Ροδεσιανό Ρίτζμπακ - Rhodesian Ridgeback


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Χμ… ίσως κριθεί ότι είναι νωρίς (μετά το θάνατο του Έκτορά μου), ίσως όχι. Αποφάσισα ποια θα είναι η επόμενη συντροφιά μου, οπότε επισκέφτηκα το εκτροφείο της κ. Αθανασιαδή για ροδεσιανό ριτζμπακ.

Οι λόγοι που επέλεξα τη συγκεκριμένη ράτσα:
1. Μου αρέσουν τα μεγαλόσωμα σκυλιά(όσο μεγαλύτερα, τόσο καλύτερο-μήπως να το ψάξω ψυχολογικά; )


2. Θέλω αθλητικό σκυλί με δυνατή κράση να αντέχει άσκηση χλμ, για να το παίρνω μαζί μου στις διαδρομές με το ποδήλατο.


3. Να αντέχει σε αυτή την έρμη τη ζέστη στην Κρήτη και να μην πεθαίνει σε κάθε 10’ περπάτημα!


4. Ισορροπημένα προστατευτικό για ασφάλεια(κ αυτό θέλει ψυχολογική εξέταση; ) στις βραδινές εξορμήσεις, σε επιλεγμένα μοναχικές εκδρομές, κτλ.

Από τα παραπάνω χαρακτηριστικά, το 2ο ήταν αυτο που με οδήγησε περισσότερο σε αυτή τη ράτσα. Πραγματικά έψαξα κάποιο σκυλί να είναι "κατασκευασμένο" για άθληση, με αντοχή στη δύναμη κ στην διάρκεια. Φεύγω συχνά με το ποδήλατο για μακρινές διαδρομές κ θεωρώ αυτό το σκυλί κατάλληλο, έπειτα από την ανάλογη εξάσκηση, φυσικά.

Φανταστείτε ότι όλα αυτά ήθελα να τα ζήσω με τον Εκτορούλη,αλλά λόγω της υγείας του δεν τα κατάφερα ποτέ.

Εχετε κάποια εμπειρία από τέτοιο σκύλο;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Καλά θα κάνει να μην κριθεί τίποτα. Ποιός μπορεί να μπει στην θέση του άλλου και να τον κρίνει;
Δεν θα μπορούσα να μείνω χωρίς σκύλο πάνω από μήνα.
Ελπίζω να αποκτήσεις αυτό που ονειρεύεσαι και να ζήσετε πανέμορφα χρόνια μαζί.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ποιος δικαιούται να κρίνει?????
Για εμένα πάντως, χιλιες φορες, όσο το δυνατον πιο γρηγορα να ερθει ενα μικρό, αξιοζουπηχτο κουτάβι!!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Υπεροχα σκυλια... Τα ζηλευω καθε φορα που τα βλεπω σε εκθεση. Μεγαλοσωμα, αρχοντικα, ηρεμη δυναμη.

Με το καλο ευχομαι!
 
  • Like
Reactions: avapimou


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σκύλο έφερα ήδη στο σπίτι.Αδεσποτάκι που το κρατούσαμε στην αυλή του πατρικού μου μέχρι να βρει σπίτι,το πήρα στο δικο μου σπίτι. Να του μάθω συμπεριφορά,να είναι πιο εύκολα γι' αυτο.

Ισως θεωρηθεί νωρίς ότι το σκέφτηκα από τώρα,ότι έψαξα γι' αλλο,κτλ. Ας είναι...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Και αργησες μη σου πω...
δεν εχω καμία εμπειρία απο τη συγκεκριμένη φυλη αλλά σου εύχομαι να ευχαριστηθεις όσο γινεται το συντροφακι που θα έρθει!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σκύλο έφερα ήδη στο σπίτι.Αδεσποτάκι που το κρατούσαμε στην αυλή του πατρικού μου μέχρι να βρει σπίτι,το πήρα στο δικο μου σπίτι. Να του μάθω συμπεριφορά,να είναι πιο εύκολα γι' αυτο.

Ισως θεωρηθεί νωρίς ότι το σκέφτηκα από τώρα,ότι έψαξα γι' αλλο,κτλ. Ας είναι...
Και ξαναρωτάω... ποιος δικαιούται να σε κρινει? αυτες τις "κοινωνικες" μαλακιες περι πενθους δεν τις μπορω. Δεν θα αλλάξει ποτε ουτε το πόσο αγάπησες τον Εκτορα, ουτε το πόσο πόνεσες!
 
  • Like
Reactions: avapimou


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Και ξαναρωτάω... ποιος δικαιούται να σε κρινει? αυτες τις "κοινωνικες" μαλακιες περι πενθους δεν τις μπορω. Δεν θα αλλάξει ποτε ουτε το πόσο αγάπησες τον Εκτορα, ουτε το πόσο πόνεσες!
Πες τα κοπελα μου
 
  • Like
Reactions: avapimou


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Ποιός να σε κρίνει βρε παιδί μου? Εγώ το θεωρώ και καλό, ένα νέο κουτάβι θα σε κάνει να ξαναχαμογελάσεις (dog-wise). Κράτα και το αδεσποτούλι αν σε παίρνει και έχεις ταμάμ έτοιμο παρεάκι για εξορμήσεις.

Με το καλό στην απόφαση και στην άφιξη.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε και συχωριανέ skylakos με το καλό να αποκτήσεις το νέο σου φιλαράκο, και να ζήσετε όσες υπέροχες στιγμές ονειρεύεσαι.

Υ.Γ: Έχεις να προτείνεις καμιά καλή διαδρομή για ποδήλατο κατάλληλη για να παίρνω τον σκύλο μου παρέα;
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
να σου πω την αλήθεια μου, όταν είδα το όνομά σου και τον τίτλο του θεματος, είχα την ελπίδα οτι θα εχεις αποφασίσει για νέο σκυλάκι

αν αυτό σημαίνει οτι σε έκρινα, τότε ναι, σε έκρινα :)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Με το καλο εύχομαι το νέο μέλος!!!
Απ τις αγαπημένες μου φυλές τα ροδεσιανα!!
Ειδικά εδώ μέσα δεν νομίζω να σε κρίνει κανένας!
Όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικά για εμάς ειναι αυτά τα ζωα!!
Το καλοκαίρι δούλεψα 1 μήνα σε κατασκήνωση και έπαθα ψυχολογικά που δεν έβλεπα τα σκυλιά μου
Άμα δεν ειχα τα αδέσποτα της κατασκήνωσης να ασχολούμαι δεν θα την πάλευα με τίποτα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καταλαβαίνω απόλυτα την επιθυμία σου, μην βιαστείς όμως, αν δεν γνωρίζεις την φυλή καλά. Μελέτησε την πρώτα.
Γνωρίζεις οτι το "ridge" οφείλεται σε γενετικό λάθος;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ελένη εσύ δεν θέλεις σκύλο που να σε συνοδεύει απλά στο ποδήλατο!

Εσύ θέλεις σκύλο δρομέα!Δεν είναι απλά τα πράγμα αν κομμάτι των δραστηριοτήτων σας είναι το ποδήλατο, και ειδικά τα χιλιόμετρα που κάνεις εσύ!
Οπότε βάλε αυτό πάνω από όλα, την υγεία και την δυνατότητα του σκύλου!

Επίσης μεγάλος σκύλος για τέτοια χρήση δεν είναι και ό,τι καλύτερο!Για τέτοιου είδους άσκηση προορίζεται σκύλος μεσσαίου μεγέθους με λεπτή σιλουέτα, σχετικά ελαφρύς και αρκετά αθλητικός!

Έπειτα πάμε στα στοιχεία χαρακτήρα...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι βρε...δεν παίρνεις κανα Κρητικό Λαγωνικό καλύτερα?

ΥΓ.
Το πένθος δεν είναι κοινωνική απαίτηση, είναι ψυχολογική διαδικασία αποχαιρετισμού και απαγκίστρωσης από αγαπημένο. Άλλοι χρειάζονται λίγο χρόνο, άλλοι πολύ, άλλοι παίρνουν ίδιο σκυλί με ίδιο όνομα για να κάνουν skip την διαδικασία.
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 
  • Like
Reactions: avapimou


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Η ζωη συνεχίζεται .. αν εχεις αποθεμα αγαπης να προσφερεις , που ετσι νομίζω, είσαι ετοιμη :) απο οτι διαβάζω για τη φυλη φαινεται οτι καλυπτει απόλυτα τις αναγκες σου. Χρειάζεται βεβαια εμπειρία στο χειρισμό, αλλα αυτο το ξέρεις ήδη. Με το καλό !
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Mε το καλό η καινούργια παρεϊτσα!
Πάντως, και εγώ σκέφτηκα αμέσως τον Κρητικό ιχνηλάτη, πανέξυπνος, πανέμορφος, απίστευτη αντοχή και όρεξη και... παπούτσι απ' τον τόπο σου ;-)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους :)

Οταν πηγα στο εκτροφειο,τσακισα τη γυναικα στις ερωτησεις.Μεσα σε ολα,της ειπα ακριβως τη ζωη που κανω κ αν μπορει ο σκυλος να ανταποκριθει σε αυτην κ αν μπορω κ εγω να ειμαι σωστη απεναντι του.

Μου τονισε οτι αν και μεγαλοσωμος,ειναι ιδιαιτερα ευκινητος κ αθλητικος κ θα μπορει να με ακολουθει παντου.Της ειπα περι ποδηλασιας,της ειπα για περπατημα σε βουνα κ ουτε που την ακουμπησε.Ηταν απολυτα σιγουρη οτι θα ειμαστε μια χαρα μαζι.Οπως επισης κ τη ρωτησα αν καποια μερα δεν μπορω να τον ασκησω πολυ,αν θα μου κατεβασει κατω το σπιτι.Ειναι λεει τεμπελικα μεσα στο σπιτι κ ξαπλα οοολη μερα.Αν ομως πεις ΒΟΛΤΑ,πεταχτηκαν πανω!

Ο κρητικος ιχνηλατης,μου φαινεται μικροσωμος για μενα κ γενικα μακρια απο αυτο που με τραβαει σε ενα σκυλο.

Οσον αφορα το αδεσποτακι,δε θυμαμαι ποιος με ρωτησε,δεν θα το κρατησω για μενα,γιατι δε θα μου αρεσει να φευγω με τον αλλο για μακρινη ποδηλαταδα κ αυτο να πρεπει να μεινει σπιτι.Περα απο αυτο,1 σκυλο τον συντηρω.2 θα ζοριστω.Γι αυτο αλλωστε το πηρα τωρα στο σπιτι,που "εφυγε" ο εκτορας.Δεν μπορουσα νωριτερα.

Γνωριζω οτι το ridge ειναι γενετικη ανωμαλια κ βγαζει πολλα δερματικα στο σκυλο που μπορει να χρειαστει κ εγχειριση.Η ιδια μου εδειξε πως ψιλαφουν τον αδενα αυτο που δημιουργει το πυον κ τα σχετικα κ αν ενα κουταβι εχει προδιαθεση για δερματικα,το γνωριζει εξ αρχης.Αρα......δεν παιρνω αυτο το κουταβι.

Off topic για τον συμπατριωτη:ωραιες διαδρομες για ποδηλατο εχει προς Ακρωτηρι αν και ανηφορικες.Καλη ειναι κ το Κολυμπαρι.Σε πιο μακρινες:Καστελι απο παλια εθνικη κ Ρεθυμνο.Παρε το ποδηλατο κ βγες εκτος πολης.Θα βρεις υπεροχες διαδρομες!
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Α! Για να ξεκαθαρισω κατι,γιατι μαλλον μπερδεψα κοσμο ;)

Το αδεσποτακι που εχω,θα φυγει μαλλον τελος αυτου του μηνα για το δικο του σπιτι.Εχω βρει,αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει,λεω "μαλλον". Το "νεο" μελος, αν ολα πανε καλα θα ερθει το καλοκαιρι.

Μην παρανοησετε κ νομισετε οτι οταν ερθει το ροδεσιανο,θα βγαλω στο δρομο αυτο εδω!Θα εχει ηδη φυγει...:)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
skylakos επειδή είμαστε περιπου στην ίδια φάση.... δεν υπάρχει συνταγή για αυτό που περνάς... κανείς δεν μπορεί να κρίνει τον οποιοδήποτε για το πότε θα ειναι έτοιμος να βάλει στη ζωή του ένα νέο πλάσμα... δεν μιλάμε για αντικατάσταση! Σε καταλαβαίνω απολυτα λοιπόν και χαίρομαι που έχεις μπει σε αυτή τη διαδικασία... :)

Τα ριτζμπακ ειναι μια φυλή που θαυμάζω πολλά χρόνια τώρα... Είναι τέλεια για να σε ακολουθούν στις δραστηριότητες σου! Είχα δει ένα αφιέρωμα για τα ριτζμπακ και θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ζευγάρι μαραθονοδρόμων που ειχε 4 ριτζμπακ και έτρεχαν μαζί τους στις προπονήσεις! Αρα ειναι σκυλιά αντοχής....

Επίσης τα έχω καμαρώσει πολλές φορές στις εκθέσεις να ειναι αραχτά και χαλαρά ξαπλωμένα στην κουβέρτα τους όλα μαζί και η έκφραση που μου έρχεται είναι η ήρεμη δύναμη... Στις κουβέντες που έχω κάνει με την εκτροφέα και με άτομα που έχουν μου μιλάνε για αρκετά ισορροπημένα σκυλια!

Οπότε... σου εύχομαι να βρεις το κουταβάκι σου σύντομα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf