Πόσο χρόνο η εκπαίδευση τουαλέτας ;


onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
Απελπισμένα ρωτάω γιατί παρόλο που έχω προσπαθήσει όλους τους θετικούς τρόπους εκπαίδευσης/εκμάθησης τουαλέτας :( ](*,)
Ο μικρός μου απλά και συστηματικά αποφεύγει την πάνα του είτε καθαρή είτε βρώμικη με δικά του υγρά είτε έχει σταγόνες ειδικές είτε όχι κάνει και τις δυο ανάγκες του οπουδήποτε αλλού :( :-({|=
Είναι δυο μηνών ποια και τον έχω μια εβδομάδα τον πήρα από καταφύγιο και εκεί τον είχαν σε crate με τα αδερφάκια του και εκεί έκαναν μέσα τις ανάγκες τους :mad:
Του έχω κι εγώ crate και δεν τα κάνει μέσα :D
Δώστε μου παρακαλώ τα φώτα σας :idea: :idea:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ειναι δυσκολο θα χρειαστει καιρο και θα πρεπει να κανεις υπομονη.ο δικος μου 7 μηνων και ακομα εχουμε ατυχηματακια!θα πρεπει να τον επιβραβευεις καθε φορα που παει εκει που πρεπει. παρατηρησε τον και θα δεις οτι κανει μια κινηση οποτε θελει να κατουρησει. μολις την βλεπεις πηγαινε τον στην πανα. αλλα και μονη μου καθε μιση ωρα καλο ειναι να τον βαζεισ εκει και να του δινεις την εντολη που εχει επιλεξει τσισα κακα π.χ..
να ξερεις οτι μετα απο φαγητο και νερο στα 20 λεπτα κανουν τσισα τους. οπως και μετα απο υπνο και παιχνιδι..
χρειαζεται υπομονη και ολα θα φτιαξουν..ειναι πολυ μικρος ακομα και δεν εχει μαθει να κρατιεται.
 


onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
ειναι δυσκολο θα χρειαστει καιρο και θα πρεπει να κανεις υπομονη.ο δικος μου 7 μηνων και ακομα εχουμε ατυχηματακια!θα πρεπει να τον επιβραβευεις καθε φορα που παει εκει που πρεπει. παρατηρησε τον και θα δεις οτι κανει μια κινηση οποτε θελει να κατουρησει. μολις την βλεπεις πηγαινε τον στην πανα. αλλα και μονη μου καθε μιση ωρα καλο ειναι να τον βαζεισ εκει και να του δινεις την εντολη που εχει επιλεξει τσισα κακα π.χ..
να ξερεις οτι μετα απο φαγητο και νερο στα 20 λεπτα κανουν τσισα τους. οπως και μετα απο υπνο και παιχνιδι..
χρειαζεται υπομονη και ολα θα φτιαξουν..ειναι πολυ μικρος ακομα και δεν εχει μαθει να κρατιεται.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)
Αυτός είναι αλήτης τον πάω στην πάνα και δεν κάνει τίποτα μόλις τον αφήσω τότε τα αμολάει :rolleyes:
Από υπομονή άλλο τίποτα :(
Και πάλι ευχαριστώ :)
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Πολυ γρηγορα απελπιστηκες... θελει χρονο, υπομονη και επιμονη...
απο το crate να το πηγαινεις κατευθειαν στην πανα, να το κρατας πανω εκει για 3-5 λεπτα και αν δεν κανει, παλι στο crate για 10-20 λεπτα και ξανα κατευθειαν πανα.
πρεπει να το παρακολουθεις 24/7 για να προλαβαινεις τα ατυχηματα.
καλη επιτυχια και δειξε υπομονη και καλη διαθεση... θα μαθει αργα ή γρηγορα!
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
προσπάθησε να τον παρακολουθείς όσο πιο πολύ μπορείς και να τον έχεις σε πιο μικρό χώρο περιορισμένο. Συνήθως δίνουν "στίγμα" ότι σκοπεύουν να τα κάνουν.... αλλά όσον αφορά το κατούρημα τους... όταν βλέπεις ότι πίνει νερό... να τον περιμένεις μετά από λίγο και να τον πηγαίνεις κοντά σε πάνα. Συνήθως όταν ξυπνάνε πάλι θέλουν να κάνουν... Έχε μαζί σου λιχουδιές και επιβράβευσε τον άμεσα!
Εμένα έπιασε και στην Sabi αυτό, και έχω ένα τρομερό σερί από εχτές το βράδυ με την πάνα μαζί της! :)
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
θα πρεπει να επιμενεις να του λες συνεχεια τσισα τσισα και να μην τον αφηνεις να φευγει αν δεν κανει...επισης οταν τα κανει αλλου θα πρεπει να τον μαλωνεις την ωρα που τον βλεπεις να το κανει οχι μετα και οταν λεω μαλωμα εννοω ενα δυνατο οχι, μη η εεεε...
εκει που κανει τσισα του ριξε μπολικο ξυδι να φυγει η μυρωδια γτ μπορει να πηγαινει και εκει γτ μυριζει οτι εχει κατουρισει. μην βαζεις χλωρινη γτ τους ενοχλει η μυρωδια και επειδη ειναι πιο εντονη πηγαινουν εκει. βαλε ξυδι παντως εκει που κανει τσισα τ στο χαλι αστο να αποροφηθει στο πατωμα σκουπισε το με ενα χαρτι. και σιγα σιγα θα το κοψει. καθε μιση ωρα βαζε τον στην πανα του. και αυτο τον καιρο κρατα τις λιχουδιες για επιβραβευση τουαλετας μονο.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
μετα απο φαι, νερο, υπνο, χαδια και παιχνιδι συνηθως αμολανε μια κατρουλα ή μια @τουλα. εχε το νου σου να το πηγαινεις κατευθειαν στην πανα μετα απο αυτες τις δραστηριοτητες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Το ότι δεν τα κάνει στο κρέιτ παρόλο που είχε μάθει έτσι είναι μεγάλη υπόθεση..Έχε υπομονή η εκμάθηση θα κρατησει 3-4 μήνες ακόμη σίγουρα, είναι πολυ μικρός...Δεν την συνδύασε ακόμη οπότε παρακολούθηση και μόλις δεις σημάδια κατρουλίδικα αμέσως πάνα..πριν καν τα κάνει..είναι στο κρέιτ; με το που βγαίνει πάνα...και αν δεν τα κάνει μένουμε εκεί όσο χρειαστεί..Τον δικό μου δεν τον έμαθα σε πάνα αλλά σε βεράντα και καθόμουν ακόμη και τέταρτο έξω μέχρι να κάνει πιπί στις αρχές.
Επίσης με το που θα τα κάνει λέγε του πιπί και χαδάκια και χαρές σαν να τετραγώνισε τον κύκλο. Θα μάθει την εντολή και σύντομα με το που θα λες πιπι θα τα αμολάει. Δεν μπορείς να φανταστείς τι βολικό είναι αυτό!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
και εσυ μπαλκονι και εμεις ...και να καθεσε με το κρυο στο μπαλκονι και να λεσ τσισα κανε τσισα...θελει πολυ υπομονη
 


onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
Πολυ γρηγορα απελπιστηκες... θελει χρονο, υπομονη και επιμονη...
απο το crate να το πηγαινεις κατευθειαν στην πανα, να το κρατας πανω εκει για 3-5 λεπτα και αν δεν κανει, παλι στο crate για 10-20 λεπτα και ξανα κατευθειαν πανα.
πρεπει να το παρακολουθεις 24/7 για να προλαβαινεις τα ατυχηματα.
καλη επιτυχια και δειξε υπομονη και καλη διαθεση... θα μαθει αργα ή γρηγορα!
Ναι αλλά έτσι δεν θα δει το crate σαν τιμωρία ;
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
κοιτα εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικη στο να μενεις στο σημειο της τουαλετας μεχρι να τα κανει, γιατι εμμεσα του μαθαινεις να κανει πολυ ωρα, ενω αυτο που βολευει συνηθως ειναι να τα κανει αμεσως και να ακολουθει η επιβραβευση (περπατημα, λιχουδια, χαδι,τρεξιμο, παιχνιδι) γιατι καποιες φορες εχεις χρονο μονο για μια γρηγορη βολτα αφοδευσης.
κανενας τροπος δεν εχει τον χαρακτηρα του κανονα, γιατι καθε σκυλος και καθε κηδεμονας ειναι διαφορετικος. αυτο που δουλευει για το δικο μου σκυλι μπορει να μην δουλευει στο δικο σου πχ.
δοκιμαζεις και πορευεσαι αναλογα με το ποσο σε ικανοποιει το αποτελεσμα.
δε μου εχει τυχει να συνδεσει καποιο σκυλι μου το crate με τιμωρια, γιατι δεν το παρουσιαζα ως τετοια.
 


onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
κοιτα εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικη στο να μενεις στο σημειο της τουαλετας μεχρι να τα κανει, γιατι εμμεσα του μαθαινεις να κανει πολυ ωρα, ενω αυτο που βολευει συνηθως ειναι να τα κανει αμεσως και να ακολουθει η επιβραβευση (περπατημα, λιχουδια, χαδι,τρεξιμο, παιχνιδι) γιατι καποιες φορες εχεις χρονο μονο για μια γρηγορη βολτα αφοδευσης.
κανενας τροπος δεν εχει τον χαρακτηρα του κανονα, γιατι καθε σκυλος και καθε κηδεμονας ειναι διαφορετικος. αυτο που δουλευει για το δικο μου σκυλι μπορει να μην δουλευει στο δικο σου πχ.
δοκιμαζεις και πορευεσαι αναλογα με το ποσο σε ικανοποιει το αποτελεσμα.
δε μου εχει τυχει να συνδεσει καποιο σκυλι μου το crate με τιμωρια, γιατι δεν το παρουσιαζα ως τετοια.
Ευχαριστώ πολυ κι εγω ξεκίνησα με το που ξυπνάει να τον παρασερνω στην Πανα με μια λιχουδια και μόλις κάνει τσισα άλλη μια λιχουδια έχει αρχίσει να φέρνει αποτέλεσμα 40% θα έλεγα
Βεβαια μετα παει και κάνει το μαρκάρισμα του και αλλου όπου του φωνάζω ΜΗ
Είναι μια αρχή ενθαρρυντική για μένα



 


zoudaki

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
10
0
Athens-Greece
Καλησπερα σας!!!
Ειμαι νεα στο site και μελλουσα σκυλομανουλα....Το θέμα της τουαλέτας με εχει απασχολησει κι εμενα ιδιαιτερα!!!Ψαχνοντας λοιπον βρήκα διάφορα!Σας παραθετω λοιπον ενα κειμενο που διαβασα για την τουαλετα του σκυλου! - Δεν ειμαι ειδικη και δε ξερω κατα ποσο αυτα ολα αληθευουν απλα ευελπιστω να βοηθησω οσο μπορω!!!

[FONT=&quot]Tαχύρρυθμα μαθήματα για να πηγαίνει στο «μέρος»[/FONT]
[FONT=&quot]Πρόκειται για τη σημαντικότερη απορία κάθε πρωτάρη αφέντη και για τον κυριότερο, ίσως λόγω εγκατάλειψης ή επιστροφής του κουταβιού. [/FONT]
[FONT=&quot]Και ενώ τα πράγματα θα ήταν πολύ ευκολότερα, τουλάχιστον ως προς την τουαλέτα του, αν ο πρώτος μας σκύλος ήταν ενήλικος, συνεχίζουμε να επιμένουμε με μανία σε κουτάβια. Ας μάθουμε τουλάχιστον πως θα τους μάθουμε να λερώνουν μόνο έξω. Αναμφισβήτητα, ακόμα και αν έχετε την τύχη το κουτάβι σας να είναι ήδη εκπαιδευμένο για να λερώνει έξω, αυτό ισχύει για το χώρο όπου ζούσε μέχρι σήμερα. Φτάνοντας στο νέο του σπίτι, θα χρειαστεί μια περίοδο προσαρμογής στη δική σας ρουτίνα και στο νέο χωροταξικό σχέδιο – πού δηλαδή επιτρέπεται να λερώνει, πού να παίζει, πού να ανεβαίνει, πού να κοιμάται, κλπ. Η εκπαίδευση του κουταβιού να λερώνει στο μέρος της δικής σας επιλογής αποτελεί το πρώτο και πιθανότατα το πιο κρίσιμο κομμάτι της εκπαίδευσης.[/FONT]
[FONT=&quot]9 συμβουλές για να λερώνει «σωστά»[/FONT][FONT=&quot]
1. Η καλύτερη μέθοδος είναι να βγάζετε το κουτάβι σας έξω για λίγο α) μετά από κάθε γεύμα, β) κάθε φορά που ξυπνάει, γ) όποτε πίνει πολύ νερό, δ) μετά από κάθε παιχνίδι. Πρόκειται για προβλέψιμες στιγμές που το εντεράκι και η κυστούλα είναι γεμάτα. Παρατηρείστε τη σχέση που έχει το λέρωμα του δικού σας κουταβιού με τις δραστηριότητες αυτές.
2. Ταΐστε το κουτάβι σας σε προγραμματισμένες ώρες και αποφύγετε τους μεζέδες ανάμεσα στα γεύματα, κατά το δυνατόν. Αν έχει συνεχώς πρόσβαση σε φαγητό και νερό θα είναι πολύ δυσκολότερο να προβλέψετε τη στιγμή που θέλει να ξαλαφρώσει.
3. Αποφύγετε τα ατυχήματα βγάζοντας το κουτάβι έξω πριν συμβεί το κακό. Συνήθως τα κουτάβια έχουν ανάγκη να λερώνουν κάθε τρεις με τέσσερις ώρες, στην αρχή. Όσο οι μήνες περνάνε, τόσο καλύτερα ελέγχει και το κουτάβι την ουροδόχο κύστη του.
4. Φροντίστε να αναγνωρίσετε έγκαιρα τα σήματα προειδοποίησης: κύκλοι γύρω από μια περιοχή, απότομο κάθισμα, κλαψούρισμα, μύρισμα του πατώματος, υπερβολική δραστηριότητα (ενθουσιασμός), ξαφνική εξαφάνιση από το χώρο ή πορεία προς την πόρτα (ή την μπαλκονόπορτα). Οδηγείστε το άμεσα έξω. Ακόμα κι αν δεν ήσασταν αρκετά γρήγοροι αυτήν τη φορά, θα πρέπει να το βγάλετε έξω για να τελειώσει ότι ξεκίνησε.
5. Ο περιορισμός σε ένα ελεγχόμενο μικρό χώρο, πχ. σκυλίσιο πάρκο ή μεταλλικό κλουβί, βοηθά και ιδιαίτερα τις ώρες που δεν μπορείτε να παρατηρείτε τα προειδοποιητικά του σήματα. Σε μικρούς χώρους το κουτάβι αποφεύγει να λερώσει και ειδικά σε αυτόν που θεωρεί «σπίτι του». Έτσι, αρχίζει αναγκαστικά να εξασκεί την κυστούλα του στο να κρατιέται. Εσείς εύκολα μπορείτε να το πάρετε αγκαλιά τις προβλέψιμες στιγμές (μετά το φαγητό, μόλις ξυπνάει, όποτε πίνει πολύ νερό, μετά από παιχνίδι) και να το εναποθέσετε στο έδαφος κατευθείαν στο επιθυμητό μέρος για ξαλάφρωμα.
6. Ιδανικά βγάλτε το βόλτα, το αργότερο 15 λεπτά μετά κάθε γεύμα. Οδηγείστέ το στο ίδιο σημείο κάθε φορά. Αν είναι πολύ μωρό για να περπατά με λουρί, κουβαλήστε το έξω σε ένα ασφαλές, περιφραγμένο μέρος. Καθίστε κοντά του και παίξτε ή χαϊδέψτέ το.
7. Επαινέστε το άμεσα, με την ολοκλήρωση του «έργου». Ένα εύγευστο μεζεδάκι, κάθε φορά που λερώνει στο σωστό μέρος μπορεί να ενισχύσει την επιθυμητή συμπεριφορά (αρκεί να το κάνετε άμεσα και όχι αφού επιστρέψετε μέσα στο σπίτι). Σταδιακά μειώστε τις φορές που το επιβραβεύετε με μεζέ, μέχρι να σταματήσετε τα δωράκια, με την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης.
8. Μη σας ξεγελάει το γεγονός πως έτυχε να τα κάνει όλα σωστά τις πρώτες εβδομάδες. Αρχίστε τώρα την εκπαίδευση μέχρι να μη γίνεται κανένα ατύχημα, ακόμα και αν σας φαίνεται βαρετό. Είναι πραγματικά πολύ κρίσιμο, να το κάνει πάντα σωστά.
9. Τα ατυχήματα είναι αναμενόμενα όσο μαθαίνει. Μη χάνετε το κουράγιο και την ψυχραιμία σας. Αν θυμώσετε θα μπερδέψετε το κουτάβι. Καλύτερα να σκεφτείτε με ηρεμία γιατί την πατήσατε ΚΑΙ αυτήν τη φορά για να διορθώσετε τη δική σας αντίδραση και να προλάβετε το επόμενο ατύχημα.[/FONT]
[FONT=&quot]10. Ψυχραιμία γιατί...[/FONT][FONT=&quot]
• Αν το τιμωρήσετε επειδή λέρωσε μέσα στο σπίτι, ίσως το παρεξηγήσει και αποφεύγει να λερώνει όσο είστε παρόντες. Είναι δύσκολο για ένα κουτάβι να συσχετίσει το λέρωμα ΜΕΣΑ στο σπίτι με τιμωρία. Όμως εύκολα θα συσχετίσει την τιμωρία με την παρουσία του «τιμωρού» - τη δική σας. Κάτι τέτοιο μπορεί να οδηγήσει σε προβληματική συμπεριφορά, όπως φόβο για το αφεντικό.
• Αν το κουτάβι σας κατάφερε να λερώσει μέσα χωρίς να το καταλάβετε, δεν έχει νόημα να το σύρετε στον τόπο του εγκλήματος. Είναι πια πολύ αργά. Για να μην εκνευριστείτε (και το στρεσάρετε) σκεφτείτε πως εσείς ευθύνεστε, που δεν το προλάβατε και πως η δικαιολογημένη τιμωρία σας θα είναι ένα ακόμα σφουγγάρισμα. Ας προσέχατε.
• Το κουτάβι δεν μπορεί να συσχετίσει τη συμπεριφορά με την τιμωρία. Βγάζοντάς το έξω τακτικά, από την ΙΔΙΑ πόρτα, προς το ΙΔΙΟ πάντα μέρος, θα μάθει: ΕΔΩ πρέπει να λερώνω και παίρνω και ένα καλό μεζέ για αυτό! Άρα συμφέρει.Κάθε φορά που κατευθύνεται προς τη σωστή πόρτα που οδηγεί στο «σωστό μέρος» για να λερώσει επαινέστε το. Είστε ένα βήμα πιο κοντά στο να λερώνει μόνο εκεί.[/FONT]
[FONT=&quot]Να είστε πάντα προετοιμασμένοι για μερικά ατυχήματα. Κουτάβι δε θέλατε; Ευκαιρία να βελτιώσετε την ικανότητά σας στο σφουγγάρισμα.[/FONT]
[FONT=&quot]Aπό τη Κλέα Μοριανού για το περιοδικό ΓΑΒ[/FONT]
 


zoudaki

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
10
0
Athens-Greece
Επειδη το κειμενο που εχω ειναι μεγαλο θα βαλω κι αλλο ενα κομματι που αφαιρεσα!!!
Η προετοιμασία των κουταβιών για τη γρήγορη κι εύκολη
προσαρμογή τους, στη ζωή στο σπίτι!

Οι σκύλοι είναι πλάσματα της συνήθειας. Όποιον κόσμο τους δείξετε, σ' αυτόν τον κόσμο θα πιστέψουν. Σαν νεογέννητα, έχουν ανάγκη το ερέθισμα από το γλύψιμο της μητέρας τους για να τους βοηθήσει να κάνουν τις κενώσεις τους. Με αυτό τον τρόπο η φωλιά μένει καθαρή και τα κουτάβια αναπτύσσονται. Όταν είναι ακόμη μικροσκοπικά, ακόμη τυφλά και κουφά, τα ερεθίσματα που τους προκαλεί το φαγητό αρχίζουν και κάνουν θαύματα. Και πάλι, η αφοσιωμένη μητέρα τους φροντίζει να κρατά τη φωλιά καθαρή.
Μερικές μητέρες, όπως καλά ξέρετε, είναι καλύτερες από τις άλλες.
Θα 'βαζα στοίχημα πως, όσο πιο καθαρή κρατάει τη φωλιά η μαμά σκύλα, τόσο πιο εύκολα συνηθίζουν αργότερα τη ζωή στο σπίτι τα κουταβάκια της. Μ' αυτή τη σκέψη, όταν η σκύλα μου η Φάνυ είχε την πρώτη γέννα της, καλύψαμε το κουτί, όπου είχε τα μικρά της με εφημερίδες· η κόρη μου κι εγώ τις αλλάζαμε, όσο πιο συχνά μπορούσαμε, δηλαδή κάπου πέντε φορές την ημέρα. Στο μεταξύ, η Φάνυ φρόντιζε για την καθαριότητα. Τα οχτώ κουταβάκια της τόσο συνήθισαν να είναι καθαρά και στεγνά που, όταν ένα απ' αυτά έβαλε το πόδι του σ' ένα υγρό σημείο (ακόμη δεν μπορούσαν να δουν) άρχισε να κλαίει και να τινάζει το πόδι του. Δεν τους άρεσε καθόλου να περπατούν βρεγμένα από ούρα, και ποιος μπορούσε να τους πει
Όχι;
Η κακή πρώτη ανατροφή χαλάει το ίδιο τα κουτάβια, όπως
και τους ανθρώπους. Όταν αγοράζετε ένα κουτάβι, που κάποιος άλλος μεγάλωσε, αυτά που έχει ζήσει πριν έρθετε εσείς στη ζωή του, μπορεί ήδη να το έχουν μάθει να είναι βρώμικο ή να μη δίνει δεκάρα γι' αυτό. Αποκοιμήθηκε πάνω στο φαγητό του; Βέβαια και σ' οτιδήποτε άλλο βρίσκεται εκεί γύρω, επίσης.
Ορισμένοι ιδιοκτήτες χειροτερεύουν αυτή την κατάσταση χωρίς να το θέλουν. Αφήνουν τό κουτάβι σ' ένα δωμάτιο με εφημερίδες να λερώνει. Συχνά, ιδιαίτερα αν έχουν το κουτάβι σε κάποιο απομονωμένο μέρος του σπιτιού, όπως στο υπόγειο, δεν καθαρίζουν και τόσο τακτικά. Το μήνυμα που καταλαβαίνει ο σκύλος σας είναι, πως δεν πειράζει να λερώνει στο σπίτι. Αν πείραζε, γιατί θα του αφήνατε σε τέτοιο χάλι το δωμάτιο του;
Το καλύτερο, που μπορείτε να κάνετε για το κουταβάκι σας και τον εαυτό σας είναι να καθαρίζετε γρήγορα. Μ' αυτόν τον τρόπο, το μήνυμα σας θα είναι καθαρό και δυνατό: Τόσες και τόσες φορές μ' έχουν καλέσει να λύσω ένα πρόβλημα προσαρμογής του σκύλου στο σπίτι, όπου ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος ήταν η σωρεία των αρνητικών αρχικών μηνυμάτων, που δεχόταν το κουτάβι κοντά στους ιδιοκτήτες του. Πάντως, όμως, ό,τι κι αν έχει συμβεί, δεν έχει καταστρέψει το σκύλο σας. Τα ζώα αυτά έχουν τη δυνατότητα να μάθουν από την αρχή κάτι. Έτσι, αν εσάς σας πειράζει να είναι λερωμένο το πάτωμα, φροντίστε να τον πειράζει κι αυτόν. Καθαρίστε εκεί που λέρωσε αμέσως — όχι αργότερα. Πλύντε την περιοχή που λέρωσε, χρησιμοποιώντας ένα καθαριστικό με αμμωνία. Αν το ατύχημα έγινε πάνω στο χαλί σας, καθαρίστε το σημείο κι ύστερα βρέξτε το με λευκό ξύδι που δεν θα το λεκιάσει. Η αμμωνία ή το ξύδι θα εξουδετερώσουν τη μυρωδιά που θα μπορούσε να παρασύρει το σκυλί να ξαναγυρίσει στον τόπο του εγκλήματος.
Η καθαριότητα είναι ένας από τους τρόπους με τους οποίους μπορείτε ν' αποκτήσετε επικοινωνία με το ζώο σας χωρίς να φωνάξετε, να το χτυπήσετε ή να απειλήσετε να φωνάξετε τον μπόγια. Μην ξεχνάτε, έχετε να κάνετε μ' ένα ζώο που φτιάχνει φωλιά. Η επιβίωση του εξαρτάται από την καθαριότητα της φωλιάς. Έτσι, λοιπόν, αν τον τοποθετήσουμε σ' ένα μικρό χώρο που θα θυμίζει φωλιά, θα αρχίσει, βασισμένος στα ένστικτα του και μόνο, και χωρίς να χρειαστούν δικές μας προσπάθειες, να μαθαίνει γρήγορα πώς να ρυθμίζει έτσι τις ανάγκες του, ώστε να μη λερώνει, όσο βρίσκεται στη φωλιά του. Τα περισσότερα ζώα έχουν μια φυσική τάση να διατηρούν την περιοχή, όπου ζουν και τρώνε, καθαρή. Μπορούμε να εκμεταλλευτούμε αυτό το γεγονός για να επικοινωνήσουμε με το σκυλί και να πετύχουμε αρκετά εύκολα αυτό που θέλουμε. Αν το σκυλί που προσπαθείτε να συνηθίσετε να ζει στο σπίτι χωρίς να λερώνει είναι βρώμικο, το πιθανότερο είναι πως κάποτε έμαθε να είναι έτσι. Το σκυλί, που ζει στο σπίτι, δεν έχει έλεγχο πάνω στο περιβάλλον του. Μικρή δυνατότητα εκλογής έχει. Αν αφεθεί μόνο του σε μια βρώμικη φωλιά με τα άλλα αδέλφια του ή σ' έναν άλλο ακάθαρτο χώρο μόνο του, το κουτάβι δεν είναι σε θέση να πάρει σκούπα και φαράσι και να καθαρίσει. Απλά προσαρμόζεται.
 


zoudaki

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
10
0
Athens-Greece
Και τελος βαζω και αυτο....
Πώς θα συνηθίσει το κουτάβι να μη λερώνει μ' ένα κασόνι ή κλούβα!Χρησιμοποιείστε ένα κασόνι ή μιά συρμάτινη κλούβα. Μ' αυτόν τον τρόπο εφαρμόζετε στην πράξη τις παρατηρήσεις, που κάναμε πιο πάνω. Ξέρετε πως το κουτάβι σας θα προτιμούσε να μένει σε μια καθαρή και στεγνή περιοχή.Επίσης,είναι φτιαγμένο για να διατηρεί τη φωλιά του καθαρή. Έτσι, λοιπόν, θα πρέπει να διαμορφωθεί ένα πρόγραμμα, βολικό και για εκείνο και για σας. Θα πρέπει να συνηθίσει να βγαίνει έξω σύμφωνα με κάποιο πρόγραμμα, πάντα στην ώρα του, παρακαλώ, και να μένει στα ενδιάμεσα στη μικρή καθαρή και στεγνή φωλιά του. Τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνεται, ώσπου να συνηθίσει να μη λερώνει στο σπίτι. Από τη στιγμή που θ' αρχίσει να προσαρμόζεται, θα χρειαστεί λίγον ακόμα χρόνο, ώσπου να του γίνει συνήθεια. Τότε, θα πρέπει σταδιακά να το αφήνουμε όλο και περισσότερο έξω από την κλούβα του να κάνει βόλτες.Εύκολο; Φυσικά.Πρώτα - πρώτα ας μιλήσουμε για την κλούβα. Όχι, δεν είναι σκληρό. Δεν είναι σκληρό να δίνει κανείς φωλιά σ1 ένα ζώο που την έχει ανάγκη. Μπορεί να φαίνεται σα φυλακή, αλλά δεν είναι. Τα μεγάλα ανοίγματα αφήνουν τον αέρα να κυκλοφορεί και να δροσίζει το ζεστό του σώμα, αλλά του επιτρέπουν να κοιτάζει γύρω του!Αν είναι να μάθει να μη λερώνει, η κλούβα πρέπει να είναι στο μέγεθος του σώματος του κουταβιού. Αν είναι μεγαλύτερη από το μήκος του σώματος του, τότε θα μπορεί να πηγαίνει στη μια άκρη, να κάνει την ανάγκη του και ύστερα να γυρίζει στην άλλη και να ξαπλώνει.Καθώς η μιά άκρη είναι κοντά στην άλλη, θα καταλήξει να κυκλοφορεί και να κοιμάται μέσα σε ούρα και κόπρανα.Αλλωστε, ο επιπλέον χώρος θα του επιτρέπει να κινείται, και η κίνηση θα κάνει περισσότερο επιτακτική την ανάγκη για κένωση.Έτσι, η μικρού μεγέθους κλούβα ταυτόχρονα κάνει το κουτάβι να επιδιώκει την καθαριότητα και επιπλέον ελαχιστοποιεί τις ανάγκες του για κενώσεις. Φυσικά, η κλούβα δεν χρησιμοποιείται παρά σαν όργανο διδασκαλίας και το κουτάβι θα πρέπει να απολαμβάνει, όση ελευθερία χρειάζεται σ' ολόκληρη αυτή την περίοδο της εκπαίδευσης του. Δε θα πρέπει να έχει εκείνες μόνο τις ελευθερίες, που θα του έδιναν την ευκαιρία να έχει ατυχήματα μέσα στο σπίτι.Πολλοί ρωτούν, αν χρειάζεται να βάλουν κάτι στο δάπεδο της κλούβας έτσι, που να μην ξαπλώνει το κουτάβι στο κρύο μέταλλο. Πολλά σκυλιά, όμως, προτιμούν τις ψυχρές επιφάνειες. Πάντως, μπορείτε να βάλετε ό,τι θέλετε στο δάπεδο, αρκεί φυσικά να μη το θεωρήσει αυτό το κουτάβι σαν πρόσκληση να κάνει την ανάγκη του. Αν ήδη το έχετε μάθει να μη κάνει την ανάγκη του σε χαρτί, είναι καλή ιδέα να σκεπάσετε το δάπεδο της κλούβας με χαρτί. Μια πετσέτα μπορεί να το κάνει να νιώθει πιο άνετα, ωστόσο μπορεί να ουρήσει πάνω της. Καθώς η πετσέτα θα απορροφήσει τα ούρα, δε θα σκορπίσουν σ' ολόκληρο το δάπεδο. Θα μπορέσει τότε το κουταβάκι να τη σπρώξει σε μια γωνιά και να μείνει στεγνό. Μ' αυτόν τον τρόπο η πετσέτα θα το βοηθήσει να σας ξεγελάσει. Φυσικά, κάτι τέτοιο δε θα βοηθούσε καθόλου στην εκπαίδευση του. Μερικά κουτάβάκια αρχίζουν να μασουλούν την πετσέτα ή οτιδήποτε άλλο βάλετε μέσα. Αν αυτό σας κάνει να νιώθετε καλύτερα, δοκιμάστε μια παλιά πετσέτα. Αν ο μικρός τη βρέξει ή τη σκίσει, πάρτε την κι αφήστε τον με την κλούβα άδεια.Τό επόμενο ζήτημα είναι αν μπορεί να μπει κάτι στην κλούβα για να διασκεδάζει το κουταβάκι σας ή να το τρέφει. Ολόκληρη η ιδέα της κλούβας είναι να μιμηθείτε μ' αυτή το φυσικό περιβάλλον της φωλιάς του, ώστε να συνηθίσει μόνο του να μην κάνει την ανάγκη του, όσο βρίσκεται εκεί, αλλά έξω, σύμφωνα με το πρόγραμμα που εσείς θα καθιερώσετε. Σκοπός της κλούβας δεν είναι να το βασανίσετε ούτε να το κάνετε δυστυχισμένο. Φυσικά και μπορεί να 'χει μια μπάλα ή ένα κόκαλο να μασουλάει. Η τροφή, από την άλλη μεριά, δεν είναι καλή ιδέα, γιατί θα του δημιουργήσει την ανάγκη να βγει έξω. Αυτό μπορεί να γίνει, όταν δεν είστε κοντά του για να το βγάλετε έξω.Οι συνήθειες του στο φαγητό θα είναι φυσικά ένας άλλος παράγοντας στο γύμνασμα του να συνηθίζει να μη λερώνει στο σπίτι. Είναι λάθος, στην προσπάθεια μας να φανούμε καλοί μαζί του, να του αφήνουμε μπροστά του τροφή για μεγάλες χρονικές περιόδου^ ή ακόμη κι ολόκληρη τη μέρα. Κι αν εξαιρέσουμε όλους τους άλλους παράγοντες, αυτός ο τρόπος προσθέτει μεγάλη απερισκεψία στην προσπάθεια μας. Το συνεχές φαγητό σημαίνει και συνεχείς κενώσεις. Τα κουταβάκια πρέπει να τρέφονται με πρόγραμμα, ανάλογα με το πότε μπορείτε να τα παίρνετε από την κλούβα τους για βόλτα. Η τροφή δεν πρέπει ν' αφήνεται κοντά τους για παραπάνω από δεκαπέντε λεπτά. Είναι πολύ κακή συνήθεια για το σκύλο να είναι συνέχεια σκυμμένος πάνω από το φαγητό του. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε, επίσης, να ενθαρρύνει δυο κακές συνήθειες: από τη μιά μεριά του σκύλου, να μη μάθει ποτέ να μη λερώνει στο σπίτι, κι απ' τη μεριά τη δική σας, να φτάσετε να του μαγειρεύετε γευστικές σπεσιαλιτέ γιατί κάνει τό δύσκολο με τις σκυλοτροφές. Το φιλέτο πέφτει λίγο ακριβό για σκυλοτροφή. Αφήστε τον με τις σκυλοτροφές, κι αυτές επί δεκαπέντε λεπτά. Αν χάσει κάνα -δυο γεύματα επειδή έκανε τον αργό και το δύσκολο, θα μάθει να τρώει καλά, όταν είναι η ώρα του.Εκτός κι αν ο καιρός είναι υπερβολικά θερμός και δεν έχετε αιρ κοντίσιον, δε χρειάζεται ν' αφήνετε νερό στην κλούβα του. Αν το κάνετε αυτό, θα του δημιουργήσετε την ανάγκη να ουρεί συχνότερα — πιθανόν εκτός προγράμματος. Πάντως, όμως, ο μικρός θα πρέπει να έχει, όσο νερό θέλει, όταν βρίσκεται έξω από την κλούβα του.Το νερό παίζει ουσιαστικό ρόλο στην υγεία του, για την πέψη, τη σωστή λειτουργία των νεφρών, για την ικανότητα του σώματος του να ψύχεται. Η στέρηση του νερού θα του έκανε κακό.Αν ανησυχείτε πως ίσως δεν μείνει νερό στην κλούβα του, όσο εσείς θα λείπετε στη δουλειά, αφήστε λίγα παγάκια να λιώσουν στην κούπα του. Μ' αυτόν τον τρόπο ο μικρός θα μπορεί να βρέξει τη γλώσσα του χωρίς να χρειαστεί τεράστιες ποσότητες νερού. Άλλωστε, το νερό που θα δώσουν τα παγάκια, θα κρατήσει περισσότερο απ' όσο το νερό που θα χωρούσε σαν υγρό στην. κούπα του. Επόμενη δουλειά μας είναι να προετοιμάσουμε ένα πρόγραμμα. Δε θα σας ζητούσα ποτέ να σηκωθείτε από τ' άγρια χαράματα, αλλά δε θα περίμενα ποτέ κι από το κουταβάκι να περιμένει περιορισμένο στην κλούβα του για πάνω από οχτώ ώρες πριν βγεί έξω, έτσι θα πρέπει να συμβιβαστείτε κάπως. Αν πρέπει να είστε στο κρεβάτι από τις έντεκα, τότε ο μικρός θα πρέπει οπωσδήποτε να βγεί βόλτα στις επτά. Μη χάνετε το θάρρος σας, όμως. Όταν μεγαλώσει, μπορεί και θα περιμένει περισσότερο. Όσο είναι μικρός, όμως, και μαθαίνει ακόμη, οι οχτώ ώρες είναι, όσο περισσότερο μπορεί να περιμένει. Φυσικά για το κουταβάκι σας είναι καλύτερο, αν μένετε στο σπίτι όλη τη μέρα. Η δουλειά, όμως, είναι δουλειά. Και δεν αποφασίζουν πολλοί να παρατήσουν τη δουλειά τους για να μάθουν το σκυλάκι τους να μη λερώνει στο σπίτι. Πάντως όμως, αν ξέρετε κανένα παιδί ή κανένα φίλο γείτονα που να μπορεί να βγάζει το μικρό βόλτα, όσο θα λείπετε, θα ήταν θαυμάσιο.Μόνο εσείς θα ξέρετε καλά το σκυλάκι σας, κι έτσι μόνο εσείς θα μπορείτε να προσαρμόζετε ρεαλιστικά το πρόγραμμα του. Δεκαπέντε με είκοσι λεπτά παιχνίδι στην κουζίνα είναι ό,τι περισσότερο μπορεί να κάνει το μέσο κουτάβι, πριν χρειαστεί να ξαναβγεί έξω. Κι εδώ, όμως, πάνω απ' όλα, πρέπει να επικρατεί η κοινή λογική. Αν το επαινείτε κάθε φορά που κάνει την ανάγκη του έξω, θα επιταχύνετε την προσαρμογή του στο σπίτι.Το κουταβάκι σας μπορεί να μένει στεγνό για πέντε λεπτά μόλις ή για μια ώρα. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλάξτε το πρόγραμμα, ώστε να το βολεύει. Κάντε το βόλτες. Να το επαινείτε θερμά κάθε φορά που κάνει την ανάγκη του έξω. Όταν το γυρίσετε στό σπίτι, παίξτε μαζί του ή αφήστε το να παίζει μόνο του στην κουζίνα, όσο εσείς θα ετοιμάζετε φαγητό ή θα πίνετε τον καφέ σας. Ύστερα, με συντροφιά το αγαπημένο του παιχνίδι, περιορίστε το στην κλούβα, ώσπου να 'ρθει η ώρα να το ξαναβγάλετε βόλτα. Τα περισσότερα κουταβάκια θα εκμεταλλευτούν θαυμάσια το χρόνο που περνούν περιορισμένα αναπληρώνοντας τον ύπνο τους.Αν το κουτάβι λερώσει την κουζίνα σας, αυτό σημαίνει ότι το έχετε αφήσει πολύ καιρό έξω από την κλούβα ή δεν έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει, όσο ήσασταν βόλτα. Σ' αυτή την περίπτωση, πού αλλού θα μπορούσε να το κάνει παρά μέσα; Αν στη βόλτα ολόκληρη δεν έκανε την ανάγκη του, βάλτε το αμέσως πίσω στην κλούβα του μόλις γυρίσετε και αφήστε το εκεί ως την επόμενη βόλτα που προβλέπει το πρόγραμμα. Μ' αυτόν τον τρόπο θα μπορέσετε να του δώσετε να καταλάβει για ποιο λόγο γίνονται όλα αυτά. Αν το κουτάβι λερώσει στην κλούβα, θα είναι είτε γιατί θα βρίσκεται εκεί για πρώτη ή δεύτερη φορά και δε θα ξέρει πως θα μείνει εκεί για αρκετή ώρα, είτε γιατί η κλούβα είναι αρκετά μεγάλη ώστε να του επιτρέπει να κινείται. _ Όταν λερώσει την κλούβα του, μαλώστε το, βγάλτε το βόλτα, και δείξτε την ευχαρίστηση σας, αν κάνει την ανάγκη του όσο θα βρίσκεται έξω. Φροντίστε, όμως, να καθαρίσετε την κλούβα. Μην ξεχνάτε, εκείνο που θέλουμε είναι να το μάθουμε να σιχαίνεται να είναι βρώμικο.Σιγά - σιγά το κουτάβι θα αρχίσει να μπαίνει στο νόημα. Καταφέρνει πράγματι να κάνει την ανάγκη του, όσο βρίσκεται έξω στίς βόλτες. Κρατάει καθαρή την κλούβα του και την κουζίνα. Μπορείτε τώρα σιγά - σιγά να αυξάνετε το χρόνο που περνάει στο σπίτι έξω από τη φωλιά του. Μη βιαστείτε όμως. Σ' αυτές τις περιπτώσεις το γρήγορα, μπορεί να σημαίνει αργά μακροπρόθεσμα. Αν για μια βδομάδα δε λερώσει πουθενά στο σπίτι, δώστε του είκοσι λεπτά παιχνίδι μετά τη βόλτα του, την επόμενη βδομάδα τριάντα λεπτά και αργότερα ακόμη περισσότερο.Πριν γίνει αυτό δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να λερώσει κάπου χωρίς να το πάρετε είδηση. Τώρα μπορείτε να το αφήσετε να εξερευνήσει το υπόλοιπο σπίτι και να του δίνετε ελευθερία, πέντε ή δέκα λεπτά ελευθερίας κάθε φορά, σ' άλλα δωμάτια εκτός της κουζίνας, μ' εσάς μπροστά και ποτέ μόνο του.Αν λερώσει, έστω και μια φορά, το γυρίζετε πίσω στο πρόγραμμα της πρώτης βδομάδας και επι μια ολόκληρη βδομάδα. Μετά απ' αυτή τη βδομάδα θ' αρχίσετε και πάλι σιγά - σιγά να το αφήνετε ελεύθερο στο σπίτι. Πάντως θά πρέπει να περιμένετε να λερώσει λίγες φορές.Εκείνο που θέλετε θα το πετύχετε. Τα σκυλιά μαθαίνουν πολλά από τα λάθη τους.
 




onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
Πιο αναλυτική δεν γίνεται θα έλεγα Ευχαριστώ είναι το λιγότερο που μπορω να πω


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=37.927442,23.728401

 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εγώ έχω ένσταση με το να μένει το κουτάβι μόνιμα στο κρέιτ μέχρι να μάθει την τουαλέτα. Γιατί ουσιαστικά αυτό προτείνει.
 


zoudaki

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
10
0
Athens-Greece
Εγώ έχω ένσταση με το να μένει το κουτάβι μόνιμα στο κρέιτ μέχρι να μάθει την τουαλέτα. Γιατί ουσιαστικά αυτό προτείνει.
Κι εγω την εχω ακομα αλλα με 2-3 εκπαιδευτες που μιλησα και με φιλους που εχουν δοκιμασει αυτη τη μεθοδο, μου ειπαν πως αυτο δε γινεται αιωνια...αν το σκυλι ειναι και καπως "εξυπνο" μαθαινει πολυ γρηγορα...γενικα με οσους μιλησα το πρωτο που μου ελεγαν ειναι πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι φυλακη για το σκυλο....εξαλου δε το εχεις μονιμα εκει ουτε του δινεις να καταλαβει πως αυτο ειναι το μερος του και τελος...του κανεις μια εκπαιδευση - εκγυμναση μονο στη τουαλετα...και το crate το χρησιμοποιεις μονο για εκπαιδευτικο σκοπο....
Απο οσο εχω καταλαβει τουλαχιστον απο ολα αυτα ετσι θα γινει....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3