Ράτσα


Pade

New Member
18 Μαϊου 2017
4
0
24
Καλησπέρα σε ολους. Εχω μία σκυλίτσα 3μιση μηνών ημιαιμη. Είναι πολυ δυνατή για την ηλικί της και ξερω σίγουρα πως η πρώτη ράτσα που έχει μέσα είναι λαμπραντορ μα για την άλλη δεν γνωρίζω. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
 

Attachments

Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
χμ, όταν λες "ξέρω σίγουρα πως η πρώτη ράτσα ... είναι labrador" εννοείς ότι είδες τα χαρτιά της σκύλας και ήσουν εκεί όταν γεννούσε? Για να ξέρεις σίγουρα τι κουβαλάει μπορείς να κάνεις ένα τεστ DNA που βγάλει τα ποσοστά γονιδίων από κάθε ράτσα που περιέχει. Αλλιώς δύσκολο το βλέπω να σε βοηθήσει κάποιος. Είναι σαν να μαντεύεις από το φλιτζάνι.
Για μένα πάντως είναι πανέμορφο μιας που έχω αδυναμία στα μαύρα σκυλιά :)
 
  • Like
Reactions: Pade


Pade

New Member
18 Μαϊου 2017
4
0
24
Ευχαριστώ για την γνώμη σας! Συμφωνα με 2 κτηνιατρους ξέρω πως το σκυλί έχει μέσα λαμπραντορακι.. Αλλά δεν έχει περάσει από καπια πιο εξειδικευμένη εξέταση.. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια καλη συνεχεια![/QUOTE]
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Που να πάω για να ανοίξω νέο θέμα;
Κάνε πρώτα μια αναζήτηση να δεις αν υπάρχει ήδη κάτι σχετικό (πάνω και δεξιά)
Αν δεν υπάρχει, πας εδώ: https://www.dogforum.gr/community/ μπαίνεις στην ενότητα που σ'ενδιαφέρει και πατάς Νέο Θέμα
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Eιναι ρατσα κουκλιτσα.... Να την χαίρεσαι! Οι γιατροι δε μπορουν να πεσουν και πολυ μέσα στη ρατσα, ουσιαστικα κανεις εαν δε ξερει τους γονεις, ειδικα τα κουτάβια μοιαζουν ολα. Ασε που μπορει να κουβαλανε στοιχεία απο απειρες φυλές. Μονο στο μέγεθος στο περίπου. Να φανταστεις συμφωνα με τους γιατρους το δεξί σκυλάκι της φωτο μας ειχαν πει οτι μοιαζει κοκονι. Ουδεμια σχεση. Το αριστερα ειναι το κλασσικο μαυρο κοπρακι έμοιαζε αρκετα με τη μικρη σου πριν 3 μηνες.
kkk.jpg
 
  • Like
Reactions: Pade


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Καλησπερα...να σου ζησει το κουκλι! προσεχε ομως τι γραφεις, η αλλη ουτε καλησπερα δεν σου ειπε και εγραψε την κλασσικη εξυπναδα για pedigree και τα κλασσικα που λενε 3-4 ! λες κ ενα pug αν δεν εχεις pedigree μπορει να το περασεις και για pit bull π.χ. :D :D
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η αλλη εχει κ ονομα
(Τρομερα αντιαισθητικο...)
Η ουσια ειναι αλλη
Κ επι της ουσιας την βοηθησε,
το σκυλακι φαινεται ενα ωραιοτατο κοπρεξ,
λαμπραντορ προσωπικα δεν βλεπω,
να μου δωσει ο θεματοθετης τα τφ των δυο κτηνιατρων να επικοινωνησω μαζι τους να μου μεταλαμπαδεψουν καμια γνωση!
Οποιος εχει ορεξη "καουρα" κ λεφτα μπορει πλεον ωραιότατα να κανει ενα DNA τεστ
(βεβαια εχω διαβασει ΤΑ κουλα κ μαυτα τα τεστ αλλα περι ορεξεως...)
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
αα δεν ξερω το ονομα της, επισης αντιαισθητικο ειναι να μην καλωσορίζεις καποιον και να λες εξυπναδες :D
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα καλωσορισματα γίνονται οταν γινονται κ οι συστασεις!
Ξερεις,
ανοιγεται θεμα στα νεα μελη,
"γεια σας ρε παιδια,εγω ειμαι αυτος το σκυλι μου ειναι εκεινο"...
τα ξερεις αυτα...
Στην προκειμενη τεθηκε απλα μια απορια,λυθηκε (οπως μπορεσε ο καθενας...) εε τι αλλο ηθελες?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
αα δεν ξερω το ονομα της, επισης αντιαισθητικο ειναι να μην καλωσορίζεις καποιον και να λες εξυπναδες :D
Αγαπητέ sake, ναι οκ, το δέχομαι ότι έπρεπε να γράψω "καλησπέρα".
Όμως δεν δέχομαι ότι αυτό που είπα είναι εξυπνάδα. Είναι ένα δεδομένο που δεν αλλάζει όσο και να χτυπιέσαι. Είναι ο βασικός ορισμός της κυνολογίας και όχι η γνώμη ή ή άποψη κανενός.
Ο καθαρόαιμος σκύλος= σκύλος με pedigree και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσεις όπως
δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι 2+2=4. Έτσι απλά.
Και επειδή η εκπαίδευση γίνεται με επανάληψη - ναι - όποτε το θεωρώ αναγκαίο θα πετάγομαι και θα επαναλαμβάνω το αυτονόητο (όσες φορές και θα χρειαστεί :)

edit: και όσο αφορά τους κτηνιάτρους, δεν θα βασιζόμουν καθόλου σε αυτούς στα θέματα φυλών (μόνο τους κριτές μορφολογίας).
Ένας κτηνίατρος που πήγα το δικό μου σκυλί, το έγβαλε κοκόνι ;)
 


Pade

New Member
18 Μαϊου 2017
4
0
24
Καλησπέρα, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες ναστε καλά όλοι όσοι αφιερωσατε λίγο απο το χρονο σας!
 


Pade

New Member
18 Μαϊου 2017
4
0
24
Ισχυει πως μοιάζουν παρά πολύ, σαν να βλέπω την κουταβινα μου στο μέλλον χαχα! Πολύ όμορφα να σας ζήσουν καλη συνέχεια!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf