Ρούχα για σκυλάκια


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Μία ακόμη πολύ... σοβαρή μου απορία :p
Τα ρουχαλάκια που κυκλοφορούν για τα σκυλακια εξιζει να τους τα φοραμε για λογους πχ αποφυγης κρυοματος η ειναι απλες ανοησιες για λογους διασκεδαστικους? εχω δει και παπουτσια να κυκλοφορουν αλλα διαφωνω με αυτο γιατι πιστευω οτι το σκυλι πρεπει να παταει στη γη για να υπαρχει αυτη η τριβη με το εδαφος και να παραμενουν τα νυχια του στο ιδιο περιπου μεγεθος
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
taso εγω σώθηκα παντως! φοραω στο δικό μου τώρα το χειμώνα ενα αδιαβροχο σαν μπουφανάκι γιατι είναι κάτασπρος και λερώνεται κατευθείαν και έτσι τώρα γίνονται μαυρα μόνο τα ποδαράκια του και η ευαίσθητη περιοχή . Το γουστάρει κιόλας κάθε φόρα πρίν τη βόλτα το ψαχνει.
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Amelie said:
taso εγω σώθηκα παντως! φοραω στο δικό μου τώρα το χειμώνα ενα αδιαβροχο σαν μπουφανάκι γιατι είναι κάτασπρος και λερώνεται κατευθείαν και έτσι τώρα γίνονται μαυρα μόνο τα ποδαράκια του και η ευαίσθητη περιοχή . Το γουστάρει κιόλας κάθε φόρα πρίν τη βόλτα το ψαχνει.
Ομως ειναι για να μην κρυωνει πχ η το φορας απλα για να μη λερωνεται η να δειχνει πιο ομορφο κλπ? Γιατι θελω να της φορεσω κατι μονο αν ειναι για να τη βοηθησει σε κατι.. εξαλλου φανταστειτε εμενα, ενα ατομο 190 να βγαζω βολτα ενα σκυλακι μια σταλιτσα που φοραει ρουχαλακια.. θα ειναι καπως... :p :p :p Επισης, οντως αρεσει στα σκυλια αυτο? Η μηπως το απεχθανονται?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Αν πραγματικά κάνουν δουλειά τα σκύλο-ρούχα δεν ξέρω, προσωπικά δεν θα έβαζα ρούχο στο σκυλί μου.
Ξέρω ότι το αδιάβροχο προστατεύει καλά, μια φίλη μου το φοράει στην σκύλα της – βελγικό λυκόσκυλο όταν βρέχει, και γλιτώνει από αρκετό σκούπισμα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ημουν καθετα αντιθετη με το ντισιμο των σκυλων.
Εχουν τριχομα και οταν βρισκονται σε κινηση- δεν κρυονουν!
Φοροντας ρουχα στα σκυλια, γινονται και πιο ευαιστθητα.'


Αλλα εκει που τα κοροιδευα, τα λουστικα μετα :
Η Εσμεραλντα μου εχει προβλημα με την ραχη της.
Παθαινε καποιες φορες κατι σαν ισχυαλγιες, πονουσε παρα πολυ και υπεφερε.
Και επειδη η ραχη της πρεπει να μενει παντα ζεστη και στεγνη, αναγκαστηκα και της πηρα μπουφανακια.
Ενα απλο- και ενα αδιαβροχο.
Αλλα το φοραει μονο οταν κανει πολυ κρυο, κατω των 5 βαθμων- που εδω στην Αθηνα σπανια κανει- η οταν βρεχει.
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
FrenchieFan said:
Εγω ημουν καθετα αντιθετη με το ντισιμο των σκυλων.
Εχουν τριχομα και οταν βρισκονται σε κινηση- δεν κρυονουν!
Φοροντας ρουχα στα σκυλια, γινονται και πιο ευαιστθητα.'


Αλλα εκει που τα κοροιδευα, τα λουστικα μετα :
Η Εσμεραλντα μου εχει προβλημα με την ραχη της.
Παθαινε καποιες φορες κατι σαν ισχυαλγιες, πονουσε παρα πολυ και υπεφερε.
Και επειδη η ραχη της πρεπει να μενει παντα ζεστη και στεγνη, αναγκαστηκα και της πηρα μπουφανακια.
Ενα απλο- και ενα αδιαβροχο.
Αλλα το φοραει μονο οταν κανει πολυ κρυο, κατω των 5 βαθμων- που εδω στην Αθηνα σπανια κανει- η οταν βρεχει.
Οποτε δεν κανουν και τοσο... κακο οσο φανταζομουν. γιατι πιστευα οτι τα σκυλια υποφερουν απο κατι τετοιο και οτι το κανουμε απλα απο δικη μας ματαιοδοξια...
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
Πιστεύω εξαρτάται στο σκυλί αν του αρεσει ή όχι, και στο ρούχο. Κάποιο άλλο που του είχα πάρει όταν ήταν μικρό δεν το ήθελε με τίποτα γιατί είχε πολύ κλειστό λαιμό και μάλλον τον ενοχλούσε οπότε και τελικά δεν το έβαλε ποτε. αυτό που έχει τώρα, το θέλει.Πρέπει να έιναι άνετο, να εφαπτεται αλλα να μη το σφίγγει, Του το φοράω πάντα πριν τη βόλτα όλο το χειμώνα κυρίως για να μην λερώνεται και να μην βρεχεται. Δεν είμαι ειδικός αλλά καταλαβαινω ότι κρυώνει αν εχει χαμηλες θερμοκρασίες. Οπότε τον κρατάει ζεστό εκει που τον καλύπτει.

tasosrules said:
εξαλλου φανταστειτε εμενα, ενα ατομο 190 να βγαζω βολτα ενα σκυλακι μια σταλιτσα που φοραει ρουχαλακια.. θα ειναι καπως... :p :p :p
:lol: :lol: :lol: Μια χαρα θα είσαι! Θέμα συνήθειας είναι όλα..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και εγω του εχω παρει ενα αδιαβροχο και ενα φουτερ που του τα φαοραω μαζι αν χριαστει..γιατι το αδιαβροχο μονο του παγωνει το σωμα παρολο που προστατευει απο την βροχη..

αλλα μιας και το αναφερες σαν θεμα..
θα ηθελα να ρωρησω αν παμε στα χιονια τα πατουσακια τους παγωνουν η η κοιλιτσα τους..?
ο δικος μου λιγο βγηκε στο μπαλκονι και μαλλον θα εκατσε κατω στο μαρμαρο εξω και εκανε διαρροια..
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
psaras said:
Αδερφίστικο …..
Μια χαρά είναι τα σκυλιά χωρίς τα ρουχαλάκια
Μουαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: οντως,ουτε εγω της φοραω απλα με χιονι,κρυο και βροχη δεν βγαινει βολτα και τελος.Τα μικρα ειναι ευαισθητα οποτε απλως προσεχουμε.Τωρα τα ρουχα ειναι περιττα ζουσαν και χωρις αυτα τα σκυλια,εκτος αν υπαρχει προβλημα οπως προανεφερε η frenchie :wink:
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
psaras said:
Αδερφίστικο …..
Μια χαρά είναι τα σκυλιά χωρίς τα ρουχαλάκια
Απο τη στιγμή που είναι πρακτικό και ωφελιμο γιατί τέτοιο κόμπλεξ?
Δεν είπα να βαλεις φουστίτσα στο σκυλί για τη πλάκα σου αλλα σκεψου ότι ο δικό μου και πολλά άλλα είναι κοντούλικα και μακρύτριχα. Γίνεται μαυρος ολόκληρος αν δεν του βάλω, Και δεν γίνεται να τον κάνεις ολόκληρο και κάθε μέρα μπάνιο.

Κατευθείαν αδελφίστικο...!!!
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
psaras said:
Αδερφίστικο …..
Μια χαρά είναι τα σκυλιά χωρίς τα ρουχαλάκια
looooooooool ε ναι ρε συ γιαυτο ρωταω αν αξιζει να του παρω ρουχα για να μην κρυωνει και οχι για να προσπαθησω να κανω ενα σκυλακι να μοιαζει με ανθρωπο..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοιτα μπορει να μοιαζει οντως με αδερφιστικο..ειδικα αν το σκυλι ειναι μικρο..,
αλλα αν εχει -βαθμους ,το σκυλι μπορει να μην ειχε ρουχα στην φυση του ,αλλα οταν εχει μαθει σε σπιτι με θερμανση και φλις κρεβατακι σαν αλλαγη θερμοκρασιας εξω δεν θα ειναι και το καλυτερο..
Τωρα ουτε εγω ειμαι υπερ..να το παρακανουμε αλλα ενα μπουφαν αδιαβροχο ειναι πολυ χρησιμο..
Τα περισοτερα απο αυτα που εχουν στην καθημερινοτητα δεν υπηρχε στην φυση..ουτε χαλακι να αραζει..,ουτε καθαρο φαγητο και νερο,ουτε παιχνιδια και κοκκαλα να απασχολητε,ουτε λουρακι για να βγαινει βολτα..
ουτε κρεβατι με ζεστα παπλοματα για αυτα που κοιμουντε με τους ιδιοκτητες τους..
Δεν νομιζω οτι ειναι κακο σε καποιες περιπτωσεις να του φοραμε κατι ζεστο οταν προκειτε για σκυλακια που δεν ειναι μαθημενα να κοιμουνται εξω..
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
kango1 said:
Κοιτα μπορει να μοιαζει οντως με αδερφιστικο..ειδικα αν το σκυλι ειναι μικρο..,
αλλα αν εχει -βαθμους ,το σκυλι μπορει να μην ειχε ρουχα στην φυση του ,αλλα οταν εχει μαθει σε σπιτι με θερμανση και φλις κρεβατακι σαν αλλαγη θερμοκρασιας εξω δεν θα ειναι και το καλυτερο..
Τωρα ουτε εγω ειμαι υπερ..να το παρακανουμε αλλα ενα μπουφαν αδιαβροχο ειναι πολυ χρησιμο..
Τα περισοτερα απο αυτα που εχουν στην καθημερινοτητα δεν υπηρχε στην φυση..ουτε χαλακι να αραζει..,ουτε καθαρο φαγητο και νερο,ουτε παιχνιδια και κοκκαλα να απασχολητε,ουτε λουρακι για να βγαινει βολτα..
ουτε κρεβατι με ζεστα παπλοματα για αυτα που κοιμουντε με τους ιδιοκτητες τους..
Δεν νομιζω οτι ειναι κακο σε καποιες περιπτωσεις να του φοραμε κατι ζεστο οταν προκειτε για σκυλακια που δεν ειναι μαθημενα να κοιμουνται εξω..
Τη δικια μου λιγο να τη βγαλω εξω τρεμει... Σκυλακια που κοιμουνται με τουσ ιδιοκτητες τους???? Δε θα το εκανα ποτε οσο και αν λατρευω το σκυλακιμου...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολλοι το κανουν..εγω παλι θα ηθελα..αλλα δεν μου καθεται..το κολοσκυλο..με κοιμιζει και φευγει.. :lol: :lol: :evil:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εγω παιδια οταν παμε στο χωριο του φοραω αυτο..και του λεω να κανει τον φυλακα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ παιδιά πάντως, σκέφτομαι να του πάρω μια στολή καμαριέρας και να τον μάθω να ξεσκονίζει, να ρίχνει κανα σφουγγάρισμα και να απλώνει τη μπουγαδα! :shock:
Τζάμπα το ταΐζω το κοπρόσκυλο? :lol:

 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf