Πρόβλημα στη καρδιά και ανεβασμένες τιμές του συκωτιού.


LadyP

Member
23 Απριλίου 2019
5
0
33
Καλησπερα σας,
Εψαξα παντου στο φορουμ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.
Έχω 2 σκυλακια μικροσωμα και το ένα από αυτά δεν είναι πολύ καλά οοωό διαπιστωσαμε. Μαλτεζακι 9 χρονων παρά 2 μηνες.
Δταμαηησρ ξαφνικά να μου τρώει τη τροφή του πριν 3 βδομάδες αλλά ότι άλλο και να της έδινα (λιχουδιές η λίγο από το δικό μας) το εσκιζε! Εμένα ομως κάτι με έτρωγε και πήγαμε για προληπτικές εξετάσεις και στα 2 αίματος και βιοχημικές. Την επόμενη με πήρε ο γιατρος ανησηχος να πάω ξανά να κάνουμε υπέρηχο στη μικρη γιατί οι εξεγασεις του ύπατος ήταν πάρα πολύ ανεβασμενες. Ο σκυλος την ημέρα που με πήρε ο γιατρός δεν ήταν πολύ καλά και μου έκανε κάποιους σπασμούς όταν ξαπλωνε. Πηηαμε το απόγευμα εκεί όπου ήρθε άλλη γιατρός να κάνει τον υπέρηχο. Εν τέλει δεν βρεθηκε κάτι παθολογικο στο συκώτι αλλά πρόβλημα στη βαλβίδα της καρδιάς (μέτριο το χςχαρακτήρι) που λόγω ότι δεν λειτουργεί σωστά της δημιούργησε τοξίνες? Στο συκωτι. Μας έδωσαν ursofulk vetmedin για τις πρώτες 6 μέρες και μετά vetmedin με renitec. Και στα δυο την πιο χαμηλή δόση. Οι σπασμοί σταμάτησαν την ίδια μέρα που οπήραμ τα φαρμακα. Τώρα της δίνω τη royal canin κονσέρβα για υπάρ και μετά θα ξεκινησουμε την αντιστοαντ για τη καρδια. Ο σκύλος τρώει με πολύ όρεξη, δεν έχει κάνει εμετους, δεν έχει πρηστεί και γενικά ούτε βήχει ούτε δείχνει κάποιο άλλο σύμπτωμα. Αύριο πάμε σε έναν δεύτερο γιατρό και την επόμενη βδομάδα θα ξανακαμιημε αίματος να δούμε τι γίνεται. Έχει τύχει σε κανένα να επηρεαστει τόσο ασχημα το συκωτι από τη καρδιά? Και γενικά πόσο εχηδαν τα σκυλάκια σας με το ίδιο πρόβλημα στο καρδιά? Η αλήθεια είναι ότι έχω χάσει τον ύπνο μου και τα λογικά μου από στεναχώρια.
Καλό Πάσχα εύχομαι σε όλους!
 

Attachments



sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλώς μας ήρθες LadyP, κι εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα. Όταν οι καρδιακές βαλβίδες υπολειτουργούν, το αίμα δε φτάνει στα όργανα σε ικανοποιητικές ποσότητες για να λειτουργήσουν - το συκώτι και τα νεφρά είναι από τα όργανα που συχνά πλήττονται άμεσα. Πόσο σοβαρή ζημιά μπορεί να προκληθεί στα υπόλοιπα όργανα, εξαρτάται από τον κατάσταση του καρδιακού προβλήματος και τον κάθε οργανισμό.
Ρώτα τον γιατρό σου να σου εξηγήσει με λεπτομέρειες τι να προσέχεις στο εξής, ποιες εξετάσεις θα πρέπει να κάνει, συμπτώματα που θα πρέπει να παρακολουθείς κλπ
Δεν υπάρχει λόγος να χάσεις το μυαλό σου, με φάρμακα και προσοχή η μικρή σου δεν αποκλείεται καθόλου να έχει πολλά χρόνια μπροστά της ακόμα :)
 


LadyP

Member
23 Απριλίου 2019
5
0
33
Καλησπέρα! Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σήμερα πήγαμε σε έναν άλλον γιατρό. Κάναμε ξανά εξετάσεις και υπερηχο στο συκωτι. Πάλι παρά πολυ ψιλα οι τιμες και στον υπερηχο φαινεται μόνο μια φλεγμονή και κατά τα άλλα καλά το συκωτι.αφησαμε τη καρδια για τώρα και παιρνουμε μόνο vetmedin αλλά ξεκινησαμε θεραπεια επιθετικη για το συκώτι γιατί δεν φαίνονται καλά τα πράγματα.περνουμε ursofalk , flagyl, hepatiale και beatryl και την επομενε βδομάδα ξανά εξετάσεις αίματος και κλείσαμε με καρδιολογο να πιασουμε αυτό το θέμα. Ο γιατρος πολύ ανήσυχος με το συκώτι. Η μικρη τρώει δεν κάνει εμετους κοιμαται ίσως λίγο περισσότερο αλλά γενικά δεν δείχνει σημάδια άσχημα. Τα έχω παίξει... Παραθετω σβμερκνες εξετάσεις. Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρια θα ήθελα να ακούσω την ιστορία του!
 

Attachments



Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλησπέρα! Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σήμερα πήγαμε σε έναν άλλον γιατρό. Κάναμε ξανά εξετάσεις και υπερηχο στο συκωτι. Πάλι παρά πολυ ψιλα οι τιμες και στον υπερηχο φαινεται μόνο μια φλεγμονή και κατά τα άλλα καλά το συκωτι.αφησαμε τη καρδια για τώρα και παιρνουμε μόνο vetmedin αλλά ξεκινησαμε θεραπεια επιθετικη για το συκώτι γιατί δεν φαίνονται καλά τα πράγματα.περνουμε ursofalk , flagyl, hepatiale και beatryl και την επομενε βδομάδα ξανά εξετάσεις αίματος και κλείσαμε με καρδιολογο να πιασουμε αυτό το θέμα. Ο γιατρος πολύ ανήσυχος με το συκώτι. Η μικρη τρώει δεν κάνει εμετους κοιμαται ίσως λίγο περισσότερο αλλά γενικά δεν δείχνει σημάδια άσχημα. Τα έχω παίξει... Παραθετω σβμερκνες εξετάσεις. Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρια θα ήθελα να ακούσω την ιστορία του!
Οι τιμες ειναι παρα πολυ ψηλες και κατι τρεχει που χρειαζεται σωστη διαγνωση. Εχετε κανει υπερηχο; Εξετασεις για παρασιτα;
 


LadyP

Member
23 Απριλίου 2019
5
0
33
Από τη Παρασκευη έχουμε κάνει 2 υπερήχους για το συκώτι. Μόνο μια φλεγμονή φαινεται. Κάναμε ερλιχιωση και Καλαχάρι αρνητικα. Δεν μου είπαν καποια άλλη για παρασητα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Από τη Παρασκευη έχουμε κάνει 2 υπερήχους για το συκώτι. Μόνο μια φλεγμονή φαινεται. Κάναμε ερλιχιωση και Καλαχάρι αρνητικα. Δεν μου είπαν καποια άλλη για παρασητα.
Διροφιλαρίωση (σκουλήκι της καρδιάς);
 




LadyP

Member
23 Απριλίου 2019
5
0
33
Αν και από ότι διαβάζω για αυτό το παρασιτο είναι και άλλες τιμές ανεβασμενες στις εξετασεις. Όλα τα άλλα ήταν καλά σε εμάς.
 


marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Καλησπέρα καλώς ήλθες!! Ο δικός μου έχει το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια κοντά, παίρνει τα cardalis καθημερινά και ξηρά cardiac το συκώτι του δεν είχε πειραχτεί τα νεφρά του όμως ήταν λίγο ανεβασμένες οι τιμές πίνει λίγο νεράκι παραπάνω αλλά είναι στάσιμη η κατάστασή του.Μην την κουράζεις καθόλου στις βόλτες σας, να την αφήνεις να κάθεται, να πηγαίνεις με τον δικό της "ρυθμό". Άσε το λουρί χαλαρό, να την έχεις πάντα μπροστά σου, να σταματάτε για όσο θελει εκείνη να μυρίσει ή και να χαζέψει ακόμη...στην αρχή είναι κουραστικό αλλά σε λίγο καιρό θα σου φαίνεται πως πάντα έτσι περπατούσατε.Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, μην περιμένεις βελτίωση, στην καλύτερη περίπτωση να μείνει στάσιμη η κατάστασή της κι απ' ότι διάβασα, είναι καλύτερα όπως λες ;) Περαστικά να είναι εύχομαι!!
 


Afroditi-nasa

New Member
15 Μαϊου 2019
2
1
36
Καλημερα και απο εμενα... ψαχνοντας να βρω ακρη για το σκυλακι μου το οποιο εχει πρόβλημα σε συκωτι και καρδια επεσα πανω στο φικο σου προβλημα και στελνω μηοως μπορει καποιος να με βοηθησει.... το Νασακι μου ειναι ημιαιμο μικροσωμο και εχουμε γενικοτερα προβληματα με αποκορυφωμα την καρδια τωρα... συνοπτικα το 2013 εκανε αφαιρεση του ενος νεφρου λογω κυστης που προκαλεσαν συμφυσης (την βρηκα αδεσποτη και η φιλοζωικη στην στειρωση που της ειχε ηδη κανρι ειχε αφησει μιση ωοθηκη μεσα με αποτελεσμα να προκαλεσει ολο αυτο) , με τα πολλα τα καταφεραμε και εγινε καλα... πριν 4 χρονια εμφανισε αυξημενα ηπατικα και αργοτερα και κρυδταλλους στη χολη. Πριν 2 χρονια εμφανισε και ελκη στα ματακια της και τωρα στον τελευταιο υπερηχο εμφανισε ενδοκαρδωση μητροειδους βαλβιδας. Ο κτηνιατρος που την παρακολουθει προτεινει κτηνιατρικο φαρμακο για την καρδια ενω η οφθαλμιατρος που την βλεπει για τα ματια της θεωρει οτι η θεραπεια με digoxin και flamyl θα την βοηθησει περισσότερο.. . Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω... γνωριζει καποιος για καρδιολογο στην Αθηνα να παρω και αλλη μια γνωμη? Σορρυ αν σας κουρασα... θα το εκτιμουσα αν καποιος με βοηθουσε...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη μικρή σου :) Για δεύτερη γνώμη, σου προτείνω τον κτηνίατρο που παρακολουθεί το δικό μου καρδιακό καμάρι: Κυριάκος Αφεντουλίδης, 211 4109075, στη Νέα Σμύρνη.
 


Afroditi-nasa

New Member
15 Μαϊου 2019
2
1
36
Να πω την αληθεια μου το εψαξα στο ιντερνετ και ηταν ο μονος που βρηκα με αναφορες σε καρδιακα προβληματα. Θα κλεισω ραντεβου για να παρω μια ακομα γνωμη.. εχει περασει τοσα πολλα το κοριτσακι μου και ελπιζω να το ξεπερασουμε και αυτο... ο ενας θεωρει οτι το προβλημα απο το συκωτι προκληθηκε απο την καρδια ενω ο αλλος οτι το συκωτι προυπηρχε και τωρα προστεθηκε και η καρδια... πφφφφ μπερδεμα... σε ευχαριστω παρα πολυ!!!! :)
 
  • Like
Reactions: sis


JokeR95

Member
12 Αυγούστου 2019
12
3
28
Καλησπέρα σας,
Έκανα υπέρηχο καρδιάς στο σκύλο μου.
Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Μιτροειδής βαλβίδα: Παρουσία εκφυλιστικών αλλοιώσεων μιτροειδούς βαλβίδας. Μέτριου βαθμού όγκος αναγωγής (+2+3).

Αριστερός κόλπος: Εντονότατη διάταση αρ.κόλπου (2,8cm). LA/Ao>2

Aριστερή κοιλία: Αυξημένη διάμετρος σε διαστολή, φυσιολογική σε συστολή, ήπια αυξημένο πάχος ελεύθερου τοιχώματος σε διαστολή.

Τριγλώχινη βαλβίδα: Κατά φύση
Δεξιός Κόλπος: Κατά φύση
Δεξιά Κοιλία:Κατά φύση
Πνευμονική Αρτηρία:Κατά φύση μορφολογία κ ταχύτητα ροής
Περικάρδιο:Κατά φύση. Παρουσία μικρής ποσότητας
ελεύθερου υγρού στον υπεζωτικό χώρο.

ΣΥΜΠΡΑΣΜΑΤΑ:Ευρήματα συμβατά με εκφύλιση μιτροειδούς βαλβίδας με έντονη διάταση αρ. κόλπου.

Μπορει καποιος να τις εξηγήσει;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3