Πώς διαλέγουμε εκπαιδευτή...


Status
Κλειδωμένο θέμα

ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με αφορμή την ενδιαφέρουσα συζήτηση που κάνουμε τις τελευταίες ημέρες σχετικά με την εκπαίδευση, προτείνω, για να διευκολύνουνε τον οποιονδήποτε βρίσκεται στη διαδικασία έρευνας για το που να εμπιστευτεί την εκπαίδευση του σκύλου του, να φτιάξουμε όλοι μαζί μια λίστα με συμβουλές.
Ξεκινώ, λοιπόν, προσπαθώντας να συνοψίσω όσα έχουν ειπωθεί και σας περιμένω να συμπληρώσετε.

Ποιος είναι ο κατάλληλος εκπαιδευτής για εμάς και το σκύλο μας.

1. Ο εκπαιδευτής που δεν είναι σκυλέμπορας-εισαγωγέας.

2. Αυτός που θα συζητήσει διεξοδικά με τον πελάτη σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποιεί και θα φροντίσει να είναι συγκεκριμένος και σαφής όσον αφορά στην αμοιβή του.

3. Αυτός που θα θέσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χρονοδιάγραμμα και δεν θα αφήσει τίποτα στην τύχη (του στυλ «προχωράμε και βλέπουμε…»).

4. Αυτός που θα ψυχολογήσει το σκύλο μας και εμάς και θα ακολουθήσει την μέθοδο που ταιριάζει στον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία μας. Μην ξεχνάμε ότι ο εκπαιδευτής θα εκπαιδεύσει εμάς, για να εκπαιδεύσουμε το σκύλο μας.

5. Αυτός που διατηρεί καθαρές και αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις. Είναι δείγμα ότι σέβεται τον εαυτό του, τη δουλειά και το πελάτη του.

6. Αυτός που θα μας δείξει δείγματα δουλειάς του, θα μας παρουσιάσει το δικό του σκύλο, θα μας επιτρέψει να παρακολουθήσουμε μαθήματα του και να μιλήσουμε με άλλους πελάτες του.

7. Αυτός που δεν θα αρκεστεί στην εκμάθηση των απλών εντολών, αλλά θα δουλέψει πάνω στην ψυχολογία και την συμπεριφορά του σκύλου.

8. Αυτός που μετά το τέλος των ατομικών μαθημάτων, οργανώνει και ομαδικά.

9. Αυτός που εκπαιδεύει σκυλιά σε κυναθλήματα.

10. Ο εκπαιδευτής που εκμεταλλεύεται και το τελευταίο λεπτό του μαθήματος εποικοδομητικά, δουλεύοντας με εμάς και το σκύλο μας.

11. Αυτός που κατεβάζει τα σκυλιά του σε εξετάσεις εργασίας.

12. Αυτός που δεν θα ενοχληθεί με τις ερωτήσεις σας όσο «ενοχλητικές» και να είναι. Μην ξεχνάμε πως ο πελάτης έχει απόλυτο δίκιο να είναι επιφυλακτικός απέναντί του, διότι απλά ΔΕΝ υπάρχει επάγγελμα «Εκπαιδευτής σκύλων».
Δεν υφίσταται τέτοιος κλάδος, δεν εκδίδεται καμιά άδεια, δεν ανήκει σε κανένα επιμελητήριο, δεν έχει ελεγχθεί από υγειονομική αρχή, δεν κόβει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

13. Αυτός που θα κρατήσει επαφή με εσάς και το σκύλο σας και μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων και θα είναι πρόθυμος να σας βοηθήσει με οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει στο μέλλον.

Περιμένω τις δικές σας προτάσεις, έτσι ώστε να συμπληρώσουμε τη λίστα... :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Όταν λες εξετάσεις εργασίας εννοείς schutzhund και τέτοια ή οποιαδήποτε δραστηριότητα που απαιτεί υπακοή?

Εξαιρετική λίστα, δεν έχω κάτι να προσθέσω. :)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Skylos said:
Όταν λες εξετάσεις εργασίας εννοείς schutzhund και τέτοια ή οποιαδήποτε δραστηριότητα που απαιτεί υπακοή?
Αν εννοεις αυτο,εγω δεν θα διαλεγα ενα τετοιο εκπαιδευτη γιατι πιστευω στην "θετικη εκπαιδευση"και ειναι πολυ σπανιο(ισως να υπαρχουν ελαχιστοι διεθνως)που εκπαιδευουν σκυλια για schutzhund με αυτη την μεθοδο.
Ορισμενοι που χρησιμοποιουν καποιες μεθοδους απο το "positive training"η το clicker ειναι η νεα μοδα εκπαιδευτων που συνδιαζουν και τις δυο μεθοδους,κλασσικη-θετικη.

Αυτός που εκπαιδεύει σκυλιά σε κυναθλήματα.
Ουτε αυτο το καταλαβα,γιατι καποιος που δεν εκπαιδευει για agility η schutzhund δεν ειναι καλος εκπαιδευτης?

Για μενα το πιο σημαντικο κριτηριο ειναι να μου επιτρεψει να παρακολουθησω 1-2 μαθηματα που κανει,αν ειναι δυνατον ομαδικα χωρις το σκυλι μου και να παρατηρησω τον τροπο που δουλευει
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σιγά μην συμφωνούσα σε όλα

3. Αυτός που θα θέσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χρονοδιάγραμμα και δεν θα αφήσει τίποτα στην τύχη (του στυλ «προχωράμε και βλέπουμε…»).
τι ΑΚΡΙΒΩΣ εννοείς με αυτό???

ότι π.χ. το σκυλί σου θα μάθει το κάτσε σε δύο μαθήματα και ότι σε 21 μαθήματα (ακριβώς) θα κάνει αυτά τα χ πράγματα????

όλα τα σκυλιά έχουν την ίδια εκπαιδευσιμότητα???

όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν τις ίδιες γνώσεις??

όλα τα σκυλιά μεγάλωσαν το ίδιο??

όλα τα σκυλιά δεν ή είναι προβληματικά???

κ.λ.π
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Skylos said:
Όταν λες εξετάσεις εργασίας εννοείς schutzhund και τέτοια ή οποιαδήποτε δραστηριότητα που απαιτεί υπακοή?

Εξαιρετική λίστα, δεν έχω κάτι να προσθέσω. :)
Ναι αυτό εννοώ.
Θεωρώ ότι είναι ένα στοιχείο που προσθέτει κύρος σε ένα επαγγελματία. Θεωρώ ότι ένας εκπαιδευτής δεν πρέπει να περιορίζεται στην εκμάθηση των απλών εντολών που περιλαμβάνει η βασική εκπαίδευση. Θα πρέπει να έχει περάσει σε ένα advance επίπεδο. Το γεγονός ότι κατεβάζει τα σκυλιά του σε εξετάσεις εργασίας αποδεικνύει αυτό ακριβώς.

savra said:
Ουτε αυτο το καταλαβα,γιατι καποιος που δεν εκπαιδευει για agility η schutzhund δεν ειναι καλος εκπαιδευτης?
Δεν είπα αυτό.
Εάν κάποιος εκπαιδευτής εκπαιδεύει σκυλιά σε κυναθλήματα, σημαίνει πως έχει ένα ευρύτερο πεδίο γνώσεων και αυτό είναι σίγουρα κάτι το οποίο προσθέτει πόντους στη δουλειά του.

MAKHΣ said:
τι ΑΚΡΙΒΩΣ εννοείς με αυτό???

ότι π.χ. το σκυλί σου θα μάθει το κάτσε σε δύο μαθήματα και ότι σε 21 μαθήματα (ακριβώς) θα κάνει αυτά τα χ πράγματα????
Σιγά να μην συμφωνούσες! :lol:
Δεν εννοώ αυτό.
Όταν λέω συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, εννοώ να υπάρχει ένα συγκεκριμένο πλάνο δουλειάς, με συγκεκριμένα βήματα και προοδευτική δυσκολία έτσι ώστε να έχει την δυνατότητα ο άπειρος ιδιοκτήτης να μπορεί να εμπεδώσει τις οδηγίες του εκπαιδευτή και να τις εφαρμόσει σωστά.
 




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Ο κατάλληλος εκπαιδευτής για το σκυλί μου να έχει υπόψη την ράτσα του σκύλου, και σίγουρα ήθελα να ξέρω αν έχει εκπαιδεύσει και με πιο αποτέλεσμα τάδε ράτσα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτός που δεν θα ενοχληθεί με τις ερωτήσεις σας όσο «ενοχλητικές» και να είναι. Μην ξεχνάμε πως ο πελάτης έχει απόλυτο δίκιο να είναι επιφυλακτικός απέναντί του, διότι απλά ΔΕΝ υπάρχει επάγγελμα «Εκπαιδευτής σκύλων».
Δεν υφίσταται τέτοιος κλάδος, δεν εκδίδεται καμιά άδεια, δεν ανήκει σε κανένα επιμελητήριο, δεν έχει ελεγχθεί από υγειονομική αρχή, δεν κόβει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.
Aυτό είναι λάθος, δηλώνεται στην εφορία ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και πρέπει να εκδίδεται απόσ\δειξη παροχής υπηρεσιών.

Κυναθλήματα υπάρχουν πολλά.
Ο σωστός εκπαιδευτής ΠΡΕΠΕΙ να ασχολείται ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ σε αυτά.
(από agility μέχρι SchH)
Η επιτομή της εκπαίδευσης παγκοσμίως είναι το IPO/SchH
και τα παγκόσμια πρωταθλήματα αυτών...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Aυτό είναι λάθος, δηλώνεται στην εφορία ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και πρέπει να εκδίδεται απόσ\δειξη παροχής υπηρεσιών.
Ως τι ακριβώς δηλώνεται (με ποια επαγγελματική ιδιότητα), από την στιγμή που δεν είναι κάτοχος άδειας εξασκήσεως του συγκεκριμένου επαγγέλματος? :?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΚΥΛΩΝ
Εκτός κι αν ο δικός μου (που είναι και φίλος μου) λέει ψέμματα
Εχω δει αποδείξεις να κόβονται...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω… :roll:
Δεν υπάρχει αναγνωρισμένο επάγγελμα «Εκπαιδευτής σκύλων», ούτε είναι νομικά κατοχυρωμένο...
Για να μην αερολογούμε όμως, θα τηλεφωνήσω αύριο στο υπουργείο εργασίας για να το διασταυρώσω.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΚΥΛΩΝ
Εκτός κι αν ο δικός μου (που είναι και φίλος μου) λέει ψέμματα
Εχω δει αποδείξεις να κόβονται...
Και ο δικος μου,μου ειχε κοψει αποδειξη.Απο την στιγμη που εχει εκπαιδευτηριο δεν μπορει να λειτουργει αν δεν εχει κανει εναρξη επαγγελματος στην εφορια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά, ο καθένας μπορεί να πάει να φτιάξει μια σφραγίδα σε ένα σφραγιδάδικο, να αγοράσει ένα μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών από ένα βιβλιοπωλείο και να κόβει ότι θέλει!
@ savra
Ξέρεις πόσοι επαγγελματίες δουλεύουν χωρίς την έκδοση σχετικής άδειας στην χώρα μας?
Χιλιάδες!
Όπως και να έχει, θα το διασταυρώσω αύριο τηλεφωνώντας στο Υπουργείο Εργασίας για να μιλάμε τεκμηριωμένα. :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάει αύριο το πρωί στην Εφορία, και να κάνει έναρξη εργασιών σαν εκπαιδευτής σκύλων. Ότι δηλώσεις είσαι!!!
Το ίδιο ισχύει και στα περισσότερα άλλα επαγγελματα. Κάποιος είχε πιαστεί πριν από λίγα χρόνια να έχει νόμιο ιατρείο στο όνομα του, με νόμιμες αποδείξεις από την Εφορία, αλλά... δεν ήταν γιατρός!!! Ξεχάσανε να του ζητήσουν (στην Εφορία) κάποιο χαρτί από τον Ιατρικό σύλλογο.

Όμως με σπάνιες εξαιρέσεις (γιατροί, δικηγόροι κλπ) ο καθένας δηλώνει ότι θέλει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάει αύριο το πρωί στην Εφορία, και να κάνει έναρξη εργασιών σαν εκπαιδευτής σκύλων. Ότι δηλώσεις είσαι!!!
Το ίδιο ισχύει και στα περισσότερα άλλα επαγγελματα. Κάποιος είχε πιαστεί πριν από λίγα χρόνια να έχει νόμιο ιατρείο στο όνομα του, με νόμιμες αποδείξεις από την Εφορία, αλλά... δεν ήταν γιατρός!!! Ξεχάσανε να του ζητήσουν (στην Εφορία) κάποιο χαρτί από τον Ιατρικό σύλλογο.

Όμως με σπάνιες εξαιρέσεις (γιατροί, δικηγόροι κλπ) ο καθένας δηλώνει ότι θέλει.
Πολύ σωστά!

Έχω μπλέξει όλη την ημέρα σήμερα προσπαθώντας να βγάλω άκρη σχετικά με το καθεστώς που διέπει το επάγγελμα της εκπαίδευσης σκύλων...
Πήρα στο Υπουργείο Απασχόλησης και κοινωνικής προστασίας (στην Διεύθυνση Επαγγελματικής κατάρτισης και στο τμήμα επαγγελματικού προσανατολισμού και επαγγελμάτων τηλ. 210 5295428), οι οποίοι με παρέπεμψαν στο Υπουργείο Εσωτερικών (τηλ. 1539), οι οποίοι με παρέπεμψαν στην Γραμματεία της κτηνιατρικής υπηρεσίας της Νομαρχίας Αθηνών (τηλ. 210-7706254-382), οι οποίοι με παρέπεμψαν στον Προϊστάμενο της Κτηνιατρικής αντίληψης και φαρμάκων κύριο Τσέκα (τηλ. 210-7781680) ο οποίος μου είπε τα εξής:

Δεν υπάρχει κανένα προεδρικό διάταγμα που να καθορίζει με ποιες προϋποθέσεις γίνεται κάποιος εκπαιδευτής σκύλων.
Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για την εκπαίδευση σκύλων.
Δεν εκδίδεται άδεια εξασκήσεως του επαγγέλματος για τους δύο παραπάνω λόγους.
Ο καθένας μπορεί να δηλώσει εκπαιδευτής και να κάνει έναρξη στην Εφορία.
(Εγώ πάντως θυμήθηκα εκείνο το ψώνιο, που δήλωνε «Εθνικός Σταρ») :lol: :lol: :lol:

Συμπέρασμα: Πολύ προσοχή και έρευνα αγοράς για να μην εξαπατηθείτε από κάποιο απατεώνα!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eίχα πετύχει στην εφορία άτομο που έλεγε ότι είναι
ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ-ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΥΜΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ
είχε κάποιο πρόβλημα με τα έσοδά του και προσπαθούσαν όλοι να βγάλουν άκρη........................
Παρ'όλα αυτά η σωστή κίνηση ενός εκπαιδευτή είναι να κάνει έναρξη επαγγέλματος και να εκδίδει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Πολύ σωστά όλα όσα ειπώθηκαν από όλους απλά ξεχάσατε μια μικρή λεπτομέρεια.... Τον τρόπο που ο σκύλος σας αποδέχετε τον εκπαιδευτή, τον τρόπο που ο σκύλος σας επικοινωνεί μαζί του, τον τρόπο που ο σκύλος σας δουλεύει για αυτόν!!!

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρατε είναι για εσάς αλλά τελικά κατά την ταπεινή μου άποψη αυτός που θα διαλέξει τον εκπαιδευτή του είναι ο σκύλος σας. :)

Ο εκπαιδευτής που ο σκύλος σας "τρελαίνεται" όταν βλέπει, ο εκπαιδευτής που ο σκύλος σας "γουστάρει" να δουλέψει για εκείνον, ο εκπαιδευτής που ο σκύλος σας δέχετε σαν αρχηγό όχι γιατί τον φοβάται αλλά γιατί τον σέβεται είναι ο πιο κατάλληλος εκπαιδευτής για εσάς!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
lone wolf said:
Ο εκπαιδευτής που ο σκύλος σας "τρελαίνεται" όταν βλέπει, ο εκπαιδευτής που ο σκύλος σας "γουστάρει" να δουλέψει για εκείνον, ο εκπαιδευτής που ο σκύλος σας δέχετε σαν αρχηγό όχι γιατί τον φοβάται αλλά γιατί τον σέβεται είναι ο πιο κατάλληλος εκπαιδευτής για εσάς!!!
Πολύ σωστά! :p
Μπράβο lone wolf!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
NAI, το tuch, που είπα.....
Αυτός που το έχει θα τον συμπαθούν οι περισσότεροι σκύλοι....
Πώς βέβαια, είναι μα λογική ερώτηση, θα μπορούσε να ερμηνεύσει ο καθένας την συμπεριφορά του σκύλου του όταν συναντήσει τον εκπαιδευτή, πχ αν έχουμε κάνει μεγάλη διαδρομή ο σκύλος θα είναι μαγκωμένος, θα ήταν σωστό να πούμε ''δεν τον συμπάθησε'', ή αντίθετα αν ο εκπαιδευτής 5 λεπτά πριν έχει ταίσει τα σκυλιά του, ο σκύλος μας θα τον μυρίζει και θα κάνει σαν τρελλός...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
NAI, το tuch, που είπα.....
Αυτός που το έχει θα τον συμπαθούν οι περισσότεροι σκύλοι....
Πώς βέβαια, είναι μα λογική ερώτηση, θα μπορούσε να ερμηνεύσει ο καθένας την συμπεριφορά του σκύλου του όταν συναντήσει τον εκπαιδευτή, πχ αν έχουμε κάνει μεγάλη διαδρομή ο σκύλος θα είναι μαγκωμένος, θα ήταν σωστό να πούμε ''δεν τον συμπάθησε'', ή αντίθετα αν ο εκπαιδευτής 5 λεπτά πριν έχει ταίσει τα σκυλιά του, ο σκύλος μας θα τον μυρίζει και θα κάνει σαν τρελλός...
.....η αν ο εκπαιδευτης ειναι νεαρος αντρας που παιζει λιγο "δυναμικα" μαζι της?αυτος ειναι ο "τυπος" που ειναι η αδυναμια του δικου μου σκυλου και θα μπορουσε να κερδισει την εμπιστοσυνη της και την συμπαθεια της,μεσα σε λιγα λεπτα,θα εφτανε να κρατα ενα "λουκανικο η κομπο" στο χερι και να παιξουν για λιγο.Θα ηταν ενα πολυ καλο κριτηριο η γνωμη του σκυλου μου ΜΟΝΟ αν εγω πριν τον ειχα κρινει καταληλο,και μετα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα επρεπε να τον συμπαθησει και το σκυλι. :wink:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf