Σε αναζήτηση Presa Canario .....


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Καλησπέρα σε όλους ,

Σε συνέχεια της συζήτησης που ξεκίνησε στο θέμα μου Tyra Mineo , θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου σχετικά με την απόφαση για την απόκτηση ενός αρσενικού Presa Canario .

Πριν προχωρήσω στην αναφορά του σταδίου του εγχειρήματος μου , ήθελα να γράψω λίγα λόγια για τον λόγο που επέλεξα αυτή την φυλή .

Θεωρώ πως για τα δικά μου γούστα είναι ο καλύτερος συνδυασμός μολοσσοειδων σε θέμα ταμπεραμέντου φύλαξης -άμυνας , μεγέθους , δύναμης και φυσικά εμφάνισης (θα μπορούσε άνετα κάποιος να μου αναφέρει τα bandog ως πιο αθλητικά σκυλιά χωρίς να υπολείπονται σε όλα τα παραπάνω , αλλά πολλά πράγματα στη ζωή είναι κ θέμα αισθητικής .)

Όποτε , Πρέσα γιατί μου αρέσει απίστευτα σαν πακέτο για αυτά που έχω στο μυαλό μου να κάνω (θα τα αναφέρω αργότερα) , γιατί πιστεύω πως υπάρχει εκεί έξω το πρέσα που θέλω εγώ , όχι το πρώτης παραγωγής αλλά όχι και της τελευταίας , κάπου στην μέση !


Ας αρχίσω με τις γραμμές αίματος που έχω ξεχωρίσει και τα εκτροφεία που τις υπηρετούν .


Σαφέστατα πρώτη μου επιλογή ήταν οι γραμμές του Curto , βρίσκεται στην τελευταία προς το παρών(από το δικό του εκτροφείο) διότι , υπάρχουν πλέον πολλά κρούσματα δυσαρεστημένων πελατών (μάλιστα και από 2 Έλληνες για δυσπλασία που σύντομα θα έχω τα στοιχεία τους για αναλυτικά στοιχεία ), επίσης εντελώς απρόσιτος (ο γιος του πλέον διαχειρίζεται σχεδόν τα πάντα )κ λόγω της τεράστιας φήμης , είναι απόλυτος και καθόλου διαλλακτικός .

Έχω μεσολαβητή που θα με φέρει σε επαφή και πιθανότατα και συνάντηση όταν βρεθώ στο εκτροφείο του, να συζητήσω όλα τα παραπάνω , να δω τα σκυλιά του .

Επόμενη γραμμή αίματος είναι του Ironbull , το εκτροφείο είναι στην Μαδρίτη και εκτροφέας είναι ο Gabriel Gallego Arenas , ο οποίος συνέχισε την δουλειά των γραμμών Atlas Asio , που ήταν το αντίπαλο δέος στην παντοδυναμία του Curto τις δεκατίες 80-90-2000, και κατάφερε να δημιουργήσει τρομερά αθλητικά σκυλιά ,με απίστευτο aggression και ισορροπία στον χαρακτήρα , όπως τον Molecula de ironbull (κ αλλα που θα συζητησουμε αργότερα ). Ο συγκεκριμένος είναι πολύ προσιτός με τους πελάτες και γενικότερα ενδιαφέρουσα προσωπικότητα (Θα τον συναντήσω προσωπικά και θα δούμε μαζί τα σκυλιά του )

Παρακάτω στο Τολεδο θα συναντήσω τον
Antonio José Martìn Garcìa γνωστό κ ως King Zulu , αρκετά αμφιλεγόμενη προσωπικότητα , ο άνθρωπος μου , λέει να τον προσέχω !! Η φήμη του εκτροφείου του έχει να κάνει κυρίως με το απόλυτο aggression ταπεραμέντο των σκύλων του. Είναι ο λιγότερο εμπορικός από τους άλλους αλλά σίγουρα θα τον επισκεφτώ για να δω τις γραμμές του , που φέρνουν αρκετά εμφανισιακά και χρωματικά σε παλαιότερα πρέσα !

Φυσικά όπως είναι γνωστό οι Ρουμάνοι έχουν τρομερή παράδοση τα τελευταία χρόνια στα Presa, τα πιο γνωστά εκτροφεία έχουν εισάγει φοβερά σκυλιά από τα εκτροφεία Curto και Ironbull και συγκεκριμένα 2-3 γενεές πίσω εκεί που ήταν στην ακμή το πρέσα , πριν την παρακμή του Dogo Canario .

Στην Ρουμανία θα επισκεφτώ 3 εκτροφεία (2 και έναν Ιδιώτη που θα φτιάξει σε λίγο το εκτροφείο του)

Το ένα είναι φυσικά το Carpatcan , του οποίου τα σκυλιά μου αρέσουν πολύ και έχουν αίματα από Curto , για τον συγκεκριμένο μάλιστα έχω ακούσει τα καλύτερα και για την αξιοπιστία του σαν άνθρωπο !

Το δεύτερο είναι το De Raduca , το οποίο έχει γραμμές ironbul και μάλιστα με φοβερά pedigree , σκυλιά όπως και του carpatcan με φοβερό εργασιακό και σκληρό background .

Όπως καταλάβατε τα 2 ρουμανικά εκτροφεία είναι ουσιαστικά θυγατρικές των φημισμένων Ισπανικών με πολύ όρεξη για ποιότητα και εδραίωση στον χώρο .

Με το μυαλό πάντα στην αναξιοπιστία των Βαλκανίων κ ειδικά της Ρουμανίας , θα πάω με προσοχή χωρίς να έχω κάποιο συνδετικό κρίκο και θα προσπαθήσω να ψυχολογησω πράγματα και καταστάσεις , στα θετικά είναι πως υπάρχουν πολύ καλές κριτικές !

Κλείνοντας λόγω ενός γάμου που θα γίνει στην Πολωνία και θα βρεθώ εκεί , θα βρω λίγο χρόνο για να επισκεφτώ το fuego de volcanes , το οποίο εκτρέφει Dogo Canario (τα οποία έχω απορρίψει και λόγω μορφολογίας , αλλά και ταμπεραμέντου ), η εκτροφέας είναι κολλητή μιας πολύ καλής φίλης και θα πάω καθαρά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις κ να διασταυρωσω αυτά που πιστεύω , βέβαια η φίλη μου , πιστεύει πως θα αλλάξω γνώμη , πράγμα που το θεωρώ αρκετά δύσκολο ! (Το Rey Gladiador , βρίσκεται πλέον στην Αμερική , γιατί η ιδιοκτήτρια του , αρραβωνιάστηκε έναν Αμερικανό και πλέον ζει εκεί , παρόλο που έχει απίστευτη οργάνωση το site της και αρκετό υλικό για μελέτη , τα σκυλιά της δεν μου άρεσαν.)

Συνοψίζοντας , το Presa που εύχομαι να βρω και να αποκτήσω θέλω να είναι ένα τυπικό Presa , alpha male , αθλητικό max στα 55 κιλά με υψηλά drives , το εκτροφείο που θα επιλέξω θέλω να μην έχει σκυλιά που πηγαίνουν σε σόου , σκυλιά που τους βάζεις φίμωτρο για να τα πας στον κτηνίατρο ,σκυλιά που δεν δέχονται άγγιγμα από ξένο .Δλδ έναν σκύλο καθαρά για μένα , την γυναίκα μου κ την Tyra .

Στόχος μου είναι να «παντρέψω »τα στοιχεία της φυλής της σκύλας μου , σπιρτάδα , ευστροφία , αθλητικοτητα με τα brutal στοιχεία και την ωμή δύναμη και συμπεριφορά ενός Πρέσα ! Εύχομαι κ πιστεύω να τα καταφέρω !

Δέχομαι κάθε επισήμανση , διαφωνία και ανταλλαγή απόψεων , όπως επίσης και αντιπροτάσεις για εκτροφεία κ γραμμές αίματος !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Last edited:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και ειναι ισως η δευτερη (?) φορα, που μεσα εδω ακους καποιον που θελει να παρει σκυλι δυναμικης φυλης και δεν σηκωνεις ουτε βλεφαρο, αλλα σε αντιδιαστολη λες "ναι ρε φιλε, το σκυλι θα παει σε καλα χερια και θα περασει ζαχαρες" και πραγματικα χαιρεσαι.

Καλη αναζητηση και περιμενουμε με ενδιαφερον το αποτελεσμα!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ας γραψω και γω τις βλακειες μου....
Καταρχην γιατι presa και οχι bandog. Δεν ειναι πιο αθλητικα σκυλια τα bandog απο τα presa (οχι τουλαχιστον για τα σκυλια που μιλαμε εδω) ειναι ομως πιο βαρια. Σε θεμα ταπεραμεντου, χαρακτηρα νομιζω δεν εχουν διαφορες σημαντικες.

Για τις γραμμες... κατα τη γνωμη μου το πας καλα γι αυτο που ζητας. ΠΟΛΥ προσοχη τα θεματα υγειας. Εκτος απο τις δυσπλασιες κανε μια ερευνα για προσδοκιμο ζωης και σιγουρα το θεμα συστροφης!!

Ironbull & Κing Zulu... Σκληρα ζωα, σιγουρα δεν κανουν αν θελεις να εχεις ενα σκυλο που μπορεις να παρεις μαζι σου και σε ενα φιλικο σπιτι ή να τον αφησεις στους γονεις σου. Δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να "λειανεις" το χαρακτηρα τους. Ομως διαβαζοντας το κειμενο σου δε σε ενδιαφερει τοσο αυτο!
CarpatCan τωρα... μεγαλη συζητηση... εγινε γνωστος απο ενα και μονο σκυλο... ωραιος ο Cerber δε λεω αλλα ειναι Presa del Dracula. Βεβαια εχει μια κορη που κρατησαν εξαιρετικη. Μου αρέσει παρα πολυ.
Θελω πολλες φωτογραφιες και σεντονι εεεε.. Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και ο Malt αν και θα ηθελα καλυτερη μασκα.

Οσον αφορα στην αναξιοπιστια της Ρουμανιας που αναφερες.. μη το λες... και στην Ισπανια τα ιδια ειναι.

Για τα αλλα δεν ξερω κατι να αναφερω. Σιγουρα εαν η Ziemska ηταν ακόμα Ευρώπη θα ηθελα και γω να παω να τη δω.

Στόχος μου είναι να «παντρέψω »τα στοιχεία της φυλής της σκύλας μου , σπιρτάδα , ευστροφία , αθλητικοτητα με τα brutal στοιχεία και την ωμή δύναμη και συμπεριφορά ενός Πρέσα ! Εύχομαι κ πιστεύω να τα καταφέρω !

Για σπιρταδα και ευστροφια δε θα εβαζα στοιχημα... στην εκρηκτικοτητα, την τεραστια αφοσιωση και την ξεροκεφαλια θα πονταρα ολα μου τα χρηματα :D

Θα σου λεγα να πας να δεις και την εκτροφεα της Ηρας ετσι για ένα καφε αλλα ζει Αυστρια και δε βολευει. Ασε που εχει μπει και αυτη στο τρυπακι ολης της Ευρωπης και Αμερικης με το λευκο. (τους καταλαβαινω βεβαια αφου το λευκο ειναι το πιο ωραιο χρωμα :p:LOL:)
 
Last edited:


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Και ειναι ισως η δευτερη (?) φορα, που μεσα εδω ακους καποιον που θελει να παρει σκυλι δυναμικης φυλης και δεν σηκωνεις ουτε βλεφαρο, αλλα σε αντιδιαστολη λες "ναι ρε φιλε, το σκυλι θα παει σε καλα χερια και θα περασει ζαχαρες" και πραγματικα χαιρεσαι.

Καλη αναζητηση και περιμενουμε με ενδιαφερον το αποτελεσμα!
Ευχαριστώ πολύ !! Με τιμά το μνμ σου !!!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and d3ac0n


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ας γραψω και γω τις βλακειες μου....
Καταρχην γιατι presa και οχι bandog. Δεν ειναι πιο αθλητικα σκυλια τα bandog απο τα presa (οχι τουλαχιστον για τα σκυλια που μιλαμε εδω) ειναι ομως πιο βαρια. Σε θεμα ταπεραμεντου, χαρακτηρα νομιζω δεν εχουν διαφορες σημαντικες.

Για τις γραμμες... κατα τη γνωμη μου το πας καλα γι αυτο που ζητας. ΠΟΛΥ προσοχη τα θεματα υγειας. Εκτος απο τις δυσπλασιες κανε μια ερευνα για προσδοκιμο ζωης και σιγουρα το θεμα συστροφης!!

Ironbull & Κing Zulu... Σκληρα ζωα, σιγουρα δεν κανουν αν θελεις να εχεις ενα σκυλο που μπορεις να παρεις μαζι σου και σε ενα φιλικο σπιτι ή να τον αφησεις στους γονεις σου. Δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να "λειανεις" το χαρακτηρα τους. Ομως διαβαζοντας το κειμενο σου δε σε ενδιαφερει τοσο αυτο!
CarpatCan τωρα... μεγαλη συζητηση... εγινε γνωστος απο ενα και μονο σκυλο... ωραιος ο Cerber δε λεω αλλα ειναι Presa del Dracula. Βεβαια εχει μια κορη που κρατησαν εξαιρετικη. Μου αρέσει παρα πολυ.
Θελω πολλες φωτογραφιες και σεντονι εεεε.. Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και ο Malt αν και θα ηθελα καλυτερη μασκα.

Οσον αφορα στην αναξιοπιστια της Ρουμανιας που αναφερες.. μη το λες... και στην Ισπανια τα ιδια ειναι.

Για τα αλλα δεν ξερω κατι να αναφερω. Σιγουρα εαν η Ziemska ηταν ακόμα Ευρώπη θα ηθελα και γω να παω να τη δω.




Για σπιρταδα και ευστροφια δε θα εβαζα στοιχημα... στην εκρηκτικοτητα, την τεραστια αφοσιωση και την ξεροκεφαλια θα πονταρα ολα μου τα χρηματα :D

Θα σου λεγα να πας να δεις και την εκτροφεα της Ηρας ετσι για ένα καφε αλλα ζει Αυστρια και δε βολευει. Ασε που εχει μπει και αυτη στο τρυπακι ολης της Ευρωπης και Αμερικης με το λευκο. (τους καταλαβαινω βεβαια αφου το λευκο ειναι το πιο ωραιο χρωμα :p:LOL:)
@Amaliaz Ντροπή μου !! Μου είχε ξεφύγει το γεγονός πως έχεις πρέσα !!! Ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου !! Συμφωνώ απόλυτα !!! Ένα από τα πράγματα που είχα στο μυαλό μου να εξετάσω είναι το προσδόκιμο ζωής !!
Μα από το carpatcan κ εγώ τον Malt γουστάρω με τρέλα !! Και είναι κ μεγάλος σε ηλικία και αυτό είναι σημαντικό , ελπίζω να είναι κ γερό το σπερμα του χαχα !
Σχετικά με τις γραμμές που έχω στο μυαλό μου , ξέρω και τι θα ακολουθήσει !! Δεν έχω σκοπό να λειάνω τον χαρακτήρα του , θα σεβαστώ τον λόγο για τον οποίο έχει εκτραφει και θα πορευτώ με όπλο την καλή σχέση που θα χτίσω από νωρίς !
Θα ήταν ωραίο το ταξίδι στην Αυστρία , αλλά δεν θέλω να ανοίξω τόσο πολύ την έρευνα μου , θα μπερδευτω στο τέλος .
Ευχαριστώ και πάλι !!
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@Amaliaz Ντροπή μου !! Μου είχε ξεφύγει το γεγονός πως έχεις πρέσα !!! Ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου !! Συμφωνώ απόλυτα !!! Ένα από τα πράγματα που είχα στο μυαλό μου να εξετάσω είναι το προσδόκιμο ζωής !!
Μα από το carpatcan κ εγώ τον Malt γουστάρω με τρέλα !! Και είναι κ μεγάλος σε ηλικία και αυτό είναι σημαντικό , ελπίζω να είναι κ γερό το σπερμα του χαχα !
Σχετικά με τις γραμμές που έχω στο μυαλό μου , ξέρω και τι θα ακολουθήσει !! Δεν έχω σκοπό να λειάνω τον χαρακτήρα του , θα σεβαστώ τον λόγο για τον οποίο έχει εκτραφει και θα πορευτώ με όπλο την καλή σχέση που θα χτίσω από νωρίς !
Θα ήταν ωραίο το ταξίδι στην Αυστρία , αλλά δεν θέλω να ανοίξω τόσο πολύ την έρευνα μου , θα μπερδευτω στο τέλος .
Ευχαριστώ και πάλι !!
Εδω μου ξεφευγει εμενα μερικες φορες. Μου το θυμιζει εκεινη ομως οταν ερχεται για αγκαλιτσες αφου εχει πιει νερο :p:LOL:
Συναισθηματικα σκυλια με τον-τους ιδιοκτητες τους αλλα και πολυ ξεροκεφαλα. Μολις λοκαρει καπου δε τη σταματα τιποτα. Και μιλαμε για μια σκυλα ιδιαιτερα υπακουη.
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα επιλογη να ζησεις με 2 σκυλια τοσο διαφορετικα. Καλα η κουκλα σου δεν υπαρχει!! Θα απολαυσει και αυτη νομιζω την παρεα ενος κουταβου. Τα αρσενικα πρεσα ειναι πολυ πιο δεκτικα σε συμβιωση με αλλα ζωα. Οι θυληκες ειναι λιγο "σκυλες".. τουλαχιστον οι περισσοτερες που ξερω εγω και μου εχουν πει. Ετσι κ αλλιως ομως θεωρω σε ολα τα μαστιφοειδη-μολοσσοειδη το αρσενικο ειναι καλυτερο.. δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το πιστευω αυτο. :cool:
Ο Malt ειναι πολυ ωραιος σκυλος, οχι μονο η σωματοδομη του που ειναι σουπερ για μενα αλλα και σαν χαρακτηρας απο ότι λενε. Θα μας πεις εσυ!
Με το καλο να ξεκινησεις το ταξιδι :D

ααα ηθελα να πω και κατι άλλο.. τα presa και τα dogo canario ειναι η ιδια φυλή... ο ιδιος σκυλος... οι γραμμες διαφέρουν και το προς τα που παει η εκτροφη του καθενα μορφολογικα και απο θεμα χαρακτηρα. Ολα τα dogo προέρχονται απο παλια presa. Ο επιθετικος προσδιορισμος "presa" εκανε τη διαφορα .. τον οποιο δε μπορουσε να αναγνωρισει η FCI.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ripper2.1


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Ripper2.1 δεν έχω τις γνώσεις να σε βοηθήσω στο όμορφο ταξίδι που έχεις ξεκινήσει, αλλά ήθελα απλώς να σου ευχηθώ να βρεις την "Ιθάκη" σου (και εμείς θα είμαστε εδώ να παρακολουθούμε με αγωνία την κάθε σου κίνηση!!).
 
  • Like
Reactions: spyv and ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Εδω μου ξεφευγει εμενα μερικες φορες. Μου το θυμιζει εκεινη ομως οταν ερχεται για αγκαλιτσες αφου εχει πιει νερο :p:LOL:
Συναισθηματικα σκυλια με τον-τους ιδιοκτητες τους αλλα και πολυ ξεροκεφαλα. Μολις λοκαρει καπου δε τη σταματα τιποτα. Και μιλαμε για μια σκυλα ιδιαιτερα υπακουη.
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα επιλογη να ζησεις με 2 σκυλια τοσο διαφορετικα. Καλα η κουκλα σου δεν υπαρχει!! Θα απολαυσει και αυτη νομιζω την παρεα ενος κουταβου. Τα αρσενικα πρεσα ειναι πολυ πιο δεκτικα σε συμβιωση με αλλα ζωα. Οι θυληκες ειναι λιγο "σκυλες".. τουλαχιστον οι περισσοτερες που ξερω εγω και μου εχουν πει. Ετσι κ αλλιως ομως θεωρω σε ολα τα μαστιφοειδη-μολοσσοειδη το αρσενικο ειναι καλυτερο.. δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το πιστευω αυτο. :cool:
Ο Malt ειναι πολυ ωραιος σκυλος, οχι μονο η σωματοδομη του που ειναι σουπερ για μενα αλλα και σαν χαρακτηρας απο ότι λενε. Θα μας πεις εσυ!
Με το καλο να ξεκινησεις το ταξιδι :D

ααα ηθελα να πω και κατι άλλο.. τα presa και τα dogo canario ειναι η ιδια φυλή... ο ιδιος σκυλος... οι γραμμες διαφέρουν και το προς τα που παει η εκτροφη του καθενα μορφολογικα και απο θεμα χαρακτηρα. Ολα τα dogo προέρχονται απο παλια presa. Ο επιθετικος προσδιορισμος "presa" εκανε τη διαφορα .. τον οποιο δε μπορουσε να αναγνωρισει η FCI.
Αμαλία , αυτό για τα θηλυκά μου το έχουν πει και άλλοι !! Συγκεκριμένα μια φίλη , πολύ παλιά εκτροφέας που πλέον δεν είναι (θα την ρωτήσω αν θέλει να πω το όνομα της και θα το κάνω ) μου είπε πως η θηλυκιά της είναι τόσο σκληρη που δεν Στέκεται ούτε αρσενικό μπροστά της !!! Αλλά έτσι κ αλλιώς είχα απορρίψει τα θηλυκά λόγο της Tyra !! Πιστεύω πως η σκυλα μου , θα είναι ένα καλό σχολείο για την κοινωνικοποίηση του μικρού !!

Ξέρω πως είναι τα ίδια σκυλιά ,αλλά επειδή κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην δικη μου φυλή , νομίζω πως η διαφοροποίηση είναι καθαρά εμπορικό θέμα με σκοπό το κέρδος, αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη και όχι απαραίτητα η αλήθεια !!! Θα έχω ολοκληρωμένη άποψη όταν επισκεπτω ένα καλό εκτροφείο στην Πολωνία !
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ripper2.1 δεν έχω τις γνώσεις να σε βοηθήσω στο όμορφο ταξίδι που έχεις ξεκινήσει, αλλά ήθελα απλώς να σου ευχηθώ να βρεις την "Ιθάκη" σου (και εμείς θα είμαστε εδώ να παρακολουθούμε με αγωνία την κάθε σου κίνηση!!).
Γιώργο ευχαριστώ παρα πολύ !! Βεβαίως , θα υπάρχει πλήρη ενημέρωση !!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αμαλία , αυτό για τα θηλυκά μου το έχουν πει και άλλοι !! Συγκεκριμένα μια φίλη , πολύ παλιά εκτροφέας που πλέον δεν είναι (θα την ρωτήσω αν θέλει να πω το όνομα της και θα το κάνω ) μου είπε πως η θηλυκιά της είναι τόσο σκληρη που δεν Στέκεται ούτε αρσενικό μπροστά της !!! Αλλά έτσι κ αλλιώς είχα απορρίψει τα θηλυκά λόγο της Tyra !! Πιστεύω πως η σκυλα μου , θα είναι ένα καλό σχολείο για την κοινωνικοποίηση του μικρού !!

Ξέρω πως είναι τα ίδια σκυλιά ,αλλά επειδή κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην δικη μου φυλή , νομίζω πως η διαφοροποίηση είναι καθαρά εμπορικό θέμα με σκοπό το κέρδος, αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη και όχι απαραίτητα η αλήθεια !!! Θα έχω ολοκληρωμένη άποψη όταν επισκεπτω ένα καλό εκτροφείο στην Πολωνία !
Νομιζω καταλαβα ποια... εαν ναι ...απο αρσενικο την πατησε και εχει τρυπες.
Γενικα τα θηλυκα canario ειναι πολυ σκληρα με τα ζωα αλλα πολυ καλα με παιδια, ανθρωπους που γνωριζουν κλπ... τα αρσενικα ειναι πιο μαλακα με παρεα τετραποδη αλλα με τους ανθρωπους χμμμμ :p

Ειναι καθαρα εμπορικο θεμα με σκοπο το κερδος ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ. Μη το ξεχνας αυτο. ;)
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ο γύρος της Ευρώπης σε αναζήτηση ενός πρέσα !!

Μπράβο @ripper2.1 είσαι φοβερός !! Το ταξείδι σου θα είναι υπέροχο και η Ιθάκη (σκύλαρος) ακόμη καλύτερη. Με τόση οργάνωση στην αναζήτηση, θέληση και δυναμική, δεν έχεις ανάγκη από ευχές, οπότε μπαίνω στην ουσία :

Τα πρέσα είναι από τις αγαπημένες μου φυλές. Όχι αυτά των εκθέσεων του ΚΟΕ, αλλά τα παλιά καλά των Καναρίων Νήσων που ο αστικός μύθος λέει οτι ως πιο κοινή αιτία θανάτου ήταν το σπάσιμο του σβέρκου τους από την κίνηση της ρόδας του αυτοκινήτου που δάγκωναν καθώς αυτό κινούνταν. Ας ξεκινήσουμε όμως με την ιστορία τους.

Όπως έγραψα και στο άλλο μου ποστ, τα πρέσα σήμερα είναι μια νέα φυλή, δημιουργημένη μεταξύ 1975-1982, καθώς τα παλιά πρέσα εξαφανίστηκαν τη δεκαετία του 1940.

O ίδιος ο Curto γράφει εδώ https://www.iremacurto.com/en/estandar/ (οι επισημάνσεις δικές μου)

"With the prohibition of the fights around 1945, these dogs of presa also disappear. In 1975-6 the liking to the dogs of presa appears again, and in gradual way, by means of crossings with several imported canine breeds (English Bulldog, Neopolitan Mastiff, Bullmastiff, Mastiff, Great Dane, Bullterrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, American Pit Bull Terrier, Rhodesian Ridgeback, Spanish Mastiff) plus the Perro de Ganado Majorero -the dog of the land or livestock guarding dog of Gran Canaria no longer exist in those dates-, is developed the new Perro de Presa Canario.".

Οπότε αφήνοντας στην άκρη το παλιό πρέσα, πάμε στο νέο.
Εν αρχή ην ο Dr. Swinford https://www.modernmolosser.com/how-john-swinford-created-the-bandog-bandogge ο οποίος θέλησε να δημιουργήσει τον τέλειο σκύλο φύλακα (αν το κατάφερε είναι άλλη συζήτηση) διασταυρώνοντας αγγλικό μαστίφ με πιτ μπουλ και νεαπόλιταν μαστιφ με πιτ μπουλ. Το αποτέλεσμα το ονόμασε μπάντογκ, ως αναφορά στους θηριώδεις μεσαιωνικούς σκύλους φύλακες.
Το αποτέλεσμα άρεσε σε πολλούς και κάποιοι, άλλοι από εμπορικό ενδιαφέρον, άλλοι από αγάπη στην ιστορία και στην τοπική παράδοση, θέλησαν να ανασυστήσουν τοπικές παραδοσιακές φυλές και ακολουθώντας το παράδειγμά του διασταύρωσαν τις ίδιες φυλές με αυτόν και το αποτέλεσμα το ονόμασαν πρέσα και κάνε κόρσο. Είναι χαρακτηριστικό οτι από τις αρχικές γέννες, λκουτάβια της ίδιας γέννας άλλα αναγνωρίζονταν ως πρέσα και άλλα ως κόρσο. Πρόσεξε, μιλάμε για κουτάβια της ίδιας γέννας !! Στην πράξη δηλαδή, τόσο τα κόρσο όσο και τα πρέσα (περισσότερο) δεν είναι τίποτε άλλο από μπάντογκς : διασταύρωση μαστίφ με πιτ.

Τώρα βέβαια οι φυλές αυτές έχουν σταθεροποιηθεί (η παραφιλολογία και το κέρδος βοήθησαν αποφασιστικά) αλλά η ιστορία (και τα αίματα που έχουν πίσω τους) δεν αλλάζουν. Αυτό έχει σημασία για την καθημερινότητά σας, για να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις.ϊσως θα σου ήταν χρήσιμο να έριχνες μια ματιά εδώ https://www.dogforum.gr/community/threads/Περί-bulldogs-και-άλλων-δαιμονίων.33408/ όπου έχω γράψει αναλυτικά την άποψή μου για τα πιτ και τα μαστιφ.

Κοντολογίς (σου έγραφα πολύ περισσότερα αλλά χάθηκε η σύνδεση και έχασα ένα μεγάλο μέρος του αρχικού σεντονιού) θα ζήσεις με ένα μολοσσικό σκύλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πολύ καλή η επιλογή πρέσα, αν και νομίζω οτι θα έχεις κάποια προβλήματα στη συμβίωση, κυρίως λόγω της πολύ μεγάλης διαφοράς χαρακτήρα με τη μικρή. Δες το όμως σαν σχολείο : Με τη μικρή πήγες δημοτικό, με τον πρεσοκούταβο θα πας γυμνάσιο και λύκειο. Αν θές να πας πανεπιστήμιο, θα επιστρέψεις στην πηγή, τα πιτ !!

ΥΓ Προσπάθησε να ξεψαχνίσεις όσο μπορείς τους..... Κούρτιους ! Ο μπαμπάς είναι ουσιαστικά ο δημιουργός της φυλής και ρώτα όσα μπορείς περισσότερα επάνω σε αυτό το κομμάτι.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Το πρόβλημα με τον Curto εκτός από την παραξενια του είναι ότι δεν μιλάει γρι αγγλικά.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εξαρταται τι θελεις.
Το πιτ ειναι πιο ελαφρυ, πιο δραστηριο σκυλι, πιο εντονα prey drives, αεικινητο(εκτος σπιτιου), με εμφυτη φιλικοτητα προς τους ανθρωπους, που το κανει κακη επιλογη για φυλακα, αν αυτο ειναι το ζητουμενο.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπερασπιστει τον εαυτο του ή τους δικους του, σε περιπτωση που νιωσει οτι απειλουνται πραγματικα.

Ωστοσο, ειναι πλαστελινη στα χερια καποιου που ξερει να το χειριστει και μπορει να εκπαιδευτει σε σωματοφυλακη, να γυρισεις δλ τα drives σε αλλου τυπου "θηραμα":cool:.
Το μεγαλωμα κοντα σε ενα γπ που κανει ηδη φυλαξη εννοειται θα βοηθησει σε μεγαλο βαθμο σε αυτο:)

Το μπαντογκ ειναι το βαρυ κανονι, ο κατ εξοχην μανστοπερ κατα τη γνωμη μου.
Λεω μανστοπερ κι οχι φυλακας(ενω φυσικα ειναι φυλακας απο τους καλυτερους), γιατι ειναι ο ορισμος του μανστοπερ, σκυλοι φυλακες(κυριως προειδοποιητικα/αποτρεπτικα) μπορουν να γινουν αρκετες φυλες, αλλα το μπανντογκ θα φτασει στα ακρα, με οτι αυτο συνεπαγεται.
Για μενα το μολοσσικο αιμα δινει "σοφια" και αναπτυσει την κριτικη ικανοτητα στο σκυλι, βαζει λιγο φρενο στα αχαλινωτα drives του πιτ.
Βαζει βεβαια και μολοσσικη ξεροκεφαλια...
Ολα τα αλλα πιστευω ειναι στο αιμα που θα επιλεξεις και πως θα δουλευτει.

Περιμενω να δω φωτο απο σκυλια γουσταρω:)
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ο γύρος της Ευρώπης σε αναζήτηση ενός πρέσα !!

Μπράβο @ripper2.1 είσαι φοβερός !! Το ταξείδι σου θα είναι υπέροχο και η Ιθάκη (σκύλαρος) ακόμη καλύτερη. Με τόση οργάνωση στην αναζήτηση, θέληση και δυναμική, δεν έχεις ανάγκη από ευχές, οπότε μπαίνω στην ουσία :

Τα πρέσα είναι από τις αγαπημένες μου φυλές. Όχι αυτά των εκθέσεων του ΚΟΕ, αλλά τα παλιά καλά των Καναρίων Νήσων που ο αστικός μύθος λέει οτι ως πιο κοινή αιτία θανάτου ήταν το σπάσιμο του σβέρκου τους από την κίνηση της ρόδας του αυτοκινήτου που δάγκωναν καθώς αυτό κινούνταν. Ας ξεκινήσουμε όμως με την ιστορία τους.

Όπως έγραψα και στο άλλο μου ποστ, τα πρέσα σήμερα είναι μια νέα φυλή, δημιουργημένη μεταξύ 1975-1982, καθώς τα παλιά πρέσα εξαφανίστηκαν τη δεκαετία του 1940.

O ίδιος ο Curto γράφει εδώ https://www.iremacurto.com/en/estandar/ (οι επισημάνσεις δικές μου)

"With the prohibition of the fights around 1945, these dogs of presa also disappear. In 1975-6 the liking to the dogs of presa appears again, and in gradual way, by means of crossings with several imported canine breeds (English Bulldog, Neopolitan Mastiff, Bullmastiff, Mastiff, Great Dane, Bullterrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, American Pit Bull Terrier, Rhodesian Ridgeback, Spanish Mastiff) plus the Perro de Ganado Majorero -the dog of the land or livestock guarding dog of Gran Canaria no longer exist in those dates-, is developed the new Perro de Presa Canario.".

Οπότε αφήνοντας στην άκρη το παλιό πρέσα, πάμε στο νέο.
Εν αρχή ην ο Dr. Swinford https://www.modernmolosser.com/how-john-swinford-created-the-bandog-bandogge ο οποίος θέλησε να δημιουργήσει τον τέλειο σκύλο φύλακα (αν το κατάφερε είναι άλλη συζήτηση) διασταυρώνοντας αγγλικό μαστίφ με πιτ μπουλ και νεαπόλιταν μαστιφ με πιτ μπουλ. Το αποτέλεσμα το ονόμασε μπάντογκ, ως αναφορά στους θηριώδεις μεσαιωνικούς σκύλους φύλακες.
Το αποτέλεσμα άρεσε σε πολλούς και κάποιοι, άλλοι από εμπορικό ενδιαφέρον, άλλοι από αγάπη στην ιστορία και στην τοπική παράδοση, θέλησαν να ανασυστήσουν τοπικές παραδοσιακές φυλές και ακολουθώντας το παράδειγμά του διασταύρωσαν τις ίδιες φυλές με αυτόν και το αποτέλεσμα το ονόμασαν πρέσα και κάνε κόρσο. Είναι χαρακτηριστικό οτι από τις αρχικές γέννες, λκουτάβια της ίδιας γέννας άλλα αναγνωρίζονταν ως πρέσα και άλλα ως κόρσο. Πρόσεξε, μιλάμε για κουτάβια της ίδιας γέννας !! Στην πράξη δηλαδή, τόσο τα κόρσο όσο και τα πρέσα (περισσότερο) δεν είναι τίποτε άλλο από μπάντογκς : διασταύρωση μαστίφ με πιτ.

Τώρα βέβαια οι φυλές αυτές έχουν σταθεροποιηθεί (η παραφιλολογία και το κέρδος βοήθησαν αποφασιστικά) αλλά η ιστορία (και τα αίματα που έχουν πίσω τους) δεν αλλάζουν. Αυτό έχει σημασία για την καθημερινότητά σας, για να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις.ϊσως θα σου ήταν χρήσιμο να έριχνες μια ματιά εδώ https://www.dogforum.gr/community/threads/Περί-bulldogs-και-άλλων-δαιμονίων.33408/ όπου έχω γράψει αναλυτικά την άποψή μου για τα πιτ και τα μαστιφ.

Κοντολογίς (σου έγραφα πολύ περισσότερα αλλά χάθηκε η σύνδεση και έχασα ένα μεγάλο μέρος του αρχικού σεντονιού) θα ζήσεις με ένα μολοσσικό σκύλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πολύ καλή η επιλογή πρέσα, αν και νομίζω οτι θα έχεις κάποια προβλήματα στη συμβίωση, κυρίως λόγω της πολύ μεγάλης διαφοράς χαρακτήρα με τη μικρή. Δες το όμως σαν σχολείο : Με τη μικρή πήγες δημοτικό, με τον πρεσοκούταβο θα πας γυμνάσιο και λύκειο. Αν θές να πας πανεπιστήμιο, θα επιστρέψεις στην πηγή, τα πιτ !!

ΥΓ Προσπάθησε να ξεψαχνίσεις όσο μπορείς τους..... Κούρτιους ! Ο μπαμπάς είναι ουσιαστικά ο δημιουργός της φυλής και ρώτα όσα μπορείς περισσότερα επάνω σε αυτό το κομμάτι.
@AGRIAN ακόμη μια φορά ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου , που είναι επίσης και πολύτιμη συμβουλή για μένα και τα καλά σου λόγια !! Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει η έρευνα μου , το μόνο σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσω για το καλύτερο .
Και εγώ πιστεύω πως θα έχω θέματα με την συμβίωση , αλλά έχω αυτοπεποίθηση και πιστεύω θα τα διαχειριστώ όπως πρέπει !! Το μόνο σίγουρο είναι πως θα είναι ένα σχολείο για μένα !
Σαφώς και θα εξαντλήσω το θέμα Curto , γιατί θα ήταν ιεροσυλία να τον προσπερνούσα με ελαφρά την καρδίαν !
Θα μελετήσω με προσοχή τα θέματα που μου παρέθεσες , ευχαριστώ για τον χρόνο σου !!
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Το πρόβλημα με τον Curto εκτός από την παραξενια του είναι ότι δεν μιλάει γρι αγγλικά.
Το ξέρω @PXM-DANBULL !! Εννοείται πως θα έχω μεταφραστή μαζί μου !! Έχω βρει γραφείο στην Μαδρίτη κ μπορώ να τον κλείσω με την ώρα !
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Εξαρταται τι θελεις.
Το πιτ ειναι πιο ελαφρυ, πιο δραστηριο σκυλι, πιο εντονα prey drives, αεικινητο(εκτος σπιτιου), με εμφυτη φιλικοτητα προς τους ανθρωπους, που το κανει κακη επιλογη για φυλακα, αν αυτο ειναι το ζητουμενο.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπερασπιστει τον εαυτο του ή τους δικους του, σε περιπτωση που νιωσει οτι απειλουνται πραγματικα.

Ωστοσο, ειναι πλαστελινη στα χερια καποιου που ξερει να το χειριστει και μπορει να εκπαιδευτει σε σωματοφυλακη, να γυρισεις δλ τα drives σε αλλου τυπου "θηραμα":cool:.
Το μεγαλωμα κοντα σε ενα γπ που κανει ηδη φυλαξη εννοειται θα βοηθησει σε μεγαλο βαθμο σε αυτο:)

Το μπαντογκ ειναι το βαρυ κανονι, ο κατ εξοχην μανστοπερ κατα τη γνωμη μου.
Λεω μανστοπερ κι οχι φυλακας(ενω φυσικα ειναι φυλακας απο τους καλυτερους), γιατι ειναι ο ορισμος του μανστοπερ, σκυλοι φυλακες(κυριως προειδοποιητικα/αποτρεπτικα) μπορουν να γινουν αρκετες φυλες, αλλα το μπανντογκ θα φτασει στα ακρα, με οτι αυτο συνεπαγεται.
Για μενα το μολοσσικο αιμα δινει "σοφια" και αναπτυσει την κριτικη ικανοτητα στο σκυλι, βαζει λιγο φρενο στα αχαλινωτα drives του πιτ.
Βαζει βεβαια και μολοσσικη ξεροκεφαλια...
Ολα τα αλλα πιστευω ειναι στο αιμα που θα επιλεξεις και πως θα δουλευτει.

Περιμενω να δω φωτο απο σκυλια γουσταρω:)
@Hammer ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου !! Φυσικά θα δεις φωτό , σκέφτομαι στη συνέχεια του θέματος να παραθέσω φωτογραφίες και pedigree από τα σκυλιά που έχω ξεχωρίσει !!
 
  • Like
Reactions: Hammer


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Και εγώ πιστεύω πως θα έχω θέματα με την συμβίωση , αλλά έχω αυτοπεποίθηση και πιστεύω θα τα διαχειριστώ όπως πρέπει !!
Μια φιλική και αιρετική συμβουλή (εγώ έπαθα και έμαθα) που απευθύνεται σε κάθε έναν που θέλει να πάρει κουτάβι δυναμικής φυλής : Όταν πάρεις τον κούταβο, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου όλα όσα έχεις μάθει για τη φυλή αλλά στον ίδιο (τουλάχιστον μέχρι 7-8 μηνών) να φέρεσαι σαν να είναι ημίαιμο/κοκόνι/μαλτέζ κλπ. Εννοώ να μην ψαρώσεις από τη ιστορία της φυλής και να μην είσαι αυστηρός μαζί του. Όρια ναι, σεβασμός στις ιδιαιτερότητες οπωσδήποτε, αλλά πάρα πολύ αγάπη, θετική προσέγγιση και υπομονή. Θα σε καθοδηγήσει ο ίδιος για την ανατροφή του. Μην κρατήσεις στερεότυπα. Πάρα πολλά καλά σκυλιά καταστράφηκαν επειδή οι ιδιοκτήτες τους τα "φοβήθηκαν" και τους φέρθηκαν με περισσότερη αυστηρότητα από ότι θα έπρεπε.

Και μια ακόμα πιο αιρετική : ΜΗΝ απευθυνθείς σε εκπαιδευτή, κι αν το κάνεις, θέλει πολύ προσοχή και ακόμα μεγαλύτερο ψάξιμο απ' οτι έκανες για τον ίδιο στο σκύλο.

Ανυπομονώ κι εγώ για φωτογραφίες, πεντιγκρί και ρεπορτάζ από κάθε σου επαφή με τους εκτροφείς.

Καλά μπερδέματα (γιατί δεν σε βλέπω να ξεμπερδεύεις τώρα που κόλλησες τον ιό των μολοσσοειδών !!).
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Μια φιλική και αιρετική συμβουλή (εγώ έπαθα και έμαθα) που απευθύνεται σε κάθε έναν που θέλει να πάρει κουτάβι δυναμικής φυλής : Όταν πάρεις τον κούταβο, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου όλα όσα έχεις μάθει για τη φυλή αλλά στον ίδιο (τουλάχιστον μέχρι 7-8 μηνών) να φέρεσαι σαν να είναι ημίαιμο/κοκόνι/μαλτέζ κλπ. Εννοώ να μην ψαρώσεις από τη ιστορία της φυλής και να μην είσαι αυστηρός μαζί του. Όρια ναι, σεβασμός στις ιδιαιτερότητες οπωσδήποτε, αλλά πάρα πολύ αγάπη, θετική προσέγγιση και υπομονή. Θα σε καθοδηγήσει ο ίδιος για την ανατροφή του. Μην κρατήσεις στερεότυπα. Πάρα πολλά καλά σκυλιά καταστράφηκαν επειδή οι ιδιοκτήτες τους τα "φοβήθηκαν" και τους φέρθηκαν με περισσότερη αυστηρότητα από ότι θα έπρεπε.

Και μια ακόμα πιο αιρετική : ΜΗΝ απευθυνθείς σε εκπαιδευτή, κι αν το κάνεις, θέλει πολύ προσοχή και ακόμα μεγαλύτερο ψάξιμο απ' οτι έκανες για τον ίδιο στο σκύλο.

Ανυπομονώ κι εγώ για φωτογραφίες, πεντιγκρί και ρεπορτάζ από κάθε σου επαφή με τους εκτροφείς.

Καλά μπερδέματα (γιατί δεν σε βλέπω να ξεμπερδεύεις τώρα που κόλλησες τον ιό των μολοσσοειδών !!).
Φίλε @AGRIAN , πραγματικά νιώθω υπόχρεος για τις συμβουλές και την διάθεση σου για βοήθεια ! Μόλις σημείωσα το ποστ σου , σε ένα αρχείο με τις πληροφορίες που συγκεντρώνω ! Είχα στο μυαλό μου να φερθώ όπως φέρθηκα στην σκυλα μου , χωρίς φόβο κ πάθος με ατελείωτη αγάπη, φροντίδα , αφοσίωση κ φυσικά μέτρο κ όρια !
Με το πέρας της καλοκαιρινής σεζόν , θα οργανώσω τα ταξίδια μου , θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω λεπτομερώς την κάθε εμπειρία μου !
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αφου πρωτα ευχηθω στον φιλο @ripper2.1 να βρει το σκυλο που ψαχνει (με τοση ερευνα δεν εχω αμφιβολιες) και να ζησει μια ευτυχισμενη ζωη μαζι του, τωρα που μπηκε στον..... ισιο δρομο των μαστιφ,

θα σταθω λιγο εδω:

θέλησαν να ανασυστήσουν τοπικές παραδοσιακές φυλές και ακολουθώντας το παράδειγμά του διασταύρωσαν τις ίδιες φυλές με αυτόν και το αποτέλεσμα το ονόμασαν πρέσα και κάνε κόρσο. Είναι χαρακτηριστικό οτι από τις αρχικές γέννες, λκουτάβια της ίδιας γέννας άλλα αναγνωρίζονταν ως πρέσα και άλλα ως κόρσο. Πρόσεξε, μιλάμε για κουτάβια της ίδιας γέννας !! Στην πράξη δηλαδή, τόσο τα κόρσο όσο και τα πρέσα (περισσότερο) δεν είναι τίποτε άλλο από μπάντογκς : διασταύρωση μαστίφ με πιτ.
Ποιοι τα ονομασαν κ ποιοι τα αναγνωρισαν ετσι;;
Στην Αμερικη (γιατι μαλλον εκει αναφερεσαι) ακομα και σημερα, ονομαζουν κ χαρακτηριζουν ο, τι να ναι οπως να ναι.
Αν ομως μιλαμε για την ΚΑΤΑΓΩΓΗ της φυλης κ την σημερινη υπαρξη στις χωρες καταγωγης, τοτε οχι το παραπανω ειναι ανακριβες, τουλαχιστον για τα corso, εκτος αν θεωρησουμε οτι "πιτ" λεγονται ολα τα μαστιφοειδη σκυλια, το οποιο ομως ομοιως ειναι λαθος.

Και τα corso και τα presa στην χωρα καταγωγης τους, φυσικα κ ηταν απογονοι αναμιξης φυλων, μιας κ τοτε δεν υπηρχε μια φυλη με την σημερινη εννοια(αναλογα με την χρησιμοτητα τους - σκυλοι φυλαξης κτηματων, ζωων σκυλοι κυνηγιου κλπ) κ φαινεται να εχουν μια συνδεση μεταξυ τους στο μακρινο παρελθον απο μετακινησεις πληθυσμων κλπ αλλα σιγουρα δεν ειναι "μαστιφ με πιτ".

Τουλαχιστον τα κορσο με τον οποιων την ιστορια εχω ασχοληθει αρκετα, εχουν επιρροες πολλες περισσοτερες απο αλλες φυλες που μπηκαν μεσα (στον προ αναγνωρισης σκυλο του 60-70-80) για να προσδοσουν χαρακτηριστικα αναλογα με την εργασια, παρα να πουμε το λανθασμενο ειναι "μαστιφ με πιτ".
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
εκτος αν θεωρησουμε οτι "πιτ" λεγονται ολα τα μαστιφοειδη σκυλια, το οποιο ομως ομοιως ειναι λαθος.
Ποτέ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο, προφανώς αυτή η παραδοχή είναι απολύτως λάθος.

Και τα corso και τα presa στην χωρα καταγωγης τους, φυσικα κ ηταν απογονοι αναμιξης φυλων,
Συμφωνούμε.

κ φαινεται να εχουν μια συνδεση μεταξυ τους στο μακρινο παρελθον απο μετακινησεις πληθυσμων κλπ
Όχι μόνο από το μακρινό παρελθόν. Εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει σε παλαιότερο νήμα μία ξενόγλωσση, πολυσέλιδη μελέτη, οτι έγινε μια κοινή προσπάθεια εκτροφέων για την ανασύσταση των φυλών αυτών και οτι στις πρώτες γέννες, κουτάβια από τις ίδιες γέννες άλλα εγγράφονταν ως κόρσο και άλλα ως πρέσα. Νομίζω είχες συμμετάσχει και εσύ στη συζήτηση, αν την έχεις ξαναπόσταρέ τη ή παρέπεμψέ μας στο σχετικό λινκ. Εγώ με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν τη βρήκα.

Τα κόρσο πριν το 1980 τα έλεγαν ...... μαστίνο. Μάλιστα, στην αρχή τουλάχιστον, υποτίθεται οτι αντιπροσώπευαν τον ακριβή τύπο του μαστίνο, μακριά από υπερτυπισμούς. Γι' αυτό έγραψα για τα πρέσσα το : "περισσότερο" εδώ :

Στην πράξη δηλαδή, τόσο τα κόρσο όσο και τα πρέσα (περισσότερο) δεν είναι τίποτε άλλο από μπάντογκς : διασταύρωση μαστίφ με πιτ.
Τα πρέσα ουσιαστικά δημιουργήθηκαν από νέες φυλές, άσχετες με την παλιά φυλή ή με ελάχιστο αίμα, αν θες. Τα κόρσο είχαν ένα αρχικό υπόβαθρο από τα μαστίνο, αλλά κι αυτά δέχτηκαν ΠΟΛΥ νέο αίμα. Τις δεκαετίες του 40', 50', 60' κ.λ.π., οπωσδήποτε πριν το '80, οι ιταλοί αγρότες και κτηνοτρόφοι διαφοροποιούσαν αυτές τις φυλές ; (μαστίνο και κόρσο) ή τα θεωρούσαν μία και την ονόμαζαν (βασικά) μαστίνο ; Σε ποιό βιβλίο ή άλλη επίσημη εγγραφή υπάρχει ο όρος κάνε κόρσο πριν το 1970 που να παραπέμπει στη φυλή που ξέρουμε σήμερα ;

Τουλαχιστον τα κορσο με τον οποιων την ιστορια εχω ασχοληθει αρκετα, εχουν επιρροες πολλες περισσοτερες απο αλλες φυλες που μπηκαν μεσα
Ποιές είναι αυτές οι φυλές ; Μήπως, βασικά είναι μαστίνο με πιτ ;

παρα να πουμε το λανθασμενο ειναι "μαστιφ με πιτ".
Δεν το λέω εγώ. Το λένε αρκετοί που έχουν ασχοληθεί με τη φυλή (και τις δύο, για να ακριβολογώ). Δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα, γι αυτό και δεν έχω κρατήσει τις σχετικές παραπομπές, αλλά αν θες μπορώ να τις ψάξω και να τις βρώ.

Δεν αμφισβητώ τις αρετές του κόρσο, είναι από τις φυλές που μου αρέσουν. Και δεν τα υποτιμά το γεγονός οτι είναι μια ουσιαστικά πολύ νέα φυλή, μια άλλη εκδοχή του μπάντογκ.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1