Πρόβλημα με τα τσιμπούρια


Theodora_t

Member
2 Δεκεμβρίου 2017
15
13
28
Πρόσφατα έβαλα στον σκύλο μου κολάρο για τους ψύλλους και τα τσιμπούρια αλλά λίγες μέρες αργότερα ήταν σχεδόν γεμάτος... κατάφερα να τα βγάλω σχεδόν όλα αλλά μάλλον κολλάεικαι άλλα...να αναφέρω ότι ο σκύλος ζει μέσα στο σπίτι αλλά τον βγάζω συχνά στην αυλή ιδιαίτερα το απόγευμα μετά την βόλτα... όποτε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι κάνουμε αφού κολλήσει??? δηλαδή τι πρέπει να του αγοράσω για να απαλλαγούμε από αυτά??κάπου διάβασα ότι μπορώ να φτιάξω μόνη μου σπρέι για τα τσιμπούρια??να το δοκιμάσω ή μήπως είναι αρκετά επικίνδυνο για τον σκύλο??
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μπορείς να ενισχύσεις το κολάρο βάζοντας και αμπούλα. Επίσης, αν το κολάρο είναι φυτικό το πιο πιθανό είναι να μην έχει αποτέλεσμα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Τι σπρέι σκοπεύεις να φτιάξεις;
 
  • Like
Reactions: Theodora_t


Theodora_t

Member
2 Δεκεμβρίου 2017
15
13
28
Μπορείς να ενισχύσεις το κολάρο βάζοντας και αμπούλα. Επίσης, αν το κολάρο είναι φυτικό το πιο πιθανό είναι να μην έχει αποτέλεσμα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Τι σπρέι σκοπεύεις να φτιάξεις;
έχω βρει ενα που περιέχει μυλοξιδο, μαγειρική σόδα,αλάτι και νερό ...θέλω να το δοκιμάσω
Όταν απαλλαγούμε από τα τσιμπούρια θα του αγοράσω και μια αμπούλα μαζί με το κολλαρο..
 
Last edited:


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Theodora_t
Αν βάλεις μυλοξιδο και σόδα θα αντιδράσουν μεταξύ τους και το διάλυμα θα αφρισει και θα εξουδετερωθεί. Ότι διαβάζεις δεν είναι πάντα αλήθεια , πολλές φορές είναι και επικίνδυνο.
Όπως το συγκεκριμένο διάλυμα.
Με αυτό κάνουν ευθανασία σε τρωκτικά για τροφή ερπετών.
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch?v=cLr2SWglMg4&ved=0ahUKEwiCqZ_r-K_aAhWL2SwKHbNUCF0Qo7QBCCMwAA&usg=AOvVaw1zE5oTcwOei2DYWvv3n4oi
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μίλα με τον γιατρό σου @Theodora_t
Αν τον βρήκες γεμάτο τσιμπούρια, πιθανόν να σου συστήσει αγωγή για ερλίχεια.
Επίσης, θα σου προτείνει πιο φάρμακο να χρησιμοποιήσεις και πως, για να εξολοθρευτούν, εφόσον έχει ήδη γεμίσει. Και προφανώς, δεν ξαναχρησιμοποιείς το ίδιο κολλάρο, γιατί μάλλον είναι ανεπαρκές.
 


Theodora_t

Member
2 Δεκεμβρίου 2017
15
13
28
Μίλα με τον γιατρό σου @Theodora_t
Αν τον βρήκες γεμάτο τσιμπούρια, πιθανόν να σου συστήσει αγωγή για ερλίχεια.
Επίσης, θα σου προτείνει πιο φάρμακο να χρησιμοποιήσεις και πως, για να εξολοθρευτούν, εφόσον έχει ήδη γεμίσει. Και προφανώς, δεν ξαναχρησιμοποιείς το ίδιο κολλάρο, γιατί μάλλον είναι ανεπαρκές.
Ευχαριστώ πολύ
Θα του τηλεφώνησω τώρα το απόγευμα να δω τι θα μου πει
 
  • Like
Reactions: mareco and Konmac


10 Απριλίου 2018
5
0
29
Theodora_t
Αν βάλεις μυλοξιδο και σόδα θα αντιδράσουν μεταξύ τους και το διάλυμα θα αφρισει και θα εξουδετερωθεί. Ότι διαβάζεις δεν είναι πάντα αλήθεια , πολλές φορές είναι και επικίνδυνο.
Όπως το συγκεκριμένο διάλυμα.
Με αυτό κάνουν ευθανασία σε τρωκτικά για τροφή ερπετών.
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch?v=cLr2SWglMg4&ved=0ahUKEwiCqZ_r-K_aAhWL2SwKHbNUCF0Qo7QBCCMwAA&usg=AOvVaw1zE5oTcwOei2DYWvv3n4oi
Άκυρο αλλά πολύ αρρωστημένο το βιντεάκι.
 


10 Απριλίου 2018
5
0
29
Δεν κάνουν όλα τα κολάρα για τσιμπούρια, πχ είναι μερικά φυτικά που απλά έχω παρατηρήσει ότι δεν κάνουν τίποτα και το σκυλί είχε βγάλει τσιμπούρια πριν 1 χρόνο. Είχα πέσει στην παγίδα επειδή το σκυλί είναι αλλεργικό και το excalibur ήταν πολύ δυνατό. Τελικά με τον καιρό κατέληξα στο taber που έχει και ωραία μυρωδιά τσιχλόφουσκα, αλλά πάντα της βάζω και αμπούλα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν κάνουν όλα τα κολάρα για τσιμπούρια, πχ είναι μερικά φυτικά που απλά έχω παρατηρήσει ότι δεν κάνουν τίποτα και το σκυλί είχε βγάλει τσιμπούρια πριν 1 χρόνο. Είχα πέσει στην παγίδα επειδή το σκυλί είναι αλλεργικό και το excalibur ήταν πολύ δυνατό. Τελικά με τον καιρό κατέληξα στο taber που έχει και ωραία μυρωδιά τσιχλόφουσκα, αλλά πάντα της βάζω και αμπούλα.
Λογικό είναι.Μη ξεχνάς πως είναι το σπαθί του βασιλιά Αρθούρου,γητεμενο από τον Μέρλιν και τη κυρά της λίμνης.

Σόρρυ δε μπόρεσα να κρατηθώ
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@Mariosgs ,
Σωστα το εγραψε,αλλο το σκαλιμπορ και αλλο το excalibur αλλης εταιρειας,ασπρο και αυτο,σχεδον ιδια συσκευασια και μεγαλη διαφορα στην τιμη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Υπαρχει αλλος τροπος περα απο το bravecto αληθεια? Οχι με απωθητικη δραση αλλα βιοκτονο.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Χρησιμοποιώ Bravecto ποτε δεν είχα θέμα... .. Πιστευω το καλύτερο. Όμως είναι δυνατό χάπι και κάποια σκυλιά εχουν προβλημα.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Bravecto με ηπατοπροστασία και μόνο σε υγιή σκυλιά.
Εμείς το παίρνουμε Απρίλιο & Ιούλιο μόνο.
20 μέρες πριν αρχίζουμε το γαϊδουράγκαθο και την γιούκα της Canvit και εξαντλούμε όλο το κουτί (πάει 40 μέρες περίπου). Συμπληρωματικά, για 15 μέρες μετά το Bravecto παίρνουμε και livomyn.
Εξετάσεις Απρίλιο πριν το χάπι και Νοέμβριο. Μέχρι στιγμής πρόβλημα δεν είχαμε.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@Mariosgs ,
Σωστα το εγραψε,αλλο το σκαλιμπορ και αλλο το excalibur αλλης εταιρειας,ασπρο και αυτο,σχεδον ιδια συσκευασια και μεγαλη διαφορα στην τιμη.
Το ξέρω,για αυτό είπα ότι δε μπόρεσα να κρατηθω.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Bravecto με ηπατοπροστασία και μόνο σε υγιή σκυλιά.
Εμείς το παίρνουμε Απρίλιο & Ιούλιο μόνο.
20 μέρες πριν αρχίζουμε το γαϊδουράγκαθο και την γιούκα της Canvit και εξαντλούμε όλο το κουτί (πάει 40 μέρες περίπου). Συμπληρωματικά, για 15 μέρες μετά το Bravecto παίρνουμε και livomyn.
Εξετάσεις Απρίλιο πριν το χάπι και Νοέμβριο. Μέχρι στιγμής πρόβλημα δεν είχαμε.
Προσωπικα φαρμακο που εχει δραση τριμηνου στο αιμα και μαλιστα ισχυρη (ειναι νευροτοξικο για τσιμπουρια/ψυλλους/ακαρεα) δεν θα εδινα.

Για προστασια συκωτιου δεν ξερω αν κανει για σκυλια το TUDCA ή το NAC. Για ανθρωπους σε συνδιασμο με Liv52 ουσιαστικα κανει το συκωτι θωρακισμενο τανκ εγκλεισμενο σε πεδιο ενεργειας :ROFLMAO:

Ωρα για διαβασμα μου φαινεται.....
 
  • Like
Reactions: vrmode and Amaliaz


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για προστασια συκωτιου δεν ξερω αν κανει για σκυλια το TUDCA ή το NAC. Για ανθρωπους σε συνδιασμο με Liv52 ουσιαστικα κανει το συκωτι θωρακισμενο τανκ εγκλεισμενο σε πεδιο ενεργειας
Liv52 δίνω στην Κάρλα που το συκώτι της σηκώνει τις τιμές εύκολα.
Εγγυημένο - τα καλύτερα έχω διαβάσει γι αυτό σε φόρουμ για μποντιμπιλντεράδες. :ROFLMAO:

Συμφωνώ με το Bravecto - πρέπει να είναι τρελή χημική βόμβα για να σκοτώνει τα πάντα εκ των έσω για 3 μήνες. Αν είναι να κάνω χημικό πόλεμο προτιμώ να τον κάνω για τη σκνίπα - στο κάτω κάτω το καλαζάρ το κουβαλάς εφόρου ζωής ενώ την ερλείχια αν την προλάβεις έγκαιρα είναι υπόθεση ενός μήνα αντιβίωση.

Το Bravecto είναι ωστόσο μονόδρομος σε αδέσποτα.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ύστερα από αυτά που έχω περάσει με τις αμπούλες και τα κολάρα, το ρίσκο του χαπιού είναι ασήμαντο για μένα.
Άλλωστε εκτός από τις ηπατοπροστατευτικές προφυλάξεις, η γενική αποτοξίνωση μια φορά τον χρόνο τον Νοέμβριο είναι απαραίτητη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Το Bravecto είναι ωστόσο μονόδρομος σε αδέσποτα.
Αυτο ειναι το θεμα. Προσπαθω να βρω μια λυση για τις σκυλες που φροντιζουμε χωρις να ειναι το bravecto. Υπαρχει αραγε?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αυτο ειναι το θεμα. Προσπαθω να βρω μια λυση για τις σκυλες που φροντιζουμε χωρις να ειναι το bravecto. Υπαρχει αραγε?
Δεν θέλεις Bravecto λόγω υψηλού κόστους ή λόγω τοξικότητας? Η αλήθεια είναι ότι ο vet μου είπε όχι bravecto ή nexgard σε αδέσποτο που δεν ξέρεις την κατάστασή του - αν έχει πρόβλημα μπορεί να το στείλει.
Διατομική γη?
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Ύστερα από αυτά που έχω περάσει με τις αμπούλες και τα κολάρα, το ρίσκο του χαπιού είναι ασήμαντο για μένα.
Άλλωστε εκτός από τις ηπατοπροστατευτικές προφυλάξεις, η γενική αποτοξίνωση μια φορά τον χρόνο τον Νοέμβριο είναι απαραίτητη.
Καλημέρα σε όλους.

Πώς δηλαδή κάνεις γενική αποτοξίνωση μια φορά τον χρόνο !!!
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δέν γίνεται και είναι παραμύθι των διαιτολόγων και άλλων που δεν έχουν καμμία ευθύνη.
Άλλωστε οι περισσότερες τοξίνες έχουν σωρευτική ιδιότητα.
Δέν σε αμφισβητώ αλλά έχω ψάξει το θέμα του ήπατος πολύ για τους ανθρώπους.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3