Ράμπο,το λουκούμι.


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
received_3031324123611581.jpegreceived_1159826157695412.jpegΚαλημέρα!
Νομίζω είναι καιρός να σας συστήθουμε,είμαι η Ιωάννα,και ο κολλητός μου ο Ράμπο,Μαλτέζ 10 μηνων πλέον.Χρωσταμε πολλά σε αυτό το φόρουμ,καθώς για καλή μου τύχη το ανακάλυψα πολλά χρόνια πριν,όταν ακόμα συγκατοικούσα με τον αδερφό μου και το Γερμανικό Ποιμενικό του.Εδω έμαθα για τα puppy mills,τους byb και τους επίσημους εκτροφείς.Στο θέμα της εκπαίδευσης πάλι βρήκα πολλές χρήσιμες συμβουλές,κι επισης έβγαλα τα μάτια μου να διαβάζω και να βλέπω σχετικά βίντεο στο διαδίκτυο.Το αποτέλεσμα είναι ένα υγιές πλάσμα,σωματικά και ψυχικά(έχουμε μεγάλο δρόμο μπροστά μας στην εκπαίδευση ακόμα βέβαια).Καθότι είναι σκύλος "καραντινατος"(ήρθε στο σπίτι μας λίγο πριν το ολικό lockdown)περάσαμε μια περίοδο με isolation distress(από δικό μας λάθος που δεν τον αφηναμε μόνο από την πρώτη μέρα)Ευτυχώς όμως,είχαμε την πολυτέλεια του χρόνου για να δουλέψουμε σωστά και τώρα πια να μένει για ώρες μόνος του,αραχτός και να κοιμάται,χωρίς να βγάζει κιχ.Ειναι αξιοθαύμαστο το ποσό πιο ωραία είναι η ζωή με αυτό το πλάσμα.Κι ας χτυπάει το ξυπνητήρι μία ώρα νωρίτερα τα πρωινά!Το λουκούμι λοιπόν,που λατρεύει να κυλιεται στα χώματα και να τρέχει εκεί που σκάει το κύμα,σαν την Πάμελα στο Baywatch!
 

Attachments



Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Να προσθέσω ότι ο Ράμπο μου είναι από το εκτροφείο Silky Princess Maltese και το εκτροφικο του όνομα είναι Silky Princess Happy Puppy.
Όποτε χρειαστώ για κάτι την εκτροφέα του πάντα θα με συμβουλέψει.
Αυτά για τα τυπικά.
Τα νέα μας είναι ότι στειρωθηκαμε,σε ηλικία ενός έτους και κάτι ημερών.Δεν είχα σκοπό να τον ζευγαρωσω,οπότε η στείρωση αργά ή γρήγορα θα γινόταν,και αποφασίσαμε να την κάνουμε με το που μας δώσει το οκ η κτηνίατρος μας.Ημουν σε μεγάλο δίλημμα για το αν είναι σωστό ή όχι να στειρωθεί ο σκύλος μου και διάβασα όσα πιο πολλά πράγματα μπορούσα σχετικά με το θέμα.Ελπιζω να πήρα τη σωστή αποφαση.Ελπιζω να μην αλλάξει ο χαρακτήρας του και να συνεχίσει να είναι το ίδιο χαρωπό και ενεργητικό λουκούμι.Αυτο που ελπίζω να αλλάξει είναι όταν πάμε στο πάρκο και βρίσκουμε τους σκυλοφιλους μας,να μην ψάχνει απλά να βρει ποιο θηλυκό να καβαλήσει,και να μπορούμε να παίξουμε με τη μπάλα μας και τα υπόλοιπα σκυλιά.Αναρρωνουμε ακόμα και σύντομα ελπίζω θα μπορέσουμε να απαλλαγούμε από το ντονατ.IMG_20201202_095904.jpg
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εντάξει, δε μπορώ, θα ρωτήσω :p Το όνομα πως σας προέκυψε;

Θα κάνω και σοβαρή ερώτηση, για ξεκάρφωμα :ROFLMAO: Τα άλλα σκυλιά που παίζει είναι παρόμοιου μεγέθους; Δε φοβάσαι; (μη χτυπήσει, μην πέσει κανείς πάνω του ...)
 


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
@sis το όνομα προέκυψε ως εξής:μαζί με τον φίλο μου κάναμε ο καθενας μια λίστα με τα πιθανά ονόματα που θα μπορούσαμε να του δώσουμε,και το Ράμπο ήταν το μόνο κοινό και στις δύο λίστες.Οταν τον γνωρίσαμε ήμασταν πλέον σίγουροι ότι θα είναι Ράμπο.Έχει μια δόση ειρωνείας,δείχνει όμως ότι οι κοντοί μπορούν να είναι και σκληροί.

Πηγαίνουμε σε περιφραγμένο πάρκο όπου μαζεύονται πάνω κάτω τα ίδια σκυλιά.Δεν τον έχω ελεύθερο,αλλά σε τρίμετρο λουρί εκπαίδευσης για να είμαι κοντά του και να μπορεί κι αυτός να νιώθει λίγο πιο ελεύθερος.Θα προτιμήσει να παίξει με τα σκυλιά που είναι κοντά στο μέγεθος του,μέχρι να εμφανιστεί κάποιο θηλυκό,όπου τότε ο σκοπός της ζωής του θα γίνει να πάει κοντά του και να το καβαλήσει.Αν δεν υπάρχουν μικρά σκυλιά θα παίξει και με πιο μεγάλα,αλλά είναι πάντα πιο επιφυλακτικός.Εγω φοβάμαι φυσικά για αυτό προσπαθώ να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται για να προλάβω καταστάσεις,αλλά και ο ίδιος αν δει ότι ζοριζεται έρχεται στα πόδια μου.
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ωραίο το ντόνατ! Πολύ καλύτερο από το κολάρο της Ελισως.
Οσο για το λουκουμά σας....όνομα και πράγμα!
 






Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Ωραίο το ντόνατ! Πολύ καλύτερο από το κολάρο της Ελισως.
Οσο για το λουκουμά σας....όνομα και πράγμα!
Το ντονατ όσο και αν είχα τους ενδοιασμούς μου ότι θα φτάνει την τομή ο Ράμπο,αποδείχτηκε πολύ καλό.Ειχαμε πάρει και το κλασικό λαμπατερ για κάθε περίπτωση αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε.
 
  • Like
Reactions: zerom0


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Το όνομα πολυ μ' αρέσει!
Να τον χαίρεστε και καλές βόλτες και παιχνιδια!
 
  • Like
Reactions: Ioannadms










zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
καλέ αυτά λέγονται και "κολάρο της ελισάβετ" ή ελισαβετιανά (τα λαμπατέρ δλδ)
δεν ξέρω αν έτσι λενε και τα ντόνατ

edit: το τσέκαρα, συμπεριλαμβάνονται και τα μαξιλαροειδή....αν θες να βρεις online τέτοια, με αυτήν την ονομασία τα βρίσκεις πχ
 


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
καλέ αυτά λέγονται και "κολάρο της ελισάβετ" ή ελισαβετιανά (τα λαμπατέρ δλδ)
δεν ξέρω αν έτσι λενε και τα ντόνατ

edit: το τσέκαρα, συμπεριλαμβάνονται και τα μαξιλαροειδή....αν θες να βρεις online τέτοια, με αυτήν την ονομασία τα βρίσκεις πχ
Κι εγώ σαν ελισαβετιανα τα ξέρω,το λαμπατερ και το ντονατ είναι δικές μου εμπνεύσεις,αλλά το Ελισώ για κάποιο λόγο με παρέπεμψε σε όνομα
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
οκ δεν ξανακάνω χαιδευτική παραλλαγή αφού φέρνει τέτοια σύγχυση :p
κι ένα αίτημα: πιο πολύ λουκουμά παρακαλώ; είναι απόλαυση αφου :love:
 




Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
οκ δεν ξανακάνω χαιδευτική παραλλαγή αφού φέρνει τέτοια σύγχυση :p
κι ένα αίτημα: πιο πολύ λουκουμά παρακαλώ; είναι απόλαυση αφου :love:
Αλίμονο!Από φωτογραφικό υλικό έχουμε πολύ :giggle:IMG_20201115_195302_171.jpg
Μη σας ξεγελάει η γωνία λήψης,ο φίλος του λουκουμιού ζυγίζει 20 κιλά:LOL:


PSX_20201108_202500.jpg
Φωτογραφία γενεθλίων για να έχουμε να θυμόμαστε


IMG_20201115_103723.jpg
Το πρωί πριν τραβήξουμε τις κουρτίνες.



PSX_20200810_075813.jpg


Bonus άλμπουμ "Όπως γουστάρω θα κοιμάμαι":
IMG_20200915_235343.jpgIMG-56cd24496a4ca9e481fd7add45f4621e-V.jpgIMG-6a88e1068b34f5a82a697a86080c670f-V.jpgIMG-2a8f51c56a5bbf42375f20b6b4b0988c-V.jpg
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf