Ράτσα?


racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
Καλησπέρα είμαι νέος στο φόρουμ... πρόσφατα στο εξοχικό ήρθαν τρία τέσσερα σκυλάκια οκ εφόσον δεν με ενοχλούν και τα αγαπάω γενικά είπα να τα ταισω λίγη τροφή να έχω και παρέα παρότι αδέσποτα....από αυτά μόνο τα δύο μπορείς να πλησιάσεις Νά τα χαιδεψεις τα υπόλοιπα φοβούνται ποσταρω φώτο από το μεγαλοσωμο το οποίο δε ξέρω ράτσα υποθέτω χάσκυ είναι πολύ φιλικό και πολύ ήσυχο και παιχνιδιάρικο παρόλο που πάω μια φορά τη βδομάδα είναι εκεί επίσης δε ξέρω την ηλικία του αλλά δε μου φαίνεται μεγάλο τι άλλο μπορώ να κανω..κι το άλλο είναι το άσπρο τι ράτσα επίσης είναι?
 

Attachments

  • Love
Reactions: Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ημίαιμα είναι. Τσοπάνια εικάζω με ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Τα δύο που μας δείχνεις, φαίνονται καλοταισμένα και γενικά περιποιημένα. Μήπως τα 'χει κανένας, που τα αφήνει και να τριγυρνάνε; Μήπως είναι φρεσκοπαρατημένα; Χρήσιμο θα ήταν, να ψάξεις μήπως τυχόν έχουν τσιπ (χαχα) και τα ψάχνει κανείς.

Το πιο ανθρώπινο όμως που μπορείς να κάνεις γι' αυτά, είναι να προσπαθήσεις σιγά-σιγά να τα στειρώσεις. Το ή τα θηλυκά τουλάχιστον, αν είναι κάποιο από αυτά κορίτσι.

Δες με κάποια φιλοζωική της περιοχής σου, αν μπορούν να σε στείλουν σε συνεργαζόμενο κτηνίατρο, και μπορεί να σου κάνει καλύτερες τιμές.
 


racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση....όταν λέμε ημίαιμα?από δύο ράτσες?κοίτα τα υπόλοιπα τρία έχουν ίδιο τρίχωμα και είναι θηλυκά αν τα ξανά πετύχω θα τα βγάλω φωτο..αυτά τα δύο είναι αρσενικά από ότι καταλαβαίνω έχουν και ορμές σκέψου λογικό .....τώρα πρόσφατα έχουν έρθει πριν κάνα μήνα ο μεγαλόσωμος πάντως δεν ξέρω ποιανού είναι ....τα υπόλοιπα φεύγουν κάθε φορά και δε ξέρω σε ποιο μέρος πάνε οπότε μάλλον θα είναι κάποιου... φαίνονται εκπαιδευμένα πάντως λουρί δεν έχουν κανένα από αυτά..σίγουρα θα με έχουν σε εκτίμηση εφόσον τα ταιζω και ασχολούμαι με αυτα
 
Last edited:


racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
Επίσης δεν νομίζω να τα έχει αφήσει να τριγυρνάνε γτ σχεδόν όλη μέρα είναι μαζί μας ότι ώρα και να το φωνάξω πχ έρχεται και κοιμούνται εκει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τι να σου πρωτογράψω τώρα, σε όσα λες!
Θα μας πάρει μέρες.
Εσένα γιατί απ' όλα που αφορούν τα σκυλιά αυτά, σε ενδιαφέρει περισσότερο, τι "ράτσες" είναι;
 


racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
Από περιέργεια και μονο...και γενικά σαν εκπαίδευση τι μπορώ να του δειξω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το έχεις πάρει στο σπίτι σου;
Γιατί να του κάνεις κάποιου είδους εκπαίδευση;
Γνωρίζεις εσύ από εκπαίδευση;
 


racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
Το έχεις πάρει στο σπίτι σου;
Γιατί να του κάνεις κάποιου είδους εκπαίδευση;
Γνωρίζεις εσύ από εκπαίδευση;
Δε γνωρίζω γι αυτό ρωτάω ..μιας κι έρχεται και το έχω συμπαθήσει
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Θεωρώ κι εγώ ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις από αυτά που σου είπε και η @mareco. Δηλαδή να προσπαθήσεις να δεις αν έχουν τσιπ ( αν έρχονται τακτικά να συνεννοηθείς με κάποιον από φιλοζωϊκή που μπορεί να έχει σκάνερ) και κατά δεύτερον να φροντίσεις τη στείρωσή τους σταδιακά. Αν τους παρέχεις τροφή και νερό αυτά είναι τα βασικά που πρέπει να γίνουν πρώτα. Αργότερα αν θες μπορείς να τους μάθεις απλές εντολές όπως κάτσε, μείνε κλπ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δε γνωρίζω γι αυτό ρωτάω ..μιας κι έρχεται και το έχω συμπαθήσει
Αν το έχεις συμπαθήσει, κι αυτό και τα άλλα που είναι στην παρέα (μην είσαι ρατσιστής :p ), αυτό που πρωτίστως πρέπει να κάνεις, όσο τουλάχιστον είναι ακόμη εκεί και υγιή μπροστά σου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα εξαφανιστούν, είναι:

Να επιβεβαιώσεις ότι δεν είναι κανενός που τα ψάχνει. Κι εγώ δεν το νομίζω, αλλά δεν ξέρεις κιόλας καμιά φορά. Μπορεί να πήραν στο κατόπι καμιά θηλυκιά σε οίστρο και να χάθηκαν.

Να τους παρέχεις νεράκι καθαρό και μπόλικο.

Να τους κάνεις αποπαρασίτωση. Βρες έναν κτηνίατρο και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Η πήγαινε σε ένα pet shop και ζήτα να σε βοηθήσουν, για το τι αμπούλες μπορείς να τους βάλεις.

Να φροντίσεις να μην "ενοχλούν" κανέναν γείτονά σου, που καθόλου μπορεί να μην συμπαθεί τα νέα μέλη της γειτονιάς. Εχει το δικαίωμα. Οσο τα ταίζεις στον δρόμο έξω από το σπίτι σου, τόσο θα τον θεωρήσουν και δικό τους σπίτι. Και ως αγέλη τσοπαναίων, δεν θα δέχονται τίποτα να περνάει από εκεί. Οπότε εύλογα οι ενοχληθέντες, θα κάνουν τα κουμάντα τους...και καλά θα κάνουν, αν με ρωτάς.

Πήγαινέ τα για μια εξέταση αίματος. Μπορεί να έχουν κάποια ασθένεια και να χρειάζονται θεραπεία, κι ας μην τους φαίνεται.

Αν το σηκώνει η τσέπη σου, φρόντισε την στείρωσή τους.

Η εκπαίδευση, δεν πρέπει να είναι καν, στις προτεραιότητές σου. Πόσο μάλλον, εφόσον δεν είναι δικά σου τα σκυλιά και δεν μένουν μαζί σου και ακόμη περισσότερο, εφόσον δεν το κατέχεις το αντικείμενο. Ειλικρινά, δεν μπορώ καν να αντιληφθώ, πως το σκέφτηκες να ασχοληθείς με αυτό, και όχι με 1002 άλλα θέματα, που προέχουν. Την υγεία τους κυρίως. Αυτό είναι το λογικό, να σκεφτείς πρώτο.

* Φιλική συμβουλή: Μην παραξεθαρρεύεις με τσοπανοαγέλη, σε θέματα κυριαρχίας ΣΟΥ ξέρω γω πχ, απέναντί τους αν τυχόν σου περνάει από το μυαλό, μη βρεθείς (ή και σε βρουν) προ τεραστίας εκπλήξεως!
 


racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
Αν το έχεις συμπαθήσει, κι αυτό και τα άλλα που είναι στην παρέα (μην είσαι ρατσιστής :p ), αυτό που πρωτίστως πρέπει να κάνεις, όσο τουλάχιστον είναι ακόμη εκεί και υγιή μπροστά σου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα εξαφανιστούν, είναι:

Να επιβεβαιώσεις ότι δεν είναι κανενός που τα ψάχνει. Κι εγώ δεν το νομίζω, αλλά δεν ξέρεις κιόλας καμιά φορά. Μπορεί να πήραν στο κατόπι καμιά θηλυκιά σε οίστρο και να χάθηκαν.

Να τους παρέχεις νεράκι καθαρό και μπόλικο.

Να τους κάνεις αποπαρασίτωση. Βρες έναν κτηνίατρο και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Η πήγαινε σε ένα pet shop και ζήτα να σε βοηθήσουν, για το τι αμπούλες μπορείς να τους βάλεις.

Να φροντίσεις να μην "ενοχλούν" κανέναν γείτονά σου, που καθόλου μπορεί να μην συμπαθεί τα νέα μέλη της γειτονιάς. Εχει το δικαίωμα. Οσο τα ταίζεις στον δρόμο έξω από το σπίτι σου, τόσο θα τον θεωρήσουν και δικό τους σπίτι. Και ως αγέλη τσοπαναίων, δεν θα δέχονται τίποτα να περνάει από εκεί. Οπότε εύλογα οι ενοχληθέντες, θα κάνουν τα κουμάντα τους...και καλά θα κάνουν, αν με ρωτάς.

Πήγαινέ τα για μια εξέταση αίματος. Μπορεί να έχουν κάποια ασθένεια και να χρειάζονται θεραπεία, κι ας μην τους φαίνεται.

Αν το σηκώνει η τσέπη σου, φρόντισε την στείρωσή τους.

Η εκπαίδευση, δεν πρέπει να είναι καν, στις προτεραιότητές σου. Πόσο μάλλον, εφόσον δεν είναι δικά σου τα σκυλιά και δεν μένουν μαζί σου και ακόμη περισσότερο, εφόσον δεν το κατέχεις το αντικείμενο. Ειλικρινά, δεν μπορώ καν να αντιληφθώ, πως το σκέφτηκες να ασχοληθείς με αυτό, και όχι με 1002 άλλα θέματα, που προέχουν. Την υγεία τους κυρίως. Αυτό είναι το λογικό, να σκεφτείς πρώτο.

* Φιλική συμβουλή: Μην παραξεθαρρεύεις με τσοπανοαγέλη, σε θέματα κυριαρχίας ΣΟΥ ξέρω γω πχ, απέναντί τους αν τυχόν σου περνάει από το μυαλό, μη βρεθείς (ή και σε βρουν) προ τεραστίας εκπλήξεως!
απο νερο εχουν αρκετο οταν φευγω και καθαρο εννοειται ..κυριως το μικρο το ασπρο γαυγιζει σε καθε περαστικο αμαξι και μπαινει στη μεση του δρομου σκεψου ισως παλιοτερα να εχει φαει και χτυπημα.....το αλλο ειναι ησυχο απλα χαδια θελει απο οτι εχω καταλαβει και βολτα...οχι δεν επιβαλομαι εννοειται απλα ειναι μια παρεα ετσι το βλεπω..αν και σιγουρα δεν ξερω τι κουβαλανε πανω τους θα ρωτησω σε καποιον ειδικο βεβαια...στο θεμα φαι εχουν θεμα αυτα τα δυο οποτε οσο γινεται θελω να τρωει το ενα μονο του οταν λειπει το ασπρο γτ πλακωνονται
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Κάνε αποπαρασιτωση που είναι απλή κ όχι πολυέξοδη κ δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς για "ότι κουβαλάνε πάνω τους" - όσο αφορά πράγματα που μπορεί να ανησυχούν εσένα εσένα. Όσο αφορά αυτά μπορεί να έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας - από το οποίο πολύ σπάνιο να κινδυνεύεις εσύ - αλλά στο οποίο αν τα δει κτηνίατρος μπορεί να μπορέσεις να τα βοηθήσεις.

Κ μετά όπως τα είπαν τα παιδιά. Το καλύτερο δώρο μετά το φαΐ κ το νερό που μπορείς να τους κάνεις είναι η στείρωση - για πολλαπλούς λόγους, όχι μόνο αναπαραγωγής αλλά κ επιβίωσης λόγω συμπεριφορικών συνεπειών που θα τα βοηθήσουν να υπάρξουν σε ένα κόσμο φτιαγμένο μόνο για ανθρώπους. ΑΝ έχεις τη δυνατότητα φυσικά. Εάν το σκεφτείς τελικά, επιβάλλεται να ψάξεις αν τυχόν ανήκουν κάπου (δύσκολο) πριν προχωρήσεις σε επέμβαση.

Όσο αφορά την εκπαίδευση, δε μπορείς να εκπαιδεύσεις στοχευμένα ζωντανό οργανισμό με τον οποίο δεν έχεις μόνιμη επαφή. Αλλά σκυλιά επιβιώσαντα κ κοινωνικά (με ανθρώπους αλλά κ με άλλα σκυλιά) συνήθως ακούν μετά από κάποιο καιρό τους ανθρώπους που τα φροντίζουν έτσι κ αλλιώς. Θα έρθει φυσικά. Είναι μέρος της αγελαιας συμπεριφοράς.
 






racer

Member
19 Απριλίου 2023
10
5
25
αυτο που στρογγυλοκαθισε στο αμαξι σου ειναι πανεμορφο:love:
Ήθελα να καθαρίσω το αμάξι κι άνοιξα την πόρτα και μπήκε αμέσως και δεν έβγαινε...τις προάλλες ήθελε να μπει στο Πορτ μπαγκαζ