Σακχαρώδης διαβήτης


Viki29

Member
22 Ιουλίου 2018
16
8
34
Παιδιά κάλησπερα.χρειαζομαι την γνωμη και τα βιώματα σας αν έχετε αντιμετώπιση το ίδιο.λοιπον η Μόκα 1.5 χρόνων διαγνώστηκε με ερλιχιωση και σακχαρώδη διαβήτη(όλα τα καλά μαζι)κάνουμε ινσουλίνη πρωί βράδυ και ειδική διατροφή αλλά το ζαχαρο είναι τελείως χάλια.εκει που λέω εντάξει μια βδομάδα είναι οκ ξαφνικά 450.το θέμα μου είναι ότι το σκυλί δεν την παλευει να την τρυπάμε ξέρετε αν υπάρχει καμία άλλη θεραπεία ανώδυνη?
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Έχω την αίσθηση ότι ο διαβήτης στους σκύλους είναι αντίστοιχος με τον τύπου 2 στον άνθρωπο, δηλαδή δεν είναι αυτοάνοσος. Ως εκ τούτου, το πάγκρεας συνεχίζει να λειτουργεί, έστω και με μειωμένη απόδοση. Με κάθε disclaimer λοιπόν (δεν είμαι κτηνίατρος) θα πρότεινα η διατροφή του να περιέχει αποκλειστικά πρωτεΐνη, ώστε να απαιτείται ελάχιστη εξωγενής ινσουλίνη. Προσοχή όμως μην πάθει υπογλυκαιμία...
 
  • Like
Reactions: Viki29


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αν έγινε καμπύλη σακχάρου και σταθεροποίηση, τότε αμέσως μετά σε καθημερινή βάση πρέπει πρώτα να μετράς και μετά να χορηγείς τροφή και ινσουλίνη αναλόγως τη μέτρηση. Οπότε ή μετράει κάθε μέρα ο γιατρός σου ή αγοράζεις μετρητή γλυκόζης και μετράς εσύ γιατί το 450 είναι επικίνδυνο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf