαν ( δεν ξέρω τι θέμα έχει με το χρωμα ) όπως κ να χει πλέον του πήρα φίμωτρο και σκέφτομαι άμεσα να ξεκινήσουμε εκπαίδευση .Μίλησα με κάποιους εκπαιδευτές , ο ένας μου είπε για 10 συνεδρίες και με εμένα παρούσα 700€ , ο δεύτερος μου είπε αν θέλω μπορώ να τον αφήσω στις εγκαταστάσεις του για 1,5 μήνα κ να τον παραλάβω μετά η να τον πηγαίνω φέρνω κ ότι θα δω βελτίωση . Τιμή δεν ρώτησα γιατί είναι από σύσταση . Υπάρχει ελπίδα να αγνοεί τα σκυλιά ? Η θα υποβόσκει πάντα αυτό το ένστικτο ? Αυτή είναι η απορία μου πριν ξεκινήσω να απελπίζομαι .
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ζώντας με σκύλο που βουτάει κατευθείαν στο σβέρκο άλλους σκύλους, κυρίως αρσενικούς, όχι για να παίξει, αλλά για να σκοτώσει (η διαφορά μας είναι ότι ο δικός μου αγνοεί γενικά τα μικρόσωμα και λυσσάει για μεγαλόσωμα):

1. Ξεχνάς το να έχεις το σκύλο λυτό σε πάρκα, παραλίες και άλλους δημόσιους χώρους. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε σκύλο, πόσο μάλλον για τον δικό μου και δικό σου.

2. Επενδύεις σε ένα καλό-τούμπανο οδηγό και περιλαίμιο ή ό,τι άλλο του φοράς, να είναι εγγυημένη ποιότητα. Μία φορά τα αγοράζεις αυτά. Ακόμη και τα μέταλλα στα κλιπ έχουν ποιότητες, μπορείς να πάρεις και κάτι καλοκατασευασμένο χειροποίητο.

3. Επενδύεις σε εκπαίδευση. Η εκπαίδευση γίνεται παρουσία σου πάντα. Η εκπαίδευση τύπου ντελίβερυ (παίρνω το σκύλο και στον φέρνω μετά από 1-2 μήνες) είναι άκυρη και αναποτελεσματική. Κυρίως όμως να ξέρεις ότι στην εκπαίδευση επαιδεύεσαι εσύ στο πως να "διαβάζεις" και πως να χειρίζεσαι το σκύλο. Βεβαιώσου ότι ο εκπαιδευτής έχει εμπειρία και από δυναμικές φυλές και δεν εκπαιδεύει μόνο γούτσου γούτσου μαλτεζάκια.

Προσωπικά δεν θα έβγαζα ποτέ το ενδεχόμενο από το κεφάλι μου ότι θα ξανα-αρπάξει σκύλο. Εγώ τουλάχιστον έτσι ζω, βγάζω βόλτα και σκανάρω και τις γωνίες πρις τις περάσω. Θα πρέπει να επενδύσεις σε καλή βασική υπακοή έτσι ώστε όταν πάει να ξανακάνει κίνηση να μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση.

Το σκυλί το έχεις μόλις 3 εβδομάδες και ένας θεός ξέρει τι έχει ζήσει, ειδικά με τους γύφτους που το είχαν. Ακόμη δεν έχει συνηθίσει εσάς, το νέο του σπίτι, ακόμη δεν έχει νιώσει ασφάλεια ότι πλέον έχει κηδεμόνα, μπορεί να νόμιζει ότι οι άλλοι σκύλοι θα του πάρουν τον κηδεμόνα (εσένα), μπορεί χίλια δύο. Θέλω να πω έχετε να μάθετε πολλά ακόμη μαζί του.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Πριν χρόνια πήρα κ γώ ένα ακιτα ινου το είχα 5 μήνες σπίτι είχε αρπάξει -σκοτώσει 4 σκυλιά όταν έβλεπε σκύλο χαμήλωνε γρύλιζε και πήγενε να Αρπάξει μια μέρα μόλις γυρίσαμε από βολτα με άρπαξε το χέρι και πηγενε για λαιμό το δικό μου συμπέρασμα αλλά και από εκπεδυτες είναι ότι τα ακιτα έχουν ένα αφεντικό πλέον και στον δρόμο να δω απλά δεν πλησιάζω πρωσοπικα δεν θα το εμπιστευόμουν ακόμα και μέτα από 1 χρόνο
 
  • Like
Reactions: vrmode


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
483
1.092
20
Πάτρα
Τα (καθαρόαιμα) Ακίτα έχουν γενετική προδιάθεση στο dog aggression.

Υ.Γ. Αυτό το γράφει στο πρότυπο. Ωστόσο δεν σημαίνει απαραίτητα πως ισχύει για όλα τα Ακίτα και πόσο μάλιστα για το δικό σου, αφού δεν ξέρουμε κιόλας αν είναι καθαρόαιμο ή όχι. Just keep it in mind.
 
  • Like
Reactions: vrmode and saras


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Ζώντας με σκύλο που βουτάει κατευθείαν στο σβέρκο άλλους σκύλους, κυρίως αρσενικούς, όχι για να παίξει, αλλά για να σκοτώσει (η διαφορά μας είναι ότι ο δικός μου αγνοεί γενικά τα μικρόσωμα και λυσσάει για μεγαλόσωμα):

1. Ξεχνάς το να έχεις το σκύλο λυτό σε πάρκα, παραλίες και άλλους δημόσιους χώρους. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε σκύλο, πόσο μάλλον για τον δικό μου και δικό σου.

2. Επενδύεις σε ένα καλό-τούμπανο οδηγό και περιλαίμιο ή ό,τι άλλο του φοράς, να είναι εγγυημένη ποιότητα. Μία φορά τα αγοράζεις αυτά. Ακόμη και τα μέταλλα στα κλιπ έχουν ποιότητες, μπορείς να πάρεις και κάτι καλοκατασευασμένο χειροποίητο.

3. Επενδύεις σε εκπαίδευση. Η εκπαίδευση γίνεται παρουσία σου πάντα. Η εκπαίδευση τύπου ντελίβερυ (παίρνω το σκύλο και στον φέρνω μετά από 1-2 μήνες) είναι άκυρη και αναποτελεσματική. Κυρίως όμως να ξέρεις ότι στην εκπαίδευση επαιδεύεσαι εσύ στο πως να "διαβάζεις" και πως να χειρίζεσαι το σκύλο. Βεβαιώσου ότι ο εκπαιδευτής έχει εμπειρία και από δυναμικές φυλές και δεν εκπαιδεύει μόνο γούτσου γούτσου μαλτεζάκια.

Προσωπικά δεν θα έβγαζα ποτέ το ενδεχόμενο από το κεφάλι μου ότι θα ξανα-αρπάξει σκύλο. Εγώ τουλάχιστον έτσι ζω, βγάζω βόλτα και σκανάρω και τις γωνίες πρις τις περάσω. Θα πρέπει να επενδύσεις σε καλή βασική υπακοή έτσι ώστε όταν πάει να ξανακάνει κίνηση να μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση.

Το σκυλί το έχεις μόλις 3 εβδομάδες και ένας θεός ξέρει τι έχει ζήσει, ειδικά με τους γύφτους που το είχαν. Ακόμη δεν έχει συνηθίσει εσάς, το νέο του σπίτι, ακόμη δεν έχει νιώσει ασφάλεια ότι πλέον έχει κηδεμόνα, μπορεί να νόμιζει ότι οι άλλοι σκύλοι θα του πάρουν τον κηδεμόνα (εσένα), μπορεί χίλια δύο. Θέλω να πω έχετε να μάθετε πολλά ακόμη μαζί του.
Ναι δεν ξέρω το παρελθόν του πάντως δεν φαίνεται φοβικός με τους ανθρώπους ούτε καχύποπτος , είναι συνεργάσιμος γενικά έμαθε κ να παίζει αλλά το βασικό πρόβλημα είναι τα αλλά σκυλιά . Κ οι γάτες κ τα πουλιά αλλά αυτά πιο πολύ για πλάκα νομίζω πάει να τα τρομάξει ( όχι ότι δεν θα μπορούσε κ να τα σκοτώσει ) αλλά αυτή η μανία του με τα σκυλιά μου φαίνεται πολύ δύσκολη .
 


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Πριν χρόνια πήρα κ γώ ένα ακιτα ινου το είχα 5 μήνες σπίτι είχε αρπάξει -σκοτώσει 4 σκυλιά όταν έβλεπε σκύλο χαμήλωνε γρύλιζε και πήγενε να Αρπάξει μια μέρα μόλις γυρίσαμε από βολτα με άρπαξε το χέρι και πηγενε για λαιμό το δικό μου συμπέρασμα αλλά και από εκπεδυτες είναι ότι τα ακιτα έχουν ένα αφεντικό πλέον και στον δρόμο να δω απλά δεν πλησιάζω πρωσοπικα δεν θα το εμπιστευόμουν ακόμα και μέτα από 1 χρόνο
Μάλιστα …
Και εν τελεί τι απέγινε ??
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σε μια φιλοζωική αλλά όπως καταλαβαίνεις το ζώο πλέον δεν ζει έγινε ευθανασία πριν το πάρω εγώ μετά έμαθα ότι είχε δαγκώσει ακόμα έναν που το πρόσεχε
 
  • Sad
Reactions: saras




saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλησπέρα,υιοθέτησα πρόσφατα πριν από 3 εβδομάδες περίπου ένα ακίτα Ινου από μια φιλοζωική η οποία το έσωσε από κάποιους τσιγγάνους που το είχαν δεμένο κ σε κακή κατασταση στην περιοχή της αμαλιαδας.

Συγχαρητήρια για την υιοθεσία! Κούκλος!

Εγώ το είδα στο Facebook κ αποφάσισα να το υιοθετήσω .

Είστε λάτρης της φυλής; Τι γνωρίζετε για τα Ακίτα;

Ο Lee είναι μεταξύ 1,5-3 χρόνων αρσενικό κ μη στειρωμένο. Με τους ανθρώπους προς το παρόν ψάχνετε για αγκαλιές και παιχνίδια δεν έχει δείξει καχυποψία ούτε φόβο αλλά είναι παιχνιδιαρης . Του έχω κόψει το δάγκωμα στα πλαίσια του παιχνιδιού το έχει ελλατωσει εν πάσι περιπτώσει .Δεν κατουράει στο σπίτι κ δεν κάνει ιδιαίτερες ζημιές .
το πρόβλημα είναι άλλου:

Δεν γνωρίζετε το παρελθόν του!

δεν αντέχει τα σκυλιά έχει ήδη δαγκώσει δυο , την πρώτη δεν το πρόλαβα κ άρπαξε ένα λευκό μαλτεζακι κ την δεύτερη έσπασε το κλιπ απ τον οδηγό κ όρμησε σε ένα λευκό πομερενιαν ( δεν ξέρω τι θέμα έχει με το χρωμα ) όπως κ να χει πλέον του πήρα φίμωτρο και σκέφτομαι άμεσα να ξεκινήσουμε εκπαίδευση .Μίλησα με κάποιους εκπαιδευτές , ο ένας μου είπε για 10 συνεδρίες και με εμένα παρούσα 700€ ,

Σας είπε τι θα δουλέψει σε αυτές τις 10 συνεδρίες;

ο δεύτερος μου είπε αν θέλω μπορώ να τον αφήσω στις εγκαταστάσεις του για 1,5 μήνα κ να τον παραλάβω μετά η να τον πηγαίνω φέρνω κ ότι θα δω βελτίωση .

Κατά τη γώμη μου αδιανόητη η εκπαίδευση χωρίς τον ιδιοκτήτη παρών !

Τιμή δεν ρώτησα γιατί είναι από σύσταση . Υπάρχει ελπίδα να αγνοεί τα σκυλιά ?

Πιθανόν ΟΧΙ!

Η θα υποβόσκει πάντα αυτό το ένστικτο ?

Μα είναι χαρακτηριστρικό αυτό το ένστικτο στα Ακίτα!

Αυτή είναι η απορία μου πριν ξεκινήσω να απελπίζομαι .

Η απελπισία δεν θα σας-τον βοηθήσει, βρείτε γνώστη-εκπαιδευτή της φυλής (ΝΑΙ, γνωρίζω ότι αυτό θα είναι δύσκολο και προσωρινά "σκανάρετε" τον χώρο στην βόλτα σας και αποφύγετε αλλάζοντας κατεύθυνση ότι τετράποδο δείτε). Καλή τύχη!!
 
  • Like
Reactions: Orjo


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Τα σκυλακια τα δαγκωσε ασχημα?
Το πρώτο που δάγκωσε δεν αιμοραγουσε αλλά σίγουρα θα είχε σημάδια, το δεύτερο δεν ξέρω γιατί προσπαθούσα να τον τραβήξω με όλη μ την δύναμη κ έπεσε κάτω κ γδάρθηκαν τα γόνατα μου κ όταν τον είδα είχε αίμα πάνω απ την μουσούδα του κ η κυρία είχε πάρει στα χέρια της το σκύλο της κ έφυγε δεν προλάβαμε να μιλήσουμε εγώ προσπαθούσα να περάσω τον οδηγό μέσα από το λουρί για να τον πάω μέχρι το σπίτι .
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
831
684
Αμα ειχε αιμα ο δικος σου πανω στη μουσουδα του... Ελπιζω να πηρες αυτα που σου ειπαν παραπανω που δεν κοβονται με τιποτα. Καλη τυχη μακαρι να υπαρξει βελτιωση αλλα μην παρεις κανενα ρισκο μεχρι την εκπαιδευση και μετα ακομα.
 
  • Like
Reactions: Ταμ


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι θελεις ακριβως να διορθωθει στο σκυλο? Το να βγαινετε βολτα ηρεμα αγνοωντας τα αλλα σκυλια ή να μη δαγκωσει εαν βρεθει χωρις λουρι?
 


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Τι θελεις ακριβως να διορθωθει στο σκυλο? Το να βγαινετε βολτα ηρεμα αγνοωντας τα αλλα σκυλια ή να μη δαγκωσει εαν βρεθει χωρις λουρι?
Το να μην βρεθεί χωρίς λουρί δεν υπάρχει περίπτωση !! Απλά να αγνοεί τα αλλά σκυλιά στην βόλτα κ να μην κάνει σαν ταύρος που μόλις βγήκε στην αρένα !
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το να μην βρεθεί χωρίς λουρί δεν υπάρχει περίπτωση !! Απλά να αγνοεί τα αλλά σκυλιά στην βόλτα κ να μην κάνει σαν ταύρος που μόλις βγήκε στην αρένα !
Αρα πρέπει να δουλέψετε το θέμα της υπακοής. Εάν ενας σκύλος ελεύθερος τον πλησιάσει και είναι μέγέθους που μπορεί να του κάνει ζημιά, μπορείς να διασφαλίσεις ότι αυτό δε θα γίνει ? Εάν όχι, θα πρέπει να του μάθετε και το φίμωτρο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πέραν όλων των άλλων που γράφτηκαν περί υπακοής, ένα πράγμα που πρέπει να ξέρει κανείς για την κακιά την ώρα της συμπλοκής, είναι οι τρόποι που μπορείς να παρέμβεις για να χωρίσεις τους σκύλους. Είχαν γραφτεί τρόποι εδώ μέσα, ψάχνω αλλά δεν...
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Πέραν όλων των άλλων που γράφτηκαν περί υπακοής, ένα πράγμα που πρέπει να ξέρει κανείς για την κακιά την ώρα της συμπλοκής, είναι οι τρόποι που μπορείς να παρέμβεις για να χωρίσεις τους σκύλους. Είχαν γραφτεί τρόποι εδώ μέσα, ψάχνω αλλά δεν...
Εγω ξέρω πως είτε πετάς νερό στο πρόσωπο τους,οπότε στον χρόνο που αιφνιδιαζονται τα μαζεύεις,είτε τραβάς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τον άλλο άνθρωπο, τα πίσω τους πόδια. Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θεση:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: vrmode


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
831
684
Εγω ξέρω πως είτε πετάς νερό στο πρόσωπο τους,οπότε στον χρόνο που αιφνιδιαζονται τα μαζεύεις,είτε τραβάς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τον άλλο άνθρωπο, τα πίσω τους πόδια. Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θεση:rolleyes:
Ναι αυτο με τα ποδια και να περπατας προς τα πισω ειναι το πιο σιγουρο να χωρισουν. Το αλλο που διαβασα εδω ειναι ειτε με το λουρι ειτε με καποια ζωνη να τα σηκωσεις απο τον λαιμο και τα 2 παλι. Το και τα 2 εννοειται χρειαζεται αν ειναι μεγαλα. Αν επιτεθει παλι σε κανενα μαλτεζακι τα κανεις μονο στο δικο. Το νερο μονο πριν να μαλωσουν ισχυει αν πιαστουν με νερο δεν κανεις τιποτα. Μονο για να αποτρεψεις λυτο σκυλι απο το να σε πλησιασει.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ναι αυτο με τα ποδια και να περπατας προς τα πισω ειναι το πιο σιγουρο να χωρισουν. Το αλλο που διαβασα εδω ειναι ειτε με το λουρι ειτε με καποια ζωνη να τα σηκωσεις απο τον λαιμο και τα 2 παλι. Το και τα 2 εννοειται χρειαζεται αν ειναι μεγαλα. Αν επιτεθει παλι σε κανενα μαλτεζακι τα κανεις μονο στο δικο. Το νερο μονο πριν να μαλωσουν ισχυει αν πιαστουν με νερο δεν κανεις τιποτα. Μονο για να αποτρεψεις λυτο σκυλι απο το να σε πλησιασει.
Νερό στα μάτια υποθέτω θα τα αποσυντονισει για λίγο.. Σιγά μην έχεις βέβαια..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.801
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf