Σκουληκια κ εμετος


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Καλησπέρα,υιοθέτησαμε στην οικογένεια 2 ημίαιμα κουταβια 2 μηνών από εθελοντές που τα βρήκαν σε χαντάκι.Μεσα σε 5 μέρες χάσαμε το ένα,ένας κτηνίατρος έλεγε τυφο άλλος σκουλήκια.η αλήθεια δεν ειχε τυφο,το άλλο κουτάβι ήταν ζωηρό έτρωγε κανονικά απλά έκανε κακα με σκουλήκια επομένως δώσαμε βάση εκεί κ κάνουμε θεραπεία.Απο χθες έπεσε κ εκείνος όπως το αδερφακι του κοιμαται συνεχεια ,παλευει νανκανει εμετο αλλα δεν μπορει τα καταπινει δε θελει φαγητο ουτε νερο κ ειναι πολύ αδύναμο. Η κτηνίατρος μας είπε να πάρουμε εντιεμετικο κ να το ταΐζουμε κοτόπουλο με ρύζι πολύ λίγο 5 φορές τη μέρα κ λίγο νερό.αλλα το κουτάβι δεν κουνιέται από τον καναπέ είναι χάλια.ειδα κ καταρροή στη μύτη του κάποια στιγμή τώρα ειναι στεγνη παλι.Εχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο?Είμαι σε απόγνωση..Μόλις έκανε 2 φορές εμετό μόνο σαλια.κλαιει γιατί πονάει αλλά δε ξέρω πως να το βοηθήσω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πηγαίνετε σε άλλο κτηνίατρο τρέχοντας. Όταν έχεις στα χέρια σου κουτάβι δύο μηνών ληθαργικό, που δεν τρώει και δεν πίνει, τα περιθώρια αντίδρασης είνια λίγα. Υπάρχει η οικονομική δυνατότητα νοσηλείας; Αν όχι, ρωτήστε τον κτηνίατρο τι μπορείτε να κάνετε στο σπίτι για φάρμακα και ενυδάτωση. Αν θέλεις, γράψε την περιοχή σου μήπως ξέρουμε κάποιον να σου προτείνουμε. Ότι δεν είχε τύφο το πρώτο επιβεβαιώθηκε με τεστ?
 
  • Like
Reactions: Estranged


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Ειμαι σε νησί έχουμε 3 κτηνιάτρους κ έχω πάει στους 2 στον 3ο δεν πάω..Νοσηλεία δεν υπάρχει αλλά η τελευταία κτηνίατρος που επισκέφτηκα είχε πάρει σπίτι της το άλλο κουτάβι όπου κ κατέληξε δεν άντεξε.οχι δεν κάναμε τεστ αλλά όταν στο τέλος ανέλυσαμε τον ιστορικό το συμπέρασμα ήταν πως δεν ήταν τυφος.ηταν 4 αδέρφια κ τα 2 κατέληξαν ένα σε μας κ το άλλο εχθές στον εθελοντή.τωρα έπεσε το δικό μας κ ειμαι σε απόγνωση δε ξέρω τι να κάνω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ασφαλή διάγνωση για τύφο μπορείς να κάνεις μόνο με τεστ - έστω και σναπ τεστ. Όταν σε σύνολο τεσσάρων κουταβιών πεθαίνουν τα δύο και παίρνει τον κατήφορο το τρίτο, και τύφος να μην είναι χτυπάνε καμπανάκια για άλλες ασθένειες. Έχετε κάνει τεστ για κάτι, οτιδήποτε; Αν μη τι άλλο ρωτήστε όποιον κτηνίατρο έχετε αποφασίσει να ακούτε τι να κάνετε για να δώσετε φάρμακα και υγρά στο κουτάβι.
 


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Ναι αυτό λέω κ γω υπάρχει κάποια ασθένεια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.. Δεν έχουμε εδώ το νησί ούτε κλινικές ούτε κτηνιάτρους να κάνουν όλες τις εξετάσεις
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ανεξαρτήτως γεωγραφίας, οι περισσότεροι κτηνίατροι δε μπορούν να κάνουν όλες τις εξετάσεις επιτόπου. Κάπου θα στείλουν τα δείγματα για ανάλυση. Επίσης υπάρχει και η λύση των σναπ τεστ, που βγαίνουν τα αποτελέσματα αυτοστιγμεί. Επίσης να υποθέσω ότι και οι 3 γνωρίζουν ότι οι επιλογές σας είνια περιορισμένες, οπότε αν χρειαστεί νοσηλεία για ενδοφλέβια φάρμακα, θα κρατήσουν ένα ζώο στο ιατρείο τους (με το ανάλογο αντίτιμο εννοείται). Τώρα αν δε συμβαίνει τίποτε απ' όλα αυτά, τι να σου πω....
Ρώτα τους δυο κτηνιάτρους αν έχουν σναπ τεστ, και τι άλλο μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις το κουτάβι σου, εκτός από κοτόπουλο και ρύζι.
 


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Πήρα και τους 2 κτηνιάτρους ένας δεν το σηκώνει κ η άλλη είπε κλείνει κ να περιμένω τη Παρασκευή.απο δω κ πέρα ειμαι μόνη
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αυτή που της είπες ότι έχεις ένα κουτάβι σε αυτή την κατάσταση και σου είπε κλείνω για αργία, ξεχνάς ότι υπάρχει. Συνέχισε να παίρνεις τον άλλο. Υπάρχει φιλοζωική στο νησί; Κάποιος με εμπειρία σε παρόμοια περιστατικά;
 


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Υπαρχει φιλοζωικη αλλα το σκυλακι εχει μεγαλο θεμα ισως χρειαστει κ νοσηλεία κ δεν υπάρχει βοήθεια θα ξεκινήσω αντιεμετικα κ φαγητό να τον κρατήσω όσο μπορώ μέχρι Παρασκευή που θα ανοίξουν αν αντέξει
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν το κουτάβι κάνει εμετούς και με το αντιεμετικό, το να δίνεις φαγητό και νερό απλά χειροτερεύει το πρόβλημα. Ζήτα από τη φιλοζωική/δεύτερο κτηνίατρο/ γιατρό ανθρώπων/ φαρμακοποιό αν μπορούν να σου δείξουν πως να δίνεις υποδόρια φυσικό ορό για ενυδάτωση. Και συνέχισε τον δεύτερο κτηνίατρο μήπως σου δώσει οδηγίες έστω και τηλεφωνικά.
 


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Τώρα θα του δώσω αντιεμετικο,προσπαθώ να επικοινωνήσω με την άλλη κτηνίατρο προσπαθώ να κάνω ότι μπορω
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@Μαργκη21 ενημερώστε μας..τα κατάφερε το κουταβάκι? δεν μπορεί τα 2 στα 4 να "έφυγαν" και το άλλο να χαροπαλεύει..κάτι συμβαίνει..
 


Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
@Μαργκη21 ενημερώστε μας..τα κατάφερε το κουταβάκι? δεν μπορεί τα 2 στα 4 να "έφυγαν" και το άλλο να χαροπαλεύει..κάτι συμβαίνει..
2 μερόνυχτα είμαι από πάνω του ,η κτηνίατρος μας του έβαλε όρο κάνουμε αντιεμετικες κ αντιβίωση σε ενέσεις.τον έχω σπίτι κ τον βλέπει 2 φορές τη μέρα.η διάθεση του είναι σε κακή κατάσταση αλλά είναι πολύ ταλαιπωρημένος.κανουμε υπεράνθρωπες προσπάθειες να τον κρατήσουμε στη ζωή.ενα 24ωρο έκανε εμετό ανά μια ώρα σαν να χε ξυπνητήρι κάποιες φορές σαν σαλια άλλες καφέ χρώμα κ σήμερα ψιλοκιτρινος.απο εχθές το βράδυ μειώθηκαν κάπως οι εμετοί δηλαδή πάμε ανά 2 ώρες αλλά το πρωί μας έκανε διάρροια σαν νερο με αίμα κ σκουλήκια άσπρα μικρά πολλά.απο τότε έχει κάνει 2 φορές ακόμα διάρροια σε καφέ χρώμα.τονε χω σπίτι κ το παλεύω.δεν πίστευα ότι θα τα κατάφερνε όμως το παλεύει με νυχια κ με δόντια ο μαχητής μας.εχει χάσει 400 γραμμάρια σε 3 μέρες..όλοι ελπίζουμε σε ένα θαύμα για να επανέλθει.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εύχομαι ολόψυχα να γίνει αυτό το θαύμα και να τα καταφέρει ο κουταβάκος. Οταν έχετε νεα, ενημερώστε μας...
 




Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Άλλο ένα βράδυ πολύ δύσκολο για τον μικρό μας ήρωα.Δε πιστεύω με τίποτα ότι φτάσαμε ως εδώ. Κοιμάται συνέχεια κ όταν ξυπνάει είναι για εμετό η διάρροια. Κάναμε πάλι αντιεμετικη τοψπρωι κ αντιβίωση.Ειμαστε σπίτι με όρο μέχρι το βράδυ, μετά θα κάνουμε μια αποχη κ αύριο πάλι όρο.Απο σήμερα ξεκινήσαμε συμπληρωματική πάστα διατροφής κ κοτόπουλο σούπα περασμένο σε μπλέντερ σταγόνα σταγόνα με ένεση.Απλα ελπίζουμε. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο.οι εμετοί δεν υποχωρούν,Το καλό είναι πως δε βλέπουμε σκουλήκια στα διάρροια ελπίζω να κατάφερε να καθαρίσει.Τωρα παλεύουμε να φάει να δυναμώσει.Ας προσευχηθούμε για Το άτυχο πλασματάκι μας που υποφέρει τόσο πολύ.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Άλλο ένα βράδυ πολύ δύσκολο για τον μικρό μας ήρωα.Δε πιστεύω με τίποτα ότι φτάσαμε ως εδώ. Κοιμάται συνέχεια κ όταν ξυπνάει είναι για εμετό η διάρροια. Κάναμε πάλι αντιεμετικη τοψπρωι κ αντιβίωση.Ειμαστε σπίτι με όρο μέχρι το βράδυ, μετά θα κάνουμε μια αποχη κ αύριο πάλι όρο.Απο σήμερα ξεκινήσαμε συμπληρωματική πάστα διατροφής κ κοτόπουλο σούπα περασμένο σε μπλέντερ σταγόνα σταγόνα με ένεση.Απλα ελπίζουμε. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο.οι εμετοί δεν υποχωρούν,Το καλό είναι πως δε βλέπουμε σκουλήκια στα διάρροια ελπίζω να κατάφερε να καθαρίσει.Τωρα παλεύουμε να φάει να δυναμώσει.Ας προσευχηθούμε για Το άτυχο πλασματάκι μας που υποφέρει τόσο πολύ.
Ολο αυτό έγινε από σκουλήκια; είναι αυτό για το οποίο τους δίνουμε χαπι κάθε 3 μηνες; η εχει και κατι αλλο το κουταβακι;;
 




Μαργκη21

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2021
55
70
34
Ολο αυτό έγινε από σκουλήκια; είναι αυτό για το οποίο τους δίνουμε χαπι κάθε 3 μηνες; η εχει και κατι αλλο το κουταβακι;;
Ειλικρινά δε ξέρω να σου πω.. Έχω σηκώσει τα χέρια..Όταν πήραμε τα κουταβια κ αρρώστησε ο πρώτος πήγαμε σε κτηνίατρο κ μας είπε τυφο αλλά δε μπορούσε να του κάνει τεστ γιατί τους είχαν κάνει το πρώτο εμβόλιο κ τα αποτελέσματα δεν θα ήταν έγκυρα αλλά δεν είχε συμπτώματα τυφου, 3 μέρες μετα όταν δεν είδαμε καμία βελτίωση με την πρώτη κτηνίατρο πήραμε δεύτερη γνώμη η κτηνίατρος μας είπε σκουλήκια κ μας έδειξε κ κάποια όταν του έβαλε θερμόμετρο.Αλλα ήταν ήδη αργά οι 3 μέρες Που χάσαμε με την άλλη κτηνίατρο μάλλον ήταν πολύ σημαντικές.Το δεύτερο κουταβάκι κ ενώ ήταν συνέχεια μαζί ήταν μια χαρά έτρωγε έπαιζε όλα καλά απλά παρατήρησα άσπρα σαν σουσάμι κ λίγο μικρότερο στα κακα του κ η κτηνίατρος μου είπε σκουλήκια σίγουρα κ ξεκινήσαμε θεραπεία, μια εβδομάδα αφότου έφυγε το αδερφάκι έπεσε κ το δεύτερο.η αλήθεια σε διάρροια π εκανε έβγαλε αίμα με σκουλήκια ακόμα κ γω τα διέκρινα τώρα δε ξέρω αν όλο αυτό είναι τα σκουλήκια η έχουν κάποια αρρώστια που δεν έχουν εντοπίσει οι κτηνίατροι.εγω έχω απελπιστεί