Πρώτη φορά στη θάλασσα


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Το αγόρι μου ο Bruno είναι σχεδόν 11 μηνών κι εχθές γνώρισε για πρώτη φορά τη θάλασσα κι εμείς τη μεγαλύτερη χαρά που μπορεί κάποιος να νιώσει σε μια παραλία.
Πλέον θεωρώ αδύνατον να ξαναπάω σε θαλάσσιο περιβάλον χωρίς αυτόν. Παραθέτω παρακάτω:
Βήμα 1ο. Διστακτικός και λίγο φοβισμένος:

Βήμα 2ο. Βρέθηκε το κατάλληλο ξύλο ως βοήθημα και μπήκαν μπροστά τα ένστικτα του labrador retriever

Βήμα 3ο. Όλο το DNA του σε πλήρη ανάπτυξη:

ΥΓ1. Θαυμάσια ημέρα
ΥΓ2. Παρακαλώ να μείνει ασχολίαστη όλη η ασπρίλα στο σώμα μου. Και για μένα ήταν η πρώτη φορά φέτος.

Και μια photo για το καλό

 
Last edited:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αυτα ειναι!

Περιμενω οταν θα φυγουμε για διακοπες, η λουλου θα πατησει πρωτη φορα σε θαλλασα. Το πιθανοτερο ειναι να φαει οτι αμμο και χαλικια υπαρχουν και μετα να την αραξει σε ψαθα/ξαπλωστρα :ROFLMAO:

O Bruno παντως πλεον φαινεται οτι το dna του ειναι γνησιο (originale/με την βουλα) lab
 
  • Like
Reactions: sak69GR


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Το πιθανοτερο ειναι να φαει οτι αμμο και χαλικια υπαρχουν και μετα να την αραξει σε ψαθα/ξαπλωστρα :ROFLMAO:
Αυτό που δεν έχω σε photo είναι η τεράστια τρύπα που άνοιξε γύρω από την ομπρέλα προσπαθώντας μάλλον να ανακαλύψει το χρυσάφι που είχαν θάψει εκεί πειρατές. (Δεν τα κατάφερε)
Πέρα από την πλάκα σου εύχομαι ότι καλύτερο για την κούκλα σου.
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Το παράξενο ρε παιδιά είναι ότι μέχρι τώρα δεν το είχε καθόλου με τα μπαλάκια. Ενώ και με ξύλα μετά από 2-3 φορές βαριότανε. Εκεί θα μπορούσα να του πετάω το ξύλο όλη μέρα μες στη θάλασσα και να το φέρνει συνεχώς έξω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
τελεια....ζηλεψα, αργουν τα μπανια για εμας...
και μονο που ειδα το νερο δροσιστηκα...:LOL:
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
τελεια....ζηλεψα, αργουν τα μπανια για εμας...
και μονο που ειδα το νερο δροσιστηκα...:LOL:
Καταδρομική ήταν. Φύγαμε 9 το πρωί και γυρίσαμε 3:30 το μεσημέρι. 1.5 ώρα να πας και 1.5 να γυρίσεις. Αν μπορείς να το κάνεις μην το αφήσεις.
 




sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Πω πωωω τέλεια!
Σε ποια παραλία περιοχη-πήγατε;
Αυτή η εξόρμηση έγινε στην Παραλία Κατερίνης. Είναι η κοντινότερη (σε χρόνο) βολική παραλία από εκεί που μένω.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ειχες κανα ευτραπελο με καναν καραγκιοζη ? σε φαση τι κανει το σκυλι μεσα στη θαλασσα ενω αυτος θελει να κατουρησει μεσα ξερεις....
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
ειχες κανα ευτραπελο με καναν καραγκιοζη ? σε φαση τι κανει το σκυλι μεσα στη θαλασσα ενω αυτος θελει να κατουρησει μεσα ξερεις....
Όχι δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα.
Κι εμείς βέβαια δε μπηκαμε μπροστά από το μπιτσομπαρο αλλα πήγαμε 50 μέτρα πιο περα που δεν υπήρχε τίποτα. Πάντως αρκετος κόσμος χαμογελούσε περνώντας από εκεί.
 
  • Like
Reactions: The Saint


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Να προσεχεις μην πάθει υπερνατριαιμία. Εμφανιζεται συνηθως οταν ο σκυλος καταπινει πολυ θαλασσινο νερο προσπαθωντας να πιασει το μπαλακι. Τα συμπτωματα ειναι ιδια με εκεινα της θερμοπληξιας.

Αυτο το λεω απλα ενημερωτικα, γτ πολλοι δεν το γνωριζουν. Πανεμορφος ο σκυλος σου Σακη, να τον χαιρεσαι!
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
@Eroe σε ευχαριστώ δεν το ήξερα αυτό.
Η αλήθεια είναι ότι όντως παρουσίασε διάροια μετά.
Και τι πρέπει να κάνω γιαυτό? Πως μπορώ να ελέγξω το αν θα πίνει θαλασσινό νερό ή όχι?
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αυτό θα απαντούσα, ότι το βασικο ειναι η ισορροπια ηλεκτρολυτων. Αρα οταν υποψιαζεσαι οτι ο σκυλος ηπιε νερο απο τη θαλασσα του δινεις αμεσως να πιει γλυκο νερο.
Ωραιο το αρθρο. Παντως η διαρροια ειναι το πιο ηπιο συμπτωμα, σε περιπτωση καταποσης μεγαλης ποσοτητας αλμυρου νερου τα συμπτωματα ειναι οπως και ειπα προηγουμενως ιδια με τη θερμοπληξια, δλδ ζαλη, εμετος, υποτονια, σπασμοι. Οπως μου ειπε ο κτηνιατρος μου πολλες φορες οι ιδιοκτητες μπερδευουν τις 2 αυτες καταστασεις και προσπαθουν να συνεφερουν τον σκυλο απο τη θερμοπληξια ενω προκειται για δηλητηριαση απο νατριο
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αυτό θα απαντούσα, ότι το βασικο ειναι η ισορροπια ηλεκτρολυτων. Αρα οταν υποψιαζεσαι οτι ο σκυλος ηπιε νερο απο τη θαλασσα του δινεις αμεσως να πιει γλυκο νερο.
Ωραιο το αρθρο. Παντως η διαρροια ειναι το πιο ηπιο συμπτωμα, σε περιπτωση καταποσης μεγαλης ποσοτητας αλμυρου νερου τα συμπτωματα ειναι οπως και ειπα προηγουμενως ιδια με τη θερμοπληξια, δλδ ζαλη, εμετος, υποτονια, σπασμοι. Οπως μου ειπε ο κτηνιατρος μου πολλες φορες οι ιδιοκτητες μπερδευουν τις 2 αυτες καταστασεις και προσπαθουν να συνεφερουν τον σκυλο απο τη θερμοπληξια ενω προκειται για δηλητηριαση απο νατριο
Πρόσφατα είδα ανάρτηση για σκύλο που πέθανε στο εξωτερικό από αυτό το πράγμα, μέσα σε μία μέρα, ξεκινώντας με τέτοια συμπτώματα όπως είπες. Πολύ επικίνδυνο, ακόμη περισσότερο γιατί δεν πάει (πήγαινε) ο νους κανενός μας. Μπαλάκια στη θάλασσα όπου ο σκύλος καταπίνει και νερό να τα πιάσει = επικίνδυνο. Ας τα αφήσουμε απλά να κολυμπάνε χωρίς να πίνουν τη θάλασσα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλά, έχω νερόσκυλο, ειδικά όταν ήταν πιο νέος δεν έβγαινε από το νερό.
Ο σκύλος στο εξωτερικό που είδε η vrmode έπαθε ΥΠΟνατριαιμία από το πολύ νερό που κατανάλωσε και έχασε άλατα, αλλά κολυμπούσε χωρίς σταματημό για πάρα πολλές ώρες. Υπονατριαιμία παθαίνουν οι μαραθωνοδρόμοι γιατί χάνουν άλατα μέσω ιδρώτα και αν πίνουν μόνο νερό (χωρίς ηλεκτρολίτες) είναι επικήνδυνο. Δύσκολο να σημβαίνει σε αλμυρό νερό όμως, δεν είναι λογικό!
Υπερνατριαιμία, δεν έχω ακούσει πραγματικά.
Απ' το πολύ θαλασσινό νερό, επειδή τα λαμπ είναι και πολύ ούφο ως σκυλιά γενικότερα και τους αρέσει :confused:, παθαίνουν διάρροια.
Το κολύμπη είναι πάρα πολύ καλή άσκση ειδικά όταν κάνει ζέστη, και αν αρέσει στον σκύλο τζακ ποτ (y) Περιμένω πώς και πώς να κατέβουμε σε 2 μήνες στη θάλασσα, καλό το συντριβάνι αλλά το θαλασσινό νερό του είχε κάνει πολύ καλό πέρισυ με τα αρθριτικά του. :cool:
 
  • Like
Reactions: manolo






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Συμφωνώ με @Berna
Εμένα ο σκυλος μου όποτε τον πάρω στην θάλασσα μπορεί να κολυμπάει για ώρες. Έχει φτάσει και σχεδόν 1 χιλιόμετρο ανοικτά από την ακτή. Πολλές φορές έχει πιει αρκετό θαλασσινό νερό. Πέρα από διάρροια (κάποιες φορές χέζει μόνο θαλασσινό νερό. Σόρι για την περιγραφή) δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Επιβάλλεται να έχουμε μαζί μας αρκετό πόσιμο νερό. Ο δικός μου έχει πιει 3 λίτρα μαζεμένα.
Αν τα σκυλιά σας γουστάρουν θάλασσα και κολύμπι μην τους το στερείτε.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@manolo
Μπορει να εξαρταται απο το βαρος του σκυλου. Οτι ειναι οκ για θεριο που ζυγιζει 35+ δεν θα ειναι το ιδιο οκ για θηριακι που ζυγιζει 10.
Παντως αυτα που λεω μου τα εχει πει ο κτηνιατρος μου που σιγουρα θα ξερει κατι παραπανω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3