Πόσο πιθανό είναι να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο;

Πόσο πιθανό είναι να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο;

  • Παίρνω συνεχώς αδέσποτα απο τον δρομο, και τους ψάχνω οικογένειες.

    Votes: 1 12,5%
  • Πήρα απο τον δρόμο και τον/την έχω.

    Votes: 5 62,5%
  • Μού άρεσε αδέσποτο ράτσας τάδε που είδα στο facebook

    Votes: 1 12,5%
  • Θέλω ένα μικρό μαλλιαρό και άσπρο χωρίς να πληρώσω

    Votes: 1 12,5%

  • Total voters
    8
  • Poll closed .

Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Ένα εκατομμύριο απαριθμούν τα αδέσποτα στην χώρα μας. Όσα ακριβώς και οι ενήλικες πολίτες που τρέχουν και παρακαλάνε για όλες τις δουλειές και δεν τους παίρνουν πουθενά (άνεργοι).

Πόσο πιθανό είναι να υιοθετήσεις αδέσποτο σκύλο ή μια αδέσποτη γάτα:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ευαγγελία πιο σιγά, γιατί φαίνεται σαν να τρολοσπαμάρεις.

Κατα τα άλλα θα ήθελα να τσεκάρω και τις 3 πρώτες απαντήσεις, εάν δεν έγραφες ''συνεχώς''(γιατί τα έφτυσα) και το ''ράτσας''(εμένα μου άρεσε μπάσταρδο που είδα στο φβ, τι πρόβλημα υπάρχει; )

Και υπάρχουν πολλοί τετοιοι εδώ μέσα, εξίσου αγανακτισμένοι με εσενα.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Ευαγγελία πιο σιγά, γιατί φαίνεται σαν να τρολοσπαμάρεις.

Κατα τα άλλα θα ήθελα να τσεκάρω και τις 3 πρώτες απαντήσεις, εάν δεν έγραφες ''συνεχώς''(γιατί τα έφτυσα) και το ''ράτσας''(εμένα μου άρεσε μπάσταρδο που είδα στο φβ, τι πρόβλημα υπάρχει; )

Και υπάρχουν πολλοί τετοιοι εδώ μέσα, εξίσου αγανακτισμένοι με εσενα.
Όχι, χρυσή μου. Δεν τρολοσπαμάρω.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Όχι, χρυσή μου. Δεν τρολοσπαμάρω.

Το ένα θέμα είναι οτι έχω σκοτωθεί να βοηθάω ζώα. 2ο αυτήν την εβδομάδα. Το άλλο θέμα είναι οτι παίρνω κάψουλες με γκουαρανά (ενεργητικότητα,ενεργητικότητα, ενεργητικότητα, αυπνια).
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευαγγελία μήπως να ανοίξεις πρώτα ένα θέμα στην ενότητα που συστήνονται τα μέλη, να σε γνωρίσουμε και εσένα αλλά και τα σκυλάκια σου και μετά να μπορέσουμε να απαντήσουμε σε όλα αυτά τα θέματα;

https://www.dogforum.gr/community/forums/Εμείς-και-τα-σκυλιά-μας.13/
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Ευαγγελία πιο σιγά, γιατί φαίνεται σαν να τρολοσπαμάρεις.

Κατα τα άλλα θα ήθελα να τσεκάρω και τις 3 πρώτες απαντήσεις, εάν δεν έγραφες ''συνεχώς''(γιατί τα έφτυσα) και το ''ράτσας''(εμένα μου άρεσε μπάσταρδο που είδα στο φβ, τι πρόβλημα υπάρχει; )

Και υπάρχουν πολλοί τετοιοι εδώ μέσα, εξίσου αγανακτισμένοι με εσενα.

Όσο για το άλλο σκέλος της απάντησης σου, το να υιοθετούμε αδέσποτα έχει να κάνει με φιλοζωϊα. Το να να τα διαλέγουμε με βάησ την εμφάνιση είνι το αντίθετο της φιλοζωίας. Στα σκυλιά κοιτάμε πόσ ανάγκη έχουν καθώς και τον χαρακτήρα τους.
 








ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όσοι διαλέξαμε ένα σκύλο βάση ράτσας δεν είχαμε το δικαίωμα να έχουμε σκύλο.

Εγώ που λέω γιο το παιδί μου ( αυτό με τα δύο πόδια ) έχω μπερδέψει τις έννοιες. Η εδώ κοινότητα να με εξορίσει.

Επειδή δεν θα στειρώσω τον σκύλο μου είμαι στην κατηγορία αυτών που ο νέος νόμος θα τους αφαιρέσει το δικαίωμα να έχουν σκύλο. Θα τον πάρουν δια της βίας. Αυτό επιβάλει η φιλοζωία.

Αυτά συζητάμε ;
Αν επιτρέπεται από ποιά φιλοζωική ήρθατε ;
=============

Ο φιλόζωος έχει δύο ερμηνείες

α. < φίλος + ζῷον> = εκείνος που αγαπά τα ζώα
β. < φίλος + ζωή>= εκείνος που αγαπά τη ζωή του, που επιθυμεί να ζήσει

Η ερμηνεία για τη λέξη ζωόφιλος είναι:

< ζῷον + φίλος>= εκείνος που αγαπάει τα ζώα
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Για αλλά μπήκα κι άλλα τελικά θα πω...

Δυστυχώς πιστεύω κι εγώ πως η "φιλοζωζωια" πολλές φορά κάνει κακό αντί για καλό.

Δυστυχώς βλέπω πολλές φορές ακραίες απόψεις, από ανθρώπους που νομίζουν πως η ανάγκες του σκύλου είναι να είναι αγκαλίτσα στον καναπέ.

Δεν ξέρω η εμπειρία μου δυστυχώς με τους οργανωμένους φιλοζωους δεν είναι καλή.
Σαφώς και έχουν καλή πρόθεση και πάρα πολλές φορές προσφέρουν και τρέχουν και σώζουν και και και..
Αλλά...
 
  • Like
Reactions: zerom0


antreas700

Active Member
12 Μαρτίου 2012
37
0
Κυπρος
Γειά σας και από μένα εγώ έχει χρόνια να γράψω από τον καιρό που έψαχνα να καταλήξω σε επιλογή σκύλου τελικά έχει 4 χρόνια που πήρα ένα σκυλάκι από μια κοπέλα που βρήκε ένα αδέσποτο και το δημοσίευσε στο fb από τότε τον έχω μαζί μου και δεν το μετάνιωσα καθόλου τον έχω ελεύθερο στο χωράφι είναι περιφραγμενο και συνορεύει με το σπίτι μου του έχω σπιτάκι άφθονο φαγητό και νερό και κάθε μέρα έρχεται στην αυλή μου και παίζει με το παιδί μου τα ζώα δεν θέλουν πολλά για να είναι ευτυχισμένα χρειάζονται φαγητό νερό και λίγη σημασία και προπάντων να μην είναι δεμένα χρειάζονται την ελευθερία τους και τα αδέσποτα δείχνουν και περισσότερη αγάπη επειδή ήταν παραμελημένα εμένα είναι διασταύρωση λυκοσκυλο με κυνηγετικό και μια χαρά είναι και με υιοθεσία ενός αδεσποτου κάνεις και μια καλή πράξη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3