Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
<<Τρώει μια χαρά , πίνει νερό αλλα κουράζεται οταν το παω βόλτα πολύ γρήγορα>> και γιατί να κάνετε ευθανασία ; απλά θα το πηγαίνετε μικρότερες βόλτες και χωρίς να βιάζεστε...
Μαλλον δεν καταλάβατε τι ενοουσα με το πολυ γρήγορα. Δεν εννοώ ότι κανω βιαστικά βολτες .. αλλα ότι ο σκύλος κουράζεται εύκολα. Του αρέσουν οι βολτες και οποτε βγαινω χωρις αυτον περιμένει ο γλυκας μου και με κοιταζει μηπως και αλλαξω γνωμη και τον παρω μαζι. Αλλα δεν θελω να τον κουραζω πολυ επειδή εχει προβλημα με το λαιμό του και λαχανιαζει. Το να μην τον κουρευω ειναι μια λυση για να μη φοβαιμαι τα χειρότερα. αλλα το γνωρίζω οτι ειτε σε λίγους μήνες ειτε μετα απο 1 -2 χρόνια το μέγιστο θα έρθει η ώρα αυτη.
 
  • Like
Reactions: i love dogs


i love dogs

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2015
47
25
Μαλλον δεν καταλάβατε τι ενοουσα με το πολυ γρήγορα. Δεν εννοώ ότι κανω βιαστικά βολτες .. αλλα ότι ο σκύλος κουράζεται εύκολα. Του αρέσουν οι βολτες και οποτε βγαινω χωρις αυτον περιμένει ο γλυκας μου και με κοιταζει μηπως και αλλαξω γνωμη και τον παρω μαζι. Αλλα δεν θελω να τον κουραζω πολυ επειδή εχει προβλημα με το λαιμό του και λαχανιαζει. Το να μην τον κουρευω ειναι μια λυση για να μη φοβαιμαι τα χειρότερα. αλλα το γνωρίζω οτι ειτε σε λίγους μήνες ειτε μετα απο 1 -2 χρόνια το μέγιστο θα έρθει η ώρα αυτη.
αργά ή γρήγορα θα έρθει αυτή η στιγμή, δυστυχώς ζούνε πολύ λίγα χρόνια σε σχέση με μας... καθυστερείστε αυτή την ώρα όσο μπορείτε, αρκεί να μην υποφέρει ! και όταν λέω αυτό εννοώ να μην πονάει, να μην ταλαιπωρείται με ορούς, μικροεπεμβάσεις, κατακλίσεις κλπ.. να τρώει μόνο του, να πίνει μόνο του νεράκι.... όσο για τις βόλτες μόλις τώρα μου ήρθε μια ιδέα ! αν έχετε Ι.Χ. να τον πηγαίνετε βόλτα με αυτό και να κάθεστε μαζί του σε ένα πάρκο, σε μια παραλία, σε ένα δασάκι.... !!!
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Συμφωνώ και εγώ με τη Giota83, εφόσον τρώει, πίνει και δεν πονάει τότε δε χρειάζεται να του κάνετε ευθανασία. Και εγώ έχω σκύλο μεγάλης ηλικίας που έχει πολλά προβλήματα υγείας και περπατάει με μεγάλη δυσκολία. Πάμε πολύ μικρές βόλτες καθημερινά και όποτε έχουμε χρόνο εκδρομές με το αμάξι σε κάποιο πάρκο ή δάσος για να κάνουμε πικνικ. Έχω παρατηρήσει ότι αυτές οι εκδρομές βοηθούν στην ψυχολογία του ζώου και το κάνουν χαρούμενο. Ειδικά στην καλοκαιρινή άδεια που πάμε καθημερινά στη θάλασσα, το σκυλί ευχαριστιέται πολύ παρ'όλο που δεν περπατάει, τρέχει κτλ.
Προσωπικά και εγώ είχα αμφιβολίες για το πότε πρέπει να πάρω αυτή την απόφαση και σε αυτό με βοήθησε η κτηνίατρός μου πάρα πολύ. Οπότε το συζητάμε κάθε φορά που την επισκέπτομαι και νιώθω πιο σίγουρη για την απόφαση που παίρνω. Και εκείνη μου λέει συνεχώς ότι υπάρχει το ενδεχόμενο ο σκύλος να φύγει ή να πρέπει να τον κοιμήσουμε αλλά το κάνει για να έχω και εγώ γνώση της κατάστασης και το θεωρώ σωστό από μέρους της.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα απίστευτη στενοχώρια. Ενα βλαμμένο σκυλί ενος γείτονα μας στο χωριό επιτέθηκε στο σκύλο μας . Τον ειχε βγάλει βόλτα χωρίς λουρί οπως κανει παντα, αν και του έχουμε πει να μην το κανει γιατι ειναι επιθετικός σε ξένους. Και δεν έφτασε αυτο μας την είπε και απο πάνω οτι, δεν είναι τίποτα μονο δυο ράμματα θελει. Εκτός αυτού κατατρομαξαν και τα ανήψια μου και εκλαιγαν για πόση ωρα. Πήγαμε στον κτηνίατρο και του εκανε ραμματα και έδωσε αντιβιοτικά , αλλα του εκανε ζημιά στο ενα πισω ποδι. Πραγματικά τα νεύρα μου χτύπησαν τέρμα.. απο εκεί που δεν ηξερα τι να κανω για το θέμα της ευθανασίας τελικα ισως να ειναι η μονη λυση για να μη ταλαιπωρείται Αυτο που με νευριασε ειναι οτι δεν θα γίνει η ευθανασία απο επιλογή δικη μου αλλα επειδή ενας βλακας δεν προσέχει τον δικο του σκυλο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
.. απο εκεί που δεν ηξερα τι να κανω για το θέμα της ευθανασίας τελικα ισως να ειναι η μονη λυση για να μη ταλαιπωρείται
Ε;

Αυτο που με νευριασε ειναι οτι δεν θα γίνει η ευθανασία απο επιλογή δικη μου αλλα επειδή ενας βλακας δεν προσέχει τον δικο του σκυλο
Ε; (δις)
 


Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
Ε;


Ε; (δις)
Τι ακριβώς φάνηκε παράξενο σε αυτα που ειπα? Αν ειναι τα ταλαιπωρείται απο τον πονο λογω των δαγκωματιών δεν είναι σωστο να το αφήσω να υποφέρει . Τα πισω ποδια παθανε ζημια . Περπατα λιγακι και καθεται.
Και ναι θα προτιμούσα η πιθανότητα να κανει ευθανασία δικη μου απόφαση επειδή πολυ απλα ειναι γερος και δε μπορεί να περπατήσει απο γηρατειά και οχι επειδή εγινε αυτο το ατυχημα.
Και πραγματικά απο οσα ειπα μονο αυτα σου φανηκαν πιο παραξενα?
 




paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Τι ακριβώς φάνηκε παράξενο σε αυτα που ειπα? Αν ειναι τα ταλαιπωρείται απο τον πονο λογω των δαγκωματιών δεν είναι σωστο να το αφήσω να υποφέρει . Τα πισω ποδια παθανε ζημια . Περπατα λιγακι και καθεται.
Και ναι θα προτιμούσα η πιθανότητα να κανει ευθανασία δικη μου απόφαση επειδή πολυ απλα ειναι γερος και δε μπορεί να περπατήσει απο γηρατειά και οχι επειδή εγινε αυτο το ατυχημα.
Και πραγματικά απο οσα ειπα μονο αυτα σου φανηκαν πιο παραξενα?
Απο το πρωτο μηνυμα σου ενω το σκυλι τρωει πινει περπαταει κτλ μιλας για ευθανασια...βρηκες και τον τραυματισμο τωρα...εδεσε το γλυκο...τι κι αν ακομα περπαταει..εσυ δεν θες να τον ταλαιπωρεις..αντε στειλτον τον 17χρονο γερακο για αποσυρση...
Και πολυ τον κρατησες...
θα σκυλο-βαρεθηκε και αυτος 17χρονια..
 


Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
Ναι. Αυτό μόνο μου φάνηκε παράξενο.
Απλώς ψάχνεις δικαιολογία και ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Και φυσικά, δεν μπορώ να το επικροτήσω.
Οχι δεν ψαχνω καμια δικαιολογία. Και ουτε θα δικαιολογηθώ για οτι απόφαση παρω. Σημερα πηγαμε στο χωριο και το σκυλί ηταν ολο χαρα και ειχα αρχίσει να ξεχναω το θεμα αυτο . Ο μόνος λόγος που ειχα αρχίσει να το σκέφτομαι ηταν τα λόγια του κτηνιάτρου οτι ίσως να το καναμε γιατι είναι κριμα να υποφέρει αργότερα. Ο σκύλος μου ειναι 17 χρονών. Τα πισω πόδια του και πριν συμβεί αυτό του πονούσαν απο την αρθρίτιδα . Αν θεωρείτε οτι ψαχνω δικαιολογίες μετα απο την τρομάρα που πηρα σημερα που κόντεψε να μεινει στον τόπο απο το αλλο σκυλι τοτε δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και δε μπορειτε να με κρινετε αν δεν ξέρετε τι σημαίνει αυτό το σκυλί για μενα.
 
Last edited:


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Οχι δεν ψαχνω καμια δικαιολογία. Και ουτε θα δικαιολογηθώ για οτι απόφαση παρω. Σημερα πηγαμε στο χωριο και το σκυλί ηταν ολο χαρα και ειχα αρχίσει να ξεχναω το θεμα αυτο . Ο σκύλος μου ειναι 17 χρονών. Τα πισω πόδια του και πριν συμβεί αυτό του πονούσαν απο την αρθρίτιδα . Αν θεωρείτε οτι ψαχνω δικαιολογίες μετα απο την τρομάρα που πηρα σημερα που κόντεψε να μεινει στον τόπο απο το αλλο σκυλι τοτε δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Και παλι μιλας για ενα χαρουμενο σκυλι που δεν εμεινε στον τοπο..
Ευτυχως που δεν σκεφτοταν σαν εσενα οι δικοι μου οταν επεσα με το ποδηλατο και εσπασα το ποδι μου..
 


Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
Και παλι μιλας για ενα χαρουμενο σκυλι που δεν εμεινε στον τοπο..
Ευτυχως που δεν σκεφτοταν σαν εσενα οι δικοι μου οταν επεσα με το ποδηλατο και εσπασα το ποδι μου..
Πραγματικά δε σας καταλαβαίνω. Πιανεστε απο οτι λέξεις θελετε και δεν μπαινετε στον κοπο να αναρωτηθείτε οτι ισως για να ήθελα να το μοιραστώ με κάποιον αλλο εκτός της οικογένειας μου οτι ήμουν ταραγμένη απο το γεγονός .
Ναι το σκυλί μου ειναι χαρουμενο και είναι κάθε φορα που παμε εκει. Δλδ έπρεπε να μεινει στον τοπο για να ειναι λογικό να το μοιραστώ για αυτό με άλλους? Δεν βγαίνει νοημα με τη λογική σας.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Πραγματικά δε σας καταλαβαίνω. Πιανεστε απο οτι λέξεις θελετε και δεν μπαινετε στον κοπο να αναρωτηθείτε οτι ισως για να ήθελα να το μοιραστώ με κάποιον αλλο εκτός της οικογένειας μου οτι ήμουν ταραγμένη απο το γεγονός .
Ναι το σκυλί μου ειναι χαρουμενο και είναι κάθε φορα που παμε εκει. Δλδ έπρεπε να μεινει στον τοπο για να ειναι λογικό να το μοιραστώ για αυτό με άλλους? Δεν βγαίνει νοημα με τη λογική σας.
Ειπε κανενας να μεινει στον τοπο το σκυλι σου? εσυ αναφερεις την ευθανασια καθε λιγο.. και απο οσα εχεις πει και χωρις ιδιαιτερο λογο..
 


Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
Ειπε κανενας να μεινει στον τοπο το σκυλι σου? εσυ αναφερεις την ευθανασια καθε λιγο.. και απο οσα εχεις πει και χωρις ιδιαιτερο λογο...?
Οταν δλδ το σκυλί σου το σηκώνει στον αέρα και το πεταει κατω με δυναμη και εχει δαγκωματιές σε ολο του το σωμα και έχει σακατεψει το πισω ποδι στα νεύρα.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ!? Αν δλδ θα προτιμούσατε με τη συμβουλη του κτηνιάτρου που σας λεει οτι θα υποφέρει να το αφησετε να ζησει ακομα και ανάπηρο σε αυτη την ηλικία τότε τι να πω. Αυτο είναι εγωισμος.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Χαλαρωστε καλε! Η κοπελα ειναι ταραγμενη.
Και πάνω στην υπέρτατη ταραχή μου, τι να σκεφτώ...τι να σκεφτώ...την ευθανασία. Πάλι! Και να το αφηγηθώ δις, και σε άλλο θέμα μπας και συμφωνήσει κάποιος μαζί μου.
Sorry...δυσκολεύομαι!
 
  • Like
  • Angry
Reactions: sis and Giota83


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Έχει ανέβει στη σελίδα ένα πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό άρθρο για το θέμα της ευθανασίας.
Το παραθέτω προς ανάγνωση: Άρθρο

Από κει και πέρα, όπως ανέφερα παραπάνω έχω έναν σκύλο σε αντίστοιχη κατάσταση, οπότε θα μοιραστώ την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει την κοπέλα που βρίσκεται σε αυτό το δίλημμα.
Ο σκύλος μου ειναι αντίστοιχης ηλικίας με προβλήματα στα αρθριτικά, με άνοια και με όγκο στα σπλάχνα.
Το ζωντανό δεν μπορεί να σηκωθεί μόνο του, έχει ακράτεια και έντονο στρες λόγω της άνοιας.
Θα μπορούσα πολύ εύκολα να πω ότι ταλαιπωρείται και να του έκανα μια ευθανασία και κανένας δεν θα μου έλεγε και τίποτα.
Αλλά το σκυλί μου:
-έχει όρεξη για φαγητό και πίνει νερό
-μπορεί να περπατήσει εφόσον το σηκώσω
-είναι καθαρό γιατι το καθαρίζω τακτικά από τις ακαθαρσίες
-δεν υποφέρει από οξείς πόνους
-ακολουθεί συγκεκριμένες φαρμακευτικές αγωγές για να μειώνονται οι επιπτώσεις των παθήσεων που έχει
-είναι εκφραστικο, δείχνει χαρά όταν πάει βόλτα και ανταποκρίνεται στα χάδια

Η φροντίδα ενός τέτοιου ζώου προϋποθέτει πολύ κόπο και πολλά χρήματα από τον εκάστοτε ιδιοκτήτη.
Να πρέπει να ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ για να φροντίσει το σκύλο, να πρέπει να καθαρίζει συνεχώς το ζώο και το χώρο του, να ψάχνει συνεχώς σκευάσματα που ενδεχομένως θα το βοηθήσουν και διάφορα άλλα.

Πολλοί δεν μπορούν να ανταπαξέλθουν σε αυτές τις συνθήκες και επιλέγουν την ευθανασία με το σκεπτικό ότι εφόσον ταλαιπωρείται τώρα και κάποια στιγμή θα πεθάνει ας το κοιμήσουμε μια ώρα νωρίτερα.

Με βάση αυτά που μας έχει πει, όλοι εδώ κρίνουν ότι πρέπει να του δώσεις μια ευκαιρία. Άμα έχεις επιλέξει την ευθανασία, κανένας μας εδώ μέσα, δυστυχώς, δεν μπορεί να σε εμποδίσει.
Τα κριτήρια για το πότε πρέπει να το κοιμήσεις θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα. Έχουν γραφτεί από πολλά μέλη στο παρόν thread, υπάρχουν χιλιάδες άρθρα που το αναλύουν, οπότε δεν είναι τόσο δύσκολο να κρίνει ένας ιδιοκτήτης πότε πρέπει να προβεί σε μια τέτοια κίνηση.

ΥΓ: Επίσης, please, πήγαινε και σε κανέναν άλλο κτηνίατρο να σου πει μια γνώμη. Όσο καλός και να είναι αυτός που πηγαίνεις πάντα, και ειδικά σε δύσκολες περιπτώσεις, πρέπει να συμβουλευόμαστε και άλλους ειδικούς.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Giota83


Giota83

Member
7 Σεπτεμβρίου 2019
13
2
40
Χαλαρωστε καλε! Η κοπελα ειναι ταραγμενη.
Ελπιζω να ειναι καλα ο γερακος. Και να μην το αφησετε ετσι με το γειτονα, χωριο-ξεχωριο...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον . Ευτυχώς φαινεται να ειναι λίγο καλύτερα . Σηκωνεται μονος του και σήμερα έφαγε λιγάκι.
Από τους τόσους ομως που σχολίασαν ως απάντηση κανεις δεν ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει πως ειναι το σκυλί τωρα. Ή ποσο πολυ χτυπησε .. Ολοι σας το παιζετε φιλοζωοι και ξερετε μονο να κρινετε ανθρώπους χωρις να αναρωτηθείτε γιατι μπορει να το σκεφτηκα ετσι ξαφνικά. Μόνο να κατηγορείτε ξέρετε χωρίς να γνωρίζετε τα γεγονότα ... Δλδ λυπαμαι γιατι καλη η φιλοζωία λατρεύω τα ζωα αλλα δεν θα αφηνα ποτε ενα ζωο να υποφέρει ενώ το βλεπω να ποναει απλα και μονο απο εγωισμο. Κακως το μοιράστικα εξαρχης εδω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3