Σαλονικεις, τα φωτα σας!


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενδιαφερον μερη για βολτα γυρω στη Θεσσαλονικη; Κοντα στη Περαια, αλλα οχι αναγκαια. Κανενα δασακι ή κατι τετοιο, δεν θα ηθελα να βολταρω σε δρομους.

Ευχαριστω! (y)
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Σε προσκαλώ επισήμως στην Έδεσσα για να τρελαθεί ο παππούς στα γύρω βουνά!:D
(και λίμνη έχουμε και ποτάμια)
 
  • Like
Reactions: Berna




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Κοντά στην Περαία έχει μόνο θάλασσα, δασάκι δε μου ρχεται. Πολλοί πάνε τα σκυλιά στη μύτη της παραλίας της Επανωμής (ακολουθείς πινακίδες για Επανωμή, όταν μπεις μέσα ακολουθείς πινακίδες για Ποταμό, όταν βγεις θάλασσα στρίβεις δεξιά και πας όσο πάει το αμάξι μέχρι να χει άμμο, μετά ποδαράτο στη μύτη). Άμα φυσάει δεν έχει καμία σχέση με αυτό το όμορφο που δειχνει η φώτο βέβαια :X3::


Στυλ-δασάκι σχετικά κοντά (εκτός από το Σειχ Σου μέσα στην πόλη) το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το φράγμα της Θέρμης (από Περαία ~20 λεπτά λέει το gmaps) - αλλά δεν είναι ακριβώς δασάκι, είναι διαμορφωμένο μέρος μέσα σε ένα όμορφο περιβάλλον και ανάλογα με το που θα πας έχει κόσμο, σκυλιά, αναψυκτήριο, εστιατόριο, παιδική χαρά κτλ., αλλά και φύση. Λένε όμως ότι είναι πολύ όμορφα (έχω πάει μόνο απ'εξω-απ'εξω παλιά, δεν προχώρησα στα ενδότερα) και το αγαπάνε πολλοί για σκυλοβόλτες.


Μετά πρέπει να φύγεις έξω από τη Θεσσαλονίκη που λέει ο Σακ από πάνω - μαγική η Έδεσσα και πολύ κοντά (πω, έχω πολλάαα χρόνια να πάω). Θυμήθηκα τώρα ότι εκεί κοντά στην Έδεσσα είναι και το Πόζαρ στο οποίο θα γούσταρα πολύ να βολτάρω με το σκυλί, το χω στα πλάνα (κανα 2ωρο από Περαία λέει πάλι στο gmaps - στους χάρτες το έχει Λουτρά Λουτρακίου).

Πάρε μαγιό για να κάνετε μαζί θερμά λουτρά στα εξωτερικά καταρρακτάκια αν δεν έχει κόσμο. Να, ας πούμε στη φώτο εδώ, αριστερό καταρρακτάκι = παγάκι, δεξιό (που έχει κ κόσμο) χλιαρό.



Αλλιώς μαθαίνω ότι έχει και πιο κάτω στην ερημιά γούρνες με θερμά νερά - προσοχή μην είναι ορμητικά ή βαθιά ε, ή μην έχει δίνες - ρώτα τους ντόποιους αν είναι να τσαλαβουτήξει ο Κούκης!! Και παρεμπιπτόντως το ποτάμι είναι κανονικά παγωμένο, σημεία-σημεία είναι που βγαίνουν οι θερμές πηγές. Το ωραίο εκεί για σκυλοβόλτα κι όχι μόνο είναι να προσπεράσεις και την τελευταία οργανωμένη πισίνα και να περπατήσεις μέσα στα μονοπάτια. Ένα-δυο ανεβαίνουν στο λόφο και ένα κατεβαίνει κ συνεχίζει παραποτάμια. Πολύ όμορφες διαδρομές, η παραποτάμια είναι και πολύ εύκολη.




 
Last edited:




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Στις παραπάνω ωραίες προτάσεις των φίλων συμφορουμιτών να προσθέσω κσι τον Χορτιάτη (30-40 λεπτά από Περαία), όπου θα βρεις άπειρες διαδρομές μέσα στο δάσος. Αυτή την εποχή είναι και φουλ στο κάστανο, ενώ αν πας Σαββατοκύριακο θα βρεις ανοιχτό και το καταφύγιο του ΣΕΟ για φαγητό.
Υπόψιν ότι έχει αρχίσει η κυνηγετική περίοδος, να έχεις γενικά το νου σου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
WOW καλα αυτα ειναι φοβερα! Ειδικα τα λουτρα, πρεπει να παμε οπωσδηποτε! Εδεσσα ειχα παει παλια να δω τους καταρραχτες, αλλα οχι με σκυλο. Που ειναι ωραια να παμε;

Αν συνεχισει ο καιρος να μην ειναι για μπανια φαινεται θα παρουμε παλι τα βουνα :p
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Mε τον βαρδάρη που έχει αυτές τις μέρες τα μπάνια στην θάλασσα όντως τα ξεχνάς.
Το Πόζαρ όμως με τα ζεστά νερά είναι ό,τι πρέπει.
Αν έχεις χρόνο να βάλεις και μια διανυκτέρευση στο πρόγραμμά σου, πηγαίνεις Έδεσσα, συνεχίζεις και μένεις 1 βράδυ Πόζαρ και επιστρέφεις από Κιλκίς για να δεις και τους καταρράκτες του Σκρα.
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Εδεσσα ειχα παει παλια να δω τους καταρραχτες, αλλα οχι με σκυλο. Που ειναι ωραια να παμε;
Όπως σε κάθε μέρος, υπάρχουν πανέμορφες τοποθεσίες που δεν είναι γνωστές στους τουρίστες παρά μόνο στους ντόπιους (γλυτώνεις και τα τυχόν απρόοπτα της πολυκοσμίας).

Όπως αυτό:


ή αυτό:


και αυτό:


Σε τέτοια μέρη θα πάμε.(y)
ΚΑΘΕ Σαββατοκύριακο (είτε βρέχει είτε χιονίζει είτε ρίχνει καρέκλες) έχουμε 7-8 χιλιόμετρα σε τέτοιες διαδρομές.
 
Last edited:




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Mε τον βαρδάρη που έχει αυτές τις μέρες τα μπάνια στην θάλασσα όντως τα ξεχνάς.
Το Πόζαρ όμως με τα ζεστά νερά είναι ό,τι πρέπει.
Αν έχεις χρόνο να βάλεις και μια διανυκτέρευση στο πρόγραμμά σου, πηγαίνεις Έδεσσα, συνεχίζεις και μένεις 1 βράδυ Πόζαρ και επιστρέφεις από Κιλκίς για να δεις και τους καταρράκτες του Σκρα.
Pet friendly?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Όπως σε κάθε μέρος, υπάρχουν πανέμορφες τοποθεσίες που δεν είναι γνωστές στους τουρίστες παρά μόνο στους ντόπιους (γλυτώνεις και τα τυχόν απρόοπτα της πολυκοσμίας).

Όπως αυτό:


ή αυτό:


και αυτό:


Σε τέτοια μέρη θα πάμε.(y)
ΚΑΘΕ Σαββατοκύριακο (είτε βρέχει είτε χιονίζει είτε ρίχνει καρέκλες) έχουμε 7-8 χιλιόμετρα σε τέτοιες διαδρομές.
Νταξ γραψε μου και πως να τα βρω καλε :LOL: Δεν ειμαστε πλεον για τοσα χιλιομετρα, αλλα δεν ειμαστε και για πεταμα :D
 






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Pet friendly?
Όχι Berna, δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο, κι εγώ αυθημερόν έχω πάει, δεν έχω μείνει. Έχει όμως τόσα πολλά καταλύματα, που αν τελικά αποφασίσεις να πας, σίγουρα θα βρεις κάποιο που θα δέχεται σκύλους.
 
  • Like
Reactions: Berna




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
γειά σας, μήπως γνωρίζετε αν υπάρχουν εστιατόρια pet friendly στην Θεσσαλονίκη :)
Για τα εστιατόρια υπάρχει νομική "απαγόρευση" γιατί είναι καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (δε μπορεί να βρεθεί πχ μια τρίχα σε φαϊ αλλεργικού επειδή τινάχτηκε το σκυλία μας την ώρα που περνούσε ο δίσκος). Δε νομίζω να βρεις κανένα που να επιτρέπει μέσα σκυλιά. Για έξω είναι πολλά που με χαρά θα σας δεχτούνε.

Βέβαια σε μερικά τριγυρνάνε (καμιά φορά κ μέσα) κάτι γάτες που τις φροντίζουν από τα καταστήματα, παρκάρουν κ κάτι σκυλάκια έξω για τον ίδιο λόγο, αλλά αυτά δε μπορούν να τα ελέγξουν θεωρητικά, δεν είναι το ίδιο με το να σου επιιτρέψουν με δική τους ευθύνη να μπεις με το πετ σου στο εστιατόριο. Μπορούν να τους κάνουν τέτοια μανούρα λόγω νόμου που μπορεί κ να τους κλείσουν.

Στο λέω σίγουρα γιατί το έχω ρωτήσει κ σε εστιατόρια κ σε μαρκετάκια με ιδιαίτερα φιλόζωους ιδιοκτήτες κ προσωπικό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Υπάρχουν κάτι καφέ-μπαρ με κουζίνα βέβαια τώρα που το σκέφτομαι με μάλλον πιο ήπιο περιορισμό που είδα πρόσφατα μέσα σκυλί. :unsure:

Και έχω τύχει σε μανούρα που έγινε χωρίς λόγο σε μαρκετάκι που ΔΕΝ είχε 'ευαίσθητα' τρόφιμα που αναγκάστηκαν κ άρχισαν να μας απαγορεύουν να μπαίνουμε με τα σκυλιά μας. Επειδή είχε φρούτα κ λαχανικά έξω τους είπε ο μλκς που έκανε τη φασαρία. Που στο μανάβικο παραδίπλα ήταν όλα έξω στο δρόμο που περνάνε τα σκυλιά με την ουρά μέσα... Εκεί δεν τον πείραζε... Τα θυμήθηκα και συγχίστηκα!
 
  • Like
Reactions: pipi&mom


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf