Πρόβλημα με κουτάβι


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα σε όλους σήμερα πήρα το κουτάβι μου αυτό που με ανυσηχει είναι ότι λόγο έκτακτης ανάγκης κηδεία συγκεκριμένα πρέπει να φύγω στην Θεσσαλονίκη θα έχει πρόβλημα το κουτάβι αν το πάρω μαζί μου το λέω μήπως θα έχω πρόβλημα μετά στο σπίτι που θα γυρίσω στο να μάθει να λερώνει έξω κλπ γιατί στην Θεσσαλονίκη είναι σε οικοδομή ενώ στο σπίτι μου μονοκατοικία
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν δεν έχεις την επιλογή να αφήσεις σε κάποιον το ζώο προφανώς το παίρνεις μαζί σου.
Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα. Δεν θα πάθει κάτι.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όχι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή απλά με ανησυχεί λίγο το θέμα της βόλτας στην Θεσσαλονίκη έχει κάνει 2 εμβόλια δεν ξέρω αν είναι σωστό να βγει έξω ακόμα έξω εδώ βγενει στην αυλή συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν θέλω να έχει θέμα το σκυλί γενικότερα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν εννοείς τα δύο εμβόλια που κάνει ο ιδιοκτήτης τότε μιλάμε για ολοκλήρωση πρώτου ενισχυτικου (νομίζω 5απλο;) και την επαναληπτική λύσσας. Εγώ θα το πήγαινα έξω σε ελεγχόμενο μέρος για την ανάγκη του και μόνο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλησπέρα σε όλους σήμερα πήρα το κουτάβι μου αυτό που με ανυσηχει είναι ότι λόγο έκτακτης ανάγκης κηδεία συγκεκριμένα πρέπει να φύγω στην Θεσσαλονίκη θα έχει πρόβλημα το κουτάβι αν το πάρω μαζί μου το λέω μήπως θα έχω πρόβλημα μετά στο σπίτι που θα γυρίσω στο να μάθει να λερώνει έξω κλπ γιατί στην Θεσσαλονίκη είναι σε οικοδομή ενώ στο σπίτι μου μονοκατοικία
Επειδη οπως εγραψες σε αλλο ποστ στρεσσαρεται με το αμαξι, αν καταλαβα καλα, παρε ενα κλουβακι, πανες και βαλτη μεσα στο ταξιδι. Θα αισθανεται μεγαλυτερη ασφαλεια απο το να ειναι χυμα στο καθισμα.
Τι εμβολια εχει κανει? Τι γραφει το βιβλιαριο της?
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Πράγματικα είμαι πολύ χαρούμενος γιατί σήμερα το σκυλί έφαγε κανονικά χθες δεν είχε δύναμη να σηκωθεί η τροφή που μου έλεγε ότι τάιζε αυτός ήταν για πέταμα δεν την ετρωγε με τίποτα το βράδυ σκεφτικα να της δωσο αυτή που αγόρασα την giant puppy έφαγε αμέσως και τώρα τρέχει όλη μέρα στο σπίτι απλά και πλαυ πρέπει να πάω στα νεκροταφεία και αναγκαστικά πρέπει να την αφήσω στο αμάξι
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εμβόλια έκανε το πρώτο στης 6 /4 και τώρα στης 26 το δεύτερο μαζί με ακόμα ένα χάπι για τα σκουλήκια σήμερα είναι σαν άλλο κουτάβι φενεται η διαφορά
 

Attachments



theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Τα χαρτιά που μου έδωσε είναι κάποιες εξετάσεις του κουτάβιου τα pedigree από τους γονείς αντίγραφο της δηλώσης γέννας στον κοε το τσιπακι της την μεταβίβαση που κάναμε στο όνομα μου το μόνο που σκέφτομαι είναι να μην της βάλω το τσιπακι και απλά να το έχω ξέρετε αν υπάρχει νομικό πρόβλημα?
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Τα χαρτιά που μου έδωσε είναι κάποιες εξετάσεις του κουτάβιου τα pedigree από τους γονείς αντίγραφο της δηλώσης γέννας στον κοε το τσιπακι της την μεταβίβαση που κάναμε στο όνομα μου το μόνο που σκέφτομαι είναι να μην της βάλω το τσιπακι και απλά να το έχω ξέρετε αν υπάρχει νομικό πρόβλημα?
...Καλά θα πάει αυτό... :confused:
 
  • Like
Reactions: medusa


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Τη εννοείς δεν κατάλαβα απλά δεν θέλω να του βάλω τσιπακι γιατί δεν το βρίσκω ηθικά σωστό και δεν ξέρω κάτα πόσο δεν θα την ενοχλεί
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τι σημαίνει ¨ηθικά σωστό";

Το τσιπάκι είναι μικροσκοπικό και δεν ενοχλεί. Ρώτησες αν υπάρχει νομικό πρόβλημα - υπάρχει, παραβιάζεις ένα νόμο και αν σε πιάσουν υπάρχει πρόστιμο. Πρακτικά υπάρχει σοβαρότερο πρόβλημα του νομικού, καθώς το τσιπάκι είναι ο πλέον ασφαλής τρόπος για να βρεθεί ο ιδιοκτήτης ενός χαμένου σκύλου, αν παρ'ελπίδα συμβεί κάτι τέτοιο.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
ο σκύλος θα είναι μαζί μου 24 ώρες το 24 Ώρο όσο για το τσιπακι δεν ξέρω αν ενοχλεί τον σκύλο ούτε εσύ το ξέρεις φυσικά γιατί κανένας δεν σου έβαλε ένα τσιπακι εγώ θέλω το καλύτερο για τον σκύλο μου προφανώς και αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα το κάνω
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Οπότε με αυτή τη λογική αν κάτι δεν το έχεις δοκιμάσει εσύ, δε μπορείς να ξέρεις αν θα ενοχλεί το σκύλο σου ή όχι. Αρα δε θα χρησιμοποιήσεις αμπούλες ή αντιπαρασιτικά κολλάρα, διότι δε μπορείς να ξέρεις αν τον ενοχλούν ή όχι, μιας που δεν τα χρησιμοποιείς κι εσύ.

Η (οποιαδήποτε) στραβή μπορεί να γίνει πολύ ευκολότερα απ' ότι πιστεύεις, καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου σ'ότι αφορά όλα τα θέματα σχετικά με το σκύλο, όχι μόνο την απώλεια.

Επιπλέον του τσιπ βάζεις και ταυτότητα στο κολάρο, και μπορείς να γράψεις και το τηλέφωνό σου πάνω στο κολάρο. Αμφότερα μπορεί να βγουν σχετικα εύκολα από τό σκύλο, είτε μόνα τους είτε να τα αφαιρέσει κάποιος που βρήκε "δωρεάν" σκύλο που του γυάλισε. Από την άλλη το τσιπ είναι κάπως δυσκολότερο να αφαιρεθεί...
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@theodss1 δεν αμφιβάλλω ότι θες το καλύτερο για το σκυλάκι σου και ότι θα φροντίζεις να το έχεις συνέχεια μαζί σου. Επειδή όμως ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, κι επειδή έχω ακούσει πααααρα πολλές περιπτώσεις σκυλιών που ξέφυγαν για κάποιο λόγο και βρήκαν τους ιδιοκτήτες τους επειδή κάποιος πήγε το σκύλο στο γιατρό και διάβασε το τσιπ, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Επίσης να σου πω ότι όταν πήγαμε τη δικιά μας για τσιπάκι, ήταν μέσα η κόρη μας (η οποία παρότι 16 χρονών δεν αντέχει τη θέα της βελόνας, αλλά για το σκυλί τα ξεπέρασε όλα κι ήταν μέσα) μας είπε ότι την ώρα που της έβαλαν το τσιπάκι, δεν κουνήθηκε καν..δεν κατάλαβε τίποτα! Απ την άλλη, κάθε μήνα η αμπούλα, της προκαλεί εκνευρισμό και εμετό...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καταρχήν σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας φυσικά και είναι κάτι σίγουρο απλά όπως και η κόρη σας τρέμω την θέα της βελόνας και ας είμαι 30 λυποθιμο οπότε στην σκέψη και μόνο ζαλίζομε ίσως στείλω την γυνεκα μου να το βάλει απλά να γίνει τουλάχιστον 3 μηνών η μικρή σκεφτόμουνα αντί για αμπούλα να της βάλω το seresto της bayer στον προηγούμενο σκύλο μου το χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα δεν έκανε εμετό κλπ
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Aliki V.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@theodss1 παραπανω γραφεις οτι είναι τσιπαρισμενο και μετα οχι στην ιδια πρόταση. Τι εννοεις? Και ναι φυσικά επρεπε να έχει τσιπάκι.

"Τα χαρτιά που μου έδωσε είναι κάποιες εξετάσεις του κουτάβιου τα pedigree από τους γονείς αντίγραφο της δηλώσης γέννας στον κοε το τσιπακι της την μεταβίβαση που κάναμε στο όνομα μου το μόνο που σκέφτομαι είναι να μην της βάλω το τσιπακι και απλά να το έχω ξέρετε αν υπάρχει νομικό πρόβλημα? "
 
Last edited:


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το τσιπακι του το έχω το πήρα από τον εκτροφέα απλά δεν της το έβαλε αυτός έκανα μεταβιβάση και το pedigree
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το τσιπακι του το έχω το πήρα από τον εκτροφέα απλά δεν της το έβαλε αυτός έκανα μεταβιβάση και το pedigree
σου εδωσε δηλαδη μια ενεση με το τσιπ να το τοποθετήσεις εσυ? Αυτα περιεργα είναι.

Τελοσπαντων σε καθε περιπτωση οπωσδηποτε θα βαλεις το τσιπακι αν δε φέρει ήδη. Καθε μερα βρίσκονται σκυλιά χαμένα χωρις τσιπ τα οποια απο θαυμα γυρίζουν στους ιδιοκτήτες, είτε εσπασε ο οδηγός, είτε μια πόρτα ανοιχτή, είτε μια ατυχια. Και καποιοι άλλοι τρέχουν να περιμαζεψουν αυτα τα σκυλιά που χωρις τσιπ ειναι αδυνατο να βρεις τους ιδιοκτήτες αμεσα και δαπανάμε χρόνο και πόρους. Και αν καποιος βρει το σκυλι σου αμα θελει δε στο γυρίζει κιολας, το τσιπαρει στο ονομά του και είναι δικό του. Συν οτι ακομα και στο πλοιο να μπει για να πας διακοπες χρειάζεται τσιπ. Είναι το σωστό και ηθικό απεννατισ το σκυλάκο σου.

Επιπλέον είναι παράνομο και έχει πρόστιμο 300 ευρω.
 
Last edited:


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Η μεταβίβαση έχει σταλεί στον κοε το τσιπακι θα το βάλει ο κτηνίατρος που θα της κάνει το εμβόλιο ξέρω ότι την έστειλε γιατί πήγαμε μαζί και έχω μιλήσει και εγώ με τον κοε οπότε είμαι σίγουρος δεν το έβαλε γιατί είπε ήταν μικρή αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει γιατί είδα και την δήλωση της γενιάς και την έχει δηλώσει με το όνομα που του είπα εγώ όπως και τους κωδικούς από το τσιπακι και το τεστ dna που πλήρωσα εγώ όταν αποφάσισα να πάρω το κουτάβι γιατί πώς ξέρω αλλιώς ότι είναι οι γονείς του αυτοί σίγουρα το pedigree είναι μια εγγύηση αλλά το dna δεν λέει ψέματα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf