Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Έναυσμα για το παρων άρθρο είναι μια συζήτηση σε άλλο άκυρο θεμα.
Εδώ μπορούμε να γραψουμε κάποια πράγματα εμπεριστατωμένα για το πως μπορούμε να κρίνουμε αν μια τροφη αφομοιώνεται σωστά.

Κόπρανα:Τα κόπρανα πρέπει να είναι καλοσχηματισμένα,σφιχτα (όχι πέτρα ή ξερά).Το χρώμα μπορεί να παίζει σε όλο το φάσμα του καφέ.Εαν δίνουμε barf λίγη πρασινιλα δε θα πρέπει να μας προβληματίζει.
Αντιθετα λευκά κόπρανα υποδηλώνουν περισσεια κοκάλων (ευχαριστώ dogforum)

Επίσης τα κόπρανα θα πρέπει να είναι όσο το δυνατον πιο άοσμα και και σε όση λιγότερη ποσότητα γίνεται.

Τρίχωμα-Δερμα:Το τρίχωμα πρεπει να είναι γυαλιστερό να μην υπάρχουν μπαλώματα και να μη μαδάει υπερβολικα (αυτό εξαρτάται και από αλλα,δλδ σωστό βούρτσισμα ή περιποίηση γενικότερα,φυλη σκυλου, εποχή).
Το δέρμα δε θα πρεπει να παρουσιάζει ερεθισμούς (αλλεργίες) και δε θα πρέπει να μυρίζει πολύ έντονα και ασχημα.

Μάτια:Τα μάτια θα πρέπει να είναι καθαρά χωρίς να παρουσιάζουν συνεχώς τσιμπλες (προσοχή ίσως κρύβονται άλλες αιτιες).

Στόμα:Το στόμα δε πρέπει και αυτό να μυρίζει υπερβολικά άσχημα (σκύλο στόμα είναι παιδιά δε θα μυρίζει αγιοκλημα και νυχτολούλουδο).

Γενικότερη εικόνα σκυλου:
Ο σκύλος θα πρέπει να έχει ορεξη και διάθεση,να μην είναι υποτονικός και να δείχνει χαρούμενος.

Εξετάσεις αίματος και βιοχημικές:Κατα την άποψη μ μια φορά το χρόνο πρέπει να γίνονται άλλοι λένε πιο αργά αλλοι πιο συντομα.Μεσα από αυτές τις εξετάσεις θα έχουμε μια γενικότερη εικόνα αν ο σκύλος παρουσιαζει κάποια έλλειψη π.χ ασβέστιο και μπορούμε να κινηθουμε αναλογως.

Τα ανωτέρω λειτουργούν συνδυαστικα,εάν παρατηρήσουμε κάτι περίεργο σε μια από της παραπάνω κατηγορίες πρέπει να το ψάξουμε παραπάνω.

Κυριες τροφές που ευθύνονται για αλλεργίες είναι χοιρινό, βοδινό, κοτόπουλο, καλαμπόκι, σιτάρι.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις και παρατηρήσεις του γραφων.
Κατεξοχήν αρμόδιος σε θέματα υγειας είναι ο κτηνίατρος.

Παρακαλώ όποιος έχει να συνεισφέρει κάτι στο παρών ας το πραξει.Ευχαριστω για το χρόνο σας.

Υ.Γ Στο παρών κείμενο δεν εγραψα περί σωστού τρόπου επιλογής τροφης (έχει αναλυθεί),δεν έγραψα για "επικίνδυνες τροφές (έχει αναλυθεί) αλλά έδωσα βαση καθαρά στους τρόπους αφομιωσης.
Εάν θεωρείτε ότι πρέπει να μπουν και αυτά καλώς.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Σωστά δείγματα.Ο σκύλος τρώει περιπου 1κιλο μπαρφ την ημέρα και συνήθως κάνει 2 τέτοια την ημέραView attachment 66922
Πόσο φρέσκα είναι? Αν είναι της ώρας έχουν πολύ κόκαλλο.
(σκατοαναλυτής)
 






Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πόσο φρέσκα είναι? Αν είναι της ώρας έχουν πολύ κόκαλλο.
(σκατοαναλυτής)
Είναι από χθες το βραδυ νωρίς και τ χτυπάει αρκετά ο ήλιος για αυτο και έχουν ξεραθεί αρκετά και έχει αλλάξει ελαφρώς τ χρωμα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Να προσθέσω ότι τα κόπρανα δεν αρκεί να είναι σφιχτά και καλοσχηματισμένα αλλά και να παράγονται 1 έως 2 φορές την ημέρα και να μην είναι πολύ μεγάλα σε μέγεθος. Μου έχει τύχει τροφή (prince grain free) όπου τα κόπρανα ήταν μεν καλοσχηματισμένα και σφιχτά αλλά ο σκύλος έχεζε 5 φορές την ημέρα κοτρώνες. Δηλάδή δεν αφομοίωνε καλά την τροφή ώστε να λάβει θρπτικά συστατικά.
(σκατοαναλυτής)
PSI (Poop Scene Investigation)
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
@medusa για την απεικονιση βομβων νομιζω χρειαζεσαι μια θερμικη καμερα υπερυθρων:ROFLMAO::ROFLMAO:
Γενικα συμφωνω αν κ να πω οτι το δερμα το τριχωμα κ ειδικα τα δοντια παιδια εχουν τεραστια σχεση με τα γονιδια....
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Να προσθέσω ότι τα κόπρανα δεν αρκεί να είναι σφιχτά και καλοσχηματισμένα αλλά και να παράγονται 1 έως 2 φορές την ημέρα και να μην είναι πολύ μεγάλα σε μέγεθος. Μου έχει τύχει τροφή (prince grain free) όπου τα κόπρανα ήταν μεν καλοσχηματισμένα και σφιχτά αλλά ο σκύλος έχεζε 5 φορές την ημέρα κοτρώνες. Δηλάδή δεν αφομοίωνε καλά την τροφή ώστε να λάβει θρπτικά συστατικά.

PSI (Poop Scene Investigation)
Νομίζω τ έγραψα αλλά εσύ τ έκανες πιο ξεκάθαρο.


PSI μέτρησε
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Σωστά δείγματα.Ο σκύλος τρώει περιπου 1κιλο μπαρφ την ημέρα και συνήθως κάνει 2 τέτοια την ημέραView attachment 66922

Έναυσμα για το παρων άρθρο είναι μια συζήτηση σε άλλο άκυρο θεμα.
Εδώ μπορούμε να γραψουμε κάποια πράγματα εμπεριστατωμένα για το πως μπορούμε να κρίνουμε αν μια τροφη αφομοιώνεται σωστά.

Κόπρανα:Τα κόπρανα πρέπει να είναι καλοσχηματισμένα,σφιχτα (όχι πέτρα ή ξερά).Το χρώμα μπορεί να παίζει σε όλο το φάσμα του καφέ.Εαν δίνουμε barf λίγη πρασινιλα δε θα πρέπει να μας προβληματίζει.
Αντιθετα λευκά κόπρανα υποδηλώνουν περισσεια κοκάλων (ευχαριστώ dogforum)

Επίσης τα κόπρανα θα πρέπει να είναι όσο το δυνατον πιο άοσμα και και σε όση λιγότερη ποσότητα γίνεται.

Τρίχωμα-Δερμα:Το τρίχωμα πρεπει να είναι γυαλιστερό να μην υπάρχουν μπαλώματα και να μη μαδάει υπερβολικα (αυτό εξαρτάται και από αλλα,δλδ σωστό βούρτσισμα ή περιποίηση γενικότερα,φυλη σκυλου, εποχή).
Το δέρμα δε θα πρεπει να παρουσιάζει ερεθισμούς (αλλεργίες) και δε θα πρέπει να μυρίζει πολύ έντονα και ασχημα.

Μάτια:Τα μάτια θα πρέπει να είναι καθαρά χωρίς να παρουσιάζουν συνεχώς τσιμπλες (προσοχή ίσως κρύβονται άλλες αιτιες).

Στόμα:Το στόμα δε πρέπει και αυτό να μυρίζει υπερβολικά άσχημα (σκύλο στόμα είναι παιδιά δε θα μυρίζει αγιοκλημα και νυχτολούλουδο).

Γενικότερη εικόνα σκυλου:
Ο σκύλος θα πρέπει να έχει ορεξη και διάθεση,να μην είναι υποτονικός και να δείχνει χαρούμενος.

Εξετάσεις αίματος και βιοχημικές:Κατα την άποψη μ μια φορά το χρόνο πρέπει να γίνονται άλλοι λένε πιο αργά αλλοι πιο συντομα.Μεσα από αυτές τις εξετάσεις θα έχουμε μια γενικότερη εικόνα αν ο σκύλος παρουσιαζει κάποια έλλειψη π.χ ασβέστιο και μπορούμε να κινηθουμε αναλογως.

Τα ανωτέρω λειτουργούν συνδυαστικα,εάν παρατηρήσουμε κάτι περίεργο σε μια από της παραπάνω κατηγορίες πρέπει να το ψάξουμε παραπάνω.

Κυριες τροφές που ευθύνονται για αλλεργίες είναι χοιρινό, βοδινό, κοτόπουλο, καλαμπόκι, σιτάρι.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις και παρατηρήσεις του γραφων.
Κατεξοχήν αρμόδιος σε θέματα υγειας είναι ο κτηνίατρος.

Παρακαλώ όποιος έχει να συνεισφέρει κάτι στο παρών ας το πραξει.Ευχαριστω για το χρόνο σας.

Υ.Γ Στο παρών κείμενο δεν εγραψα περί σωστού τρόπου επιλογής τροφης (έχει αναλυθεί),δεν έγραψα για "επικίνδυνες τροφές (έχει αναλυθεί) αλλά έδωσα βαση καθαρά στους τρόπους αφομιωσης.
Εάν θεωρείτε ότι πρέπει να μπουν και αυτά καλώς.

Με την ωμη τροφη γινεται πολυ λογος εχω διαβασει παρα πολλα και εχω δει απο εναν φιλο που εδινε τετοια τροφη οτι ο κιμας ηταν καταμαυρος.
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ο πανελληνιος κτηνιατρικος συλλογος τα λεει αυτα
Πληροφορίες σχετικά με την ωμή διατροφή: Μικροβιολογία και ασθένειες που υποστηρίζουν σε έρευνες Salmonella salmonella_lukejerramτροφή) Escherichia coli (Alabama rot) Clostridium Campylobacter Trichinella spiralis Aujesky virusPrinttrichGenefig3 Anisakidae Echinococcus Toxoplasma Coccidia Ταινίες
Ο ΠΚΣ (πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος) βλέποντας την χρήση της ωμής διατροφής,ζήτησε εγγράφως και την άποψη της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας προκειμένου να υπάρχει καλύτερη πληροφόρηση για κοινό αλλά και κτηνιάτρους. Δείτε παρακάτω την επίσημη τοποθέτηση της ΕΣΔΥ (Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας)μέσα από έγγραφο που δημοσιεύτηκε 3στην ιστοσελίδα του Πανελληνίου Κτηνιατρικού Συλλόγου.
η κατάψυξη χωρίς άλλη επεξεργασια του κρεατος δεν μπορει να το εξυαγιανει απο πλευρας βακτηριων. Για τον λογο αυτο η χορηγηση ωμου κατεψυγμενου κρεατος χωρις παραιτερω επεξεργασια μπορει να μεταδωσει παθογονα βακτηρια οπως λιστερια η σαλμονελλα και αλλα. ο μολυσμενος σκυλος απο τα παραπανω βακτηρια μπορει να αποτελεσει πηγη μολυνσης και για τον ανθρωπο πχ σαλμονελλα ,Γιερσινια η το ζωο να εμφανισει συμτωματολογια παρομοια της λυσσας λογω προσβολης του εγκεφαλου πχ Λιστερια. υπευθινος τομεα κτηνιατρικης Εμμ. παπαδογιαννακης επιμελητης.
Για μισή ώρα μην έρχεστε σε επαφή με το στόμα του σκύλου (όταν έχει φάει) γιατί ίσως κάποια σημεία να έχουν ακόμα τροφή και να μας μεταφέρουν κάποιο μικρόβιο (σαλμονέλα κλπ) Έχει μια διαδικασία (να ξεπάγωσε την τροφή,να πλύνετε το μπολ πριν και μετά,να καθάρισε τον σκύλο,να πλύνε τα χέρια σας καλά) Υπάρχει κίνδυνος σοβαρών ασθενειών Πολλοί δεν το καταψύχουν καλά και προκαλούν παράσιτα Xρειάζονται και μερικά συμπληρώματα στην ωμή διατροφή Είναι λοιπόν μία διατροφή που χρειάζεται μια διαδικασία, αλλά και μεγάλη ευθύνη σε σχέση με την ξηρά τροφή.
αν τα συστατικά που χρησιμοποιούνται δεν εξετάζονται για την πραγματική ποιότητα και την αξία τους,η ωμοφαγία μπορεί προκαλέσει σοβαρό κίνδυνο.Τα ωμά,κατάλληλα είδη τροφής (δηλαδή το νωπό κρέας,φρέσκα κόκαλα),είναι tμια πραγματικά καλή πηγή όταν αποθηκεύονται σωστά,όταν προετοιμάζονται κατάλληλα και όταν επιλέγονται σωστά.Ωστόσο,αν η προέλευση των ωμών τροφίμων,η παρασκευή τους,κτλ,δεν είναι ασφαλή τότε το τελικό προϊόν – η ωμοφαγία δεν είναι ασφαλής
Απαραίτητα συμπληρώματα Ακόμα κι αν ταΐζετε το σκύλο σας με ωμοφαγία,θα πρέπει να συμπληρώσετε τη διατροφή του με τουλάχιστον μερικά βασικά στοιχεία για τη βέλτιστη υγεία του,για παράδειγμα: Πρόσθετα ωμέγα-3 λιπαρά οξέα Και άλλα στοιχεία όπως τα προβιοτικάheart-o3 Και μην υποθέσετε ότι επειδή μπορεί να δίνετε πολλά λεφτά σε προπαρασκευασμένα ωμά τρόφιμα ότι είναι διατροφικά πλήρης.Μελέτησα πολλά και ο ισχυρισμός αυτός (από τις εταιρείες) που έχουν ολοκληρωθεί,δεν είναι μια ακριβής.Τα ωμέγα λιπαρά οξέα δεν είναι ποτέ παρόντα στη σωστή αναλογία και αυτό δημιουργεί κάποια σοβαρά προβλήματα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Γενικά αυτά που γράφεις έχουν αναλυθεί πάρα πολλές φορές.
Ταιζω ΜΠΑΡΦ εδώ και κάποιους μήνες, άλλοι ταιζουν χρόνια.
Με την ίδια λογική και ο ανθρωοάν πρέπει να σταματήσει να τρώει φρέσκο κρέας,ψάρια κλπ και να τρώει ξηρά τροφή για να γλυτώσει από σαλμονενελα κλπ.

Αν κάνεις αυτά που πρέπει η barf αποτελεί τη πιο σωστή και υγιεινή διατροφή.

Σαλμονελα έχει βρεθεί και σε ξηρά τροφή.
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Γενικά αυτά που γράφεις έχουν αναλυθεί πάρα πολλές φορές.
Ταιζω ΜΠΑΡΦ εδώ και κάποιους μήνες, άλλοι ταιζουν χρόνια.
Με την ίδια λογική και ο ανθρωοάν πρέπει να σταματήσει να τρώει φρέσκο κρέας,ψάρια κλπ και να τρώει ξηρά τροφή για να γλυτώσει από σαλμονενελα κλπ.

Αν κάνεις αυτά που πρέπει η barf αποτελεί τη πιο σωστή και υγιεινή διατροφή.

Σαλμονελα έχει βρεθεί και σε ξηρά τροφή.
Με το να ανεβασω αυτο το ποστ δεν το κανω για να ερθω σε αντιπαραθεση και να κατηγορησω την ωμη, ολα αυτα δεν τα λεω εγω, αλλα η Εθνικη σχολη Δημοσιας Υγειας και ο Πανελληνιος κτηνιατρικος συλλογος και οπως αυτα τα διαβασα εγω τα διαβαζουν κι αλλοι.
Αφου εχω σκυλο θελω να μαθαινω να ενημερωνομαι, και ειδα οτι στην ωμη υπαρχουν κινδυνοι πολλων ασθενειων και για τον ανθρωπο που θα μολυνθει απ τον σκυλο,οχι μονο σαλμονελας, αυτη ειναι το λιγοτερο αν και σε στελνει στο νοσοκομειο.
Εχεις παθει σαλμονελα?γιατι εγω επαθα απο ωμο κοτοπουλο μαλλον, και δεν θες να ξερεις τι παθαινεις με αυτη.
Νοσιλευθηκα στο νοσοκομειο σε πτερυγα σαν εξοριστος σε καραντινα στο λημοδων σε αθλια κατασταση.Δεν φανταζεσαι τι παθαινεις με την σαλμονελα.
Δεν ειναι λοιπον τοσο απλα τα πραγματα.Πρεπει να λεμε τους κινδυνους.
Μου λες οτι με αυτη την λογικη πρεπει ο ανθρωπος να σταματησει να τρωει φρεσκο κρεας και να τρωει ξηρα τροφη.
Μα ο ανθρωπος το φρεσκο κρεας το μαγειρευει δεν το τρωει ωμο οπως το δινουν στον σκυλο και απ τον σκυλο μολυνεται ο ανθρωπος και ο ιδιος ο σκυλος.
πρεπει να τηρουνται πολλοι κανονες υγιεινης απ τον ανθρωπο με το ωμο που δεν ξερεις την επεξεργασια του την καταψυξη του και πολλα αλλα
Πιστευεις οτι τηρουνται σχολαστικα οι κανονες αυτοι?Εγω οχι.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Με το να ανεβασω αυτο το ποστ δεν το κανω για να ερθω σε αντιπαραθεση και να κατηγορησω την ωμη, ολα αυτα δεν τα λεω εγω, αλλα η Εθνικη σχολη Δημοσιας Υγειας και ο Πανελληνιος κτηνιατρικος συλλογος και οπως αυτα τα διαβασα εγω τα διαβαζουν κι αλλοι.
Αφου εχω σκυλο θελω να μαθαινω να ενημερωνομαι, και ειδα οτι στην ωμη υπαρχουν κινδυνοι πολλων ασθενειων και για τον ανθρωπο που θα μολυνθει απ τον σκυλο,οχι μονο σαλμονελας, αυτη ειναι το λιγοτερο αν και σε στελνει στο νοσοκομειο.
Εχεις παθει σαλμονελα?γιατι εγω επαθα απο ωμο κοτοπουλο μαλλον, και δεν θες να ξερεις τι παθαινεις με αυτη.
Νοσιλευθηκα στο νοσοκομειο σε πτερυγα σαν εξοριστος σε καραντινα στο λημοδων σε αθλια κατασταση.Δεν φανταζεσαι τι παθαινεις με την σαλμονελα.
Δεν ειναι λοιπον τοσο απλα τα πραγματα.Πρεπει να λεμε τους κινδυνους.
Σιγουρα υπαρχουν κινδυνοι. Αυτο που ηθελε να πει ο μαριος ειναι οτι υπαρχουν αλλα θεματα που αναλυουμε μπαρφ και διατροφες πολλακις, ας τη συνεχισουμε εκει, ας μη καταληξει και αυτο το θεμα στα υπερ κατα της μπαρφ καθως ξεκινησε με αλλο σκοπο.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Αυτό που γράφει ο Μάριος είναι άσχετο με τον άνθρωπο μιας και καταναλώνουμε μαγειρεμένη τροφή που σκοτώνει μικρόβια και παράσιτα.
 
  • Like
Reactions: DIAS123


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Αυτό που γράφει ο Μάριος είναι άσχετο με τον άνθρωπο μιας και καταναλώνουμε μαγειρεμένη τροφή που σκοτώνει μικρόβια και παράσιτα.

Αυτο ακριβως του ειπα οτι ο ανθρωπος μαγειρευει τη τροφη του και δεν την τρωει ωμη.
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Σιγουρα υπαρχουν κινδυνοι. Αυτο που ηθελε να πει ο μαριος ειναι οτι υπαρχουν αλλα θεματα που αναλυουμε μπαρφ και διατροφες πολλακις, ας τη συνεχισουμε εκει, ας μη καταληξει και αυτο το θεμα στα υπερ κατα της μπαρφ καθως ξεκινησε με αλλο σκοπο.
Καταλαβα τι εγραψε ο Μαριος ομως ανεφερε και την ωμη, οπως και τα σχολια που ακολουθησαν ελεγαν για την ωμη.
Να λεμε τα υπερ της ωμης εαν υπαρχουν, αλλα να λεμε και τα κατα που σιγουρα υπαρχουν.
 
  • Like
Reactions: Konmac


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής είναι θέμα, νομίζω πως πρέπει να μείνει εκεί.

Εμένα πολλές φορές, ακόμα και όταν είναι λίγα και σφιχτά, μου κάνει και λίγο σαν τούρτα στο τέλος. Δεν έχω βρεί τι φταίει.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής είναι θέμα, νομίζω πως πρέπει να μείνει εκεί.

Εμένα πολλές φορές, ακόμα και όταν είναι λίγα και σφιχτά, μου κάνει και λίγο σαν τούρτα στο τέλος. Δεν έχω βρεί τι φταίει.
Δεν ειναι θεμα δυσκολο ο διατροφη του σκυλου εαν εμεις διαθεσουμε χρονο να πληροφορηθουμε σωστα και υπευθυνα, χωρις να χωριζομαστε σε στρατοπαιδα ξηρας, ωμης ,μαγειρεμενης, η κονσερβας.
Οσο κι αν εχει συζητηθει ,οταν εξακολουθει και αναφερεται συνεχεια η ωμη ,ακομα και σε ενα ποστ ασχετο με την ωμη που μιλαει γενικα για την εικονα ενος υγιους σκυλου, και σφινα βαζει μεσα και την ωμη, οπως και τα τα σχολια που ακολουθουν παλι αναφερουν την ωμη, δεν εχω καμμια αντιρρηση με αυτη, αλλα αφου την αναφερουν πρεπει να λεμε τους κινδυνους και οχι να την ευλογουμε συνεχεια.
 
Last edited: