Σαν να με σημάδεψε και να με διάλεξε


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Στο σπίτι κυκλοφορούσε ένας κούνελος νανάκι του γιου μου που πλησιάζει το δέκατο έτος της ηλικίας του ελεύθερος που δεν έχει πειράξει ποτέ καλώδιο, έπιπλα, δεν έχει λερώσει και πάει πάντα στο μόνιμα ανοιχτό κλουβί του και μια κουνέλα κινητή καταστροφή που βολτάρει υπό αυστηρά επιτήρηση στο μπαλκόνι.
Κατά καιρούς έρχονται mail σχετικά με pet shop και αφού η σύζυγος δεν είχε ούτε χαϊδέψει ποτέ σκύλο, ούτε που ήθελε να ακούσει, πόσο μάλλον να δει στο σπίτι.
Μπήκα στο link στα τέλη Απριλίου και είχε αγγελία που είχε μπει 4 λεπτά πριν:
Χαρίζονται...Επτά κουτάβια από ημίαιμο λυκόσκυλο με τις σχετικές φώτο. Σημάδεψα ένα που με κοίταζε από τη φωτογραφία και νόμιζα ότι διάβαζε τη σκέψη μου. Ήρθε η κόρη και αφού έριξε μια ματιά μου έδειξε αυτό που είχα "τσεκάρει" και εγώ και μου είπε. Τι ωραία να μας άφηνε η μαμά να πάρουμε αυτό!!! Το χάζεψε λίγο και το ξέχασε αφού ήξερε ότι δεν πρόκειται να πάρω σκύλο, αφού η "μαμά" δεν ήταν απλά αρνητική.
Πήρα τηλέφωνο διερευνητικά και έπεσε η ημερομηνία γέννησης. 5 Απριλίου. Ίδια ημερομηνία με τα γενέθλια της κόρης. Χωρίς περιστροφές είπα θέλω αυτό με το άσπρο μουσάκι. Ο τσαμπουκάς με τη σύζυγος ήταν το τελευταίο που σκεφτόμουνα εκείνη τη στιγμή. Με το που έκλεισα το τηλέφωνο άρχισα να σκέφτομαι τις συνέπειες. Τη μαμά τη ρώτησες ήταν το πρώτο που μου είπε η κόρη. Στο τηλέφωνο ο γιος μου είπε ότι θα με φιλοξενήσει μαζί με το σκύλο μέχρι να ηρεμήσει η μαμά και πως θα της το πει αυτός.
Μέσα Μαΐου πήγα να τη δω στην Τρίπολη. Από τα μικρά αυτή ήταν που ήρθε πρώτη και σκαρφάλωσε στο πόδι μου. Όταν ένα παιχνιδάκι το πήρε ένα από τα αδερφάκια της, έβγαλε κάτι κραυγούλες το άρπαξε από το στόμα του (δικό μου ρεεεεεε) και έτρεχε γύρω γύρω με άλλα τέσσερα πίσω της. Τρίπλες καλύτερες από τον Μέσι.

Με τη σύζυγο ξηγηθήκαμε. Θα το πάρω στο εξοχικό και θα μείνω μαζί του μέχρι να βρω να το δώσω και να επιστρέψω σπίτι, αλλιώς να μου στείλει και τα υπόλοιπα από τα ρούχα.
Πήγα να το πάρω, μαζί με τη κόρη. Κυρία κανονική. Και στο ταξίδι και στο σπίτι. Στο σπίτι στου Ζωγράφου. Όταν την είδε η γυναίκα μου, ξέχασε τα δεν ακούω για σκύλο. Την κάρφωσε με τα μάτια και την έλιωσε. Παρασκευή βράδυ έφυγε να της πάρει πάρκο με σκοπό να τη βάλουμε στο μπαλκόνι. Μόλις επέστρεψε και ένεκα του καιρού αποφάσισε να χαριστικά στο σαλόνι. "Μόνο για σήμερα". _ Μια εβδομάδα πλέον και η Sersey είναι η πρώτη της σκέψη το πρωί και η τελευταία το βράδυ.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το νέο μέλος της οικογένειας, έκανε το γιο που θυμόταν να περνά από το σπίτι μόνο για οικονομική βενζίνη να έρχεται καθημερινά και τη σύζυγο που δεν ήθελε να ακούσει για σκύλο, να βάζει πάγο σε ένοικο της πολυκατοικίας ότι της είπε ότι ο κανονισμός απαγορεύει σκύλους και γάτες.
-"Αν θες να μπορείς να πληρώσεις δικηγόρο για να μάθεις ότι ο νόμος είναι πάνω από τον κανονισμό.
- Μα εσύ δεν ήθελες να ακούσεις για σκύλους.
- Δεν είχα την τύχη να έχω νωρίτερα, δυο μάτια να με κοιτούν με τέτοιο τρόπο. Κουβέντα τέλος. Αν τραβάς ζόρι μας πας δικαστικά.

Υ.Γ. Όταν ο πατέρας μου έμαθε ότι πήρα σκύλο από την Τρίπολη, βούρκωσε και μου είπε ότι ο πρώτος σκύλος του ήταν ένα κυνηγόσκυλο που έφερε ο παππούς μου από ένα χωριό έξω από τη Μεγαλόπολη.
 

Attachments



AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Καλωσήρθες και μόνο χαρές να έχετε με το νέο μέλος της οικογένειας !

Σέρσεη από Τρίπολη όπως λέμε Κολοκοτρώνης από το King's Landing ;

(Το άσπρο μουσάκι πού είναι ; Βαλε κι άλλες φωτό του κορίτσαρου !!)
 
Last edited:




KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Παρά το happy end της υπόθεσης απορώ πώς μπορείτε να είστε μαζί με ανθρώπους που δεν γουστάρουν τα ζώα.
Αν μου έλεγε ο δικός μου "ή ο σκύλος ή εγώ", τον πούλο μάλλον θα το έτρωγε ο άλλος και όχι ο σκύλος.

Πολύ παντόφλα ρε δικέ μου πέφτει.
Εσύ άποψη δεν έχεις μέσα στο σπίτι;
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Παρά το happy end της υπόθεσης απορώ πώς μπορείτε να είστε μαζί με ανθρώπους που δεν γουστάρουν τα ζώα.
Αν μου έλεγε ο δικός μου "ή ο σκύλος ή εγώ", τον πούλο μάλλον θα το έτρωγε ο άλλος και όχι ο σκύλος.

Πολύ παντόφλα ρε δικέ μου πέφτει.
Εσύ άποψη δεν έχεις μέσα στο σπίτι;
Αν έχεις το σκύλο, τη γάτα ή οποιοδήποτε ζωάκι από πριν αλλάζει. Όταν όμως είσαι ήδη στο γάμο ή στη σχέση εκεί δεν μπορείς και δεν δικαιούσαι να επιβάλεις στον άλλο να δεχτεί κάτι που τον φοβίζει, δεν το θέλει, ή βάλε όποιο ΔΕΝ θέλεις. Ο γάμος είναι μία διαρκής παντόφλα. Και είναι παντόφλα αμφίδρομη. Όποιος δεν μπορεί να δεχτεί ότι και θα φάει, αλλά μόνο θα ρίξει, εκεί πάει η σχέση περίπατο. Αμοιβαίες υποχωρήσεις και αμοιβαίοι συμβιβασμοί.
Στο θέμα μας, από τελείως αρνητική έγινε τέρμα θετική. Δεν νομίζω ότι ήταν μόνο το υπέροχο νέο μέλος που την κέρδισε.
Πέρασε ένας μήνας που υπήρξαν πολλές εξηγήσεις στο γιατί έκανα του κεφαλιού μου και δεν ξεχνάω ότι στην ουσία την έφερα προ τετελεσμένου. Άρα αν κάποιος έπρεπε να αρπάξει την παντόφλα και να αρχίσει τις παντοφλιές αυτός σίγουρα δεν ήμουν εγώ.
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Καλωσήρθες και μόνο χαρές να έχετε με το νέο μέλος της οικογένειας !

Σέρσεη από Τρίπολη όπως λέμε Κολοκοτρώνης από το King's Landing ;

(Το άσπρο μουσάκι πού είναι ; Βαλε κι άλλες φωτό του κορίτσαρου !!)
Τι να σου πω. Εγώ για Bella πήγαινα, αλλά ο γιος το πήρε πάνω του. Από τη βασίλισσα ενός σήριαλ.
 

Attachments





Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Ευχαριστώ Μέδουσα. Για να είμαι ειλικρινής όχι. Δεν το έχω δει και δεν το ξέρω. Το κάνουν κέφι όμως οι υπόλοιποι, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το κόψω χαϊδευτικά σε Σερς.
Πάντως καλούλα μου φαίνεται. Έμαθε να κάθετε, να περιμένει στο φαγητό και το νερό, της αρέσει να μπαίνει στο αυτοκίνητο και βγαίνει στο έλα. Δεν θέλει να ακολουθεί με το λουρί και δύο φορές που βγήκαμε για να κάνουμε το γύρω στο τετράγωνο φάγαμε από 3/4 και πάνω.
Επίσης κλαίει για να βγει στο μπαλκόνι για να λερώσει, αλλά δεν πετυχαίνει πάντα την πάνα.
Η πλάκα είναι ότι χθες έκανε χαρές στο γιο, ακολούθησε στο δωμάτιο, και όταν είδε τις σημειώσεις του στο πάτωμα, τις σημάδεψε με απόλυτη ευστοχία!!!! Μικρή είναι οπότε και πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος με ότι κάνει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Να σου ζησει, πανέμορφο σκυλακι! :) Κι εγω καπως ετσι περιπου πηρα το Μουφ πριν απο 9 περιπου χρονια. Βρηκα καινουρια μόνιμη δουλεια, μπήκα στο Petfinder που εχει ολα τα σκυλια απανταχού Αμερικής καταφυγίων και foster, ειδα το Μουφ και έπεσα ξερή. Στο Μισιγκαν ζούσε, εγω στο Ιλλινοι, αλλα πηρα τηλέφωνα, εκανα αιτησεις, μπήκα στο αυτοκινητο κα οδήγησα 8 ωρες να παω και 8 ωρες να γυρισω αε μια μερα. Αυτος βεβαια στην αρχη δεν με πολυηθελε διοτι προτιμούσε να μενει με τους αναδόχους που ειχαν κτήμα, αλλα εχει πλεον αλλαξει γνωμη φυσικα και κυβερνάει το σπιτι με σιδηρά πυγμή.

Τα επίσημα γενέθλια του, δηλαδη η μερα που τον βρήκαν να περιπλανιέται στο Μισιγκαν, ειναι 24 Απριλίου, δηλαδη μερα της γιορτής μου.

Τι να πω; Ηταν γραφτό.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Δεν θέλει να ακολουθεί με το λουρί και δύο φορές που βγήκαμε για να κάνουμε το γύρω στο τετράγωνο φάγαμε από 3/4 και πάνω.
Επίσης κλαίει για να βγει στο μπαλκόνι για να λερώσει, αλλά δεν πετυχαίνει πάντα την πάνα.
Προσεξα κάτι, εαν εχει γεννηθει 5 απριλιου είναι κατι λιγότερο απο 2.5 μηνων... Οπότε(μπορεί να κάνω λάθος) λογικά δεν εχει κανει μάλλον αρκετά εμβόλια για να βγαίνει εξω στο δρόμο.. Συνήθως οι γιατροί σου επιτρέπουν να βγει προσεκτικά έξω κάποιες μέρες μετα το δευτερο και κανονικά στο δρόμο μετα την ολοκλήρωση και του τρίτου. Κινδυνευουν νωρίτερα απο τυφο, νόσο καρέ και διάφορα.
Επίσης στο έδωσαν πολυ μικρούλικο αν βαζω κατω σωστα τις ημερομηνίες.

Γενικά το λουρί βάζε το μερικές φορές μεσα στο σπίτι και κάνε το βόλτες για 5-10 λεπτά ωστε να το συνηθίζει, σε εμας έπιασε.
 
  • Like
Reactions: Nikos kes


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Προσεξα κάτι, εαν εχει γεννηθει 5 απριλιου είναι κατι λιγότερο απο 2.5 μηνων... Οπότε(μπορεί να κάνω λάθος) λογικά δεν εχει κανει μάλλον αρκετά εμβόλια για να βγαίνει εξω στο δρόμο.. Συνήθως οι γιατροί σου επιτρέπουν να βγει προσεκτικά έξω κάποιες μέρες μετα το δευτερο και κανονικά στο δρόμο μετα την ολοκλήρωση και του τρίτου. Κινδυνευουν νωρίτερα απο τυφο, νόσο καρέ και διάφορα.
Επίσης στο έδωσαν πολυ μικρούλικο αν βαζω κατω σωστα τις ημερομηνίες.

Γενικά το λουρί βάζε το μερικές φορές μεσα στο σπίτι και κάνε το βόλτες για 5-10 λεπτά ωστε να το συνηθίζει, σε εμας έπιασε.
Από εμβόλια έχει μείνει μόνο το αντιλυσσικό που είναι για τον Οκτώβριο. Την πήρα στις 9 Ιουνίου. 2 μηνών και 4 ημερών.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ενταξει ειναι εμβολιασμένη η μικρή! Απλα το ανέφερα γιατι συχνα συναντώ κόσμο που δε το γνωρίζει. Καλές βόλτες, τωρα είναι μικρούλα και εκανε 3/4 το τετραγωνο, σε λίγες μέρες θα τρέχεις και δε θα φτανεις :p
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλως ηρθες στο φορουμ Spiros_Sersey.
Εγω δεν καταλαβα πως απεκτησες την κουταβα σου. Οταν λες αγγελια απο ημιαιμο λυκοσκυλο; Ημιαιμο λυκοσκυλο δλδ αδεσποτο γεννησε και το πετ σοπ ανελαβε να βρουν σπιτι τα κουταβια;

Απο εκει και περα
Ο γάμος είναι μία διαρκής παντόφλα. Και είναι παντόφλα αμφίδρομη.
Όταν όμως είσαι ήδη στο γάμο ή στη σχέση εκεί δεν μπορείς και δεν δικαιούσαι να επιβάλεις στον άλλο να δεχτεί κάτι που τον φοβίζει, δεν το θέλει, ή βάλε όποιο ΔΕΝ θέλεις. Αμοιβαίες υποχωρήσεις και αμοιβαίοι συμβιβασμοί.
Θεωρω οτι δεν γινεται να ισχυουν και οι 2 παραγραφοι ταυτοχρονα στα σοβαρα, με κανενα τροπο ομως.
Ή υπαρχει παντοφλα ή αμοιβαιες υποχωρησεις.(y)

Το φορουμ εχει παντως παρα πολλα ενδιαφερονται πραγματα να διαβασεις και οσο σκαλιζεις θα βρισκεις! :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Να σου ζήσει η σκυλίτσα και καλή ζωή να έχετε......ούτε και εγώ έχω καταλάβει τον τρόπο απόκτησης. Πετ σοπ ....αγγελία...ημίαιμο διαβάζω ....έχεις πληρώσει για το σκυλί ;
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Καλως ηρθες στο φορουμ Spiros_Sersey.
Εγω δεν καταλαβα πως απεκτησες την κουταβα σου. Οταν λες αγγελια απο ημιαιμο λυκοσκυλο; Ημιαιμο λυκοσκυλο δλδ αδεσποτο γεννησε και το πετ σοπ ανελαβε να βρουν σπιτι τα κουταβια;

Απο εκει και περα



Θεωρω οτι δεν γινεται να ισχυουν και οι 2 παραγραφοι ταυτοχρονα στα σοβαρα, με κανενα τροπο ομως.
Ή υπαρχει παντοφλα ή αμοιβαιες υποχωρησεις.(y)

Το φορουμ εχει παντως παρα πολλα ενδιαφερονται πραγματα να διαβασεις και οσο σκαλιζεις θα βρισκεις! :)
Καλημέρα και ευχαριστώ!!!
Το θηλυκό που είναι σπιτίσιο ζευγάρωσε με αδέσποτο που μάλλον πήδηξε τη μάντρα και μπούκαρε στην αυλή. Η ιδιοκτήτρια έβαλε την αγγελία και εκεί που δεν είχα στο μυαλό μου να βρεθώ με σκύλο. απέκτησα.

Για το δεύτερο, μόνο πολλά χρόνια παντρεμένος μπορεί να το καταλάβει.
Υπάρχουν θέματα που τα συζητάς, θέματα που υποχωρούν και οι δύο και θέματα που ξέρεις ότι δε σε παίρνει. Αλλά είμαστε οφ τόπικ...
 
  • Like
Reactions: Scalpel


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Να σου ζήσει η σκυλίτσα και καλή ζωή να έχετε......ούτε και εγώ έχω καταλάβει τον τρόπο απόκτησης. Πετ σοπ ....αγγελία...ημίαιμο διαβάζω ....έχεις πληρώσει για το σκυλί ;
Καλημέρα!!!
Ευχαριστώ!!!
όχι δεν πλήρωσα. Δεν ήθελε να πάρει χρήματα ούτε για το δεύτερο εμβόλιο.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Είναι πολύ τυχερό το σκυλάκι,ειδικά όταν ξεκινάς από Ζωγράφου να πας Τρίπολη για να πάρεις ένα σκυλί ..από αυτά που υπάρχουν δεκάδες σε όλα τα καταφύγια και σε όλους τους δρόμους.
Ελπίζω η καλή αυτή Κυρία την επόμενη φορά που θα έχει οίστρο η σκύλα της να την προσέχει περισσότερο ή αν δεν μπορεί να την προσέχει να την στειρώσει....
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Είναι πολύ τυχερό το σκυλάκι,ειδικά όταν ξεκινάς από Ζωγράφου να πας Τρίπολη για να πάρεις ένα σκυλί ..από αυτά που υπάρχουν δεκάδες σε όλα τα καταφύγια και σε όλους τους δρόμους.
Ελπίζω η καλή αυτή Κυρία την επόμενη φορά που θα έχει οίστρο η σκύλα της να την προσέχει περισσότερο ή αν δεν μπορεί να την προσέχει να την στειρώσει....
Θα τη στειρώσει από ότι μου είπε. Εξ ατυχήματος προέκυψε και της έγινε μάθημα. Πάντως έχει ακόμα ένα αρσενικό που δεν το έδωσε όταν της είπαν αυτοί που θα το έπαιρναν ότι θα το έχουν δεμένο στον κήπο.

Δύο φορές πήγα. Μία για να τη δω από την ανυπομονησία μου και μια για να την πάρω. Ε -ΡΩ- ΤΑΣ, ξανά.... χεχεχε
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι πολύ τυχερό το σκυλάκι,ειδικά όταν ξεκινάς από Ζωγράφου να πας Τρίπολη για να πάρεις ένα σκυλί ..από αυτά που υπάρχουν δεκάδες σε όλα τα καταφύγια και σε όλους τους δρόμους.
Αθήνα-Τρίπολη: 158 χιλιόμετρα, σύνολο 316 χιλιομετραΧ Χ 2, σύνολο 632 χιλιόμετρα
Sherman, Καλαμποκισταν, Illinois-Imlay City, Michigan: 755 χιλιόμετρα, σύνολο 1510 χιλιόμετρα

Άμα σε βαρέσει, τέρμα, δεν συζητιέται το θέμα και αυτή τη στιγμή τρως πρωινό με ένα Μουφ απο κάτω να γλυφεται και να κάνει α-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα.

Σοβαρά παντως, Σπύρο, πρέπει να την στειρώσετε τη δικιά σας και σεις.
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf