Πόσα κουτάβια διακινούνται στην Ελλάδα κάθε χρόνο;


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα ήθελα τις εκτιμήσεις σας για τον αριθμό των κουταβιών (όχι σκύλων γενικότερα) που διακινούνται στην Ελλάδα.

Είδαμε σε αυτά τα 2 νήματα κάποια νούμερα:

Αριθμός επωνυμιών εκτροφείων στην Ελλάδα και φυλές που δηλώνονται ότι εκτρέφονται

Ελλάς Vs 6 χώρες : Κυνολογικά στοιχεία και διαφορές

Περίπου 6000 κουτάβια κατά μέσο όρο δηλώνονται κάθε χρόνο στον Κ.Ο.Ε.

Θα ήταν λάθος να υποθέσουμε πως από pet shops, back yard breeders, εισαγωγείς, κυνηγούς, τσοπάνηδες, εκπαιδευτές και άλλους παράγονται και διακινούνται 3 ή 4 φορές περισσότερα;

Αν όχι, μιλάμε για άλλα 20.000 κουτάβια ας πούμε...

Γέννες ιδιωτών με ημίαιμα ή καθαρόαιμα;

Να πούμε 3.000 κουτάβια...

Τέλος, να υπολογίσουμε τα κουτάβια που διακινούνται από σωματεία, φιλοζωικές και φιλόζωους που τα περιθάλπουν και τα προωθούν. Να πούμε άλλες 4.000 κουταβάκια το χρόνο;

Φτάνουμε σε έναν αριθμό 30-35.000 κουτάβια το χρόνο.

Αυτά χωρίς να υπολογίζονται τα ενήλικα ζώα...

Έχουμε 11.000.000 πληθυσμό... Αν βγάλεις τους 0-19 ετών που υπολογίζονται σε 2εκ. μένουν 9.000.000 και φυσικά δεν μένουν ο κάθε ένας μόνος του. Επίσης, η πλειοψηφία ΔΕΝ έχει σκύλο.

Από παλαιότερο νήμα:

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της FEDIAF για το 2016, 14% των νοικοκυριών που έχει τουλάχιστον ένα κατοικίδιο έχει σκύλο και το 13% γάτα. Τα παραπάνω ποσοστά δεν αποκλείουν την συνύπαρξη και των δύο pet κάτω από την ίδια στέγη. Σε απόλυτα νούμερα εκτιμάται ότι υπάρχουν περίπου 660.000 σκύλοι και 590.000 γάτες στην Ελλάδα.


FEDIAF 2016 DOGS.jpg




FEDIAF 2016 CATS.jpg


Ποιες είναι οι δικές σας εκτιμήσεις και ποιες οι σκέψεις και τα σχόλια σας πάνω σε αυτό;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ωραία άσκηση με τεράστιες πιθανότητες να πούμε ανακρίβειες λόγω έλλειψης στοιχείων και δεδομένων

Είμαι σίγουρος ότι θα συγχωρεθούμε από τον Θεό της στατιστικής λόγω προτέρου εντίμου βίου :p

Πάμε λοιπόν για ακροβατικά χωρίς δίχτυ :p
Ακολουθεί σκεπτικό που μέχρι φυλακή σε πάνε :p

Με δική μας έρευνα, έχω στοιχεία ότι κατά το 2019 η κατοχή σκύλου ήταν στο 16,3% (11,0% με 1 σκύλο, 4,3% με 2 σκύλους και 1,0% με 3+ σκύλους)

Τα νοικοκυριά στην χώρα είναι 4.134.540, άρα θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο αριθμός σκύλων είναι

4.134.540 * 11,0% * 1 = 454.799

4.134.540 * 4,3% * 2 = 355.570

4.134.540 * 1,0% * 3 = 124.036

Σύνολο σκύλων = περίπου 935.000

Το προσδοκώμενο όριο ζωής του σκύλου είναι περίπου 13,5 έτη.

Αν μοιράσουμε τις 935.000 στα 13,5 έτη θεωρώντας ότι σε κάθε ηλικία έχουμε ίσο αριθμό σκύλων, (μη φωνάζετε, είπαμε θα κάνουμε ακροβασίες), έχουμε περίπου 69.000 σκυλιά ανά ηλικία

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι υπάρχει ετησίως η ανάγκη για την αναπλήρωση 69.000 σκυλιών

Και πάμε για άλλες μεγαλύτερες ακροβασίες:D

Από αυτά τα 69.000 σκυλιά, υπολογίζω ότι τα 2/3 θα αναπληρωθούν με κουτάβια και το 1/3 με ενήλικα,

Επίσης ας πούμε ότι 10% των νοικοκυριών δεν θα προβεί σε αντικατάσταση του σκύλου για πολλούς λόγους που είναι θέμα άλλου κεφαλαίου


Άρα : 69.000 * 10% = 6900

69.000 - 6.900 = 62.100

62.000 * 2/3 = 41.400

Ναι, τα κουτάβια τα μέτρησα ένα ένα και τα βρήκα 41.400 :D:p

Ζητώ συγγνώμη :p
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το σίγουρο είναι ότι η ζήτηση υπερβαίνει κατά πολύ την προσφορά κουταβιών από εκτροφείς του ΚΟΕ και εδώ η συζήτηση ξεκινάει για το πως καλύπτεται η ζήτηση.

Η πρώτη προφανής και φυσική απάντηση είναι από τα αδέσποτα.

Και σίγουρα κάποιοι το καταλαβαίνουν αυτό και υιοθετούν αδέσποτο, κάποια σαν την αφεντομουτσουνάρα μου το κατάλαβαν με την δεύτερη (όχι ότι την πρώτη πήραν καθαρόαιμο τελικά).

Με τους άλλους τους πολλούς τι κάνεις, που θέλουν ράτσα;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Όχι μόνο η ζήτηση υπερβαίνει κατά πολύ την προσφορά κουταβιών από εκτροφείς του ΚΟΕ, αλλά η ζήτηση δεν είναι ποτέ δυνατόν να καλυφθεί με αυτό που εμείς συνήθως περιγράφουμε ως "ηθική εκτροφή" ή "σωστή εκτροφή".

Άσε που οι "μπακάλικοι" υπολογισμοί μας (που μπορεί να είναι κοντά στην πραγματικότητα, μπορεί και όχι) δε δείχνουν την "ποιότητα χρήσης".

Για παράδειγμα, τα 13,5 έτη δεν είναι καθόλου σύνηθες σαν μέσος όρος. Πάρα πολλά σκυλιά ζουν πολύ λιγότερο, όπως και πολλά πεθαίνουν πριν καν καταφέρουν να καταγραφούν (ακόμα και από την δική μας στατιστική).

Άλλη μια σκέψη είναι πως αν όλοι αποφασίσουν να υιοθετήσουν αδέσποτα μέχρι να μην υπάρχουν πλέον, η εκτροφή σκύλων στην Ελλάδα θα πρέπει να παγώσει για μια δεκαετία τουλάχιστον (φυσικά όλα αυτά στη θεωρία).

Μετά από αυτή την δεκαετία και αφού δεν θα υπάρχουν αδέσποτα, ποια σκυλιά θα καλύψουν την ζήτηση;

...και δεν έχουμε καν ανοίξει την συζήτηση για την οικονομία πίσω από τον σκύλο.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να σημειώσω ότι αρκετά σκυλιά από φιλοζωικά σωματεία εξάγονται κάθε χρόνο στη βορειοδυτική Ευρώπη κι ένα μικρό ποσοστό (ίσως και αμελητέο) Αμερική/Καναδά.
Αν έπρεπε να υπολογίσω έναν αριθμό κουτάβιων με τα στοιχεία που έχω - εντελώς πρόχειρα θα έλεγα γύρω στα 3000 κουτάβια ανά έτος.
Αν θέλετε να το λάβετε υπόψιν στα στατιστικά σας
 






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@canis

Να προσθέσω ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των γεννών/ κουταβιών μέσω ΚΟΕ αφορούν σε σκυλιά με εργασία το κυνήγι.

Αυτό κάνει ακόμα πιο δύσκολη την εξίσωση "από που θα πάρω εγώ κουτάβι ράτσας;" που το θέλω σαν σύντροφο, φύλακα κ.λπ.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Θα ήθελα τις εκτιμήσεις σας για τον αριθμό των κουταβιών (όχι σκύλων γενικότερα) που διακινούνται στην Ελλάδα.

Είδαμε σε αυτά τα 2 νήματα κάποια νούμερα:

Αριθμός επωνυμιών εκτροφείων στην Ελλάδα και φυλές που δηλώνονται ότι εκτρέφονται

Ελλάς Vs 6 χώρες : Κυνολογικά στοιχεία και διαφορές

Περίπου 6000 κουτάβια κατά μέσο όρο δηλώνονται κάθε χρόνο στον Κ.Ο.Ε.

Θα ήταν λάθος να υποθέσουμε πως από pet shops, back yard breeders, εισαγωγείς, κυνηγούς, τσοπάνηδες, εκπαιδευτές και άλλους παράγονται και διακινούνται 3 ή 4 φορές περισσότερα;
Χάζευα κάτι εδώ στη σελίδα 15 - δεν ξέρω βρε παιδί μου μήπως το 6.000 να το κάναμε 12.000...;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ θεϊκό, ποια σελίδα 15, όλο είναι ένα έπος! Θεούλης!

Τον πέρασαν; :D :D :D
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: anastasiak




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αυτό το έπος είναι αυτό που σκέφτεται ο μέσος Έλληνας για την εκτροφή, είμαι σίγουρος

Δεν ξέρω πόσο η καθοδήγηση παίζει τον ρόλο της ή το μυαλό του καθενός

Εγώ πάντως δεν θα τον πέρναγα :p
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Αυτό το έπος είναι αυτό που σκέφτεται ο μέσος Έλληνας για την εκτροφή, είμαι σίγουρος

Δεν ξέρω πόσο η καθοδήγηση παίζει τον ρόλο της ή το μυαλό του καθενός

Εγώ πάντως δεν θα τον πέρναγα :p
Είδες ότι αυτά τα δεδομένα τα έχει πάρει από εκτροφείο - του τα υπαγόρευσαν. Δεν τα βρήκε μόνος του...
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θα ήθελα να πω ότι δεν αμφισβητώ την ουσία αυτού που θέλεις να πεις, απλά θεωρώ ότι η συγκεκριμένη πτυχιακή είναι αστεία.

Το είπα και πριν άλλωστε, η συγκεκριμένη ανάλυση περί εκτροφής είναι αυτή που εκφράζει την πλειοψηφία και όντως τα κουτάβια είμαι σίγουρος ότι είναι παραπάνω από τα δηλωμένα

Αλλά θα πω και πάλι ότι ο τύπος είναι Θεούλης :D
 
  • Like
Reactions: canis




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Το παιδί μια πτυχιακή έκανε. Του το έδωσαν εργασία - δεν έχει καμία σχέση με το άθλημα. Είναι άσκηση οικονομτεχνικής μελέτης - θα μπορούσαν να του είχαν δώσει για οτιδήποτε, εστιατόριο, περίπτερο, κομμωτήριο κλπ.

Το φάουλ δεν είναι στο παιδί - μια χαρά την έκανε την εργασία και αν δεν έχει "τεχνικά" λάθη, δηλαδή ελλείψεις, μπορεί να είναι και σωστότατη ως οικονομοτεχνική μελέτη.

Έχει καταγράψει τις πηγές του και απυεθύνθηκε και σε επαγγελματία, ο οποίος αυτά του είπε, αυτά έγραψε.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πέρα από την πλάκα, το καταλαβαίνω αυτό που λες @vrmode και τεχνικά μπορεί να έχει ακολουθήσει τα σωστά βήματα το παιδί και όντως να μην έχει καμία σχέση με τα σκυλιά.

Από την άλλη ο όποιος εκτροφέας του είπε κάποια πράγματα, αυτά ήταν ή λανθασμένα ή το παιδί τα προσάρμοσε για την εργασία του και βγαίνουν "στρεβλά"... και δε μιλάω για λανθασμένα από "ηθικής" άποψης, αλλά από οικονομοτεχνικής κιόλας.

Τώρα για το αν υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν 2 γέννες με την ίδια σκυλίτσα μέσα στο χρόνο ή που γενικότερα εκμεταλλεύονται τα σκυλιά, ε δε το συζητάμε... Πολλοί... αλλά στο παρόν θέμα ήθελα να πιάσω άλλες πτυχές.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Από την άλλη ο όποιος εκτροφέας του είπε κάποια πράγματα, αυτά ήταν ή λανθασμένα ή το παιδί τα προσάρμοσε για την εργασία του και βγαίνουν "στρεβλά"... και δε μιλάω για λανθασμένα από "ηθικής" άποψης, αλλά από οικονομοτεχνικής κιόλας.
Από οικονομοτεχνικής πλευράς τι λάθη έχει η πτυχιακή του;