Πόσο νερό πρέπει να πίνει ένας σκύλος;


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα παιδιά,

Έκανα φύλλο και φτερό την ομάδα αλλά δεν έχω βρει κάποιο ανάλογο ερώτημα.

Λοιπόν,έχω διαβάσει ότι τα σκυλιά δεν χρειάζονται τις ίδιες ποσότητες νερού όπως εμείς οι άνθρωποι καθώς ρυθμίζουν την θερμοκρασία τούς με τις πατούσες και την γλώσσα. Δηλαδή δεν έχουν πόρους να απωθούν το νερό μέσω του ιδρώτα.

Γενικά μέχρι σήμερα στο σκυλί μου έδινα νερό 3 φορές την ημέρα από μισό λίτρο περίπου (4μιση μηνών λεχριτης ). Εκτός από τις βόλτες που πάντα έχουμε μπουκαλάκι και άμα κάνουμε μεγάλη ή αθλουμαστε του δίνω και εκεί να πιεί.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι:
Πόσο νερό μπορούμε να δίνουμε στο σκυλί;
Είναι καλό να έχουμε ένα μπολ γεμάτο νερό μόνιμα και όποτε θέλει να πίνει νερό;
Αλλιώς πότε να του δίνω νερό;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δε το εχω σκεφτει ποτε. Εχουν μονιμα νερο στη διαθεση τους και πινουν οποτε θελουν.
Οποτε δε τιθεται θεμα "ποσο νερο δινουμε". Αυτο που σιγουρα ισχυει ειναι οτι αλλες ποσοτητες πινει ενας σκυλος που τρωει ξηρα τροφη, αλλες ενας σκυλος που τρωει barf.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Καλησπέρα παιδιά,

Έκανα φύλλο και φτερό την ομάδα αλλά δεν έχω βρει κάποιο ανάλογο ερώτημα.

Λοιπόν,έχω διαβάσει ότι τα σκυλιά δεν χρειάζονται τις ίδιες ποσότητες νερού όπως εμείς οι άνθρωποι καθώς ρυθμίζουν την θερμοκρασία τούς με τις πατούσες και την γλώσσα. Δηλαδή δεν έχουν πόρους να απωθούν το νερό μέσω του ιδρώτα.

Γενικά μέχρι σήμερα στο σκυλί μου έδινα νερό 3 φορές την ημέρα από μισό λίτρο περίπου (4μιση μηνών λεχριτης ). Εκτός από τις βόλτες που πάντα έχουμε μπουκαλάκι και άμα κάνουμε μεγάλη ή αθλουμαστε του δίνω και εκεί να πιεί.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι:
Πόσο νερό μπορούμε να δίνουμε στο σκυλί;
Είναι καλό να έχουμε ένα μπολ γεμάτο νερό μόνιμα και όποτε θέλει να πίνει νερό;
Αλλιώς πότε να του δίνω νερό;
Βεβαια παντα γεματο να ειναι το νερο. Μονο σε κουταβια το περιοριζουν καποιοι οταν μαθαινουν να πηγαινουν εξω.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Βεβαια παντα γεματο να ειναι το νερο. Μονο σε κουταβια το περιοριζουν καποιοι οταν μαθαινουν να πηγαινουν εξω.
Δε θεωρώ ότι ο περιορισμός βοηθάει στο να γίνει η μετάβαση να πηγαίνει έξω,έστω στον δικό μου δε δουλεύει
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Ο
Δε θεωρώ ότι ο περιορισμός βοηθάει στο να γίνει η μετάβαση να πηγαίνει έξω,έστω στον δικό μου δε δουλεύει
Δεν το εννοω οπως το καταλαβες. Ας πουμε λενε στα κουταβια 2 ωρες πριν τον υπνο να μην δωσεις νερο η φαγητο. Για να μην εχουν πολυ να λερωσουν. Ισχυει σιγουρα στα κουταβια αφου μολις πιουν κατουρανε κατευθειαν. Απλα εγω δεν μπορουσα να σκεφτομαι οτι διψαει ηταν και καλοκαιρι. Οποτε το ειχα συνεχεια και 3 και λιγο καθαριζα λιμνουλες
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Ο

Δεν το εννοω οπως το καταλαβες. Ας πουμε λενε στα κουταβια 2 ωρες πριν τον υπνο να μην δωσεις νερο η φαγητο. Για να μην εχουν πολυ να λερωσουν. Ισχυει σιγουρα στα κουταβια αφου μολις πιουν κατουρανε κατευθειαν. Απλα εγω δεν μπορουσα να σκεφτομαι οτι διψαει ηταν και καλοκαιρι. Οποτε το ειχα συνεχεια και 3 και λιγο καθαριζα λιμνουλες
Αααα,ναι κατάλαβα. Τον δικό μου έχω αρχίσει και τον ταιζω μετά την βόλτα (φαι-νερο) οπότε ναι καθαρίζω λιμνούλες γενικά και εγώ :ρ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Ποσο μηνων ειναι ο δικος σου και καθαριζεις λιμνουλες ακομη?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Και εγω βεβαια αν δεν τον εβγαζα 3 και 4 φορες θα καθαριζα ακομη :LOL:
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Ποσο μηνων ειναι ο δικος σου και καθαριζεις λιμνουλες ακομη?
4μιση είναι ο λεχριτης μου
Ο δικός σου;
Και εμείς 4 βόλτες κάνουμε κατά βάση,προσπαθώ 2 να είναι εκτόνωση για αρκετή ώρα με άλλα σκυλιά
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Α ειναι μικρουληηης. Εμεις μεγαλωσαμε πλεον τον απριλιο θα γινουμε 2. Αλλα ειμαστε κατουρλιαριδες :LOL:
 
  • Love
Reactions: Sasha




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Παραλιγο να υοθετησω ενα σκυλακι που ειδα στο facebook μολις :LOL:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Αλλα μου ειπε η κοπελα οτι εχει ηδη πολυ ενδιαφερον και της ειπα ενταξει αστο ας παει σε μια καλη οικογενεια και θα υοθετησω στο μελλον ενα που δεν θα εχει τοση ζητηση το καημενο.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Αλλα μου ειπε η κοπελα οτι εχει ηδη πολυ ενδιαφερον και της ειπα ενταξει αστο ας παει σε μια καλη οικογενεια και θα υοθετησω στο μελλον ενα που δεν θα εχει τοση ζητηση το καημενο.
Καλά απέκτησα τώρα πρώτη φορά σκύλο,και οριακά δεν έχω αποκτήσει δεύτερο στα καπάκια,σχεδόν κάθε αδέσποτο αγγελίας θέλω να το υιοθετήσω
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Και εγω με το ζορι κρατιεμαι και μεχρι τωρα δεν εχω στεικει σε καμια αγγελια οσο και να θελω. Αλλα αυτο εμοιαζε τοσοοοο πολυ με τον σκυλο που ειχαμε και μας αφησε δυστυχως το 2018. Αφου εγω σκαλωσα λεω δεν υπαρχει περιπτωση τετοια ομοιοτητα. Οποτε ηθελα οπωσδηποτε να δω αν θα βρει οικογενεια η αλλιως να το παρω.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Καλά απέκτησα τώρα πρώτη φορά σκύλο,και οριακά δεν έχω αποκτήσει δεύτερο στα καπάκια,σχεδόν κάθε αδέσποτο αγγελίας θέλω να το υιοθετήσω
Αυτο παντως ειναι αρκετα περιεργο γιατι ειναι ποκυ μικρος ο δικος σου ακομα εισαι στα δυσκολα:LOL: Εγω μετα που εγινε 7 8 μηνων ηθελα. Και παλι ελεγα οτι δεν θελω αλλο κουταβι θελω μεγαλυτερο σκυλο. Τωρα την αλλαξα και αυτη τη γνωμη:LOL:. Τι σου κανει ο χρονοςολα τα ξεχνας. Για αυτο κανει ο κοσμος δευτερο παιδι:ROFLMAO:.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Αυτο παντως ειναι αρκετα περιεργο γιατι ειναι ποκυ μικρος ο δικος σου ακομα εισαι στα δυσκολα:LOL: Εγω μετα που εγινε 7 8 μηνων ηθελα. Και παλι ελεγα οτι δεν θελω αλλο κουταβι θελω μεγαλυτερο σκυλο. Τωρα την αλλαξα και αυτη τη γνωμη:LOL:. Τι σου κανει ο χρονοςολα τα ξεχνας. Για αυτο κανει ο κοσμος δευτερο παιδι:ROFLMAO:.
Αχχααχαχαχαχ,μωρέ δε τα βγάζω πέρα με τον δικό μου ώρες ώρες επειδή είναι κουτάβι που και που βαράω φρίκες και εγώ Την επόμενη μέρα σκρολαρω φβ βρίσκω κουτάβια και είμαι σε φάση 'λες να στείλω;' αφού μου περίσσεψε ένα μεσαίο crate γιατί να μην έχω και έναν δεύτερο σκύλο να κάνει παρέα στον κουταβο μου
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Ο δικος μου δεν ξερω αν θα χαιροταν η αν θα ετρωγε φρικη αν επαιρνα αλλο:ROFLMAO: