Πόσο σκληρά παιχνίδια?


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
Πόσο "σκληρά" πρέπει να παίζουμε με τον σκύλο?

ξεκινώντας από τον κούταβό μου (τί άλλη αφορμή να είχα άλλωστε):

Θεωρώ οτί οι σκύλοι σε μία αγέλη με τα αδέλφια τους και τους άλλους σκύλους στην συνέχεια, παίζουν μεταξύ τους και παλεύουν. Το ρόλο αυτόν τώρα καλούμαι να τον παίξω εγώ.

Αυτός όμως δαγκώνει, και φυσικό είναι, ενώ και εγώ μπορεί να είμαι λίγο άγαρμπος που και που.... :oops:

Το συνηθισμένο είναι να τον βάζω κάτω, να σηκώνεται, καμιά σβούρα, να κυνηγάει να με δαγκώσει. Αν τα καταφέρει και πονέσω :evil: τον ακινητοποιώ κάτω για λίγο, τον ξαναφήνω. Που και που γρυλίζει, οπότε τον σταματάω για να σιγουρευτώ οτι ξέρει οτι παίζουμε, του λέω και κάθεται, ξαπλώνει, τον χαϊδεύω - με γλύφει και ξαναρχίζουμε!

Το χέρι μου βέβαια είναι σαν να έχω παλέψει με τίγρη.... :shock:

Τα πάω καλά? η θα βρεθούμε ο ένας στο χώμα και ο άλλος φυλακή?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το παιχνίδι είναι το πρώτο «σχολείο» του σκύλου μας. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού μετατρέπουμε τις δυνατότητες του κουταβιού σε ικανότητες και ταυτόχρονα θέτουμε τους πρώτους κανόνες της συμβίωσης μαζί μας.

Το κουτάβι που ενθαρρύνεται να δαγκώνει χέρια, εξασκεί την ικανότητα του στο δάγκωμα και τη βελτιώνει καθώς μεγαλώνει. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν πως έχει περισσότερες πιθανότητες να «ξεφύγει» σε σχέση με ένα σκυλί το οποίο έχει μάθει να παίζει με αντικείμενα και όχι με χέρια και πόδια ανθρώπων.

Αγόρασε μασητικά παιχνίδια για το κουτάβι σου για να μάθει να ασχολειται με αυτά και όχι με τα παπούτσια σας και μην ενθαρρύνεις το βίαιο παιχνίδι. Προτίμησε το μπαλάκι και μάθε του να στο φέρνει πίσω, το σκοινάκι (διελκυστίνδα), κρύψ’ του αντικείμενα και ενθάρρυνε το να τα βρει κτλ.

Με λίγα λόγια άσε το κατς, διότι σε λίγο καιρό μπορεί να μην βρεθείς ούτε στο χώμα, ούτε στη φυλακή, αλλά σε κανένα νοσοκομείο για ράμματα. :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Αν είναι κουτάβι είναι φυσιολογικό να βλέπει τα χέρια σου σαν παιχνίδι και να τα δαγκώνει. Μην του το απαγορεύσεις τελείως ακόμα γιατί είναι ο τρόπος που θα το μάθεις να ελέγχει τη δύναμη του δαγκώματος του. Διάβασε εδώ: http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?p=2897&highlight=#2897

Ταυτόχρονα θα πρέπει να αρχίσεις σταδιακά να μεταφέρεις το ενδιαφέρον του από τα χέρια σου σε διάφορα παιχνίδια (σχοινιά, μπαλάκια κλπ).
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
ROTTIE said:
Το κουτάβι που ενθαρρύνεται να δαγκώνει χέρια, εξασκεί την ικανότητα του στο δάγκωμα και τη βελτιώνει καθώς μεγαλώνει. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν πως έχει περισσότερες πιθανότητες να «ξεφύγει» σε σχέση με ένα σκυλί το οποίο έχει μάθει να παίζει με αντικείμενα και όχι με χέρια και πόδια ανθρώπων.

Αγόρασε μασητικά παιχνίδια για το κουτάβι σου για να μάθει να ασχολειται με αυτά και όχι με τα παπούτσια σας και μην ενθαρρύνεις το βίαιο παιχνίδι. Προτίμησε το μπαλάκι και μάθε του να στο φέρνει πίσω, το σκοινάκι (διελκυστίνδα), κρύψ’ του αντικείμενα και ενθάρρυνε το να τα βρει κτλ.

Με λίγα λόγια άσε το κατς, διότι σε λίγο καιρό μπορεί να μην βρεθείς ούτε στο χώμα, ούτε στη φυλακή, αλλά σε κανένα νοσοκομείο για ράμματα. :wink:
Από παιχνίδια... άλλο τίποτα και εναλλασσόμενα.

Skylos said:
Αν είναι κουτάβι είναι φυσιολογικό να βλέπει τα χέρια σου σαν παιχνίδι και να τα δαγκώνει. Μην του το απαγορεύσεις τελείως ακόμα γιατί είναι ο τρόπος που θα το μάθεις να ελέγχει τη δύναμη του δαγκώματος του. Διάβασε εδώ: http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?p=2897&highlight=#2897
Είδα και λέω εγώ τώρα:

1) Να του κόψω τελείως το δάγκωμα? (π.χ. τις προάλλες, τον χάιδευα στην κοιλιά, μου δαγκώνει (πάρα πολύ απαλά) το χέρι, και το τραβάει μέχρι τον λαιμό του. Εκεί ήθελε χάδι..)
2) Να τον αφήσω να δαγκώνει απαλά? (που ...κάτι έχει αρχίσει να πιάνει και από αυτό)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όπως διάβασες στην προηγούμενη συζήτηση, που σε προέτρεψε να ανατρέξεις ο skylos, το κουτάβι χρησιμοποιεί το στόμα του όπως εμείς τα χέρια μας. Τα πάντα γύρω του είναι άγνωστα και καινούργια και για να τα γνωρίσει θα τα βάλει στο στόμα του όπως κάνουν τα μωρά!
Αυτό όμως δεν έχει σχέση με αυτό που μας περιέγραψες:
Το χέρι μου βέβαια είναι σαν να έχω παλέψει με τίγρη....
Σε λίγο που θα αρχίζει να αλλάζει δόντια, τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Ενθάρρυνε το από τώρα να παίζει με αντικείμενα και όχι με χέρια και πόδια ανθρώπων.
 








keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
amangos said:
Τα κουταβίσια δόντια ξεσκίζουν, τα κανονικά δεν γδέρνουν το ίδιο.
Μην ανησυχείς, όταν μεγαλώσει θα προσέχει να μην σε πονέσει...
Αυτό το ''όταν μεγαλώσει'' περιμένουμε και μεις..... :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf