Πρόβλημα συμπεριφοράς


17 Απριλίου 2020
9
7
38
Ζωγράφου
Καλησπέρα σας χρόνια πολλά με υγεία. Ονομαζομαι Θανάσης και μένω Ζωγράφου. Πριν 9 μέρες ιοθετησα το κουκλο μου ένα αρσενικό πιτ μπουλ 3 χρόνων και 3 μηνών. Μέχρι 2 χρόνων ήταν σε σπίτι από 2 μέχρι τώρα σε φιλοζωικη. Τον λατρετω κάι είναι άψογος στο σπίτι μέσα. ΟΜΩΣ όταν πάμε βόλτα μπαίνει ο διάολος μέσα του. Γάτες χελώνες περιστέρια σκυλιά γίνεται κόλαση. Έχει κόψει ήδη ένα λουρί του φοράω πνιχτη δε κατάλαβαινει ΤΙΠΟΤΑ. χθες άρπαξε δύο μικρά που ήρθαν κοντά του λυτά κάι αρπαχτήκε και με ένα μολωσο επειδή ο δικός μ γαυγίζε σε ενα άσχετο μαλτεζ στο δρόμο και ο μολωσος του ορμηξε. Εύτηχως τα προλάβαμε πριν το κακό. Στο σπίτι με ακούει είναι υσηχος ολο χάδια. Έξω με γράφει είναι σα διάολος τραβάει πολύ. Ειναι αστειρωτος διότι είναι από το δήμο και πρεπει να περιμένω. Τι τον άφησα νηστικό να μαθει κοντά με λιχουδιές τι τον έχω από κοντά τι τον αγριευω τι τον ταρακουνάω τι τον τιναζω με το σχοινί ΤΙΠΟΤΑ. Στο κοσμο του. Δε το μπορώ αυτό γιατι με εξουθενώνει έξω. Ήταν ο μόνος σκύλος στη φηλοζωικη από 70 ζώα που ήταν μόνο του λόγω συμπέριφορας. Δεν έχω εικονομικη άνεση να τον πάω τώρα για εκπαίδευση δυστηχως. Οποίος εχει έμπειρια και όχι τα κλασικά που έχω κάνει και δε πιάσανε παρακάλω ας άπαντησει. Χρόνια πολλά συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλημερα και χρονια πολλα!
Οταν λες εκοψε το λουρι, εννοεις το μασησε πανω στα νευρα ή με τραβηγμα κοπηκε; Προσοχη στον εξοπλισμο απο δω και περα...
Δεκα μερες που τον εχεις ειναι πολυ λιγο διαστημα για να περιμενεις να δεις διαφορα.
Το θετικο ειναι οτι ειναι 3χρ οποτε μπορεις να τον λιωσεις στην εκτονωση! Αφου οταν δεν υπαρχουν γυρω ερεθισματα(αλλα σκυλια κτλ) σε ακουει, ξεκινα ετσι, ψαξε αρχικα για μερη που δεν εχουν περατζαδα και ξεκινα τον καργα ασκηση και βασικη υπακοη μεχρι να μην μπορει να παρει τα ποδια του. Παντα με λουρι ή μακρυ ιμαντα, οχι ελευθερος σε αυτη τη φαση.
Ο πνιχτης(φανταζομαι εννοεις αλυσιδα choke chain) εθναι οκ για εκπαιδευση αν σου δειξει καποιος πως να το χρησιμοποιεις σωστα, αλλα δεν ειναι εργαλειο βολτας.
Για εμενα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αρχικα να βρεις μερος για να "δουλευεις" με οσο το δυνατον λιγοτερες ενοχλησεις, μετα εκτονωση οσο πιο πολυ, μετα εκπαιδευση στο λουρι(με τον πνιχτη εδω) ωστε να μην τραβαει) αυτο ειναι το πρωτο "μαθημα", αρχισε να επιμενεις εκει. Καθε φορα που τραβαει σταματα να περπατας και κανε διορθωση. Το λουρι πρεπει να ειναι παντα χαλαρο. Οταν φτασεις στο σημειο να βγαινετε βολτα και να μην τραβαει, ή σταματαει οταν τον διορθωσεις ειναι η ωρα να ξεκινησεις βασικη εκπαιδευση.
Συγχαρητηρια για την υιοθεσια, και ειδικα αφου επελεξες τον πιο "δυσκολο" της παρεας!
 


17 Απριλίου 2020
9
7
38
Ζωγράφου
Καλημερα και χρονια πολλα!
Οταν λες εκοψε το λουρι, εννοεις το μασησε πανω στα νευρα ή με τραβηγμα κοπηκε; Προσοχη στον εξοπλισμο απο δω και περα...
Δεκα μερες που τον εχεις ειναι πολυ λιγο διαστημα για να περιμενεις να δεις διαφορα.
Το θετικο ειναι οτι ειναι 3χρ οποτε μπορεις να τον λιωσεις στην εκτονωση! Αφου οταν δεν υπαρχουν γυρω ερεθισματα(αλλα σκυλια κτλ) σε ακουει, ξεκινα ετσι, ψαξε αρχικα για μερη που δεν εχουν περατζαδα και ξεκινα τον καργα ασκηση και βασικη υπακοη μεχρι να μην μπορει να παρει τα ποδια του. Παντα με λουρι ή μακρυ ιμαντα, οχι ελευθερος σε αυτη τη φαση.
Ο πνιχτης(φανταζομαι εννοεις αλυσιδα choke chain) εθναι οκ για εκπαιδευση αν σου δειξει καποιος πως να το χρησιμοποιεις σωστα, αλλα δεν ειναι εργαλειο βολτας.
Για εμενα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αρχικα να βρεις μερος για να "δουλευεις" με οσο το δυνατον λιγοτερες ενοχλησεις, μετα εκτονωση οσο πιο πολυ, μετα εκπαιδευση στο λουρι(με τον πνιχτη εδω) ωστε να μην τραβαει) αυτο ειναι το πρωτο "μαθημα", αρχισε να επιμενεις εκει. Καθε φορα που τραβαει σταματα να περπατας και κανε διορθωση. Το λουρι πρεπει να ειναι παντα χαλαρο. Οταν φτασεις στο σημειο να βγαινετε βολτα και να μην τραβαει, ή σταματαει οταν τον διορθωσεις ειναι η ωρα να ξεκινησεις βασικη εκπαιδευση.
Συγχαρητηρια για την υιοθεσια, και ειδικα αφου επελεξες τον πιο "δυσκολο" της παρεας!
Καλησπερα χρόνια πολλά
Οκ δεν ήξερα στην αρχή
Όντως πείρα ένα μικρούλι οδηγό στην αρχή στο τιναγμα μου το έκοψε για δύο μικρά σκυλιά απαναντι μας. Μένω Ζωγράφου κάθε πρωί πάμε 1.30 ώρα στη πάνε/λη. Δε γίνεται να αποφύγω τα ζώα. Έχει χωθεί 4 φορες κάτω από αμαξι για γάτα με δύναμη και έχει ανοίξει τα μούτρα του. Λίγο όσο όσο δηλαδή. Αν τον παω με κολαρο και λουρί ΔΕ ΓΊΝΕΤΑΙ
ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. τώρα τον παω με τον πνιχτη και συνεχεία το τινάζω για να νιώθει το τιναγμα όχι το πνίξιμο έτσι λίγο ηρεμεί και πάμε στη μέση του δρόμου. Καλά δε το συζητώ ότι έξω με γράφει όσο είναι στα κόκκινα.τον πάω μέσα στο δάσος στην παν/λη εκεί γίνεται κουτάβι με ακούει στο έλα στο κάτσε δε φεύγει από δίπλα μ. Σήμερα πρώτη φορά μου έκανε κάτι που δ μ άρεσε. Καθόμουν στη καρέκλα στην αυλή χωρίς μπλούζα και ενώ με έχει γλείψει μόνο 2 3 φορές όλες και όλες άρχιζε και με μύριζε πολύ έντονα (το κάνει πολύ τώρα τελευταία) και ήθελε να μ γλειψει στο στήθος με το που σηκώθηκα προσπάθησε πρώτη φορά να σηκωθεί κ άρχισε να κουνιεται. Δε το έχει ξανά κάνει. Τον έσπρωχναν το μαλωνα φοβόταν δυστηχως διότι πρέπει να έχει φάει και ξύλο όπως σας είπα και ξανά μανά τα ίδια. Κάποια στιγμή ηρέμησε αλλά άργησε όταν αγρίεψα Πολύ.επίσης όταν κρατάω σκούπα καρέκλα η τον σπροχνω για κάτι πέφτει στο πλάι χαμηλά το κεφάλι τρέχει να φύγει. Σαν να μην έφταναν αυτά έχει τώρα πόσες μέρες γλύφει το πόδι του έχει κάνει πληγές δ κλείνει με τίποτα. Του έβαλα γάζα τίποτα. Σόρυ για το κειμενο αλλά τον αγαπώ και θέλω να τον εχω καλα
 
Last edited:


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Ήταν ο μόνος σκύλος στη φηλοζωικη από 70 ζώα που ήταν μόνο του λόγω συμπέριφορας. Δεν έχω εικονομικη άνεση να τον πάω τώρα για εκπαίδευση δυστηχως.
Καλησπέρα και καλη ανασταση να έχουμε..μπραβο σου που υιοθετησες και μπραβο που προτιμησες τα δυσκολα..αλλα..
λάθος πρώτο..εξ αρχης διαλέγεις ενα δυναμικό ζώο με προβλήματα συμπεριφοράς χωρις να έχεις οικονομικη δυνατοτητα για επαγγελματική βοήθεια..και χωρις παρεξηγηση απο οτι καταλαβαινω ούτε την αναλογη εμπειρια.
Κάποια στιγμή ηρέμησε αλλά άργησε όταν αγρίεψα Πολύ.επίσης όταν κρατάω σκούπα καρέκλα η τον σπροχνω για κάτι πέφτει στο πλάι χαμηλά το κεφάλι τρέχει να φύγει.
Λάθος δευτερο..στην ήδη προβληματικη συμπεριφορά προσθετεις κι αλλη..για να μην πω και για την χρήση πνιχτη χωρις την αναλογη εμπειρια..
Σαν να μην έφταναν αυτά έχει τώρα πόσες μέρες γλύφει το πόδι του έχει κάνει πληγές δ κλείνει με τίποτα. Του έβαλα γάζα τίποτα.
Λάθος τρίτο..κτηνιατρο πήγατε καθόλου αυτες τις 9 μέρες?

Γνώμη μου είναι πως χρειάζεσαι βοήθεια επαγγελματιων..και εκπαιδευτων και κτηνιατρων..οι γενικες οδηγιες για εκτονωση και βασικη υπακοη φουλ εννοειται πως ισχυουν και σταδιακα θα σε βοηθησουν αλλα χρειαζεται να ριξεις πολυ διαβασμα και πολυ ψαξιμο ταυτοχρονα ωστε να τα προσαρμωσεις με τον σωστο τροπο στον σκυλο σου..αντιστοιχη με την δικη σου περιπτωση ειναι το πρωτο μου σκυλι..μου πηρε καιρο και εριξα και ριχνω πολυ διαβασμα ακομα για να τον στρωσω..αλλα δεν θυμαμαι ουτε να αγριεψα ουτε πνιχτες..αυτα ειναι η ευκολη οδος και πολλες φορες φερνουν και τα αντιθετα αποτελεσματα..καλη συνεχεια σου ευχομαι..:)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλημερα, το ποδι του πρεπει να το δει γιατρος, μπορει να ειναι χτυπημα που τον ποναει και το γλυφει, αλλεργια στην τροφη ή κατι αλλο ή και απλα αγχος λογω της αλλαγης περιβαλλοντος, αλλα ο γιατρος θα κανει την διαγνωση.
Μην απογοητευεσαι και μην νευριαζεις οπως σου ειπα και στο αλλο ποστ ειναι παρα παρα πολυ νωρις ακομα για να βγαζεις συμπερασματα πχ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ή ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ....
Υπομονη, σκεψου μονο οτι πολλοι απο εμας εχουμε σκυλους που τους μεγαλωσαμε απο 60 ημερων και παλι "παλευουμε" με τετοια "προβληματα" συμπεριφορας πχ επιθετικοτητα προς αλλους σκυλους, γατες κ.α.
Οποτε μην απογοητευεσαι, θελει δουλεια, πολυ υπομονη και σιγουρα θα δεις βελτιωση.
Δεν κανεις κατι λαθος, προσπαθεις απ οτι καταλαβαινω αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι η αλλαγη θα γινει σταδιακα και οχι απο την μια μερα στην αλλη.
Η γνωμη μου ειναι οτι πολυ καλα εκανες και τον πηρες, ολα θα πανε μια χαρα, μην εχεις αγχος, δεν χρειαζεσαι 10 επαγγελματιες για να κανεις καλα εναν σκυλο αφου εχεις την ΘΕΛΗΣΗ, κανε τον χαβαλε σου μαζι του, περνα καλα και απολαυσε τον! Αυτος ειναι ο λογος που πηρες σκυλο εξαρχης! Ολα τα υπολοιπα θα μπουν στην θεση τους με τον καιρο.
Δυο προτασεις
Και
Αν επρεπε να επιλεξω μονο ενα απο τα δυο θα διαλεγα το βιβλιο.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


17 Απριλίου 2020
9
7
38
Ζωγράφου
Καλησπερα χριστός ανεστη.ευχαριστω για το χρονο σας ειλικρινά. Καταρχάς να πω ότι δε βλέπω και λάθος στην απόφαση μ διότι τον διάλεξα γιατί τον λάτρεψα με το που τον είδα. Σαν χαρακτήρας και σαν φάση ζωής ήθελα ένα σκύλοπαιδί που να είναι κλόουν και αγαπισιαρης. Και στα δικά μ μέτρα λεγωντας ρυθμούς ζωής διότι εγώ σίχενομαι το καναπέ εξου και οι πολεμικές τέχνες εξου και τα, όρη κσι βουνά 3 ώρες την μέρα στου Ζωγράφου. Τώρα νευριάζω σε λογικά πλαίσια χωρίς να δείχνω τον αντρισμο μ στο ζώο ούτε το κόμπλεξ της επιβολής μ. Αν μπορούσα να στείλω φώτο θα βλέπατε τη σχέση μας. Λοιπόν ηθελα 4 χρονιά να πάρω. ΔΕΗ ήμουν έτοιμος. Τώρα νιώθω οκ. Τώρα όσο αφορά τον εκπαιδευτη οκ δ λέω κάνει δουλειά αλλά αν όσοι έχουν σκύλους και λευτα να πάνε στον εκπαίδευτη είναι σημάδι αγάπης δε μ κάνει. Είναι η μόνη σύντροφια που έχω στην Ελλάδα και πλέον έχει μερίδιο στη ζωή μ όχι παράπλευρη στιγμή άρα είμαι πολυ καλύτερος απο σκύλους ξεχασμένους που είναι εκπαίδευμενοι. Ο σκύλος μ ήταν σε καταφύγιο με χώμα και τσιγκο. Τώρα μένουμε σε γκαρσονιέρα αλλά είναι καλύτερα από. Μένα στη διαβίωση. Το βασικότερο είναι ότι είναι αστειρωτος. Περιμενω το Δήμο. ενωηται ξέρω ότι δε πείρα ρομπότ
Ούτε είμαι τρελός.ρωτησα εμπειρικά αν έχει κάποιος μια προταση
Είναι μύκητες ήδη του πείρα κρέμα.
Σαμάρι τη Τρίτη το παίρνω
Ευχαριστώ πάντως
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν θα πάρει σαμάρι σε τέτοιο σκύλο. Δεν θα έχεις τον έλεγχο.

Θα πας να πάρεις μία αλυσιδίτσα (μπορεί και δύο) της Sprenger και ένα λουρί εκθέσεως.

Δούλεψε τον σκύλο σου πρώτα σε ήρεμα περιβάλλοντα για να αποκτήσετε επαφή και μετά εισάγεις ερεθίσματα.
Το ότι είναι αλοιφή και υπάκουος όταν είστε μόνοι προφανώς δεν μας λέει κάτι...αυτό είναι ευκολάκι.

Μην αναλώνεσαι στο πως ήταν ο σκύλος, τι και πως. Χτύπα to the point. Ο σκύλος και εσύ θέλετε δουλειά. Δεν συμμερίζομαι την λογική λεφτά=εκπαίδευση γιατί μπορώ να σου αντιπαραθέσω το ότι ο σκύλος σαν διατήρηση είναι ακριβό «σπορ». Δεν είναι τίποτα το 500άρι που θα δώσεις για εκπαίδευση, σε σχέση με άλλα έξοδα που δεν τα βλέπεις αλλά θα σου 'ρθουν εν καιρώ, πόσο μάλλον αν η εκπαίδευση αυτή πιάσει τόπο.

Εν πάσει περιπτώσει, ξεκίνα με αποστειρωμένα περιβάλλοντα και στο σπίτι όχι γλύκες. Πρόγραμμα, βόλτα-φαΐ-ύπνο. Αυτός κοντεύει να σε πηδήξει.
Την πειθαρχία των πολεμικών τεχνών τώρα θα την δείξεις μέσω του προγράμματων και όχι της αυστηρότητας.
Άσε λοιπόν τις αγαπούλες μέσα στο σπίτι και το πόσο καλούλης είναι, γιατί έχεις να κάνεις με έναν σκύλο, όπως είναι φυσικό, με παγιωμένες συμπεριφορές.

Υ.Γ.: Αντριλίκια δεν μπορείς να του κάνεις όσες πολεμικές τέχνες και αν ξέρεις. Δεν θα καταλάβεις για πότε από το ένα grip θα πάει στο άλλο.;)
Γι'αυτό, σεβασμός, αυτογνωσία, αυτοσυγκράτηση και μεθοδικότητα για να αποκτήσετε επαφή.
 
  • Like
Reactions: saras


17 Απριλίου 2020
9
7
38
Ζωγράφου
Καλέ μ φίλε πρώτον για να με πηδηξει ο σκύλος πρεπει να του αφήσω το περιθώριο πράγμα απίθανο. Τις πολεμικές τέχνες στις είπα για θέμα ότι δεν ειμαι άνθρωπος του καναπέ. Δε χρειάζεται αυστηρότητα ο σκύλος μ δε ξερω πως έχεις τον δικό σ εγώ όμως θέλω το σκυλί μ να με αγαπά και ας μη μαθαίνει αμέσως. Όταν χρειάζεται να καταλάβει τη θέση του την καταλαβαίνει. Ενωηται ότι στην αυλή τον δουλεύω και όχι έξω. Τώρα αν δε συμεριζεσαι τη λογική για τα φραγκα της εκπαίδευσης δωστά μας εσύ. Όσο αφορά το κόστος το πάγιο εγώ εύτηχως επειδή έχω ζήσει έξω ήδη έχω ασφαλίσει το σκύλο μ για θέματα υγείας άρα εσύ πληρώνεις ένα κάρο λευτα όχι εγώ. Εμένα είναι Φιξ τα ποσά μ κσι τα ξέρω ήδη. Δεν λειτουργω όπως λειτουργεί ο μέσος Έλληνας όταν έρθει η στραβή κάνω τάμα κάι τρέχω. Επίσης είναι ασφαλισμένος ήδη για αστική ευθύνη κάτι που όσοι έχετε σκυλιά σας φενεται επιστόμονικη φαντασία. Προγράμματα έχουμε διότι έζησα έξω κσι έχω σαν άνθρωπος όχι λόγω των πολεμικών τεχνών. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σ αλλά έχουμε άλλη προσέγγιση όπως γενικά με τους πιο πολλούς Έλληνες σχεδόν σε όλα. Ακόμα και το χειρότερο σενάριο Ν γίνει σε ότι εγώ το κολο μου τον έχω ήδη καλημένο. Τις αγριαδες και τις μαγκιές δε τις κσνω ούτε σε άνθρωπο διότι δε με απασχολεί δε θα τις κάνω στο σκύλο μ. Εμένα ο σκύλος μ είναι προστατεύομενο μέλος όχι ρομπότ. Αυτά να σαι καλά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Θανάση καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Όπως κατάλαβες, πρέπει να συγκρατήσεις λίγο απ' όλα όσα ακούς.

Σίγουρα μπράβο σου για την απόφαση αυτής της υιοθεσίας. Αλήθεια φωτό γιατί δεν μπορείς να βάλεις, να τον καμαρώσουμε κι εμείς; Τ' όνομά του;

Το θέμα είναι ότι η αγάπη μόνο, δεν διορθώνει προβλήματα. Από την φιλοζωική, δεν έχουν κανέναν συνεργαζόμενο εκπαιδευτή, να βοηθήσει έστω κάπως; Έχεις ρωτήσει;
Ζείτε μαζί, πολύ λίγες μέρες, για να βγάλεις συμπέρασμα, σε κάθε επίπεδο. Θα πάρει αρκετό καιρό, να καταφέρετε να συγχρονιστείτε. Η στείρωση καταλαβαίνω ότι είναι μονόδρομος λόγω της υιοθεσίας, αλλά μην περιμένεις ότι θα σου αλλάξει συμπεριφορές, στην ηλικία του. Αυτό που σου έβαλε ο Hammer, δεν είναι απλό σαμαράκι. Είναι ειδικό, και αν αποφασίσεις να πας για ψώνια, θα πας με την φωτο αυτή στα χέρια. Οχι γενικώς για σαμαράκι. Θα φας πολύ μεγάλη ήττα, όσον αφορά το τράβηγμα. Θα του το κάνεις πολύ πιο εύκολο. Κολάρο τύπου πνίχτης οπωσδήποτε και οδηγός πάρα πολύ καλής ποιότητας για να μην σου ξαναφύγει και σκοτώσει κανέναν σκύλο ή γάτα. Καλές οι ασφάλειες, αλλά όχι όσο η ζωή ενός ζώου που δεν φταίει. Ταυτότητα φαντάζομαι του φοράς ε;

Προσωπικά σε καταλαβαίνω. Ζω το ίδιο δράμα, οκτώ χρόνια τώρα. Και ξέρω πόσο πιο δύσκολο είναι, εντός πόλης σε πυκνοκατοικημένες γειτονιές. Σκέτο μαρτύριο. Έχω επιλέξει να βγαίνω κουλές ώρες έξω. Πεντέμιση το πρωί, και όσο πιο αργά το βράδυ γίνεται, μπας και δεν κυκλοφορεί τίποτα. Σίγουρα όχι, λυτά δεσποζόμενα, που τα τρώει το κωλαράκι τους, αν και δεν φταίνε τα κακόμοιρα.

Edit: Μην επιτίθεσαι σε ανθρώπους που δίνουν τον χρόνο τους, να σου πουν την γνώμη τους. Εσύ την ζήτησες. Εσύ δηλώνεις σε απόγνωση. Και ο καθένας μας, σου απαντάει ανάλογα με την εμπειρία του (όπως ζήτησες) και με βάσει τα στοιχεία που παραθέτεις. Ψυχραιμία και ηρεμία λοιπόν.
 




17 Απριλίου 2020
9
7
38
Ζωγράφου
Καλησπερα δεν επητιθομαι. Όμως στα πλεσια του διαλόγου εγώ δεν προσπαθώ να προβάλω τα δικά μ βιώματα σονι κσι ντε. Επίσης οι εκφράσεις τύπου θα σε πηδηξει δεν αρμόζουν σε πολιτισμενο κόσμο. Το σαμάρι του είναι χειροποίητο δερματινο το λουρί του ενισχυμένο 14 μμ ο πνιχτης όχι με ενώσεις κολλημένος. Ναι πλέον πάω με αμάξι στο πάρκο. Ναι φοράω ταυτότητα. Όχι ο δήμος δυστηχως δεν έχει εκπαίδευτη. Δεν το παίζω έξυπνος γενικά είμαι ένας άνθρωπος που συμβουλευομαι όμως δε θέλω να προβάλλεται το βίωμα του καθενός σαν θεσφατο σονι κάι ντε. Όχι δε θα με καβαλήσει ο σκύλος μ διότι έξω ηρεμεί όταν τον καβαλω και τον χαϊδεύω και όταν όλη την βόλτα τον τινάζω πριν κάνει τη μαλάκια με τον πνιχτη. Δε φταίω εγώ για όσα έχουν έρθει ελεύθερα στο μέρος μ εγώ τον έχω δίπλα μου και τους φωνάζω από μακριά.γένικα στην Ελλάδα κάνει ο καθένας ότι γουστάρει όπως γούσταρει. Το σαμάρι μου είναι ενισχυμένο από το Γιάννη Σολωμό που έχει 40 χρόνια εμπειρία και είναι Πιτ μπουλ ας ο ίδιος. Το ότι ζήτησα γνώμη δε με κάνει αυτομάτως φερεφονο. Είναι όπως οταν λες δεν έχω δουλειά και απαντάνε στην Ελλάδα πω δύσκολα τώρα πως θα τα βγάλεις πέρα ενώ η σωστή προσέγγιση είναι αν μπορώ να βοηθήσω θα δω για κάποια δουλεια. Είναι ο τρόπος που προσεγκιζεις το καθετί. Δε ξέρω πως να ανεβάσω για, αυτο δεν έχω βάλει αν και βγάζουμε 20 την ημέρα λΜορφέας είναι το όνομα του. Και δεν εοιτηθομαι μέσα από επιχειρήματα οριοθετω το ζήτημα μου. Απλό. Δεν γύρισα στη Ελλάδα για να γίνω αυτό που ήμουν πριν φύγω Γερμανία. Ευχαριστώ ενωηται το φίλο που ειπε τη γνώμη του όμως η πιο σωστή προσέγγιση προς εμένα θεωρώ ήταν για την απόκτηση του βιβλίου. Όλο το υπόλοιπο το εισέπραξα σαν επιβολή με αρνητική συμεολογια σαν προβολή προσωπικού βίωματος. Και δε το παίζω μαγκαιβερ ούτε θεούλης όμως έχω ανταπεξέλθει σε δύο χώρες μόνος μ για να πνίγω με το σκυλο καθώς και το σκευτομουν 4 χρόνια κσι το ζύγιζα πριν τον πάρω. Καλές οι ασφαλείες εγώ έχω όμως ήδη δύο σε αντίθεση με πόλους ιδιοκτήτες που όταν με ρώτησαν κσι τους το είπα με κοίταξαν σαν εξωγήινο. Ευχαριστώ
 
Last edited:
  • Like
Reactions: saras








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν απάντησα βάσει καμίας προσωπικής εμπειρίας.
Απάντησα βάσει δεδομένων και ασφαλείας πρωτίστως για το καλό του σκύλου.

Δεν ένιωσα επίθεση από τον Θανάση, δεν είμαι από ζάχαρη. Προχωρήστε παρακάτω τον διάλογο
Θανάση μην κολλάς στο πήδημα που σου 'πα, στηρίχθηκα σε αυτό που είπες:
Καθόμουν στη καρέκλα στην αυλή χωρίς μπλούζα και ενώ με έχει γλείψει μόνο 2 3 φορές όλες και όλες άρχιζε και με μύριζε πολύ έντονα (το κάνει πολύ τώρα τελευταία) και ήθελε να μ γλειψει στο στήθος με το που σηκώθηκα προσπάθησε πρώτη φορά να σηκωθεί κ άρχισε να κουνιεται. Δε το έχει ξανά κάνει.
Απάντησα στο δια ταύτα και εντελώς to the point γιατί έχουμε να κάνουμε με σκύλο δυναμικής φυλής από φιλοζωική και με έναν ιδιοκτήτη που ψάχνεται και χρήζει βοηθείας από την επόμενη κιόλας βόλτα του σκύλου που πρέπει να βάλει μπρος κάποιες πάγιες εφαρμογές. Γι'αυτό και έτρεξα να προλάβω με την τοποθέτηση μου.

Εκπαιδευτικά λοιπόν βάζοντας έναν σκύλο που είναι αδούλευτος σε σαμάρι σε φέρνει σε μειονεκτική θέση ως χειρισμό διότι του δίνει χώρο, ενώ δεν πρέπει.

Κατά τ΄άλλα πρέπει να δοθεί χρόνος στο ζώο να προσαρμοστεί. Παραείναι too much τα ερεθίσματα που του δόθηκαν εντός 9 ημερών που είναι στην κατοχή του Θανάση!

Γι'αυτό καλό θα ήταν οι βόλτες να γίνονται σε ουδέτερα περιβάλλοντα όπου με τον ιδιοκτήτη και τον σκύλο μόνοι τους και έπειτα εισαγωγή ερεθισμάτων.

Οι παραπάνω safe συμβουλές περί εκπαιδεύσης και εξοπλισμού αποτελούν εκπαιδευτικές πρακτικές, δεν έχουμε πάει ακόμα σε προσωπικές απόψεις...
 




17 Απριλίου 2020
9
7
38
Ζωγράφου
Δεν απάντησα βάσει καμίας προσωπικής εμπειρίας.
Απάντησα βάσει δεδομένων και ασφαλείας πρωτίστως για το καλό του σκύλου.

Δεν ένιωσα επίθεση από τον Θανάση, δεν είμαι από ζάχαρη. Προχωρήστε παρακάτω τον διάλογο
Θανάση μην κολλάς στο πήδημα που σου 'πα, στηρίχθηκα σε αυτό που είπες:
Απάντησα στο δια ταύτα και εντελώς to the point γιατί έχουμε να κάνουμε με σκύλο δυναμικής φυλής από φιλοζωική και με έναν ιδιοκτήτη που ψάχνεται και χρήζει βοηθείας από την επόμενη κιόλας βόλτα του σκύλου που πρέπει να βάλει μπρος κάποιες πάγιες εφαρμογές. Γι'αυτό και έτρεξα να προλάβω με την τοποθέτηση μου.

Εκπαιδευτικά λοιπόν βάζοντας έναν σκύλο που είναι αδούλευτος σε σαμάρι σε φέρνει σε μειονεκτική θέση ως χειρισμό διότι του δίνει χώρο, ενώ δεν πρέπει.

Κατά τ΄άλλα πρέπει να δοθεί χρόνος στο ζώο να προσαρμοστεί. Παραείναι too much τα ερεθίσματα που του δόθηκαν εντός 9 ημερών που είναι στην κατοχή του Θανάση!

Γι'αυτό καλό θα ήταν οι βόλτες να γίνονται σε ουδέτερα περιβάλλοντα όπου με τον ιδιοκτήτη και τον σκύλο μόνοι τους και έπειτα εισαγωγή ερεθισμάτων.

Οι παραπάνω safe συμβουλές περί εκπαιδεύσης και εξοπλισμού αποτελούν εκπαιδευτικές πρακτικές, δεν έχουμε πάει ακόμα σε προσωπικές απόψεις...
Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση της έκφρασης. Το σαμάρι το πείρα για να το δουλέψουμε στην αυλή και έξω ενωηται μαζί με το πνιχτη διότι όταν διαλιζεται σηκώνεται στα δύο πόδια και θέλω να το κρατάω από τη λαβή. Πάμε πλέον με το αμαξι στο πάρκο ώστε να μειώσει τα, ερεθίσματα. Έχω ξεχάσει να πω 3 πράγματα θέλει συνέχεια να τον χαϊδεύω συνέχεια ειναι δίπλα μ και στη τουαλέτα κσκ όταν έξω δε του γαυγιζουν είναι σχετικά οκ