Πως μειωνω το prey drive ενος πρωην κυνηγετικου σκυλου (Ακιτα)


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Γεια σας και παλι..Εχουμε ενα νεο μελος στην οικογενεια καθως επιτελους πηραμε μετα απο 7 μηνες που το ειχαμε κλεισει ενα κουταβι 3 μηνων ακιτα ινου..Για οσους λενε οτι πηρα ακιτα για πρωτο σκυλο να ξερουν οτι παλια ειχα 2 ελληνικα ποιμενικα οποτε δεν ειμαι ασχετος με τις ανεξαρτητες δυνατες ρατσες να το πω ετσι ..Τωρα το θεμα ειναι οτι ενω εχει καλη συμπεριφορα ας πουμε δεν μας δαγκωνει ενω ειναι σε μια φαση οπου δαγκωνουν τα παντα και δεν γαυγιζει αν δεν υπαρχει λογος ο Κιτο (ειναι και ιαπωνας καλη ωρα) εχει λογω φυλης πολυ υψηλο prey drive..Δεν το θετω σαν προβλημα της φυλης το ξερω οτι επιλεχθηκαν και φτιαχτηκαν γι αυτα τα χαρακτηριστικα απλα εδω ειναι θεμα γιατι εχω ο ιδιος 2 μικρες χελωνες ξηρας ζωα που ο Κιτο αμα δει ενδεχωμενως να τα κυνηγησει και να τα σπασει κυριολεκτικα στα σαγονια του..Οποτε για να μην συμβουν τετοια μακαβρια θελω μια λυση μεσω της εκπαιδευσης να μειωθει το ενστικτο να μην κυνηγαει οτι κινειται διοτι σε μικροτερα ζωα μπορει να αποβει μοιραιο πιο μετα μπορει να σκοτωνει και γατες για πλακα αν με τραβηξει και μου φυγει..Για τωρα ομως χρειαζεται να προστατεψω τα δικα μου ζωα γιατι ηδη τον πετυχαινω συχνα στη πορτα του υπογειου οπου εχω τα 2 ζωακια με τις λαμπες τους και οτι θελουν και καθεται εκει και γαβγιζει οποτε θεμα χρονου ειναι να κατεβει και να τις αρπαξει περνωντας τις για παιχνιδι..20210301_140013.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το κουτάβι σου (να σου ζήσει btw) δεν κάνει τίποτα διαφορετικό, από τα περισσότερα κουτάβια του κόσμου, ασχέτως φυλής.
Πρέπει να βρεις τρόπο να το κοινωνικοποιήσεις τουλάχιστον με τα ζώα του σπιτιού.
Όχι να αλλάξεις έστω και στο ελάχιστο, τα χαρακτηριστικά του εκείνα, που σε ώθησαν εξαρχής, να το επιλέξεις.
Και να φροντίσεις βέβαια, να μην σου φύγει ποτέ στον δρόμο.
Τίποτα απ'αυτά δεν είναι δύσκολο. Χρόνος και επιμονή χρειάζεται.

* Τα akita είναι κυνηγόσκυλα; Τι κυνηγάνε; :unsure:
 




TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Το κουτάβι σου (να σου ζήσει btw) δεν κάνει τίποτα διαφορετικό, από τα περισσότερα κουτάβια του κόσμου, ασχέτως φυλής.
Πρέπει να βρεις τρόπο να το κοινωνικοποιήσεις τουλάχιστον με τα ζώα του σπιτιού.
Όχι να αλλάξεις έστω και στο ελάχιστο, τα χαρακτηριστικά του εκείνα, που σε ώθησαν εξαρχής, να το επιλέξεις.
Και να φροντίσεις βέβαια, να μην σου φύγει ποτέ στον δρόμο.
Τίποτα απ'αυτά δεν είναι δύσκολο. Χρόνος και επιμονή χρειάζεται.

* Τα akita είναι κυνηγόσκυλα; Τι κυνηγάνε; :unsure:
Καταλαβαινω που το πας φιλε τα κουταβια μαθαινουν οντως τα παντα δαγκωνοντας ετσι εκαναν λιγες βδομαδες αφωτου ηρθαν στο κοσμο με τα αδερφια τους κτλπ..Πιστευω ομως υπαρχει αρκετη διαφορα στο prey drive ενος ακιτα με ενος νεας γης η ακομα καλυτερα ενος τσοπανοσκυλου πυρηναιων η κεντρικης ασιας (κτηνοτροφικων γραμμων) το οποιο ειναι πολλες φορες ανυπρκτο αν και σιγουρα ορισμενα μη κοινωνικοποιημενα επιθετικα σκυλια θα εχουν μπολικο..Θελει οντως υπομονη στη περιπτωση μου καλυτερα να του συστηνα τα αλλα ζωακια αφου μαθει εντολες οπως αστο και οτι πει ο εκπαιδευτης..Μπορει να δειξει μερικες ασκησεις με ζωομορφα κουκλακια για να μη ρισκαρει κανονικα για να δειξει στο σκυλακο οτι δεν ειναι παιχνιδι τα μικροτερα ζωα

Επισης ναι τα ακιτα οπως τα αρτζεντινο και τα κανε κορσο θεωρουνται σκυλια κυνηγιου και φυλαξης..Τα ακιτα κυνηγουσαν αρκουδες και ελαφια αλλα ηταν μετα βιας ενας γερμανικος ποιμενικος σε υψος και βαρος..Μετα εγιναν πολυ μεγαλυτερα πιθανον για κυνομαχιες στην ιαπωνια οπου δυστηχως παιζει ακιτα και σημερα μαζι με τοσα ινου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Νομίζω ότι το 'χεις λίγο αχταρμά το πρότυπό του στο μυαλό σου, αλλά ok...εσύ οφείλεις να ξέρεις, την φυλή σου.

Μπορει να δειξει μερικες ασκησεις με ζωομορφα κουκλακια για να μη ρισκαρει κανονικα για να δειξει στο σκυλακο οτι δεν ειναι παιχνιδι τα μικροτερα ζωα
Αυτό που λες, είναι τέρμα αστείο. Αν μου το έλεγε εκπαιδευτής ως αληθινή μέθοδο, μπορεί να γέλαγα για πάντα.

Ενα κανονικό κουτάβι είναι το σκυλάκι σου. Δίδαξέ το, να ξέρει τι επιτρέπεται και τι όχι. Είναι τόσο πραγματικά απλό.
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Να σου ζήσει ο κούταβος! Από ποιο εκτροφείο τον πήρες;
απο ενα εκτροφειο στο ματι οπου ο εκτροφεας τα μεγαλωνει στο σπιτι και ειναι μελος ενος ομιλου ακιτα ελλαδος οπου εχει εκτροφεις μεσα..Πολυ σοβαρος υπευθυνος λιγο υπερπροστατευτικος με τα κουταβια του καθως ηθελε να προσεχουμε για σκαλες και να του στελνουμε βιντεο 2 φορες την εβδομαδα.Ο πατερας του κουταβιου απο σερβια η μανα απο πολωνια..το pedigree θα βγει σε 5 μηνες περιπου
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Νομίζω ότι το 'χεις λίγο αχταρμά το πρότυπό του στο μυαλό σου, αλλά ok...εσύ οφείλεις να ξέρεις, την φυλή σου.


Αυτό που λες, είναι τέρμα αστείο. Αν μου το έλεγε εκπαιδευτής ως αληθινή μέθοδο, μπορεί να γέλαγα για πάντα.

Ενα κανονικό κουτάβι είναι το σκυλάκι σου. Δίδαξέ το, να ξέρει τι επιτρέπεται και τι όχι. Είναι τόσο πραγματικά απλό.
ακουγεται οντως γελοιο αλλα να δω ποσο θα γελας αμα τεμμαχισει ζωακια δεν νομιζω να ειναι τοσο αστειο...Δες τα ακιτα ποσο επιθετικα θεωρουνται με αλλα ζωα και θα καταλαβεις περισσοτερα και γιατι ανυσηχω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κατά πως τα λες, όντως πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα.
Εσύ λοιπόν γι' αυτό το διάλεξες;
Επειδή είναι killer;
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Κατά πως τα λες, όντως πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα.
Εσύ λοιπόν γι' αυτό το διάλεξες;
Επειδή είναι killer;
Αυτα απο που τα εβγαλες απο κανα βοθρο ; Νομιζεις οτι ειμαι τοσο ανευθυνος που θα παρω ενα σκυλι μονο για τα ενστικτα του να εχω να λεω οτι ειναι επικυνδινο για να το παιζω μαγκας; Μαγκια ειναι; Το πηρα επειδη ειναι πιστα με ενα βαθμο ανεξαρτησιας μεσης ενεργειας σκυλι καλος φυλακας και εχουν χαρακτηριστικα που ταιριαζουν με τον τροπο ζωης μου..Δεν υπηρχε περιπτωση να παρω ζωο που δεν γνωριζω η που δεν εχω ιδεα πως εκπαιδευεται
 
  • Like
Reactions: saras


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η πιθανοτητα να γαυγίζει επειδή ακούει τις χελώνες και του κινεί την περιέργεια τι γίνεται πίσω απο την πορτα είναι πολύ μεγαλύτερη από το να γαυγίζει επειδή θέλει να τις φάει.
Φερτον σε επαφή οσο είναι μικρός με τα υπόλοιπα ζωα του σπιτιού για να τα συνηθίσει.
Ειναι δική σου ευθύνη να μη σε τραβήξει στην βόλτα και σκοτώσει γάτες όπως είναι και δική σου ευθύνη να υπάρχουν κανόνες και να σέβεται τις χελώνες.
Στον δικό μου σκύλο αν δώσεις ενα λουτρινο σκυλάκι θα το φροντίζει και θα παίζει μαζί του πολυ χαριτωμένα, χωρίς να θελει να το ξεσκίσει ή να του βγάλει τα αφρολέξ. Στην πραγματική ζωή θα θελει να φαει το απεναντι σκυλακι και οχι να το φροντίσει. Κι εμενα μου φαίνεται λιγο αστειο αυτό που ειπε ο εκπαιδευτής.
Αντιμετωπισε το κουταβι σου σαν κουταβι και βρες εναν σοβαρό εκπαιδευτή ωστε να χτισετε μια καλη σχεση οι δυο σας.
Να σου ζήσει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
συμφωνω με την ηλιαννα. πιο πιθανο ειναι απλως να του κανουν εντυπωση οι ηχοι των χελωνων.
πιστευω πως πρεπει να ερθει σε ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΧΩΜΕΝΗ επαφη μαζι τους οσο ειναι ακομα μωρο, για να συνηθησει στην υπαρξη τους. ειχα ημιαιμο γκολντενοειδες με κοκερ, και ειχα επισης 3 κουνελια και 2 ινδικα χοιριδια. παρ'ολο που την πηραμε ηδη ενηλικη απτο καταφυγιο, την εφερα σε επαφη μαζι τους προσεχτικα, και μονο να τα φαει δεν ηθελε. καθοταν κοντα στα κλουβια και τα παρατηρουσε ησυχα, και οταν ερχοντουσαν σε κοντινη επαφη τα εγλυφε στοργικα. ισως τα θεωρουσε μελη της αγελης. και με τις γατες εξω δεν ειχε ποτε προβλημα. γενικα η απευαισθητοποιηση βοηθαει σε μεγαλο βαθμο.
περαν αυτου, απλα να προσεχεις. οι χελωνες ελευθερες ειναι? η πορτα του δωματιου τους πρεπει να μενει ανοιχτη? απλα πραγματα, κλεινεις παντα την πορτα και δεν τις εχεις ελευθερες οταν ξερεις πως ο σκυλος ειναι στην περιοχη. γιατι να τις φαει αμα προσεχεις...?
τωρα αν φοβασαι οπως λες μην τραβιξει και σου φυγει και φαει καμια γατα, τοτε εκει παμε αλλου. δεν πρεπει να τον εκπαιδευσεις να μην εχει ενστικτα, πρεπει να τον εκπαιδευσεις να σε υπακουει. να μην τραβαει, και να εισαι ΕΣΥ το κεντρο της προσοχης του. ετσι θα γλιτωσεις απο πολλα δυσαρεστα. εκει λοιπον ξεκινα και ολα τα αλλα θα φροντιστουν στην πορεια απο μονα τους.
εσυ διαλεξες αυτη την φυλη, που οντως μπορει με ζωα, ακομα και με ανθρωπους πολλες φορες, να ειναι απροβλεπτη και επιθετικη. οποτε τωρα πρεπει να δουλεψεις πολυ σκληρα για να εχεις εναν οσο πιο ισορροπημενο σκυλο γινεται. τις επιλογες μας τις υποστηριζουμε.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
* Τα akita είναι κυνηγόσκυλα; Τι κυνηγάνε; :unsure:
ο πρωτος σκοπος τους ηταν η φυλαξη, αλλα μετα νομιζω τα χρησιμοποιουσαν και για εντοπισμο και cornering του θυραματος στο κυνηγι. κατα ποσο τα χρησιμοποιουσαν για να σκοτωνουν το θυραμα..... ειναι αμφιλεγομενο.
 






TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Εεεε τι ειναι οι χελωνες ξηρας; Ειναι καποια φυλή που επιτρεπεται να εχει καποιος ως pet?
ειναι χελωνα σουλκατα απο αφρικη ειναι βεβαια γινονται πολυ μεγαλες ( οι 3ες μεγαλυτερες παντου) αμα ρωτας απο ενδιαφερον παρε ρωσικες ειναι μικρες ζουν στεπες οποτε προσαρμοζονται πιο ευκολα..Γενικοτερα ειδικα για τετοια ζωα πρεπει να ψαχνεις πολυ πριν κανεις κατι μερικα μπορει να αποβουν δυσκολα ειδη..Τωρα ειναι μικρες αλλα πιο μετα φτανουν σιγουρα 80 κατι 90 εκ μηκος Χελώνα Σουλκάτα, Geochelone sulcata
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Ναι ειναι ιαπωνας καλη ωρα αλλα τουλαχιστον δεν ειναι υπερδραστηριο για να με πρηξει οπως τα μαλινουα σου δεν θελω να το θεσω απο κακια αλλα δεν παω τα ενεργητικα σκυλια μερικα οπως σεττερ ιρλανδιας ποιμενικα ειναι ωραια αλλα δεν μπορω να ειμαι γι αυτο 24/7
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Η πιθανοτητα να γαυγίζει επειδή ακούει τις χελώνες και του κινεί την περιέργεια τι γίνεται πίσω απο την πορτα είναι πολύ μεγαλύτερη από το να γαυγίζει επειδή θέλει να τις φάει.
Φερτον σε επαφή οσο είναι μικρός με τα υπόλοιπα ζωα του σπιτιού για να τα συνηθίσει.
Ειναι δική σου ευθύνη να μη σε τραβήξει στην βόλτα και σκοτώσει γάτες όπως είναι και δική σου ευθύνη να υπάρχουν κανόνες και να σέβεται τις χελώνες.
Στον δικό μου σκύλο αν δώσεις ενα λουτρινο σκυλάκι θα το φροντίζει και θα παίζει μαζί του πολυ χαριτωμένα, χωρίς να θελει να το ξεσκίσει ή να του βγάλει τα αφρολέξ. Στην πραγματική ζωή θα θελει να φαει το απεναντι σκυλακι και οχι να το φροντίσει. Κι εμενα μου φαίνεται λιγο αστειο αυτό που ειπε ο εκπαιδευτής.
Αντιμετωπισε το κουταβι σου σαν κουταβι και βρες εναν σοβαρό εκπαιδευτή ωστε να χτισετε μια καλη σχεση οι δυο σας.
Να σου ζήσει.
ευχαριστω για τις συμβουλες δεν χρειαζεται να ειναι τσοπανικο για να τα παει καλα με τα ζωα παιζει ρολο τα ποσα συνιθιζει απο μικρος..Δεν λεω βεβαια οτι λυσσαει απλα ακομα και αν τα πανε καλα μπορει να τον εχει πιασει η ορεξη για παιχνιδι και να της δαγκωνει..Σωστο και αυτο να κοινωνικοποιηθει απο μικρος αλλα καλυτερα να του φυγει η παιδικοτητα να δαγκωνει τα παντα και να μαθει το αστο σε περιπτωση που ξεφυγει
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για όσους γελάνε πάντως, υπάρχει εδώ πείραμα και παρατηρήσεις σχετικά με τη χρήση ψεύτικων ομοιωμάτων σκύλων για την αντιμετώπιση του dog aggression.


Δεν ξέρω αν ο εκπαιδευτής του ακίτα είχε κάτι τέτοιο στο μυαλό του αλλά έχει ενδιαφέρον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3