Πρόβλημα με περιλαίμιο


kostassk

New Member
30 Μαρτίου 2021
2
0
27
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχω ένα σκυλάκι 6 μηνών και εχθές για πρώτη φορά του έβαλα ένα περιλαίμιο για παράσιτα, είναι η πρώτη φορά που φοράει περιλαίμιο, από τότε και μετά δεν έχει όρεξη ούτε για να φάει, ούτε για παιχνίδι, και γενικά δεν έχει όρεξη για τίποτα είναι άκεφη. Κοίταξα για τυχόν αλλεργίες στο δέρμα της αλλά δεν διέκρινα κάτι. Επίσης από εχθές που της το φόρεσα δεν έχει κάνει την ανάγκη της παρά μόνο μια φορά πράγμα που δεν το κάνει ποτέ. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ...
Σας ευχαριστώ πολύ
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ατονία και ακεφιά έχω ακούσει μετά τη χρήση κολλάρου, αυτό που αναφέρεις για την ούρηση όχι. Μπορεί τα συμπτώματα να συνδέονται μεταξύ τους και με το αντιπαρασιτικό, μπορεί να απλά να συνέπεσαν.
Επειδή πάντως το σκυλάκι σου είναι αρκετά νεαρό, κάνε ένα τηλέφωνο στον κτηνίατρό σου να του πεις τι παρουσιάζει, και να σε συμβουλέψει τι να παρακαλουθήσεις, πότε να ανησυχήσεις, αν θα έπρεπε να το δει από κοντά... Ποιο κολάρο χρησιμοποίησες;
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το σερεστο το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, σε ενήλικα όμως σκυλιά. Τα αντιπαραστιτικά τύπου σερέστο ή σκάλιμπορ τα αποφεύγω σε σκυλιά κάτω των 10 μηνών, διότι τα θεωρώ βαριά. Δεν έχω κάποιο επιστημονικό επιχείρημα να σου παραθέσω σχετικά με αυτό, είναι απλώς η προτίμησή μου. Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις το κολάρο, και να παρατηρήσεις αν υπάρχει βελτίωση μέσα σε ένα 24ωρο, Ανεξαρτήτως, στη θέση σου θα μιλούσα με τον κτηνίατρο εφόσον πρόκειται για κουτάβι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf