Πρόληψη και θεραπεία για ψύλλους - τσιμπούρια όταν υπάρχουν μικρά παιδιά στο σπίτι


marshall

New Member
17 Σεπτεμβρίου 2020
4
0
42
Καλημέρα!
Πρόσφατα αποκτήσαμε ένα κουταβάκι περίπου 2,5 με 3 μηνών. Σύντομα άρχισε να ξύνεται και να μασουλάει μέρη του σώματός του, κυρίως το βράδυ. Ο κτηνίατρος μας είπε να χρησιμοποιήσουμε ένα σπρέι, με το οποίο θα πρέπει να το αλείψω ολόκληρο και αυτό θα δράσει και θεραπευτικά αλλά και προληπτικά για μέλλον. Το πρόβλημα είναι ότι διαβάζοντας σχετικά με αυτό το σπρέι προβληματίστηκα γιατί έχω δυο μικρά παιδιά, τα οποία παίζουν πάρα πολύ με το κουταβάκι, το κρατάνε αγκαλιά, το παίρνουν στον καναπέ, κ.λπ. Διάβασα ότι υπάρχουν και αμπούλες, που επίσης όμως μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στα παιδιά που έρχονται σε επαφή με το σκύλο. Αλλά και χάπια, τα οποία όμως φαίνεται να κάνουν κακό στον ίδιο το σκύλο που τα παίρνει. Οπότε τι κάνω;
Όσοι έχετε σκυλάκια με παιδιά στο σπίτι, πώς αντιμετωπίζετε το πρόβλημα των παρασίτων; Δεν μπορεί να μην υπάρχει κανένας τρόπος που να μην θέτει σε κίνδυνο το σκύλο ή τα παιδιά.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
για πρόληψη και θεραπεία ταυτόχρονα παρουσία μικρών παιδιών
bravecto χάπι στο σκύλο αναλόγως των κιλών του και ...
fondena διάλυμμα το οποίο ψεκάζεις και περιμένεις μέχρι να στεγνώσει
μετά και τα παιδια και τα σκυλιά κυκλοφορούν ελεύθερα
ακόμα πιο λαιτ αλλά επίσης αποτελεσματικό
με ατμοκαθαριστή περνάς ανά 3 ημέρες όλο το σπίτι και τα έπιπλα τα οποία επισκέπτεται ο σκύλος....
εξοντώνεις τους ζώντες οργανισμούς και βράζεις τα αυγά.
θα χρειαστεί να το κάνεις ανά τριήμερο σε διάρκεια 10 ημερών.
προσοχή στα έπιπλα μην ξεβαφουν.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Μισό @GRDANE γιατί με το Bravecto θα το στείλουμε αδιάβαστο το κουτάβι.
Και δεν υπάρχει και λόγος.

@marshall αδέσποτο ήταν το μωρό; Είδατε ότι έχει ψύλλους έτσι, δεν το υποθέτετε; Αν όντως έχει και ταλαιπωρείται, το όποιο παρασιτοκτόνο σπρέυ στην ποσότητα που πρέπει για την ηλικία του, είναι καταρχάς μονόδρομος για να ψοφήσουν το συντομότερο. Και αμέσως μετά, αμπούλες που θα τις βάζεις κάθε όποτε πρέπει, για πρόληψη. Θα σου πει ο γιατρός σου. Ο καθαρισμός του χώρου στην περίπτωση των ψύλλων επιβάλλεται. Οτι πλένεται στο πλυντήριο σε υψηλές θερμοκρασίες και ότι χλωρινιάζεται, του δίνεις και καταλαβαίνει.
Τα παιδιά θα κάνουν υπομονή λίγες μέρες και δεν θα χαϊδεύονται με το μωρό. Πρέπει να το εμπεδώσουν αυτό, γιατί μπορεί να χρειαστεί πολλές φορές, στην ζωή του σκύλου.

Ο πρώτος σας σκύλος είναι;
Πες μας καμιά παραπάνω κουβέντα γνωριμίας.
Καμιά φωτό του, το όνομά του, που τον βρήκατε, πως τα πάτε; :)
 
  • Like
Reactions: Hlianna


marshall

New Member
17 Σεπτεμβρίου 2020
4
0
42
Μισό @GRDANE γιατί με το Bravecto θα το στείλουμε αδιάβαστο το κουτάβι.
Και δεν υπάρχει και λόγος.

@marshall αδέσποτο ήταν το μωρό; Είδατε ότι έχει ψύλλους έτσι, δεν το υποθέτετε; Αν όντως έχει και ταλαιπωρείται, το όποιο παρασιτοκτόνο σπρέυ στην ποσότητα που πρέπει για την ηλικία του, είναι καταρχάς μονόδρομος για να ψοφήσουν το συντομότερο. Και αμέσως μετά, αμπούλες που θα τις βάζεις κάθε όποτε πρέπει, για πρόληψη. Θα σου πει ο γιατρός σου. Ο καθαρισμός του χώρου στην περίπτωση των ψύλλων επιβάλλεται. Οτι πλένεται στο πλυντήριο σε υψηλές θερμοκρασίες και ότι χλωρινιάζεται, του δίνεις και καταλαβαίνει.
Τα παιδιά θα κάνουν υπομονή λίγες μέρες και δεν θα χαϊδεύονται με το μωρό. Πρέπει να το εμπεδώσουν αυτό, γιατί μπορεί να χρειαστεί πολλές φορές, στην ζωή του σκύλου.

Ο πρώτος σας σκύλος είναι;
Πες μας καμιά παραπάνω κουβέντα γνωριμίας.
Καμιά φωτό του, το όνομά του, που τον βρήκατε, πως τα πάτε; :)
Mareco, το κουτάβι μας το έδωσε μια κυρία που είχε γεννήσει η σκυλίτσα της. Ψύλλους δεν είδαμε με τα μάτια μας απλά τα συμπτώματα που ανέφερα (έντονο ξύσιμο κυρίως το βράδυ) σε συνδυασμό με το ότι η κυρία είχε τα κουτάβια σε αυλή. Ο κτηνίατρος είδε να είναι και λίγο κόκκινο στο κάτω μέρος του, οπότε μας είπε ότι μάλλον έχει ψύλλους αλλάκαλό είναι να χρησιμοποιήσουμε το σπρέι και για προληπτικούς λόγους καθώς θα αρχίσουμε σε λίγο να το βγάζουμε μικρές βολτίτσες.
Οπότε γι’ αυτό ρώτησα για θεραπεία και πρόληψη.
Το κουτάβι ζει μέσα στο σπίτι μαζί μας, οπότε είναι αδύνατον να μην ανέβει στον καναπέ ή να μην το πιάσουν τα παιδιά όχι για λίγες μέρες αλλά ούτε για λίγες ώρες.
Όπως ανέφερα στο αρχικό ποστ μου έχω διαβάσει και για το σπρέι και για τις αμπούλες (που ο κτηνίατρος δεν συστήνει γιατί είναι μικρό ακόμα) αλλά και για το χάπι, το οποίο ο κτηνίατρος δεν ανέφερε καν.
Διάβασα ότι και με το σπρέι και με την όποια αμπούλα, ο σκύλος μεταφέρει στην ουσία μια ισχυρά τοξική ουσία πάνω του, η οποία ακόμα και μέρες μετά την εφαρμογή μπορεί να περνά στα παιδιά που τον χαϊδεύουν αλλά και στους καναπέδες, τα χαλιά κλπ του σπιτιού. Επίσης τα διάφορα χάπια είναι πιο επικίνδυνα για το ίδιο το σκυλάκι αφού καταπίνει μια εξίσου τοξική ουσία. Το σκυλάκι το υπεραγαπάμε και δεν θέλουμε να το βλάψουμε με τίποτα αλλά από την άλλη η υγεία των παιδιών έχει σαφώς προτεραιότητα.
Το ερώτημά μου ήταν τι κάνουν γενικότερα οι άνθρωποι που έχουν παιδιά και σκυλιά. Την θεωρία την διάβασα, το θέμα είναι στην πράξη τι κάνει τόσος κόσμος που έχει παιδιά. Ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα, απλά το πλένω τακτικά και καθαρίζω τα πάντα με προσοχή μέχρι να αποφασίσω.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
για το κουταβι παίρνω πίσω το χάπι οκ για την ηλικια του ειναι δυνατο
αλλά όλα τα υπόλοιπα που έγραψα τα έκανα εγώ τον απρίλιο στο σπίτι μου με παιδιά ηλικίας 3.5 και 6.5 ετων.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Να κάνω λοιπόν, μερικά έξτρα σχόλια.
Ξεκινώντας από την απαράδεκτη γέννα της κυρίας.
Στο 2020 είμαστε. Σε μια χώρα με σχεδόν υπό του μηδενός, φιλοζωική συνείδηση και χιλιάδες αδέσποτα, να αργοσβήνουν μαρτυρικά στους δρόμους. Βροντάνε τα τηλεοπτικά σποτ. ΜΗ ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΓΕΝΝΑΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! Πόσες άγνωστες λέξεις, για τις απανταχού τέτοιες κυρίες και κυρίους, μπορεί να έχει μια τόσο μικρή πρόταση;
Το ξύσιμο από ψύλλους, δεν έχει ωράριο. Δουλεύει 24/7
Ο σκύλος ή έχει ή δεν έχει ψύλλους. Ίσως να έχει...;;;

Έτσι κι αλλιώς όμως, οποιαδήποτε συζήτηση ακυρώνεται, όταν αυτό που βασικά λες είναι ότι "υπεραγαπάμε" το μωράκι μας, αλλά δεν πειράζει. Ας υποφέρει ή ας μην λάβει περίθαλψη, εφόσον τα παιδάκια μας, δεν μπορούν να πάρουν τα χέρια τους από πάνω του, μέχρι να γίνει καλά, και το παιχνίδι των παιδιών, έχει προτεραιότητα της υγείας/ζωής του σκύλου.

Εμένα sorry, αλλά οι δικές μου θεωρίες σταματάνε εδώ.

Κανονικά, πρέπει να σου δώσει συμβουλές η "κυρία".

Μία μόνο ακόμη θα δώσω. Σταματήστε να το πλένετε τακτικά. Θα το στείλετε ακόμη πιο γρήγορα, αδιάβαστο.
 


marshall

New Member
17 Σεπτεμβρίου 2020
4
0
42
Mareco για ποιο λόγο αυτή η επίθεση; Παρερμηνεύεις ο,τιδήποτε έχω πει, με τον αρνητικότερο πιθανό τρόπο. Π.χ. τι σχέση έχει το παραλήρημα με την κυρία και τη γέννα; Πήραμε ένα σκυλάκι από μια κατάσταση που θα κατέληγε στο δρόμο, οπότε προς τι το κήρυγμα προς εμένα ως απάντηση στο ερώτημά μου;

Ποια κακομαθημένα παιδιά που δεν μπορούν να πάρουν τα χέρια τους από το σκυλάκι, αυτό θα υποφέρει αφού θα πρέπει να το δέσω ή να το κλείσω κάπου για κάποιες μέρες για να μην πηγαίνει στα παιδιά ή στον καναπέ. Επίσης σου αναφέρω ότι προβληματίζομαι όχι μόνο για τις λίγες ημέρες μέχρι να στεγνώσει η αμπούλα, αλλά γενικότερα για τη χρήση αυτών των φαρμάκων που αφήνουν κατάλοιπα στο σπίτι και στους ανθρώπους που έρχονται σε επαφή με το ζώο διαρκώς. Όπως αναφέρεται σε διάφορα άρθρα που διάβασα στο ιντερενετ.

Έχει, δεν έχει ψύλλους... ο κτηνίατρος έκρινε ότι πιθανόν έχει επίσης σου είπα ότι πέρα από αυτό χρειάζεται και πρόληψη, οπότε τι νόημα έχει πάλι η επίθεσή σου; Τι σε ενοχλεί ως προς αυτό;

Αν δεν με ένοιαζε η υγεία του σκύλου θα είχα ήδη ζητήσει από τον κτηνίατρο να μας δώσει χάπια, αλλά έκανα έρευνα, ρωτάω ανθρώπους που έχουν σκυλιά ΚΑΙ ταυτόχρονα κάνω και αυτήν εδώ την ερώτηση στο φόρουμ για να μπορέσω να αποφασίσω.

Τέλος, θα στείλω το σκυλί πιο γρήγορα, αδιάβαστο επειδή το κάνω τακτικά μπάνιο; Χωρίς να ρωτήσεις τι εννοώ τακτικά και τι σαμπουάν χρησιμοποιώ, έκρινες ότι θα το σκοτώσω κιόλας από το μπάνιο;

Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις, ελπίζω να είσαι καλά :confused:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
λοιπον παμε πάλι
αγοράζεις ενα κρειτ (κλουβακι συρμάτινο) αναλόγως των κιλών του σκύλου (ενήλικου) είτε ένα πάρκο γι ακουτάβια όπου θα μπορεί να μεινει απομωνομένο...
δεύτερον αγοράζεις σπρέυ frontline είναι το αποτελεσματικότερο κατά των ψύλλων και είναι γενικό κατά των εξωπαράσιτων
καλώς ή κακώς ανεξαρτήτως τι γράφουν τα φυλλάδια για τοξικά ή όχι
από τη στιγμη που αποφάσισες να παρεις σκύλο θα το υποστείτε
όλοι οι σκυλογονείς και γονείς έτσι κι αλλοιώς αναγκαστικά χρησιμοποιούμε ανάλογα προιόντα κάθε άνοιξη και όλο το καλοκαίρι για την προστασία των μικρών μας φίλων.
τόσα χρόνια δεν έχει παρατηρηθεί καμιά "μόλυνση" από όσο μπορώ να γνωρίζω από ιδία χρήση αλλά και το γύρω περιβάλλον μου κανένα παιδί δεν έχει υποστεί κανςνός είδους δηλητηρίαση.
ζω σε επαρχία , σε υψηλου κινδύνου περιβάλλον για ψύλλους και τσιμπούρια, χρησιμοποιω ανελλιπως ανάλογα φάρμακα, και τα παιδια μου παίζουν κι αγκαλιάζουν τα σκυλιά μου...

χρησιμοποιώντας τώρα το φροντλαιν ...
ψεκάζεις το κλουβακι του σκύλου είτε συνολικα όλο το χωρο που βρίσκεται το παρκο...
ψεκάζεις το κουτάβι και το αφηνεις εντός
άμεσα θα δεις ψύλους αν υπάρχουν να πεφτουν κατω...
βουρτσίζεις το κουτάβι μετα από κανενα διωρο και το ψεκάζεις...ξανά
επανάληψη σε τρεις ημέρες κι έχεις απαλλαγει απο τους ψύλους...

βγαζε το κουταβι για να παιζει σε συγκεκριμένο ελεγχόμενο χώρο...
άσε τα παιδιά να παίζουν συγκεκριμένες ώρες και άμεσα μετά ζήτα να πλένουν τα χέρια τους... όπως στο κοβιντ...
δεν θέλει πανικο δεν θελει υπερβολες
τα παιδιά καθημερινά εκτίθενται σε άπειρους κινδύνους δεν φαντάζομαι να τα έχουμε σε γυάλα.

τα υπόλοιπα περί γεννας αδεσπότων κλπ έχει άπειρα θέματα προς ενημέρωση
όλα καλα...
αν δεν είσαι σε διαθεση να χρησιμοποιήσεις τίποτε από τα παραπάνω... δώσε το σκυλάκι αλλού...
περαστικα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις, ελπίζω να είσαι καλά :confused:
Εχω πρόβλημα, όταν τα ζώα αποκτούνται για παιχνίδια των παιδιών.
Δεν χρησιμοποίησα κανέναν χαρακτηρισμό για τα παιδιά. Και είμαι απόλυτα υπερ της φιλοσοφίας, πως τα παιδιά, βλέπουν και κάνουν. Δεν φταίνε σε τίπότα. Διδάσκονται και κάνουν. Πρωτίστως από το σπίτι τους. Ολα τα παιδιά του κόσμου.

Το κουτάβι (σας) λοιπόν, είναι ζωντανός οργανισμός. Ενα μωρό, εντελώς εξαρτώμενο από την καινούργια του οικογένεια. Σε όλη του την ζωή, μέχρι τα βαθιά του ελπίζω γεράματα, θα χρειαστεί να παίρνει διάφορα προστατευτικά σκευάσματα, για να παραμένει υγειές. Ολα τα μέλη της οικογένειας, από την στιγμή που αποφάσισαν να το βάλουν στο σπίτι, οφείλουν να το σεβαστούν αυτό. Προσωπικά πιστεύω, ότι τα παιδιά, όποιας ηλικίας, είναι απόλυτα ικανά να το διαχειριστούν αυτό. Εφόσον το διδαχθούν από τους γονείς.

Το πως θα μάθουν να συμβιώνουν τα παιδιά με το σκυλί, οφείλετε να τους το διδάξετε εσείς.
Το τι χρειάζεται ένας σκύλος, για να περάσει μια όσο πιο απρόβλημάτιστη ζωή γίνεται, είσαι σε σωστό μέρος για να το μάθεις. Διαβάζοντας και μόνο.

Υπόψιν, ότι λογικά, αρχίζουν οσονούπω (αν δεν έχουν ήδη αρχίσει) και τα απόλυτα φυσιολογικά και συγχρόνως οδυνηρά, δαγκώματα του μωρού.
Δεν θα είναι επίθεση. Αυτή είναι η φύση του.
Προετοιμαστείτε οικογενειακώς αναλόγως (y)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν σπρέι, αμπούλες, χάπια και κολλάρα.
Τα σπρέι χρησιμοποιούνται συνήθως σε περίπτωση που θες άμεσα να σκοτώσεις ό,τι είναι πάνω στον σκύλο.
Οι αμπούλες θέλουν κάποιο χρόνο για να δράσουν (όπως και τα χάπια) και κρατάνε περίπου ένα μήνα. Τα χαπάκια κρατάνε παραπάνω (αν θυμάμαι καλά).

Υπό νορμάλ συνθήκες, χρησιμοποιείται αμπούλα ή χάπι και κάποιοι βάζουν επιπρόσθετα και κολλάρο.
Αυτά προστατεύουν από ψύλλους και τσιμπούρια. Αναλογα το προϊόν, διαφέρει και η προσταστία που παρέχει. Υπάρχει ένα θέμα πολλών σελίδων που περιγράφουμε το κάθε προϊόν και την δράση που έχει.

Στη δικιά σου περίπτωση με τα παιδιά, θα σου πρότεινα να βάλεις την αμπούλα της stronghold για τα κιλά του σκύλου, η οποία είναι από τις πιο αποδοτικές όσον αφορά τους ψύλλους αλλά και τα αυγά τους. Οπως κάθε αμπούλα, την απλώνεις κατά μήκος της ράχης του σκύλου και περιμένεις να στεγνώσει (κάνα μισάωρο περίπου) μέχρι να αφήσεις τα παιδιά με τον σκύλο.