Σαμαράκι, πνίχτης ή απλό κολάρο;


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το τι χρησιμοποιείτε για να βγάζετε τα σκυλιά σας βόλτα. Έχω μια θηλυκιά 3,5 χρονών περίπου και στειρωμένη. Στη βόλτα της σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή, αλλά μόλις δει άλλο σκυλί είτε αρσενικό είτε θηλυκό αρχίζει τις κωλοτούμπες! Από την αρχή που την πήρα την είχα πάντα με σαμαράκι μέχρι που ξεκίνησε και το έβγαζε. Πήρα άλλο είδος σαμαράκι που είχε ενσωματωμένο κολάρο, το έβγαζε και αυτό! Την γύρισα εδώ και κάποιους μήνες σε αλυσίδα (πνίχτη) και παρόλο που στις επαφές με άλλα σκυλιά την έχω έτσι περισσότερο ελεγχόμενη, παρόλα αυτά θεωρώ πως δεν απολαμβάνουμε το ίδιο τη βόλτα, και αυτή γιατί τραβάει κάποιες φορές και πνίγεται αλλα΄και εγώ που νιώθω συνέχεια πως πρέπει να την κοιτάω μη τυχόν και χαλαρώσει η αλυσίδα και κάνει απότομη κίνηση και τη βγάλει.. είχα σκεφτεί για δερμάτινο σαμαράκι (αυτά που είχαμε ήταν υφασμάτινα), πιστεύετε θα έχει κάποιο αποτέλεσμα στην περίπτωση της; Εναλλακτικά έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο να δοκιμάσω;
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ σαμαράκι.. παρόμοια κατάσταση με την δικιά σου , άψογη στην βόλτα αλλά αν δει σκυλί που δεν γουστάρει κάνει σαν κατσίκι.. εγώ σώθηκα με το χαλινάρι ή χάλτι για δύο χρόνια .. βέβαια τώρα με τον εκπαιδευτή επιτέλους γυρίσαμε στο κολάρο.. όσον αφορά τον πνίχτη πρέπει να υπάρχει γνώση για το πως το χρησιμοποιείς .. πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως τα βγάζει ρε παιδί μου, μήπως παίρνεις μεγαλύτερο νούμερο; το κολάρο βγαίνει μόνο όταν το έχουμε χαλαρό... σαμαράκι δεν έχω δει ποτέ να το βγάζουν.. χουντίνι η δικιά σου..
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ίσως να δοκιμάσεις ένα υφασμάτινο martingale κολάρο που λειτουργεί με τη λογική του πνίχτη αλλά είναι μαλακό και το ρυθμίζεις μέχρι που θέλεις να σφίγγει
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Στη Λίζα έχω χρησιμοποιήσει σαμαρακι, κολάρο, πνιχτη, martingale, χαλτι και prong. Το σαμαρακι προφανώς δεν έκανε κάποια δουλειά, με το κολάρο πνίγονταν, ο πνιχτης έκανε δουλειά αλλά δεν με βόλεψε, το martingale έκανε καλή δουλειά, το χαλτι δεν την βόλεψε και τόσο παρολη την εκπαίδευση και είμαι σχετικά επικίνδυνο γιατί μπορεί εάν ο σκύλος κάνει απότομη κινηση να χτυπήσει άσχημα, το prong με έχει βολέψει περισσότερο απ όλα αλλά πρέπει και αυτό να χρησιμοποιηθεί σωστά γιατί μπορεί να υπάρξει τραυματισμός
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Η καλυτερη αγορα που εκανα ποτε. Απο 6 κιλα μεχρι 60 κιλα σκυλο. Οσο και να χτυπιεται το ζωο δεν υπαρχει περιπτωση να βγει ή να ανοιξει. Επισης σε οσα ζωα το φορεσα που τραβουσαν, αρχισαν να περπατανε πιο χαλαρα και ηρεμα. Αξιζει τα λεφτα του με το παραπανω. 65900_65901_65902_pla_juliusk9_idc_powergeschirr_0.jpg
 


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Σας ευχαριστώ πολύ όλους θα τα τσεκάρω όλα όσα μου είπατε!! Σχετικά με το πως βγάζει το σαμαράκι...έστω περπατάει μια χαρά και ωραία και ξαφνικά δει σκυλί και θέλει να παίξει, εάν δεν την φάω ότι θα κάνει μαλακία μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου παιδιά, το σκυλί δεν υπάρχει λέμε,έχει κάνει βήμα πίσω, σηκώνει τα μπροστινά πόδια την ώρα που πηδάει και το βγάζει. Πρέπει να το δείτε live για να το καταλάβετε μάλλον..διάολος μιλάμε!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Τo Julius σαμαρακι που ειδες προς τα πανω πολυ ωραιο, σταθερο κραημα ...πηραμε 2 μαλιστα...αλλα ο σκυλος βγαινει ευκολακι με την οπισθεν, οπως περιγραφεις, βημα πισω, σκυψιμο, τεντωμα μπροστινων ποδιων. Πολυ ευκολα. Καναμε μια παραλλαγη και προσθεσαμε ιμαντα στη κοιλια και τωρα ειναι κομπλε.
42492182_721991878154762_3904706870765420544_n.jpg

Προσωπικα σωθηκα με φαρδυ κολαρο, φαση 5 εκατοστα πλατος . Ουτε βγαινει ευκολα το φαρδυ, ουτε πνιγεται αν χοροπηδαει. Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη απο αυτο που πηρα απο το Petcreations, , με το φλις απο μεσα, δεν γλιστραει στο τριχωμα και ειναι πολυ μαλακο.

ΥΣ. Επισης σεηφ για να μη βγαινουν ειναι τα σαμαρια τυπου για greyhound, αν ψαξεις στο νετ , εχουν τριτο ιμαντα. Αλλα εχουν κακο ελεγχο, για καμια θαλασσα/εξοχη καλα ειναι, για πολη μπα...

SAM_8978.JPG
 
Last edited:


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Νομίζω το greyhound θα με βολέψει γιατί δεν με δυσκολεύει με τραβήγματα (αν αυτό εννοείς με τον κακό έλεγχο)! Την παραλλαγή με το λουράκι στην κοιλιά στο julius που την έκανες;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Νομίζω το greyhound θα με βολέψει γιατί δεν με δυσκολεύει με τραβήγματα (αν αυτό εννοείς με τον κακό έλεγχο)! Την παραλλαγή με το λουράκι στην κοιλιά στο julius που την έκανες;
ιμαντας, κλωστουλα και βελονα. :p Το εραψα προσεκτικα . Για τριτο ιμαντα ενα απλο κολαρο , να περισσευουν 3-4 δαχτυλα στη μεση αρκει, για να μην σφιγγει πολυ την κοιλια.Το Julius δε βγαινει με αυτο (εγγυημενο :cool: ) και ειναι πολυ σταθερο πλεον το σαμαρι.

Το λαχανι ειναι μαρκας zeedog, απο την αδιαβροχη σειρα, πολυ καλο υλικο για θαλασσα. Πηρα 2 κοματια , σαμαρακι τυπου Η και κολαρο, εκοψα , εραψα και τα ενωσα. Το φοραμε ιουλιο αυγουστο :LOL:
zeedog-neopro-h-harness-lime-sopuppies.gr_.jpgzeedog-neopro-adiavroxo-perilaimio-lime-sopuppies.gr_.jpgSAM_9009.JPG



Σε ετοιμο σε ελληνικα σαιτ εχω βρει μονο αυτο ΕΔΩ , αλλα δεν εχει πολυ καλο ελεγχο. Εμεις το φοραμε για βουνο, γιατι ειναι ελαφρυ. Ο Batman προτιμαει αυτο σε σχεση με τα αλλα. :p Φτηνο με εσωτερικη επενδυση νεοπρεν για να μη τριβει το δερμα και αντεξε, ο δικος μου βεβαια ειναι μολις 21 κιλα.

SAM_7537.JPG20190311_155826.jpg

Σε εκτος ελλαδος σαιτ πολλα εχω βρει στο etsy.com px AYTO. Mπες και κανε αναζητηση greyhound harness... Προσοχη στις μετρησεις!


ΥΣ. Παρα την περουσια που εδωσα για σαμαρακια και εγω προτιμω κολαρο και ο μπατμαν το ιδιο, δε τα θελει τα σαμαρακια ιδιαιτερα!
 
Last edited:


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Νομίζω θα τα.δοκιμασω και τα δύο (julio και greyhound) και οποίο μας βολεύει καλύτερα!
Σε περιπτώσεις τέτοιες που τα σκυλιά μας κάνουν κωλοτουμπες όταν βλέπουν άλλο σκύλο πώς το διαχειριζεστε;
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Νομίζω θα τα.δοκιμασω και τα δύο (julio και greyhound) και οποίο μας βολεύει καλύτερα!
Σε περιπτώσεις τέτοιες που τα σκυλιά μας κάνουν κωλοτουμπες όταν βλέπουν άλλο σκύλο πώς το διαχειριζεστε;
Η δικια μου οταν βλέπει αλλο σκυλο εκσφενδονιζεται. Λες και εχει πιει ενα κιβωτιο red bull!!!! Πραγματικά ειναι σαν να πεταει οπότε αν βρεις τρόπο να το φτιαξεις pleeeease let me know
 
  • Haha
Reactions: NatBilly


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Η δικια μου οταν βλέπει αλλο σκυλο εκσφενδονιζεται. Λες και εχει πιει ενα κιβωτιο red bull!!!! Πραγματικά ειναι σαν να πεταει οπότε αν βρεις τρόπο να το φτιαξεις pleeeease let me know
Hahahaha εννοείται!!!!
 
  • Like
Reactions: Elena&Mpoumpou


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Νομίζω θα τα.δοκιμασω και τα δύο (julio και greyhound) και οποίο μας βολεύει καλύτερα!
Σε περιπτώσεις τέτοιες που τα σκυλιά μας κάνουν κωλοτουμπες όταν βλέπουν άλλο σκύλο πώς το διαχειριζεστε;
Κι ο δικός μου λατρεύει τα άλλα σκυλιά και ΥΠΕΡ-ενθουσιαζεται στην θέαση τους. Μένω και σε περιοχή που βγαίνουν πάρα πολλά βόλτα. Μάλιστα αρχίζει τις σβούρες (περί άξονα), τραβάει, κλαίει.. γενικά τρελαίνεται.

Αυτό που βοήθησε εμάς ήταν η εκτόνωση, δηλαδή παιχνίδι με συχνές επισκέψεις σε σκυλοπαρκο. Από τότε που μπήκε στο πρόγραμμα το σκυλοπαρκο είναι ΠΟΛΥ πιο κουλ στην βόλτα!

Αν δεν έχεις πρόσβαση σε σκυλοπαρκο, μπορείς να κοιτάξεις να γνωρίσεις κάποιον/κάποιους σκύλογονεις από την περιοχή σου και να κανονίζετε playdates.
 


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Πολύ καλή η ιδέα, θα το επιχειρήσω.. στο προηγούμενο σπίτι που μέναμε η αλήθεια είναι πως πηγαίναμε σε σκυλοπαρκο και είχαμε κανει και κάποιους φίλους στη γειτονιά, από τότε που μετακομίσαμε έχει πέσει μοναξιά.. για αυτό ανά διαστήματα είχαμε φιλοξενίες σε άλλα σκυλάκια μιας και έχουμε χώρο στο σπίτι αλλά πλέον λόγω οικονομικού δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα..παρόλα αυτά θα την ξαναξεκινησω σε σκυλοπαρκο μπας και δω διάφορα!
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Εγώ όταν υιοθέτησα τον δικό μου, βρέθηκα με ένα σκυλί 2.5 χρονών, 29 κιλά, που δεν είχε πάει ποτέ βόλτα με λουρί. Ήταν εφιάλτης. Καθόλη τη διάρκεια της βόλτας πήγαινε (και εν μέρει ακόμα κια τώρα το κάνει που έχει φτάσει 10 χρονών) σαν μανιακός. Με ζιγκ ζαγκ, προσπαθ'ωντας να μυρίσει τα πάντα ταυρόχρονα, να χαιρετήσει τους πάντες ταυτόχρονα κλπ κλπ.
Με κολάρο δεν γινόταν τίποτα. Ο εκπαιδευτής μας πρότεινε αλυσίδα. Πνιγόταν και συνέχιζε να τραβάει. Μετά δοκιμάσαμε σαμαράκι. Έχετε δει τα έλκηθρα? Ε κάτι τέτοιο είμασταν και μεις. Τελικά το σωτήριο ήταν το halti. Βέβαια κανα δυο φορές είχε καταφέρει να το βγάλει, αλλά σοκαριζόταν περισσότερο από μένα και έμενε ακούνητος. Έχει ένα μικρό ρίσκο. Εδώ και κανένα χρόνο, χρησιμοποιούμε ένα εκπαιδευτικό σαμαράκι που έχει και κολάρο όμως οπότε δύσκολο να βγει.
SD2 TRIXIE EASYWALK BASIC ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΑΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ | shop4pets
Βέβαι χρειάστηκε αρκετές δοκιμές με το μέγεθος, αλλά γενικά με έχει βολέψει πάρα πολύ.
 
  • Like
Reactions: NatBilly


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Καθώς τραβάει φαντάζομαι οι ιμάντες που πιάνουν κάτω από τα πόδια σφίγγουν αν καταλαβαίνω καλά από τη φωτό..σε περίπτωση που σταματήσει απότομα και κάνει πίσω δεν είναι εύκολο να βγει; Αυτό με προβληματίζει εμένα, γιατί η δικιά μου το έχει κάνει σύστημα με τα σαμαρακια. Έχω σκεφτεί και ειδική παραγγελία σε δερμάτινο σαμαρακι μήπως λόγω φάρδους δυσκολεύεται να το βγάλει αλλά οι τιμές είναι αρκετά τσουχτερές! Και όχι τίποτε άλλο αλλά εδώ στην περιοχή μου αυτοκίνητα μηχανάκια όλοι τρέχουν μέσα στα στενά χωρίς ελεος!
 


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Καθώς τραβάει φαντάζομαι οι ιμάντες που πιάνουν κάτω από τα πόδια σφίγγουν αν καταλαβαίνω καλά από τη φωτό..σε περίπτωση που σταματήσει απότομα και κάνει πίσω δεν είναι εύκολο να βγει; Αυτό με προβληματίζει εμένα, γιατί η δικιά μου το έχει κάνει σύστημα με τα σαμαρακια. Έχω σκεφτεί και ειδική παραγγελία σε δερμάτινο σαμαρακι μήπως λόγω φάρδους δυσκολεύεται να το βγάλει αλλά οι τιμές είναι αρκετά τσουχτερές! Και όχι τίποτε άλλο αλλά εδώ στην περιοχή μου αυτοκίνητα μηχανάκια όλοι τρέχουν μέσα στα στενά χωρίς ελεος!
Οι ιμάντες που μπαίνουν γύρω από τα πόδια, πιάνουν στο κολάρο., Οπότε και να βγάλει τους ιμάντες είναι δύσκολο να βγάει και το κολάρο. Εγώ δλδ που κάνει και απότομες στροφές/αναστροφές και σταματήματα, δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@NatBilly η Julius βγάζει εξάρτημα για τα σαμαράκια της για παραπάνω ασφάλεια Y - BELT - Julius-K9® Greece
επειδη το δοκιμασα ...δε κανει διαφορα , δεν εμποδιζει το να βγει με την οπισθεν εννοω ! Το γκρεμλιν ειχε και το Υ στο Julius την δευτερη φορα που βγηκε :LOL:
 


NatBilly

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
16
36
34
Οι ιμάντες που μπαίνουν γύρω από τα πόδια, πιάνουν στο κολάρο., Οπότε και να βγάλει τους ιμάντες είναι δύσκολο να βγάει και το κολάρο. Εγώ δλδ που κάνει και απότομες στροφές/αναστροφές και σταματήματα, δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.
[/QUOTE

@Άριελ @noni_papa @medusa έχω αρκετές επιλογές, ευχαριστώ πολύ για τα λινκ!!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3