Πρόβλημα με pet shop


MaGia

Member
5 Φεβρουαρίου 2009
13
0
Θεσσαλονίκη
Δεν έχει καμιά προστασία καταναλωτή εκεί πέρα, έτσι?
Έχει προστασία καταναλωτή και κέντρο καταναλωτή ή κάτι τέτοιο, αν χρειαστεί θα απευθυνθώ κι εκεί.

Αλλά θα σε συμβούλευα να κάνεις κάτι για την κοινωνικοποίησή του
Το σκυλί από αύριο, το πολύ μεθαύριο, πάει χωριό, σε αυλή 1,5 στρέμμα και σκυλογείτονες και, πίστεψε με, δε θα έχει κανένα πρόβλημα κοινωνικοποίησης! Δε θα μεγαλώσει πάντως σε διαμέρισμα, γιατί το δικό μου είναι φοιτητικό και μικρό!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Να υποθέσω ότι στο χωριό δεν θα είναι μόνο του παρατημένο γιατί αλλίως να είσαι σίγουρη ότι θα προτιμόυσε να είναι στο φοιτητικό σπίτι κι ας ήταν 0,5 *0,5....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κι εγώ υπέρ του να μείνει μαζί σου στην σπηλιά,
αν μπορείς να του χαρίσεις δυό σύντομες και μιά μακρά βόλτα καθημερινά κατελάχιστον:)

ο χώρος δεν παίζει ρόλο-μάλλον παίζει κι αυτός αλλά όχι πάντα τόσο θετικό ρόλο όσο μια καθημερινή σχέση με κάποιον που ενδιαφέρεται συνέχεια για το κουτάβι/το σκύλο αργότερα

στο χωριό μολυτό με άλλα σκυλιά όλη μέρα ... όχι και τόσο καλό όσο ακούγεται
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
ΟΧΙ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΟΧΙ!!!!! οχι!!!μακαρι να βγει νομος να τους απαγορευει να πουλανε ζωα...ειναι αλτες οι περισοτεροι!!! ΑΛΥΤΕΣ
 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Η καταχώρηση των στοιχείων του microchip δεν χρεώνεται απο τον κτηνιατρικό όμιλο ελλάδος.

Pedigree? ποιός το έχει και που είναι; (λέμε τώρα...) για ρώτησε τους.... θα έχει πλάκα η απάντηση....
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Η καταχώρηση των στοιχείων του microchip δεν χρεώνεται απο τον κτηνιατρικό όμιλο ελλάδος.
Σωστά, χρεώνεται όμως από τον κτηνίατρο η διαδικασία που κάνει για να κάνει τη διαδικασία για την αλλαγή των στοιχείων.
Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο κατώτατων αμοιβών μικρών ζώων που έχει συνταχθεί από τον κτηνιατρικό σύλλογο, http://www.hva.gr/index.php?topic=index&page=katastatiko, η επίσκεψη με ηλεκτρονική ταυτοποίηση και καταγραφή έχει καθορισμένη και σταθερή τιμή και κοστίζει 40 ευρώ. Αυτό περιλαμβάνει το τσιπ, την τοποθέτηση και την αποστολή των στοιχείων.
Όταν θες να κάνεις αλλαγή των στοιχείων τότε πληρώνεις ένα μικρό ποσό, το οποίο όμως δεν ορίζεται στον τιμοκατάλογο. Τα 20 ευρώ πάντως μου φαίνονται πολλά. Αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 10 πρέπει να είναι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Yπάρχει παράβολο που στελνεται από τον κτηνίατρο στον κτηνιατρικό σύλλογο. Δεν είναι δωρεάν. Ο κτηνίατρος έχει δικαίωμα να χρεώσει επισκεψη + παράβολο.
 




MaGia

Member
5 Φεβρουαρίου 2009
13
0
Θεσσαλονίκη
Να υποθέσω ότι στο χωριό δεν θα είναι μόνο του παρατημένο γιατί αλλίως να είσαι σίγουρη ότι θα προτιμόυσε να είναι στο φοιτητικό σπίτι κι ας ήταν 0,5 *0,5....
Στο χωριό θα είναι με τους γονεις μου, είναι ήδη δηλαδη, οι οποίοι το προσέχουν πιο πολύ απ' ότι εγώ εδώ γιατί δε λείπουν ποτέ και οι 2, οπότε έχει πάντα παρέα...και ήδη η πρώτη επαφή με τις σαυρούλες και τις πεταλουδίτσες έγινε! Μάθαμε να ανεβοκατεβαίνουμε και σκάλες...! :)

στο χωριό μολυτό με άλλα σκυλιά όλη μέρα ... όχι και τόσο καλό όσο ακούγεται
Ρε...μην παραφράζετε αυτά που γράφω! Η αυλή ειναι κλειστή, περιφραγμένη και δεν έχουν πρόσβαση άλλα σκυλιά. Το μόνο πρόβλημα είναι οι αμολυμένες γάτες, που είναι και πολύ πολύ επικίνδυνες, αλλα αυτό το γνωρίζουμε ήδη και το σκυλί είναι υπό συνεχή παρακολούθηση όταν βολτάρει(γιατί κατά βάση είναι στη βεράντα)...άσε που δε φεύγει και από τα πόδια του πατέρα μου καν...! Αυτό που έλεγα για τα σκυλιά είναι ότι μεγαλώνοντας, όταν δε θα κινδυνεύει πια, σιγά σιγά θα κοινωνικοποιηθεί εύκολα γιατί υπάρχουν και άλλα σκυλιά στη γειτονιά και η επαφή μαζί τους θα είναι εύκολη...αυτό μόνο!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εντάξει αφού θα είναι με τους γονείς σου μια χαρά!:)
Μάθαμε να ανεβοκατεβαίνουμε και σκάλες...!
Όσο μπορρείτε πάντως περιορίστε αυτά τα ανεβοκατεβάσματα στις σκάλες! Δεν του κάνουν καλό!;)