Πόσο ακραίος μπορεί να γίνει?


eviluzzz

New Member
14 Δεκεμβρίου 2007
3
0
Καλησπέρα σας! Εδώ και 4 μήνες συγκατοικώ με τον Demon, τριών χρονών, μεσαίου μεγέθους, κοπριτάκος. Είναι πάρα πολύ ζωηρός γενικότερα και ενώ είναι κοινωνικός, θέτει αμέσως τα όρια του. Γενικότερα δεν θέλει και πολλά πολλά (αγκαλιές, φιλιά, πειράγματα) αλλά απαιτεί τα χάδια! Μπορεί να χαρακτηριστεί κακομαθημένος, όπως λέει και η αφεντικίνα του (δεν τον μαλώνω ποτέ ιδιαίτερα), αλλά γίνεται τόσο ακραίος, που δεν γίνεται να του χαλάσεις χατίρι.

Έχει δαγκώσει πάρα πολύ κόσμο, συνήθως γιατί προστατεύει διάφορα πράγματα, όπως μπουφάν, φαγητό, … τα σκουπίδια(!!) κι όποιος πλησιάζει τον αρπάζει μετά από ένα σύντομο προειδοποιητικό γρύλισμα…δεν προλαβαίνεις να αντιδράσεις…
Επίσης δαγκώνει όσους πάνε να τον αγκαλιάσουν. Χθες όμως έκανε το πιο ακραίο όλων! Δάγκωσε κάποιον στο πρόσωπο και του έκοψε ένα μικρό κομμάτι από την μύτη, ενώ πρόλαβε και του άρπαξε και το χέρι σε 3-4 σημεία.

Δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως γίνεται τόσο επιθετικός τη στιγμή που δείχνει να συμπαθεί κάποιον.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να «τιμωρηθεί» μετά από κάτι τέτοιο? Εμείς απλά τον δέσαμε, δίπλα μας καθόταν πάλι και απλά δεν του δίναμε σημασία. Γενικά ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να αντιδράσεις μετά από ένα δάγκωμα? (επίσης γίνονται εξορκισμοί σκύλων?)


ROTTIE: Το κείμενο διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο forum. Θα παρακαλέσω οι επόμενες δημοσιεύσεις σας να είναι στα Ελληνικά.
Ευχαριστώ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Re: Poso akraios borei na ginei?

:shock: :shock: :shock: εξωρκισμοι σκυλων...ελπιζω να το πες για πλακα..

το θεμα δεν ειναι πως αντιδρας αφου σε εχει δαγκωσει ..αλλα τι γινετε για να σταματησει να δαγκωνει.. :shock:
ο τροπος του σκυλιου ειναι απαραδεκτος και δεν ειναι θεμα οτι ειναι κακομαθημενος απλα σιγουρα καποιοι λαθος χειρισμοι στο παρελθον ,λιγο η φυση του σιγκεκριμενου σκυλιου ..,λιγο ο τροπος χειρισμου στο παρον εχει βγαλει ενα απαραδεκτο πλασμα που δημιουργει προβληματα στο περιβαλον του..,το σκυλι ειναι εντελως ακινονικοποιητο και χριαζεται σιγουρα εκπεδευτη..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
το θεμα δεν ειναι πως αντιδρας αφου σε εχει δαγκωσει ..αλλα τι γινετε για να σταματησει να δαγκωνει..
ο τροπος του σκυλιου ειναι απαραδεκτος και δεν ειναι θεμα οτι ειναι κακομαθημενος απλα σιγουρα καποιοι λαθος χειρισμοι στο παρελθον ,λιγο η φυση του σιγκεκριμενου σκυλιου ..,λιγο ο τροπος χειρισμου στο παρον εχει βγαλει ενα απαραδεκτο πλασμα που δημιουργει προβληματα στο περιβαλον του..,το σκυλι ειναι εντελως ακινονικοποιητο και χριαζεται σιγουρα εκπεδευτη..
Συμφωνώ ... κάνε κάτι γιατί δε σε βλέπω καλά ...
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
Αν πράγματι κάνει κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι εκτός από τον σκύλο έχουν την ίδια εύθηνη και τα αφεντικά τους
Πρέπει κάτι να γίνει άμεσα και όχι να περιμένεις πότε θα φάει τον επόμενο
Αν νομίζεις ότι δεν τα καταφέρνεις μια είναι η λύση ……………
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
eviluzzz said:
Καλησπέρα σας! Εδώ και 4 μήνες συγκατοικώ με τον Demon, τριών χρονών, μεσαίου μεγέθους, κοπριτάκος.
Καλησπέρα. Ποιος είχε τον σκύλο πριν από ‘σενα?

eviluzzz said:
Έχει δαγκώσει πάρα πολύ κόσμο, συνήθως γιατί προστατεύει διάφορα πράγματα, όπως μπουφάν, φαγητό, … τα σκουπίδια(!!) κι όποιος πλησιάζει τον αρπάζει μετά από ένα σύντομο προειδοποιητικό γρύλισμα…δεν προλαβαίνεις να αντιδράσεις…
Μέσα σε μόλις 4 μήνες έχει δαγκώσει ...πολύ κόσμο?

eviluzzz said:
Επίσης δαγκώνει όσους πάνε να τον αγκαλιάσουν. Χθες όμως έκανε το πιο ακραίο όλων! Δάγκωσε κάποιον στο πρόσωπο και του έκοψε ένα μικρό κομμάτι από την μύτη, ενώ πρόλαβε και του άρπαξε και το χέρι σε 3-4 σημεία.
Ποιον δάγκωσε ? Κάποιον από την οικογένεια? Κάποιον φίλο που σας επισκέφτηκε? Κάποιον στο δρόμο?

eviluzzz said:
επίσης γίνονται εξορκισμοί σκύλων?
Τι να σου κάνει ο εξορκισμός βρε eviluzzz…
Αν δεν ενεργοποιηθείς ΑΜΕΣΑ, προβλέπω να καταλήγει ο σκύλος στο χώμα και ‘συ στη φυλακή….
 




eviluzzz

New Member
14 Δεκεμβρίου 2007
3
0
Δεν διευκρίνησα μάλλον πριν...ο demon ειναι ο σκύλος της συγκατοίκου μου η οποία τον έχει ήδη 3 χρόνια. Δεν τον μαλώνει ιδιαίτερα, οπότε δεν μπορώ κι εγώ με τη σειρά μου να είμαι πάρα πολύ αυστηρή μαζι του. Μια-δυο φορές χρειάστηκε να τον μαλώσω γιατί είχε κάνει ένα μικρό χαμό στο δωμάτιο μου κι από τότε όποτε μπαίνει μέσα είναι κύριος. Έχει δαγκώσει φίλους, συγγενείς, την αφεντικίνα του...εμένα μ'έχει αρπάξει μόνο μια φορά_πολύ ελαφρά, όταν τον χάιδευα την ώρα που κοιμόταν...μετά έμαθα ότι τον πειράζει κ αυτο!Γενικά τα πάμε πάρα πολύ καλά οι δυό μας κ με αφήνει να είμαι πάρα πολύ διαχυτική μαζί του. Με τους άλλους είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείτε με το "ανικανοποίητος"...γιατί είναι συγκεκριμένα πράγματα που τον θυμώνουν κι αυτά είναι ουσιαστικά να του χαλας την ησυχία του. Επίσης είναι πάρα πάρα πολυ φοβητσιάρης_αν και μαζί μου υπήρξε σε διάφορες φάσεις πάρα πολύ προστατευτικός. Αυτό πως μπορεί να το ξεπεράσει?Τέλος, το να εκπαιδευτεί είναι η πιο άμεση λύση, αλλά για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω αν είναι η πιο αποτελεσματική, γιατί σε κάθε άνθρωπο ξεχωριστά δείχνει διαφορετικό σεβασμό...
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
To σκυλί έχει σοβαρό πρόβλημα επιθετικότητας και πριν βρεθεί αυτό στο χώμα και εσύ στην φυλακή όπως είπε και η Rottie φρόντισε να σε βοηθήσει ένας σοβαρός επαγγελματίας εκπαιδευτής. Σε τόσο σοβαρές περιπτώσεις επιθετικότητας καλό είναι να μη δίνουμε συμβουλές το μόνο που θα σου πω είναι ότι είσαι τυχερή που είναι μικρόσωμό αλλιώς θα ήσασταν κατηγορούμενοι... Μεγάλη προσοχή...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Απορώ με την ψυχραιμιά σου :shock: Το λες τόσο απλά πως έκοψε κομμάτι από μύτη ανθρώπου λες και έκανε τσίσα του πάνω στο χαλί :roll: Μπορεί να ακουστεί υπερβολικό αλλά πιστεύω πως είναι η ώρα για.....Αν ήτανε να εκπαιδευτεί(εννοώ να είχατε την πρόθεση να το κάνετε)θα το είχατε ήδη κάνει.Είναι τελείως ανεύθυνο να κρατάτε ένα τέτοιο σκύλο που είναι δημόσιος κίνδυνος και δεν μπορείτε να τον ελέγξετε. :evil:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα συμφωνήσω με την προλαλήσαντα.

εγώ δεν ήθελα να πω τίποτα περίμενα την lonewolf να πει την γνώμη της.

ο σκύλος είναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ.

εαν δεν το έχετε καταλάβει ακόμη πολύ φοβάμε ότι θα το καταλάβετε σύντομα με πολύ άσχημο τρόπο.
 


eviluzzz

New Member
14 Δεκεμβρίου 2007
3
0
Ίσως φάνηκα λίγο αναίσθητη με το θέμα, απλά πίστευα ότι ήταν κάτι ελέγξιμο στην αρχή κι ότι ήθελε κι εκείνος το χρόνο του με τους άλλους γενικά, καθώς κ το χώρο του. Ο δικός μου σκύλος κι όλοι όσοι είχα, δεν χρειάστηκαν σχεδόν καν τιμωρία κ εκπαιδεύτηκαν πάρα πολύ γρήγορα, επομένως δεν μπορούσα να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει με τον demon κ τη σοβαρότητα μέχρι που έγινε τόσο ακραίος προχθες. Ίσως είμαι αργόστροφη αλλά πραγάτικα δεν έχω συναντήσει ξανά τέτοιο σκύλο...
Ήθελα να ρωτήσω κάτι τελαυταίο: επειδή δεν μπορώ να πάρω πρωτοβουλία για την εκπαίδευση του σκύλου, πιστεύετε ότι το φίμωτρο στο σπίτι θα του έσπαγε κάπως τον "τσαμπουκά"? Μου φαίνεται ακραίο απ'τη μεριά μου έως κ ηλίθιο να κάνω κάτι τέτοιο στο ζωντανό, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο...Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολυ...
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Δεν έχει νόημα να έχεις τον σκύλο με το φίμωτρο όλη μέρα γιατί δεν πρόκειτε να καταλάβει τίποτα εκτός και αν το εντάξεις σε κάποιο πρόγραμμα εκπαίδευσης.

Καλό είναι να του φοράς το φίμωτρο όταν τον βγάζεις βόλτα ή όταν έρχετε κάποιος στο σπίτι με αυτό τον τρόπο θα μειωθούν πολύ οι πιθανότητες να τραυματήσει κάποιον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π