Πώς μαθαίνουμε στο σκύλο να μην απαντάει σε άλλα σκυλιά.


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Καλησπέρα σας, θα ήθελα όσοι μπορείτε να μου πείτε την εμπειρία σας από το πώς μάθατε στον σκύλο σας να μην απαντάει στα άλλα σκυλιά που γαβγίζουν απ' έξω την νύχτα όταν είναι μέσα στο σπίτι.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλησπέρα.

Δεν έχω να σου προτείνω κάποια ιδιαίτερη τεχνική. Αυτό που ξέρω είναι πως το τυπικό λαμπραντόρ σπάνια γαβγίζει, πόσο μάλλον όταν ζει μέσα στο σπίτι. Αν βρίσκεται συνέχεια σε αυλή έχει άλλα ερεθίσματα αλλά και πάλι δεν κάνει σαματά. Ζει μέσα στο σπίτι ;

Τον δικό μου θα τον χαρακτήριζες "μουγγό". Αν βρεθεί στο μπαλκόνι όποιος σκύλος και να περάσει από κάτω δεν βγάζει τσιμουδιά. Στον δρόμο αδιαφορεί στα γαβγίσματα όσων βρίσκονται σε αυλές ή μπαλκόνια εκτός και αν μας πλησιάσει μεγαλόσωμος σκύλος ο οποίος δείχνει άγριες διαθέσεις. Σχεδόν όλα τα μικρόσωμα που τον πλησιάζουν του γαβγίζουν σαν τρελλά αλλά αυτός τα αγνοεί.

Γαβγίζει όταν βρεθούμε σε περιφραγμένο χώρο και στο απέναντι παρκάκι είναι σκύλος ή σκύλα τους οποίους γνωρίζει γιατί θέλει να "παίξει" μαζί τους.

Κάθε μέρα γαβγίζει τον ιδιοκτήτη του πρατηρίου άρτου που αγοράζουμε ψωμί ώστε να βγει να του δώσει ένα κριτσίνι :)

Δες και αυτό
Από γάβγισμα πώς πάει το labrador σας;
 
  • Like
Reactions: FotiniM


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Καλησπέρα.

Δεν έχω να σου προτείνω κάποια ιδιαίτερη τεχνική. Αυτό που ξέρω είναι πως το τυπικό λαμπραντόρ σπάνια γαβγίζει, πόσο μάλλον όταν ζει μέσα στο σπίτι. Αν βρίσκεται συνέχεια σε αυλή έχει άλλα ερεθίσματα αλλά και πάλι δεν κάνει σαματά. Ζει μέσα στο σπίτι ;

Τον δικό μου θα τον χαρακτήριζες "μουγγό". Αν βρεθεί στο μπαλκόνι όποιος σκύλος και να περάσει από κάτω δεν βγάζει τσιμουδιά. Στον δρόμο αδιαφορεί στα γαβγίσματα όσων βρίσκονται σε αυλές ή μπαλκόνια εκτός και αν μας πλησιάσει μεγαλόσωμος σκύλος ο οποίος δείχνει άγριες διαθέσεις. Σχεδόν όλα τα μικρόσωμα που τον πλησιάζουν του γαβγίζουν σαν τρελλά αλλά αυτός τα αγνοεί.

Γαβγίζει όταν βρεθούμε σε περιφραγμένο χώρο και στο απέναντι παρκάκι είναι σκύλος ή σκύλα τους οποίους γνωρίζει γιατί θέλει να "παίξει" μαζί τους.

Κάθε μέρα γαβγίζει τον ιδιοκτήτη του πρατηρίου άρτου που αγοράζουμε ψωμί ώστε να βγει να του δώσει ένα κριτσίνι :)

Δες και αυτό
Από γάβγισμα πώς πάει το labrador σας;
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Τώρα είναι 9 μηνών και μέχρι τώρα ήταν τελείως μουγγή. Κοιμάται μέσα στο σπίτι σε crate. Στην βόλτα φοβάται πολύ όταν γαβγίζει κάποιο σκυλί από μπαλκόνι/αυλή και όταν είναι στο δικό μας μπαλκόνι γαβγίζει και γρυλίζει στα σκυλιά που περνάνε.
Το βράδυ απλά κατά τις 4-5 ακούω σκυλιά να γαβγίζουν έξω και αυτή τους απαντάει με 5-6 γαβ και ξανακοιμάται. Κατα τ' άλλα δεν μιλάει ποτέ. Δεν είναι ενοχλητικό αυτό τόσο πολύ γιατι γυρνάμε πλευρό και ξανακοιμόμαατε αλλά θα ήθελα να της μάθω να μην απαντάει για να προλάβω προσεχώς συναυλίες :p.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπέρα σας, θα ήθελα όσοι μπορείτε να μου πείτε την εμπειρία σας από το πώς μάθατε στον σκύλο σας να μην απαντάει στα άλλα σκυλιά που γαβγίζουν απ' έξω την νύχτα όταν είναι μέσα στο σπίτι.
και ο δικος μου γαβγιζει σπανια, μεσα στο σπιτι ποτε!!! οταν ειναι στην αυλη (σχεδον παντα τη μερα) θα γαβγισει μονο αν ακουσει σκυλια κυριως του γειτωνα τους πιανει ενα πραγμα λες κ κανουν κουβεντα απο μακρυά...
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
και ο δικος μου γαβγιζει σπανια, μεσα στο σπιτι ποτε!!! οταν ειναι στην αυλη (σχεδον παντα τη μερα) θα γαβγισει μονο αν ακουσει σκυλια κυριως του γειτωνα τους πιανει ενα πραγμα λες κ κανουν κουβεντα απο μακρυά...
Ναι και αυτή έτσι έκανε μέχρι τώρα αλλά μου άρχισε τους τσαμπουκάδες και μέσα στο σπίτι. Μαλλον φταίει η ηλικία της και οτι φοβάται τα άλλα σκυλια που γαβγιζουν. Βεβαια καθε φορα που ακουγεται απεξω σκυλολουβεντα αυτη τρεχει στη μπαλκονοπορτα και ο μπαμπας μου της ανοιγει να παει να συμμετάσχει γιατι λεει "η καημενη δεν γαβγιζει ποτε"
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ναι και αυτή έτσι έκανε μέχρι τώρα αλλά μου άρχισε τους τσαμπουκάδες και μέσα στο σπίτι. Μαλλον φταίει η ηλικία της και οτι φοβάται τα άλλα σκυλια που γαβγιζουν. Βεβαια καθε φορα που ακουγεται απεξω σκυλολουβεντα αυτη τρεχει στη μπαλκονοπορτα και ο μπαμπας μου της ανοιγει να παει να συμμετάσχει γιατι λεει "η καημενη δεν γαβγιζει ποτε"
Ισως ετσι το λαμβανει ως επιβραβευση του γαυβγισματος. Θελω να βγω ας γαυγισω να το καταλαβουν... Θεωρω οτι οσο της επιτρεπετε να το κανει (ποσο μαλλον να την προτείνετε) τοσο θα το συνεχιζει... Οταν ειναι μεσα στο σπιτι κ ξεκιναει σταματησε την. Φωναξε την το "μη" η ο,τι εντολη εχεις για να σταματαει να κανει κατι και υπομονη...
 
  • Like
Reactions: FotiniM


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Ισως ετσι το λαμβανει ως επιβραβευση του γαυβγισματος. Θελω να βγω ας γαυγισω να το καταλαβουν... Θεωρω οτι οσο της επιτρεπετε να το κανει (ποσο μαλλον να την προτείνετε) τοσο θα το συνεχιζει... Οταν ειναι μεσα στο σπιτι κ ξεκιναει σταματησε την. Φωναξε την το "μη" η ο,τι εντολη εχεις για να σταματαει να κανει κατι και υπομονη...
εγραψα προτεινετε ηθελε να πω παροτρυνετε
 
  • Like
Reactions: FotiniM


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Ισως ετσι το λαμβανει ως επιβραβευση του γαυβγισματος. Θελω να βγω ας γαυγισω να το καταλαβουν... Θεωρω οτι οσο της επιτρεπετε να το κανει (ποσο μαλλον να την προτείνετε) τοσο θα το συνεχιζει... Οταν ειναι μεσα στο σπιτι κ ξεκιναει σταματησε την. Φωναξε την το "μη" η ο,τι εντολη εχεις για να σταματαει να κανει κατι και υπομονη...
Χμμμ οκ σ' ευχαριστώ!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Θα πρέπει να την μαλώνετε εννοείται.
Ολοι όσοι ασχολείστε μαζί της. Γιατί αν οι μισοί μαλώνουν και οι άλλοι μισοί ενθαρρύνουν, ίσως γίνουν και χειρότερα τα πράγματα. Οπως και να 'χει, μην αφήνετε να καθιερώσει αυτή την συμπεριφορά, γιατί όσο μεγαλώνει θα την ενισχύει. Και είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό. Ιδίως το καλοκαίρι, με όλων γύρω, τα πορτοπαράθυρα, ανοιχτά. Οπότε, δουλέψτε το άμεσα.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Θα πρέπει να την μαλώνετε εννοείται.
Ολοι όσοι ασχολείστε μαζί της. Γιατί αν οι μισοί μαλώνουν και οι άλλοι μισοί ενθαρρύνουν, ίσως γίνουν και χειρότερα τα πράγματα. Οπως και να 'χει, μην αφήνετε να καθιερώσει αυτή την συμπεριφορά, γιατί όσο μεγαλώνει θα την ενισχύει. Και είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό. Ιδίως το καλοκαίρι, με όλων γύρω, τα πορτοπαράθυρα, ανοιχτά. Οπότε, δουλέψτε το άμεσα.
Σ' ευχαριστώ αυτό θα κάνω! Δεν παθαίνει υστερία βέβαια αλλά ακόμα και αυτά τα δευτερόλεπτα είναι ενοχλητικά μέσα στη νύχτα. Προσπαθώ να την κοινωνικοποιώ και όσο γίνεται μπας και σταματήσει να τρέμει απο το φόβο της όταν γαβγίζουν άλλα σκυλιά αλλά μάλλον πρέπει να μεγαλώσει κιόλας.
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Μήπως θα βοηθούσε να της βάλω και κανένα κάλυμμα στο crate ή να αφήσω φωτάκι αναμμένο να μην είναι στο απόλυτο σκοτάδι?
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Μήπως θα βοηθούσε να της βάλω και κανένα κάλυμμα στο crate ή να αφήσω φωτάκι αναμμένο να μην είναι στο απόλυτο σκοτάδι?
Καλυμμα γιατι να μπει τη νυχτα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Αν δεν είναι ηχομονωτικό το κάλυμα, δεν θα βοηθήσει στην συγκεκριμένη περίπτωση :D
Ξεκίνα με απλό μάλωμα. Αν δεν πιάσει, προχώρα σε πιο έντονο. Αν χρειαστεί, πέτα και καμιά παντόφλα στο crate. Σε επόμενη φάση, μπορείς να περάσεις κι έναν μακρύ ιμάντα και αν δεν τον φάει, να την διορθώνεις μ'ένα ελαφρύ τίναγμα ή και μ'ένα πιο έντονο. Βασικά δηλαδή, έχεις διάφορους ήπιους τρόπους, για μια αρχική αντίδραση. Και βλέποντας και κάνοντας!
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Πρώτα πρώτα θα πρέπει να εμπεδωθεί από το κουτάβι η εντολή "όχι" ή "μη" όχι σαν μια απλή λέξη αλλά σαν εντολή που θα πρέπει να είναι κοινή από όλους σας. Και για να έχει το νόημα εκπαίδευσης θα πρέπει κάθε φορά που χρησιμοποιείται η εντολή ή να αφαιρείται κάτι που αρέσει στο σκύλο ή να έρχεται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε μια δυσάρεστη κατάσταση. Καθώς επίσης και να επιβραβεύεται αμέσως μόλις κάνει το 'σωστό'. Όλη αυτή η διαδικασία όμως χρειάζεται επιμονή, υπομονή και χρόνο. Θα σε βοηθήσει βέβαια και σε τυχόν άλλες συμπεριφορές που θα εμφανίσει στο μέλλον και θα θέλεις να τις σταματήσει.
Επίσης μη ξεχνάς ότι μέχρι την πλήρη ενηλικίωσή ένα σκυλί μπορεί να εμφανίσει ή να εξαφανίσει συμπεριφορές από μέρα σε μέρα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τώρα είναι 9 μηνών και μέχρι τώρα ήταν τελείως μουγγή.
Βεβαια καθε φορα που ακουγεται απεξω σκυλολουβεντα αυτη τρεχει στη μπαλκονοπορτα και ο μπαμπας μου της ανοιγει να παει να συμμετάσχει γιατι λεει "η καημενη δεν γαβγιζει ποτε"
Προσπαθώ να την κοινωνικοποιώ και όσο γίνεται μπας και σταματήσει να τρέμει απο το φόβο της όταν γαβγίζουν άλλα σκυλιά αλλά μάλλον πρέπει να μεγαλώσει κιόλας.
Κάθε κουτάβι περνάει περιόδους φόβου αλλά για 9 μηνών ακούγοντας σκυλιά να γαβγίζουν σε μπαλκόνια(δηλαδή σε μακρινή απόσταση) προσωπικά για μένα θα ήταν θεματάκι. Παραείναι φοβική η μικρή.

Κατά τ'άλλα οι πρακτικές σας είναι λανθασμένες.

Το πιο σημαντικό κομμάτι δεν είναι αυτά που κάνετε εσείς, αλλά το ότι η μικρή φοβάται άνω του μετρίου.
 
  • Like
Reactions: FotiniM


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
@st3li0s μου, αν ακούσεις πως κάνει ο Μάρκος στο σπίτι, όταν ακούει άλλα σκυλιά, εξήμιση χρόνια τώρα, θα σταυροκοπιέσαι. Φοβικό όμως, δεν τον λες!
Δεν λέω ότι η σκυλίτσα του θέματος μπορεί να είναι ή να μην είναι. Απλώς, δεν μπορούμε να το εικάσουμε, από το πόσο αντιδρά σε γαβγίσματα στο σπίτι της και μόνο.
 
  • Like
Reactions: FotiniM


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο σπίτι μέσα δεν φοβάται όταν γαβγίζουν άλλα σκυλιά απλά γρυλίζεικαι γαυγιζει. Στην βόλτα μόνο όταν ακουστεί γαβ απο οπουδήποτε φοβαται και κοκαλώνει. Με συμβουλη εκπαιδευτη απλα την αγνοω περιμενω λιγο να ηρεμησει και συνεχιζουμε. Θα κανω αυτό που με συμβουλέψατε και δεν θα την ενθαρρυνω με το να της ανοιγω για να γαβγιζει. Γενικως δεν ειναι ανυπακουη και ακουει στο "οχι" οποτε απλα θα την μαλωνω και θα τη διορθωνω.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Για το γάβγισμα στο μπαλκόνι ίσως να βοηθούσε αν το παρουσιάσεις σαν προνόμιο στο σκύλο. Σε εμάς δούλεψε ως εξής: ο σκύλος βγαίνει στο μπαλκόνι και απολαμβάνει την περατζάδα απο κάτω, αν περάσει άλλο σκυλί και αρχίσει να γαβγίζει αυστηρό όχι και γρήγορα μέσα μέχρι να σταματήσει να γαβγίζει και να ηρεμήσει. Μετά ξανά έξω και επανάληψη. Ο δικός μου το έμαθε πολύ γρήγορα και πλέον στο μπαλκόνι ούτε ακούγεται (εκτός από οταν περνάει ο ένας και μοναδικός σκύλος που μισιούντε θανάσιμα). Θέλει υπομονή και επιμονή από εσένα αλλά νομίζω πιάνει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf