Σε αναζήτηση Golden Retriever


papeli

New Member
16 Μαϊου 2020
2
0
43
Καλημέρα σας! Λέγομαι Ελισάβετ και μπαίνω σε αυτό το forum προς αναζήτηση γνώσης σχετικά με πρακτικές εκτροφέων.
Μέχρι τώρα τα σκυλιά που είχα προέρχονταν από φίλους που τύχαινε να έχουν μια γέννα. Δηλαδή, δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία γνωριμίας με εκτροφεία. Τώρα ψάχνω για ένα καθαρόαιμο golden Retriever και μετά από έρευνα κατέληξα να μιλάω με έναν εκτροφέα που μου λέει ότι πρόκειται να φέρει μια γέννα από Σερβία. Στα λόγια με έπεισε σχεδόν ότι είναι υπέυθυνος εκτροφέας που πάνω από όλα σέβεται το όνομά του και την φυλή. Το εκτροφέιο του είναι επίσης ανοιχτό σε επίσκεψη αλλά προς το παρόν δεν έχει δική του γέννα. Όμως.....
Έχετε κάποια σχετική εμπειρία να μοιραστέιτε;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
οταν λεει οτι θα φερει μια γεννα απο τη σερβια τι εννοει; οτι θα φερει ολα τα κουταβια της γεννας να τα πουλησει στην ελλαδα;
ποιο ειναι το εκτροφειο με το οποιο μιλας;
 


papeli

New Member
16 Μαϊου 2020
2
0
43
οταν λεει οτι θα φερει μια γεννα απο τη σερβια τι εννοει; οτι θα φερει ολα τα κουταβια της γεννας να τα πουλησει στην ελλαδα;
ποιο ειναι το εκτροφειο με το οποιο μιλας;
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι, έτσι κατάλαβα από αυτά που είπε. Μίλησα με το εκτροφείο reflections of Gold. Από ότι είδα έχουν διακρίσεις σε εκθέσεις με τα δικά τους σκυλιά.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ισως ειναι δικης του εκτροφης οι σκυλοι ή καποιος απο τους δυο, γινεται η γεννα σε φιλικο εκτροφειο στη σερβια και υπαρχει καποιο τετοιου ειδους ας το πουμε, συμβολαιο...
δεν το εχω ξανακουσει παντως :rolleyes:.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Να τον ρωτήσεις στα ίσια, τι ακριβώς γέννα είναι αυτή που θα φέρει.
Αν τα κουτάβια (θα) έχουν pedigree και από που και ότι άλλο σε προβληματίζει.
Αυτό είναι το νόημα του να απευθυνθείς σε σοβαρό εκτροφέα. Να μην μένεις με απορίες.

υ.γ.: Έχεις καταλάβει πόσο λάθος ήταν τα σκυλιά από γέννες φίλων ε;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
σιγουρα να πας να δεις το χωρο του απο κοντα. να γκουγκλαρεις και το ονομα του κυριου, οχι μονο του εκτροφειου. απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα, φαινεται οτι οντως υπαρχει αυτο το εκτροφειο και θα δεις σκυλια με το ονομα του εκτροφειου του σε διεθνεις διαγωνισμους. τωρα τι εννοει θα φερει μια γεννα απο σερβια δεν εχω ιδεα, δεν ξερω πως λειτουργουν αυτα. ρωτησε τον με τροπο. αναλογα το ατομο, μπορει να θιχτει αν εκφρασεις αμφιβολιες για τη "νομιμοτητα" του, απ'την αλλη ομως ως εκτροφεας θα πρεπε να σου εξηγησει τα παντα, ειδικα καθως θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα!

αν δεις εδω (ειναι pdf του κοε απο αγωνες μορφολογιας), στην σελιδα 31 αναφερει καποια σκυλια του εκτροφειου, οποτε θα ελεγα οτι ειναι νομιμος ο τυπος.

ρωτα τα παντα, οτι απορια. ο σωστος εκτροφεας που ενδιαφερεται πραγματικα για το ζωο θα σου τα εξηγησει.

γεννα απο σερβια τωρα...μηπως τα εμπορευεται κιολας; δε ξερω...να ζητησεις και το ονομα του εκτροφειου στη σερβια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3