Σιαλαδενίτιδα?


rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
καλησπερα σας,
έχω ενα κανίς 4άρων ετών με πολύ καλη κλινικη υγεια,
πριν λίγο καιρό αντιλήφθηκα κάτω απο τη σιαγόνα ένα πρηξιμο αρκετα μεγάλο( σαν μισό αυγο κομμενο οριζόντια) , σα διογκωμένο λεμφαδένα, το σκυλί ειναι μια χαρα γενικώς χωρίς να φαινεται να το ενοχλέι κατι
πήγα το σκυλι στο κτηνίατρο μου μου είπε είπε ΄τι το πιο πιθανό είναι ΣΙΑΛΑΔΕΝΙΤΙΔΑ(σα λοίμωξη στους σιελογόνους αδένες)
μου εδωσε αντιβίωση 10 ημερών , την τελειωσαμε εδω και 5 μερες αλλα δε βλέπω διαφορα
ειπα να περιμένω 2-3 μερες ακομα κ εννοειται πάλι στο κτηνιατρο

έχει τύχει σε κανεναν αλλον?
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Καλησπέρα,
έχει συμβεί σε σκύλο γνωστού μου να πρηστεί πολύ κάτω από το λαιμό και να δημιουργηθεί μια μαλακη φούσκα με υγρό. Η διάγνωση ήταν παρόμοια με τη δική σας αν θυμάμαι σωστά, κάτι στους σιελογόνους αδένες. Έγινε παρακέντηση και έδωσαν αντιβίωση νομίζω, αλλά μετά από λίγο καιρό ξαναφούσκωσε. Τελικά υποχώρησε, αφήνοντας ένα σκληρό υπόλειμμα σα φουντούκι σε μέγεθος. Κράτησε κάνα χρόνο η ιστορία. Δεν φαίνονταν να ενοχλεί το σκύλο.
 


rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
Καλησπέρα,
έχει συμβεί σε σκύλο γνωστού μου να πρηστεί πολύ κάτω από το λαιμό και να δημιουργηθεί μια μαλακη φούσκα με υγρό. Η διάγνωση ήταν παρόμοια με τη δική σας αν θυμάμαι σωστά, κάτι στους σιελογόνους αδένες. Έγινε παρακέντηση και έδωσαν αντιβίωση νομίζω, αλλά μετά από λίγο καιρό ξαναφούσκωσε. Τελικά υποχώρησε, αφήνοντας ένα σκληρό υπόλειμμα σα φουντούκι σε μέγεθος. Κράτησε κάνα χρόνο η ιστορία. Δεν φαίνονταν να ενοχλεί το σκύλο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Ευτυχώς κ μας μαλακό πολύ είναι...
 


rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
ξανανεβαζω το ποστ μηπως χρειαστει κ τυχει σε καποιο κ το αναζητησει...
τελικα οπως μας ειπε κ ο γιατρος δε πειραζουμε τιποτα και καποια στιγμη θα υποχωρησει.....
και όντως πηρε περιπου 4 μηνες που μια ψιλοφουσκωνε μια καθοταν ....
και τωρα πια εχει φυγει τελειως
εντελως προοληπτικα της καναμε και εξετασεις αιματος....και ηταν σουπερ