Πρόβλημα με πολυκατοκία!


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Καλησπέρα!!όπως φαίνεται και από τον τίτλο του μηνύματος ,έχει δημιουργηθεί ένα πρόβλημα με τα σκυλιά της πολυκατοκίας.
Τι θέμα έχει ως εξής : Από πάνω μας,μετακόμισε ένα ζευγάρι που έχει στην κατοχή του ένα θηλυκό κουταβάκι 7 μηνών.
Ο διπλανός του,συνεχώς δημιουργεί προβλήματα γιατί όπως ισχυρίζεται το σκυλί δεν τον αφήνει να ησυχάσει..εγώ προσωπικά δεν το ακούω..

Στο δια ταύτα...πήρε ο γείτονας τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που ενοικιάζει το ζευγάρι και του είπε ότι η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο με τα σκυλιά της πολυκατοικίας και ότι θα καλέσει συνέλευση ώστε να μαζευτούν υπογραφές να διώξουν όλα τα σκυλιά της πολυκατοικίας..:mad:

Από την ώρα που το έμαθα,με έχουν πιάσει τα διαόλια μου..θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα?Ο δικός μας ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κάνει φασαρία γιατί μπαίνει στο crate του και κλείνουμε και τις τζαμαρίες..

τι ισχύει σε αυτη την περίπτωση?Μπορούν τελικά να μαζέψουν υπογραφές και να ζητήσουν την απομάκρυνση τους?
:confused:
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν μπορεί κανένας να σας αναγκάσει να διώξετε τα σκυλιά από την πολυκατοικία. Δεν είναι και λογικό άλλωστε, εδώ με το καταστατικό και τυχόν απαγόρευση για διατήρηση κατοικιδίων και δεν μπορεί κανείςνα σου απαγορεύσει να έχεις ζώο, όχι να αποφασίσει ένας ότι δεν γουστάρει και να προκαλέσει την αποβολή όλων των σκύλων.
Ο μόνος που έχει λόγο είναι ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος και αυτό εφόσον έχει τεθεί θέμα απαγόρευσης σκύλου.
Εάν όχι τότε δεν μπορεί ούτε αυτός να ζητήσει να απομακρυνθεί ο σκύλος.

Εάν πράγματι κάνει θόρυβο σε ώρες κοινής ησυχίας τότε μπορεί να προκαλέσει ζητήματα με αστυνομίες κλπ.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Ουφφ..ανακουφίστηκα..ταχυκαρδία με έιχε πιάσει..
όχι τίποτα άλλο..αλλά να μην φταίμε και να την πληρώνουμε εμείς?

Καταστατικό η πολυκατοικία δεν έχει για τα σκυλιά και ούτε ο ιδιοκτήτης έχει πρόβλημα απότι μου είπαν.

Πώς εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια..
Πάντως,βλέπω να γίνεται η συνέλευση γιατί ο τύπος είναι και δικομανής..φανταστείτε έιχε βγάλει νόμο από το κεφάλι του ότι απαγορεύεται να έχεις την πάνα του σκύλου στο μπαλκόνι...:confused:
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.509
749
Ξεσσαλονικη!!!
να μαζεψεις κ εσυ υπογραφες,να διωξεις τον μαλακα.το μονο προβλημα με την πολυκατοικια σας,ειναι μην πεσει απο τις μ@λ@κιες που λεει ο βλαχος.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Ως τώρα δε νομίζω να έχει μαθεύτεί στους υπόλοιπους ενοίκους.
Μου το είπε το παιδί από πάνω,εξαγριωμένος, γιατί τον πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης λέγοντας του,ότι του έκανε σύσταση ο διπλανός και ότι θα πράξει αύτα που έγραψα..
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
να μαζεψεις κ εσυ υπογραφες,να διωξεις τον μαλακα.το μονο προβλημα με την πολυκατοικια σας,ειναι μην πεσει απο τις μ@λ@κιες που λεει ο βλαχος.
Έπεσες και μέσα..με το ''βλάχος''
:cool:
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ε, εντάξει... μπορεί να πετάει διάφορα μπας και πιάσουν... εάν δεν δείτε πράξεις μη του δίνεται καμία σημασία εσείς.

Και ο απο πάνω να πει στον ιδιοκτήτη του ότι ο άλλος είναι παλαβός και δεν θα πληρωσει τα σπασμένα του κάθε τρελού (που αποδεδειγμένα πλέον κάθε πολυκατοικία έχει...)
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Κι εγώ αυτό του λέω..να διατηρήσει την ψυχραιμία του..να δεί πρώτα κινήσεις και μετά να πράξει αναλόγως..το κακό βέβαια είναι,ότι είναι αρκετά οξύθυμος και δεν ξέρω κατά πόσο θα τη τηρήσει..
:rolleyes:
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
1. Κατεβασε τον Νόμο 4039 του 2012 περι κατοικιδιων κλπ. Και ο παλιος τα ιδια λεει για το θεμα σου βεβαια.

2. Τυπωσε το αρθρο 8 παραγραφος 1 περι διατηρησης ζωων συντροφιας σε (πολυ)κατοικιες, οπου λεει ξεκαθαρα οτι ο κανονισμος της πολυκατοικιας ειναι για τα σκουπιδια και κατω του Νόμου.

3. Τοιχοκολλησε το αρθρο στο πινακα ανκοινωσεων της πολυκατοικιας (αν υπαρχει) ή στον διαδρομο ή στο ασανσερ.

4. Στειλε στον προβληματικο ενοικο χαιρετισματα.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Λοιπόν,υπάρχουν νεότερα..το μεσημέρι όσο εγώ ήμουν στην δουλειά..έπιασε ο παράξενος ένα ένα τα διαμερίσματα για να πεί τα παράπονα του σε όλους και μάλλον προβλέπεται γενική συνέλευση εντός ημερών.
Γλέντι μεγάλο θα γίνει..
&Harryf3 σωστή η παρατήρηση σου!!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
Καταστατικό η πολυκατοικία δεν έχει για τα σκυλιά ...
Aκομη και να ειχε, ο Νομος υπερισχυει του καταστατικου που υπογραφει η Κατινα με την Κουλα και τον Μητσο μαζι.

Βεβαια αν το σκυλακι των απο πανω οντως δημιουργει προβλημα σε ωρες κοινης ησυχιας (το δικο μου μυαλο λεει κι οχι μονο αλλα δεν μιλεαμε για κανενα χαζοκλαψουρισμα που και που) τοτε οφειλει ο ιδιοκτητης να σεβαστει και τους υπολοιπους και να λαβει τα μετρα του.

Επειδη το εχω ζησει με πραγματικα προβληματικο σκυλι που γαβγιζε 24 ωρες μεχρι να κλεισει η φωνη της, δεν αντεχεται παιδια...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Χωρίς να θέλω να οξύνω τα πνεύματα στην πολυκατοικία σας η καλύτερη άμυνα εναντίον του τρελού που όντως έχει κάθε πολυκατοικία είναι η επίθεση, γειτόνισα μου και δικηγόρος, με δύο σκυλιά όταν ο συνήθης τρελός της έφερε το υγειονομικό και αφού τους άνοιξε και διαπίστωσαν ότι το σπίτι είναι πεντακάθαρο του έκανε εξώδικο και αν θα την ξαναενοχλούσε θα προχωρούσε σε μήνυση.
Όπως καταλαβαίνετε όλοι δεν την ξαναενόχλησε.

Τώρα είδα το ποστ του nizinny, συμφωνώ κι εγώ εάν όντως ενοχλεί το σκυλάκι οφείλει και το παιδί να φροντίσει να σταματήσει αυτό.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Παιδιά,το σκυλάκι είναι πολύ ήσυχο..πραγματικά..αντέ να γαβγίζει ελάχιστα..
ο άλλος είναι τρελός..
@Κyveli..ετσι βλέπω να πηγαίνει το θέμα..πρέπει να τους πληρώνεις με το ίδιο νόμισμα..
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αστον να τραγουδαει...ειχα το ιδιο προβλημα σε 2 σπιτια αλλα κανενας δεν μπορουσε να με βγαλει...
κοιτα μονο αν γραφει το συμβολαιο τιποτα για κατοικιδια αλλιως δεν σου κανει τιποτα
σου μιλαω εκ πειρας....
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Να ρωτησω κι εγω κατι βρε παιδια?

Οταν υπαρχει καταστατικο σε υποχρεωνει ο νομος να εχεις μεχρι δυο κατοικιδια μεσα στο διαμερισμα με ολους τους κανονισμους περι κοινης ησυχιας,υγιεινης κτλ κτλ.Σωστα?(εαν κανω λαθος διορθωστε με)

Εαν δεν υπαρχει καταστατικο μπορεις να διατηρεις περισσοτερα απο δυο με τους παραπανω γνωστους κανονισμους.Σωστα?(ξανα διορθωστε με αν κανω λαθος)

Γνωριζει καποιος τι γινεται στην περιπτωση που δεν υπαρχει καποιο καταστατικο που να απαγορευει τα κατοικιδια και δημιουργειται νεο στην πορεια (εαν γινεται αυτο βεβαια) ειναι υποχρεωμενος ο ενοικιαστης ή να φυγει ή να διωξει καποιο απο τα κατοικιδια του?
Μιλαμε παντα σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης του διαμερισματος συμφωνει να υπαρχουν τα ζωα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ο Νομος ειναι ξεκαθαρος. Αν το διαβασεις θα δεις οτι τα λεει απλουστατα. Το καταστατικο ειναι μια βλακεια και μιση οταν αναφερει οτι απαγορευονται τα ζωα συντροφιας επειδη ο νομος οριζει αλλιως. Μονο ο ιδιοκτητης του ενοικιαζομενου χωρου μπορει με ιδιωτικο συμφωνητικο να σε δεσμευσει οταν το υπογραφετε οτι δεν θα εχεις κατοικιδια. Εχει και τις υποχρεωσεις του βεβαια ο καθε ιδιοκτητης προς τους υπολοιπους ενοικους, οχι να καταντησει την πολυκατοικια μαντρι.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όπως έχει ειπωθεί και σε άλλα θέματα, κανένα καταστατικό δε μπαίνει πάνω από το νόμο.

Αν το σκυλάκι δεν ενοχλεί πολύ και ειδικότερα στις ώρες κοινής ησυχίας, τότε ούτε η αστυνομία ούτε κανείς δε μπορεί να κάνει κάτι.

Εκτός αν οι ιδιοκτήτες θέλουν να διώξουν τους ενοικιαστές. Αν και τώρα με την κρίση δεν ξέρω αν θα μπουν στη διαδικασία..
Υποθέτω ότι ακόμα κι αν οι υπογραφές κατά των σκυλιών είναι περισσότερες, πάλι δε μπορείτε να φύγετε αν δε σας διώξει ο ιδιοκτήτης. Ο νόμος είναι με το μέρος σας.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Ο ιδιοκτήτης μίλησε με τον ενοικιαστή και του είπε ότι εκείνος δεν έχει πρόβλημα..το θέμα είναι ο παράξενος που το τραβάει πολύ το θέμα..