Πόση τροφή δίνουμε?


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Παιδιά εμένα το κουτάβι είναι 4 μηνών παρά μία εβδομάδα. Είναι 5 κιλά και το μάξιμουμ της φυλής είναι 7(κοκονι). συμπεραίνω ότι το παραταίζω ε?:p

τρώμε κοτοπουλάκι με ξηρά τροφή 3 φορές την ημέρα όσο τραβάει η όρεξή μας και και εκεί προσθέτουμε άλλοτε λάδι άλλοτε γιαούρτι άλλοτε φέτα και αραιότερα αυγό.
λέω να μειώσω το όσο τραβάει η όρεξή της στο όσο της χρειάζεται αλλά πώς γίνεται αυτό???
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κοκονι ειναι τα τσιουαουα? Ελπιζω να γνωρισω καποτε ενα δικο σου και να ειναι και γλυκουλι να μου αλλαξει η γνωμη. λοιπον θα πω κατι και ας μου πειτε και τη γνωμη σας. Ολα τα κοκερ που βλεπω στο δρομο πασχουν απο παχυσαρκια. Η δικια μου ειναι εξαιρετικα καλη σε κιλα παροτι ειδικα τα τελευταια δυο χρονια δεν πολυτρεχει. Αυτο που εχω κανει ειναι οτι της εχω συνεχως κατω την τροφη γεματη. Τρωει οποτε πεινασει και δεν ξερω αν ειναι θεμα χαρακτηρα πφαινεται να ελεγχει την τροφη της καλα απο μονη της. Τα εξτρα ειναι συνηθως ζαμπον γαλοπουλας και κριτσινακια (και κατα καιρους κασερακι η φετα παροτι η μανα της ουρλιαζει και τσαντιζεται). Πραγματικα ειναι πολυ καλη σε σχεση με το μ.ο κοκερ
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:eek::). Δεν το ηξερα!! Απιστευτο ονομα και πολυ γλυκο σκυλακι!! Κοκονα μου με ελεγαν οι θειες μου;):)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μετά τις απαραίτητες διευκρινήσεις ας ξαναγυρίσουμε στο θεμα μας! ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Nαι. Διαφωνειτε να αφηνουμε τροφη συνεχεια στο σκυλι? Εκτος αν ειναι λαιμαργο. Εχω δει οτι στο δικο μου πιανει αφου ειναι νορμαλ σε μια φυλη που βλεπω στο δρομο τοσα παχυσαρκα. Ειναι συμπτωση η μπορει να ειναι μια καλη μεθοδος ωστε να μην πειναει το σκυλι και να μη συμπεριφερεται λαιμαργα
 




chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
προσωπικά το συνέχεια το βρίσκω λάθος και από τους λόγους οξείδωσης πεψης κλπ αλλά και επειδή δεν δείχνει φυσιολογικό. δηλαδή όλη μέρα φαί στο πιάτο να περιμένει δεν είναι κάτι που εδώ και εκατομύρια χρόνια συμβαίνει στους σκύλους ή σε κάποιο άλλο θηλαστικό.

το θέμα που ανοίξαμε εδώ όμως είναι η ποσότητα της τροφής και πως αυτή ορίζεται. φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο η ηλικία βέβαια και ο "ρόλος" του σκυλιού δηλαδή αν είναι ενεργητικό ή καναπεδάτο.

ειδικά όταν είναι κουτάβι ,άρα πάνω στην αναπτυξη, η ποσότητα της τροφής που κάθε φορά μπαίνει στο πιάτο πρέπει να είναι πολύ σημαντικό
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU