Πρώτες βολτες


viontherm

New Member
25 Αυγούστου 2021
1
0
46
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τις γνώσεις σας! Πήρα πρόσφατα από φιλοζωική ένα κουτάβι κοκονι αρσενικό είναι τώρα 4 μηνών!του έχω φορέσει ένα κολάρο για να το συνηθίσει και έχει όλο φαγούρα στο λαιμό του έβαλα και άλλο κολάρο άλλο υλικού πάλι φαγούρα!πότε θα το συνηθίσει; Και στην βόλτα 2 με 3 φορές που δοκίμασα να το βγάλω δεν προχωράει και δαγκώνει το λουρί! Μήπως είναι νωρίς για βόλτα ακόμη; Έχει κάνει τα εμβόλια του
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Είναι λογικό να το ενοχλεί το κολάρο, με το καιρό θα το συνηθίσει. Το λουρί δοκίμασε να του το βαλεις χωρίς να το κρατάς όμως, για κάποια ώρα. Στη συνέχεια μπορείς να το πιάσεις και να το προσεγγίσεις να έρθει προς εσένα. Με τον καιρό θα το μάθει. Ενα άλλο κόλπο είναι να δέσεις κάτι "βαρύ" στο λουρί ώστε να συνηθίσει την αντίσταση.
Στο δικό μου σκυλο δεν έπιασε τίποτα από τα παραπάνω, μόλις του έβαζα το λουρί και αισθανόταν την αντίσταση του λουριου(ούτε καν τράβηγμα) ξεκινούσε να ουρλιάζει/κλαίει/τσιριζει τόσο δυνατά που έτσι και το άκουγε κάποιος νόμιζε απλά ότι κάποιος το σφάζει η το κάνει και εγώ δεν ξέρω τι. Είχα δοκιμάσει τα πάντα. Όλα της τα αδέλφια(4 κουτάβια ήταν όλα μαζί) το λουρί το είχαν μάθει πολύ εύκολα και με ακολουθούσαν μια χαρά στη βόλτα εκτός από την ίδια. Οπότε η τελευταία λύση που αποδείχτηκε αποτελεσματική και λυτρωτική ήταν να τη δέσω με ένα από τα αδέρφια της. Μόλις την έδεσα στη πρώτη αντίσταση που βρήκε σαστισε λίγο αλλά το ξεπέρασε αμέσως. Αυτό ήταν μετά από αυτό ήταν έτοιμη για την πρώτη της βόλτα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έχεις το πλεονέκτημα ότι είναι μικρό.

Το κολάρο πιθανόν να μη τον πειράζει σωματικά αλλά το νιώθει ξένο. Ξύνετε επειδή δεν το θέλει.

Τις πρώτες δύο βδομάδες είχα κόψει ένα λουρί στα 50εκ χωρίς χειρολαβή. Το είχα πάνω της όταν ήταν στο σπίτι μαζί μας. Εκτός του ότι σταματάς ανεπιθύμητες συμπεριφορές από νωρίς νωρίς, είναι και το πρώτο μάθημα "πίεσης".

Δείξε του από τώρα ότι υποκύπτει στην πίεση. Δηλαδή τέντωσε το λουρί προς τα εσένα και μείνει έτσι όσο χρειάζεται. Μόλις κάνει ένα εκατοστό κίνηση προς τα εσένα αμέσως αφαιρεις την πίεση. Αν το δείξεις σωστά από μικρό κατά 90% ο σκύλος όταν βγει θα μπορεί να επικοινωνεί μαζί σου με το λουρί. Θα ξέρει ότι πάει όπου υπάρχει πίεση.

Για το αν είναι νωρίς, θα ακούσεις πολλές απόψεις. Η δικιά μας έβγαινε στον κήπο από την πρώτη μέρα με λουρί. Στο δρόμο ξεκινήσαμε 2½μηνων. Το λουρί είναι εργαλείο αλλά πρέπει να καταλάβει το concept.
 
  • Like
Reactions: Belvigo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
BiggBilly, εγώ όταν μάθαινα στα κουτάβια που είχα βρει, το λουρί όλα είχαν μάθει με αυτόν τον τρόπο που περιγράφεις, όμως, το ένα από αυτά που πλέον ανήκει και στην οικογένεια δεν το δεχοταν με τίποτα. Όσο της φόραγα το λουρί χωρίς να το κρατάω ήταν μια χαρά. Άμα το έπιανα ξεκινούσε να κάνει σαν υστερικο σε τέτοιο βαθμό που φοβήθηκα μη μου φωνάξουν την αστυνομία(εγώ στη θέση τους πάντως θα την φώναζα αν δεν ήξερα), είχε πολύ ακραία συμπεριφορά. Είχα δοκιμάσει επίσης να δέσω κάτι σχετικά βαρύ στο λουρί της ούτως ώστε να συνηθίσει την αντίσταση αλλά μάταια πάλι. Τα αδέρφια της μέσα σε μια εβδομάδα είχαν μάθει να με ακολουθούν μια χαρά χωρίς πρόβλημα, ενώ αυτή είχε περάσει ένας μήνας και τίποτα, η σωτήρια λύση ήρθε όταν την έδεσα με ένα από τα αδελφάκια της, μέσα σε δέκα λεπτά το πρόβλημα λύθηκε και από την επόμενη κιόλας μέρα ήταν έτοιμη για βόλτα.
Ελπίζω για τον θεματοθετη να είναι πιο απλά τα πραγματα και να το βοηθήσουν αυτά που προτείνουμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU